Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | ANASAYFA | Hayvansal Üretim Haberleri | Ette beklenti KDV’nin inmesi!

Ette beklenti KDV’nin inmesi!

Bu konu tarihinde yayınlandı  182 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Ette beklenti KDV’nin inmesi!

Et fiyatlarında artışa önlem olarak Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) kasaplar, yemek ve et sanayicilerine düşük fiyattan et satışıyla devreye girmesine karşılık düşmeyen fiyatlara çözüm önerisi kasaplardan geldi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili Osman Yardımcı, KDV’de indirime gidilmesi halinde et fiyatlarının 5 TL ucuzlayacağını söyledi.

Kırmızı et piyasasını speküle edecek girişimlere izin vermeyeceklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatıyla Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), kasaplara kilogramı 22,5 lira fiyatla taze karkas sığır eti, yemek ve et sanayicilerine ise 20,5 lira fiyatla dondurulmuş karkas sığır eti satışı yapması da, kasap vitrinlerine yansımadı.

Bakan Çelik, et fiyatlarındaki artışa ilişkin son olarak Tarım Zirvesi’nde “Keyfi uygulamalara müsaade etmeyeceğiz. Bunların maliye açısından canlarını yakacağız” açıklaması yaptı.

“KDV inerse fiyat düşer”

Et fiyatlarına ilişkin son bir açıklama da, kasaplardan geldi. Bakan Çelik’in açıklamalarını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, kesimlik sığır veya et sıkıntısının olmadığını belirterek, mangal sezonunda spekülatörlerin ortaya çıktığını söyledi.

Beyaz eşya ve mobilyada vergi indirimi sonucu fiyatların düşmesiyle piyasada bir hareketlilik yaşandığını vurgulayan Yardımcı, “Bugün temel gıda maddesi et de KDV yüzde 1 alışlı, yüzde 8 çıkışlı, yüzde 2 zirai stopaj, yüzde 1 çiftçi primiyle yüzde 11’i buluyor. Bu durum ortadan kalktığı zaman etin kilogramında 4 TL indirim olur. KDV kalktığında 4 TL’lik bir indirim olur. Bakan Faruk Çelik, kasaplara taze karkas sığır eti 22.5 ve sanayici ve yemekçilere 20.5 TL’den dondurulmuş karkas sığır eti satılacağını söylüyor. Devletin et fiyatlarına müdahale etmesine karşı değiliz. Ama devlet müdahale ettiği zaman çiftçinin maliyetini de ortaya çıkarmak gerekir” diye konuştu.

“Devletin müdahalesi doğru”

Diğer yandan Ramazan ayının da yaklaştığına dikkat çeken Osman Yardımcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz iki yıldır Ramazan ayında ete zam yapmadık. Devlet ete müdahale etsin ama bunun yanında KDV’yi de kaldırsın. Yemde KDV’yi kaldırdılar, yemciler zam koydu. Nasıl olacak?  Devlet her noktada yer alsın. Mesela 5 bin dana besleyen kişiye, 500 adette dişi sığır besleme zorunluluğu getirilsin. Her sene sığır sayısı artar.

Türkiye’de et sorunu yok. 1-2 TL para kazanalım diye spekülatörlük yapılması çok yanlış. Kasaplar alış fiyatlarına göre satış yapıyor. Biz eti daha ucuza satmak isteriz. Her zaman vatandaşın yanındayız. Ne kadar çok et satarsak o kadar çok para kazanırız. Esnafın maliyeti yüksek. Biz devlete sırtımızı dayamadık. Devlete sırtımızı dayayalım.

Bakan Çelik’e diyorum ki ette KDV’yi kaldırsınlar. Temel gıda maddesi ette KDV kalkarsa 4 TL olur, 1 TL’de biz kaldıralım, 5 TL’lik indirim olur. Hodri meydan. İndirimlerle birinci sınıf kaliteli etin fiyatı 36-37 TL arasında değişir.”

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır