Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | ANASAYFA | Bitkisel Üretim Haberleri | Anadolu devine yabancı ortak geldi

Anadolu devine yabancı ortak geldi

Bu konu tarihinde yayınlandı  163 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Anadolu devine yabancı ortak geldi

May Tohum, 1978 yılından bu yana sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının araştırılması, üretimi, yurtiçi ve yurtdışı satışı konularında faaliyet gösteriyor. Firma yıllık 30 bin ton sertifikalı tohumluk üretim ve hazırlama kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen tarım sektör yatırımcıları arasında bulunuyor. Aynı zamanda son 6 yıldır Anadolu'nun en büyük 500 firması listesinde de yer alıyor.

35 ÜLKEYE İHRACAT

35'ten fazla ülkeye ihracat yapan firma, bu alandaki ihracatın yüzde 10'undan fazlasını tek başına karşılıyor. Şirketin 2017 ihracat hedefi 12 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

GÜNEY AFRİKA'NIN EN BÜYÜKLERİNDEN

Zaad ise Güney Afrika merkezli yatırım kuruluşu Zeder'in global tohumculuk şirketi. Zader, tohumculuk sektöründe sahip olduğu Agricol, Bakker Brothers, Klein Karoo Seed Marketing şirketleri ile Afrika ve Avrupa kıtalarında kurduğu tohum odaklı güçlü Ar-Ge, üretim ve dağıtım altyapısı ile tanınıyor. Zaad ayrıca, Amerika, Avrupa Birliği, Orta Doğu coğrafyalarında da yatırımlarına devam ediyor.

 

NE DEDİLER?

MAY Tohum hisselerinin yüzde 35'inin satışı ile ilgili olarak bir açıklama yapan May Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yormazoğlu, bu ortaklık ile Zaad ve May Tohum'un dünya tohum pazarında daha güçlü rekabet edecek bir global yapı oluşturduğunu söyledi. Yormazoğlu, "Uluslararası piyasada daha güçlü ve rekabetçi olacak, ülkemizin tohum ihracatı potansiyelini daha da artıracağız. Türkiye'ye yabancı sermaye yatırımı getirerek şirketimize ve ülkemize uluslararası alanda gösterilen güven ve itibarın bir parçası olmaktan gururluyuz" dedi.

Zaad Holdings Limited CEO'su Antonie Jacobs da, "Zaad'ın yeni pazarlara odaklanma amaçlı olarak yaptığı bu yatırım konusunda çok heyecanlıyız. Artık gerçek anlamda global bir tohum şirketi olduğumuzu da memnuniyetle belirtebilirim" diye konuştu.

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır