Karadeniz'de hamsinin fiyatı 25 TL’ye dayandı

Marmara ve Karadeniz’de balığın az olması, Ege’deki balık fiyatlarının artmasına neden olurken, Karadeniz hamsinin fiyatı 25 TL’ye dayandı. Marmara ve Karadeniz'de balığın az olması, Ege'deki balık
...

Artık lop et de ithal edilebilecek

Canlı hayvan ve karkas etten sonra şimdi de kemiksiz et olarak bilinen lop et ithalatına izin çıktı. Ancak sektör yetkilileri tepkili. Hem lop etin denetimi
...
Anasayfa | ANASAYFA | Bitkisel Üretim Haberleri | Çiftçilerin birim fiyatı beklentileri sürüyor

Çiftçilerin birim fiyatı beklentileri sürüyor

Bu konu tarihinde yayınlandı  169 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Çiftçilerin birim fiyatı beklentileri sürüyor

DİYARBAKIR (İHA) -
Bu yıl verimli geçen hasat döneminin ardından umutlanan çiftçiler, TMO’nun birim fiyatları açıklanmaması nedeniyle zor günler geçiyor. Merkez Sur ilçesine bağlı Mermer Mahallesindeki TMO’ya buğdaylarını getiren çiftçiler, fiyat açıklanmadığı için ofise yakın boş bir alana döktükleri buğdayın nakliyesi ücretini bile ödeyemediklerini belirtti.

“Ne işçiye ne de nakliye verecek param yok”
300 dönüm arazisinde hasadını yaptığı buğdayı TMO’ya getirdiğini anlatan çiftçi Abdullah Tolucan, “Buğdayı yükledim, ofise getirdim. Ofis de fiyat vermiyor. Yüklemeye para verdim, boşaltmaya para vereceğim. Yine yükleyeceğim yine para vereceğim. Nereye götüreceğimi de bilmiyorum. Şuanda mağduruz. Bütün yetkililere sesleniyorum. Bize yardımcı olsunlar. Ne işçiye verecek param var ne kamyona verecek param var” dedi.

“En son buğdayları dereye dökeceğiz”
Merkez Sur ilçesine bağlı Kavaklıbağ Mahalle Muhtarı Abdullah Adsız, bin tona yakın buğdayının olduğunu dile getirerek, “Çiftçiler her şeyi borçla alıyor. Fiyat açıklanmadığı için tefecilerin eline düştük. Tefeciler de kendilerini sırt üstüne atıyor. Kamyoncuların yanına gidiyoruz el pençe duruyoruz. Ofise gidiyoruz aynı şekilde, tefecilerin yanına gidiyoruz aynen öyle. Çiftçiler gibi sahipsiz insanlar görmedim. En son buğdayları dereye dökeceğiz. Bankalara, vatandaşlara, her yere borcumuz var. Mecburi dökeceğiz. Kimse almasa biz ne yapacağız. Ofise getiriyoruz. Emanete verin diyorlar. Bazıları emanete vermiyor. Buraya döküyor. Burada devletin fiyatı açıklamasına kadar bekleyecek. Açıklamasa öyle kalacak burada” diye konuştu.

“Alaflar fırsat kolluyor”
TMO’ya 700 ton buğday getirdiğini aktaran Mehmet Alma adlı çiftçi, şunları kaydetti:
“Şuan burada dökülmüş olan benim buğdayımdır. Fiyat belli olmadığı için veremedim. Açıklanmasa kaldırıp, alaflara vereceğim. Alaflar da fırsat kolluyor. Bu yüzden çok mağduruz. Şu anda burada toplanmamızın sebebi de fiyatın açıklanmamasıdır. Fiyat belli değil diye hepimiz şaşkınız. Nereye gideceğiz, ne yapacağız bilmiyoruz. 200 bin TL’lik kredi ödemem var ödeyemiyorum. Kimse de para yok, bulamıyoruz.”

“Onlarda da yok ki bize versinler”
Üç gündür buğday boşalttığı alanda beklediğini kaydeden nakliyeci Abdulmenaf Demir, “TMO fiyat vermediği için arabayı boşalttım. 3 gündür buradayım. Fiyat açıklanırsa günde bir sefer yapabiliriz. Bu da bize 150 TL bırakır. Fakat üç günde bir olunca ne bize bir kuruş para kalır ne de mazot borcunu verebilirim. Daha bir kuruş para alabilmiş değilim. Onlarda da yok ki bana versinler. Fiyat açıklanırsa paramızı alabileceğiz” ifadelerinde bulundu.
Fiyatların açıklanmamasının herkesi etkilediğini ifade eden nakliyeci Abdurrahman Karadeniz ise, şunları söyledi:
“Kamyoncuyu da işçiyi de etkiliyor. Alafı etkilemiyor. Bu durum alafın çıkarına uygundur. Bandrol zamanı geldi. Sigortası var, trafik sigortası var. Kamyoncunun bir sürü sorunu var. Bu iki ayı bekliyoruz zaten. O da olmayınca aç kalıyoruz.”

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır