Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | ANASAYFA | Duyuru ve Etkinlik Haberleri | Dünya tarım sayımı için buluştular

Dünya tarım sayımı için buluştular

Bu konu tarihinde yayınlandı  239 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Avrupa ve Orta Asya’daki ulusal istatistikçiler, tarım sayımları için vites yükseltti. Bölgedeki 20 ülkeden ulusal istatistikçiler, BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2020 Dünya Tarım Sayımı Programı için yeni kılavuzlarını ve veri toplama metotlarını tanıtmak için Budapeşte’deki yuvarlak masa toplantısında buluştu.

Güvenilir ve kapsamlı istatistikler, karar alma süreçlerinde tahminlerin yerine geçerek, tarım sektöründe daha doğru bilgilere dayalı politikalar geliştirilebilecek.

Dünya Tarım Sayımı Programı

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 1945’ten bu yana Dünya Tarım Sayımı Programı ile 10 yıllık devreler halinde ülkelerin ulusal tarım sayımlarını destekliyor. Şu an devam eden 2020 döneminde ulusal sayımlar tarımsal faaliyetlerin çevresel etkileri, sera gazı ve amonyak gazı emisyonları, mahsul yoğunluğu, münavebe, toprak kullanımı, sulama metotları, su kaynakları, su ürünleri yetiştiriciliği, balık avcılığı, çiftlik hayvanları sayısı ve çiftlik arazilerinin boyutu ve sayısı gibi konularda veri toplayıp analiz edecek.

FAO İstatistik Birimi’ndeki Tarım Sayımları ve Araştırmaları ekibi tarafından geliştirilen yeni kılavuzlar, veri toplamak yenilikçi ve uygun maliyetli metotları içeriyor ve aynı zamanda ve sayımların ve araştırma programlarının entegrasyonu ve verilerinin daha geniş şekilde dağıtımı için tavsiyelerde bulunuyor.

Avrupa ve Orta Asya toplantısı

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de 3-7 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Tarım Sayımı Yuvarlak masa toplantısına, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Gürcistan, Macaristan, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, Moldova, Karadağ, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna ve Özbekistan’dan uzmanlar katılıyor.

Budapeşte’deki FAO Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Ofisi’nden Giorgi Kvinikadze, “FAO Tarım Sayımları ve Araştırmaları ekibi yeni kılavuzları geliştirmek için ülkeler ve ilgili gruplarla istişare ederek iki yıldan fazla bir zaman harcadı. Kılavuzlar sekiz bölgesel yuvarlak masa toplantısında ortaya sunulacak. Bu teşvik ettiğimiz yeni yaklaşımlarından daha derinden anlaşılması için ülkelere yardımcı olacak.” dedi.

Ulusal politikalar için kaynak oluşturulacak

Ulusal tarım sayımları, politika belirlemeyi destekleyen istatistiki bilgilerin kapsamlı bir kaynağını oluşturuyor. Her 10 sende bir güncellenen FAO kılavuzlarının kabul ve uyumu ulusal sayımların birbiriyle karşılaştırılabilir olmasının garanti altına alınmasına yardım ediyor ve ülkelere eğilimleri gözleyebilmesini sağlıyor.

Kvinikadze, “Araştırmalar, iş, yatırım ve ulusal politikalarla ilgili kararlar kanıta dayandığı zaman en iyi olabilir. Bugün tarım sayımları tarımın yapısal verisi üzerine en bütün bilgi kaynağı ve bir ülkenin tamamı veya belirli bir bölge için tarımın yapısının detaylı bir fotoğrafını sağlayan tek istatistik operasyonu.” diye konuştu.

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır