Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | ANASAYFA | Teknoloji ve Mekanizasyon Haberleri | KOP, 11 milyon dekar araziyi sulayacak

KOP, 11 milyon dekar araziyi sulayacak

Bu konu tarihinde yayınlandı  975 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
KOP, 11 milyon dekar araziyi sulayacak

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Türkiye'nin en büyük 2'nci sulama yatırımı olan Konya Ovası Projesi (KOP) tamamlandığında, 11 milyon dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye ortalamasından yaklaşık yüzde 40 daha az yağış alan ve "ziraat" denildiğinde akla gelen ilk havzalardan biri olan Konya Kapalı Havzası'nın, Türkiye'de sulanabilir tarım arazisinin yüzde 13'üne tekabül ettiğini belirtti.

Havzanın suya hasretini dindirmek için önemli çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Konya Ovası'nın su rüyasını gerçekleştirecek ilk adımı 2007 yılında attık. Göksu Nehri sularını Konya Ovası'na akıtacak olan ve KOP'un en önemli ayağı konumunda bulunan 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel'in açılışını bizzat gerçekleştirerek, ovaya ilk suyu ilettik. KOP'un kilit tesisi olan Mavi Tünel ile Konya Ovası'nın su ihtiyacını karşılamak üzere Akdeniz'e boşalan ve zaman zaman Akdeniz Bölgesi'nde taşkınlara sebep olan Göksu Nehri'nin yıllık 649 milyon metreküplük suyunu Konya Ovası'nın bereketli topraklarıyla buluşturuyoruz. Ayrıca inşa ettiğimiz Bağbaşı, Avşar ve Hadim barajları ile de yılda 414 milyon metreküplük suyu Konya Kapalı Havzası'na aktaracağız."

Bakan Eroğlu, Türkiye'nin büyük projeleri arasında gösterilen KOP'un 14 sulama, 3 içme suyu, 1 enerji tesisi olmak üzere toplam 18 büyük projeden oluştuğunu bildirdi.

KOP'un bölgenin kaderini değiştirecek bir proje olduğunu belirten Veysel Eroğlu, "Proje kapsamında 11 milyon dekar zirai alan sulamaya açılacak. Ayrıca 3 milyon kişiye içme suyu temin edilecek ve yılda 3 milyar kilowatt saat enerji üretilecek. Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine sulamada yıllık 2,2 milyar dolar, enerjide 300 milyon dolar, içme suyu alanında ise 70 milyon dolar olmak üzere toplam 2,57 milyar dolar katkı sağlanacak." ifadesini kullandı.

Gelecekte en önemli sektörün gıda arzı ve güvenliği olacağını aktaran Eroğlu, "Bu yüzden tarım alanlarımızı sulayarak, en yüksek verimi almak zorundayız. Türkiye'de uygulamaya koyduğumuz bölgesel sulama projeleri bu açıdan çok önemli. KOP, GAP, DAP ve TRAGEP gibi projelerle Türkiye'yi dünyaya gıda ihraç eden bir ülke konumuna getireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır