Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | ANASAYFA | Teknoloji ve Mekanizasyon Haberleri | Bitki koruma sektöründe önemli adım

Bitki koruma sektöründe önemli adım

Bu konu tarihinde yayınlandı  290 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

AB Komisyonu tarafından onaylanan Dow-DuPont birleşme işleminin Ağustos-Eylül 2017 gibi tamamlanması beklenirken, DuPont, Bitki Koruma İş Kolu’nun bir bölümünü FMC’ye devrederek, FMC’nin Sağlık & Gıda İş Kolunu alacak.

DuPont, FMC Corporation ile DuPont Bitki Koruma İş Kolu’nun bir bölümünü ilgili Ar-Ge kaynaklarıyla FMC’ye geçecek şekilde elden çıkartmak ve FMC’nin Sağlık & Gıda İş Kolu’nu almak suretiyle anlaşmaya vardığını duyurdu.

dupont-logo-gidahattiDuPont üste para alacak

Şirketler arasındaki ticari işlem, varlıkların değeri arasındaki fark göz önünde bulundurularak, DuPont’a 1.2 milyar ABD doları nakit ve 425 milyon ABD doları döner sermaye olmak üzere toplamda 1.6 milyar ABD dolarlık ödemeyi de kapsıyor. DuPont Bitki Koruma İş Kolu’nun bir kısmının elden çıkarılması, şirketin AB Komisyonu’nun Dow ve DuPont arasındaki birleşmeye verdiği koşullu onay için taahhütlerini yerine getirmesi yolunda önemli bir adım.


Kazan-kazan durumu

DuPont CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Edward D. Breen, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu anlaşmanın, başta hissedarlarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımız için mükemmel bir adım olduğuna inanıyoruz. Planlanan Dow – DuPont birleşmesi sonucunda kurmayı planladığımız tarım şirketi, DuPont ve Dow şirketlerinin bir araya gelen ve birbirini tamamlayan güçlerinden faydalanacak ve tüm dünyadaki yetiştiricilere daha fazla seçenek ve inovasyon sunacaktır.

Aynı zamanda, bu adım ile mevcut Gıda & Sağlık iş kolu kapasitemizi arttırıyoruz, ki bu yine planlanan Dow-DuPont birleşmesi sonucunda kurulacak bağımsız Özel Ürünler şirketi için çok önemli bir büyüme alanıdır.

FMC ile yapılan bu anlaşma, bir Kazan-Kazan durumunu yansıtıyor. Rekabeti arttırıcı özelliğinin yanı sıra, Dow ile birleşmeye yönelik planlarımızın stratejik yapısını koruyan ve üç ayrı şirketin kurulması yolundaki gerekli onayların alınmasını hızlandıran unsurları da beraberinde getiriyor.”

Birleşme işleminin yaklaşık 3 milyar dolarlık maliyet sinerjisi ve 1 milyar dolarlık büyüme sinerjisi yaratması bekleniyor.

fmc-logo-gidahattiDuPont bazı bitki koruma ürünlerini elden çıkarttı

Anlaşmanın şartlarına göre; FMC, DuPont’a ait olan Rynaxypyr®, Cyazypyr® and Indoxacarb da dahil olmak üzere, şirketin Hububatta Geniş Yapraklı Yabancı Ot İlaçları ve bazı insektisitler (Chewing Insecticides) ürün portföyünü alacak. Buna ek olarak FMC, DuPont’un tohum işleme, nematisid ve son aşama Ar-Ge programları dışında kalan Bitki Koruma Ar-Ge bölümünü de satın alacak. Elden çıkarılacak varlıklar 2016 yılında yaklaşık 1.4 milyar dolar gelir getirmişti.

Elden çıkarma işlemini takiben, Dow-DuPont birleşmesinden doğacak tarım bölümü, mısır -soya geniş yapraklı ve ot kontrolünde bir portföy ile tahıl zararlılarının kontrolü portföyü, DuPont’un hastalık kontrolündeki güçlü pozisyonu ve Dow AgroSciences’in sektör lideri insektisid portföyü de dahil olmak üzere güçlü bitki koruma varlıklarını elinde tutmaya devam edecek. Ar-Ge’deki güçlü konumuyla, birleşmeden doğan Tarım Bölümü, tüm dünya çapında yetiştiriciler için güçlü bir ortak olmaya devam edecek.

FMC’den Sağlık & Gıda bölümünü alacak

Anlaşmanın şartlarına göre; DuPont, FMC’nin 2016’da 700 milyon ABD doları gelir kaydeden Sağlık & Gıda iş kolunu alacak. Bu iş kolu gıda bileşenleri (texturants) ve ilaç katkı maddeleri olarak iki segmentten oluşuyor ve DuPont’un halihazırda bünyesinde bulunan Gıda & Sağlık iş kolunu tamamlayıcı niteliklere sahip. FMC ile olan söz konusu ticari işlemin, Dow-DuPont birleşmesine gelecek onaylar ve gerekli kapama koşullarına bağlı olarak 2017 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

dow-dupont-logo-gidahattiFMC ile olan anlaşmanın gereklerini yerine getirebilmek için, DuPont ve Dow, gerekli onayların alınmasına bağlı olarak, planlanan birleşmenin gerçekleşmesini bekledikleri tarih aralığını 1 Ağustos – 1 Eylül 2017 olarak açıkladı. Birleşmeyi takiben 18 ay içerisinde üç farklı uzmanlık alanında şirket kurulması planlanıyor. Dow ve DuPont, birleşme sonrası kurulması planlanan bu üç şirketten ilkinin ‘Malzeme Bilimi Şirketi’ olmasını beklediklerini de duyurdu.

https://www.gidahatti.com/bitki-koruma-sektorunde-onemli-adim-78153/

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır