Karadeniz'de hamsinin fiyatı 25 TL’ye dayandı

Marmara ve Karadeniz’de balığın az olması, Ege’deki balık fiyatlarının artmasına neden olurken, Karadeniz hamsinin fiyatı 25 TL’ye dayandı. Marmara ve Karadeniz'de balığın az olması, Ege'deki balık
...

Artık lop et de ithal edilebilecek

Canlı hayvan ve karkas etten sonra şimdi de kemiksiz et olarak bilinen lop et ithalatına izin çıktı. Ancak sektör yetkilileri tepkili. Hem lop etin denetimi
...
Anasayfa | ANASAYFA | Bitkisel Üretim Haberleri | Geleceğin en güzel yatırımı ’ceviz’

Geleceğin en güzel yatırımı ’ceviz’

Bu konu tarihinde yayınlandı  125 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Geleceğin en güzel yatırımı ’ceviz’

Bu yılki verimin geçen yıllara göre daha iyi olduğunu ifade eden cevizyetiştiricileri, cevizin piyasasınında iyi olduğunu belirtti. Kullanım alanı çok geniş olan ceviz meyvesi ayrıca birçok hastalığa da şifa kaynağı oluyor. İçeriğindeki A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra gümüş iyonu bulunduran tek meyve olarak bilinen cevizin, ayrıca beyin sağlığı ile zeka üzerinde çok faydasının olduğu uzmanlarca dile getiriliyor.

Türkiye’nin ihtiyacının sadece yüzde 30’luk kısmını karşılayabilen yerli üreticiler, ceviz üretiminin teşvik edilmesini istiyor. Bu seneki ceviz fiyatları ise yeşil kabuklu cevizler, 3.5-4, Bilecik cevizi 8, Sapanca cevizi 10-12, Chandler cevizi de 8-14 lira arası alıcı buluyor.

"En pahalı Chandler”

Kocaeli’de ceviz tüccarlığı yapan Recep Ünal, “Burası Türkiye’deki taze ceviz borsası haline geldi. Biz cevizleri üreticilerimizden, bahçelerden toplarız, buraya getiririz. Yeşil kabuklu olarak gelen cevizi, kimi dönem kabuklu, kimi dönem de ayıkladıktan sonra satın alırız. Ayıklayıp, kurutma işleminden geçirdikten sonra, pazarcılarımıza, satıcılarımıza ve Türkiye’nin çeşitli illerine gönderiyoruz. Yeşil kabuklu cevizleri 3.5-4 liraya alıyoruz. Bilecik cevizi 8 lira, Sapanca cevizi 10-12 arası, Chandler cevizi de 8 ile 14 lira arasında bizden çıkar” diye konuştu.

“Geleceğe en güzel yatırım”

Ceviz üreticiliği yapan Cemal Özcan ise “Bahçem 8-9 yaşında. Bu yıl ciddi anlamda ürün aldım. Hasat etmedik ama ağaçtaki ürün güzel. Bir insan geleceğine güzel bir yatırım yapmak istiyorsa, ceviz dikmesini tavsiye ediyorum. Bu yıl toplam 35 dönümden 15 ton yeşil ceviz alacağımı tahmin ediyorum. Kuruya bu da yaklaşık 5 ton civarında. Kuru cevizin de bu yıl piyasası fena değil. Kuru ceviz 20 liradan satılıyor. Ben yeşil taze tüketime satmayı düşünüyorum. Talep fazla. Bu sene cevizi daha erken topluyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Türkiye’nin önde gelen firmaları da ceviz tarlaları kurmak için sıraya girdi. Özellikle Kayseri, Balıkesir, Bursa, Kocaeli civarında pek çok yatırımcı ceviz bahçesi kurmak için arazi satın alıyor.

KAYNAKİHA

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır