Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | ANASAYFA | Hayvansal Üretim Haberleri | Hedef Ortadoğu’ya yıllık 50 milyon dolarlık balık ihraç etmek

Hedef Ortadoğu’ya yıllık 50 milyon dolarlık balık ihraç etmek

Bu konu tarihinde yayınlandı  78 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Hedef Ortadoğu’ya yıllık 50 milyon dolarlık balık ihraç etmek
65 bin ton kapasitesiyle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olan Kılıç Deniz, ihracatta Ortadoğu ülkelerindeki payını artırmaya odaklandı.

65 bin ton kapasitesiyle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olan Kılıç Deniz, ihracatta Ortadoğu ülkelerindeki payını artırmaya odaklandı. Kuveyt, BAE, Katar, İsrail, Ürdün, Irak, Lübnan ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat gerçekleştiren Kılıç Deniz, 2017’de ihracat gerçekleştirdiği bölgeler arasında Ortadoğu’nun payını artırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz ay bir ilki gerçekleştirerek Umman’a uçakla 1 milyon 200 bin adet yavru çipura balığı ihracatı gerçekleştiren Kılıç Deniz, 2017 yılında özellikle Ortadoğu’da büyümeyi hedefliyor.

“ULAŞTIĞIMIZ ÜLKELERİN SAYISINI ARTIRIYORUZ”

2017 yılı itibariyle başta Avrupa ve Rusya olmak üzere 37 ülkeye balık ihracatı gerçekleştirdiklerinin altını çizen Kılıç Deniz Ürünleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, “Kılıç Deniz olarak dünyanın en önemli balık üreticilerinden biri olmayı başardık. En etkin olduğumuz Avrupa ve Rusya’dan sonra Ortadoğu’da da büyümeyi hedefliyoruz. Son yıllarda Ortadoğu’da kültür balıkçılığına büyüyen bir ilgi var. Ortadoğu’da Kuveyt, BAE, Katar, İsrail, Ürdün, Irak, Lübnan ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Kılıç Deniz olarak 2017 yılında Ortadoğu ülkelerinin ihracatımızdaki payını arttırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

1990 yılında Akuakültür sektörüne 50 ton kapasitede küçük bir kafesle başlayan Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş., her yıl kapasitesini üç kat artırdı. Yaklaşık 65 bin ton deniz balığı ve 5 bin ton Alabalık, 150 bin ton balık yemi ve 225 milyon adet yavru balık üretimi olan Kılıç Deniz, çipura ve levrekte dünyanın en büyük su ürünleri firması olmayı başardı. 

“ORTADOĞU’NUN BALIK İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”

Türkiye’nin, çipura ve levrekte pazar lideri olduğunu kaydeden Sinan Kızıltan, “Şimdiye kadar yavru balıklarımızı sadece deniz yolu ile ihraç ediyorduk. Ancak deniz yolu ile ulaşamadığımız yeni pazarlara uçak kargosu ile nakliyelere de başladık. Özellikle Körfez ülkelerinde başlayan kültür balığına ilgi bizi harekete geçirdi. Son olarak Umman’da ilk kez başlayacak olan kültür balıkçılığı için 500 bin dolar değerinde yavru çipura balığın ihracatını gerçekleştirdik” dedi.http://www.denizhaber.com.tr/hedef-ortadoguya-yillik-50-milyon-dolarlik-balikihrac-etmek-haber-75408.htm

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır