Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | ANASAYFA | Bahçe Peyzaj Haberleri | Muş lalesi tescillendi

Muş lalesi tescillendi

Bu konu tarihinde yayınlandı  1585 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Muş lalesi tescillendi

MUŞ (AA) - Muş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, bahar aylarında yetişen Muş lalesinin tescillendiği söyledi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz Tarımsal Enstitüsü Bitki Araştırma Merkeziyle koordineli yürütülen çalışma sonucu, Muş lalesinin "Muş 1071" ismiyle tescillendiğini söyledi.

Muş lalesinin bahar aylarında sadece 15 gün yetiştiğini kaydeden Çolakoğlu, şöyle konuştu:

"Muş lalesi kentin sembolü haline geldi. Soyu tükenmek üzere olan bu laleyi korumak amacıyla çok daha geniş alanlara yaymak lazım. Muş lalesinin tescil alması çok önemli ancak böyle koruma altına alınabilir. Birçok yerde ekonomik kazanç için lale ekimi yapılırken, Muş'ta lale doğal ortamda kendiliğinden yetişiyor. Bu nedenle bu bitkinin tescilli olması son derece umut vericidir."

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Muş Lalesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sedat Bozarı ise Muş lalesinin Türkiye'de endemik olarak yetişen zambakgiller bitki ailesine mensup olduğunu belirterek, bu lalenin yetiştiği alanların tarım arazilerine dönüştürülmesinin sorun haline geldiğini ifade etti.

Muş lalesinin ilgi görmesi amacıyla kurulan merkezde faaliyet yürüttüklerini anlatan Bozarı, merkezin, bu türle ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetleri gerçekleştirebilecek alt yapı oluşturmak ve türü ulusal daha sonra da uluslararası pazarlara sunmak amacıyla hizmet verdiğini ifade etti.

Laleyle ilgili toplumsal bilinç oluşturmak, üniversite dışındaki birimlere Ar-Ge desteği vermek, türün verimliliğini artırmak, kamuoyunda bilgilendirme faaliyetlerinde bulunmayı hedeflediklerini anlatan Bozarı, şöyle konuştu:

"Bu bağlamda faaliyetlerimizi bilimsel ve sosyal alanlarda ilerletmeye çalışıyoruz. Toplumsal bilinç oluşturmak adına çeşitli yarışmalar, paneller ve doğa yürüyüşleri düzenlemeyi düşünüyoruz. Bilimsel olarak da türün, özellikle Muş ilindeki lokasyonlarını belirlemeye çalıştık. Yine Muş'ta lale popülasyonları arasındaki genetiksel farklılık ve benzerlikleri tespit etme yönünde başlattığımız ve proje olarak sunmayı kararlaştırdığımız bir çalışmamız mevcuttur. Üniversite dışında bazı kamu kuruluşları tarafından lalenin tescillendiği bilgisi mevcuttur. Kurumların mikro çoğaltımla ilgili önemli çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Ancak üretime süreklilik kazandırılması gerekiyor."

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır