Toplam 2 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 2 arası kadar sonuc gösteriliyor

ŞUBAT AYINDA ARI BAKIMI

Özel Hayvancılık kategorisinde ve Arıcılık- Bal Arısı Yetiştiriciliği forumunda ŞUBAT AYINDA ARI BAKIMI balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
Şubat ayının ortalarından itibaren ana an kovanda yumurtlamaya başlayarak ilkbahara daha çok sayıda genç anlarla çıkış hazırlığına başlayacaktır. Gölgede ısı derecesi 7-10 dereceği bulduğunda, arılar dışarı çıkarak bağırsaklarında kış boyunca ...

 1. #1
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  11.Ekim.2009
  Mesajlar
  134
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  ŞUBAT AYINDA ARI BAKIMI

  Şubat ayının ortalarından itibaren ana an kovanda yumurtlamaya başlayarak ilkbahara daha çok sayıda genç anlarla çıkış hazırlığına başlayacaktır.
  Gölgede ısı derecesi 7-10 dereceği bulduğunda, arılar dışarı çıkarak bağırsaklarında kış boyunca biriken dışkılarını boşaltmak olanağını bulacaklardır.
  Ananın yumurtlamaya başlaması ile; kovan içi ısının düşmesi çok daha büyük önem taşıyacağından, ince cidarlı kovanları biraz daha sarmak ve bilhassa kapak altı örtülerinin üzerine biraz daha kalınlaştır­mak önem taşıyacaktır.
  Dip Tahtası Temizliği
  Bu ayda en önemli iş kovan dip tahtalarının temizliğidir. Kovan dip tahtaları, kovan gövdesine çakılı değilse bu iş biraz daha kolaylaşır. Yedekte bulunan temizlenmiş, standart dip tahtası, kovan altındaki dip çıkarıldıktan sonra hemen onun yerine konulur. Ve temizlenen bu tahtada diğer kovanlara konularak iş sürdürülür.
  Dip tahtaları çakılı ise uçma deliği önündeki çıtalar çıkarılarak bu işe mahsus gelberi denilen madeni çubuklarla çekilir.
  Dip tahtası sürmeli olan kovanlarda bu işlem daha kolay ise de genelde arıcılar bu tip kovanları tercih etmemektedirler.
  Dip tahtası çakılı olan kovanlarda temizlik işini arıcılar muhakkak mart ayının sıcak günlerine bırakmalıdır. Çerçeveleri çıkarmak suretiyle yapılacak bu aydaki bir temizlik faydadan daha çok zarar verebilir.
  Temizlik kovanı açmadan yapıldığında dışarıda ısı gölgede en az 7-10 derece, kovanı açarak yapıldığında ısı en az yine gölgede 16-18 derecede olmalıdır.
  Dip tahtaları arıların ilk uçuşlarını yapıp bağırsaklarını boşalttıklarından 1-2 gün sonra ve sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır ki, çı­kan arılar ancıyı rahatsız etmesin, arılıkta bir kargaşa ve yağmacılığa sebep olunmasın.

  Dip Tahtasının Tetkiki

  Dip tahtasının tetkiki arıcıya o kovan hakkında bazı fikirler verebilir. Bunlar sırasıyla şunlardır.
  1- Dip tahtası üzerindeki arı ölüleri 1 avuçtan fazla ise ailenin kışı iyi geçirmediği anlaşılır.İlk fırsatta ve sıcakta kovan açılarak ölüm nedeni araştırılmalıdır.
  2- Ölü arılar içinde ana arının da olup olmadığına dikkat edilmeli­dir Varsa not edilerek ilk fırsatta zayıf arı aileleri ile birleştirilmelidir.
  3- Dipte fazlaca ince bulgur, tarhana tozu gibi petek kırıntılar görülürse kovan elle tartaklanarak ihtiyacını karşılayacak bal olup olmadığına bilhassa dikkat edilmelidir.
  4- Dipte küflenme görülürse alt kısımdan bakarak kovan yan çerçevelerinde de küfleneme olup olmadığına bakmalı yeşilimtırak küfler çerçeve ve petek altlarında görüldüğünde ilk fırsatta bunlar çıkarılmalıdır.
  5- Fazla küflenmeyenler kurutulup fırçalandıktan sonra yine kullanılabilir.  Hastalıklı Çerçevelerin DEZENFEKSİYONU
  Hastalıklı çerçeveleri % l'lik formalinli su içerisinde yarım saat kadar bırakarak dezenfekte etmek ve bal süzme makinesine koyup çevrilerek sularının akıtıp kurutmak suretiyle de temizlenebilir ve bu suretli kabartılmış petekli çerçeveler heder edilmeyerek daha çok seneler kullanma imkanı sağlanmış olabilir. Çerçeveleri formalin koku­sundan arındırmak için 1-2 saat güneşe bırakmak yeterlidir.
  Güneş hem çerçevelerdeki formolin kokusunu giderir hem de daha iyi dezenfeksiyona yardımcı olur.
  Formalin kokusundan iyice arındırılmamış çerçeveler kovana ko­nulursa arıların kaçmasına neden olabileceği göz önüne alınmalıdır.
  Hastalıklı kovan ve çerçeveler % 2-4 lük formalınm buharı ile de dezenfekte edilirse de bu kolay ve pratik değildir.
  Hastalıklı Kovan ve Çerçevelerin Dezenfeksiyonunda Pratik Bir Metot
  1 Teneke kaynar su içerisinde 1 kilo kadar çamaşır sodası eritilir. Daha sonra buna 2/3 ü kadar yani 1300-1500 gram sönmüş kireç ilave
  edilerek tekrar kaynatılır.
  Bir badana fırçası veya sopa ucuna geçirilmiş bez-telis yardımı ile
  kovan ve çerçeveler bu karışımla yıkanır. Kuruduktan sonra kullanılır.
  Kovan içini prümüs lambası ile yakmak veya kovan iç cidarına bir bez parçasıyla gazyağı-benzin sürerek yakmakta dezenfeksiyonunu sağlar. Gaz-benzin kokusu uçana kadar arı koymamalıdır. Kovan için­de gazete yakmakla da olabilir.
  Arılarda Ölüm Oranının Yüksek Olduğu Ay Şubattır
  İster içerde kışlatılsın ister dışarıda, an ailelerinde ölüm oranının en
  yüksek olduğu ay Şubat'tır.
  Ananın yumurtlamaya başlaması ile kovan ısısını yükseltmek için anlar daha çok besin alarak daha çok soluyacaklardır.
  Husule eelen buhar ve karbon gazı kovan içi havasını bozacağın-  dan, Arılar eğer kovan uçma deliği çok dar ise veya girişte arı ölü pislikleri ile kapatılmış ise boğulacaklardır. Bu nedenle kovan uçma deli­ği arkasını temizlemek ve uçma deliğini daha bu ayda azar azar geniş­letmek gerekir. Kovanda bal olduğu halde anlarım söndü diyenler bu durumu göz önüne getirmelidirler.
  Sıcakların yükselmesi, ana arının daha çok yumurtlamasına, daha çok yumurtlama ise yavruların beslenmesi için aşırı derecede bal sarf etmelerine sebep olacaktır. Dışardan nektar getirilemediği için de kovandaki hazır balın tükenmesine ve bu nedenle de açlıktan ailenin sön­mesi görülecektir ki kovanda ana an yumurtlamış, kurtçuk ve kapalı gözlü yavrular olduğu halde aile açlıktan sönecektir.
  Bazen kovan yan çerçevelerinde bal olduğu halde de anlar sönmüş olabilir. Bu takdirde havanın çok soğuk olmasından arılar 1 çerçeveden diğer yan çerçevelere geçemeyeceklerinden de açlıktan ölebilirler. Bunu bertaraf etmek için kovan örtüsü bez ise ailenin kümelendiği kı­sımda bulunan çerçevelerin üst çıtasına 1-2 çubuk uzatılarak anların bu boşluktan yan çerçeveye geçmesine imkan bırakılmalı veya kuluç­kalıkta yine arıların kümelenmiş olduğu çerçevelerdeki peteklerin, üst çerçeveye yakın kısmından parmak sokularak ballı petek delinmiş ol­malıdır ki yan çerçevelere geçebilsinler.
  Kovanda arıların bulunduğu kısımdaki sıcaklık her ne kadar 16- 32 derece olsa bile kovanın ön, arka, alt ve yan kısımlarındaki ısı dışarıdaki ısıdan pek fazla değildir. Bu nedenle arılar soğukta 1 çerçeveden diğerine geçemezler.
  Kovanlara Kulak Verilip Dinlenmesi
  Ocak ayında 15 günde bir, Şubat ayında ise haftada bir defa anların dinlenmesinde fayda vardır. Dinlenme ile kovan içerisindeki arı­ların sağlığı, kuvveti, açlığı, susuzluğu, sönüp sönmediği gibi hususlar tespit edilerek vaktinde gerekli önlemler alınabilir.
  Hassas kulaklı olanlar arıları dışardan da el vurmadan kulak vererek dinleyebilirler. Fakat daha iyi bir dinleme 70-80 cm. uzunluktaki bir lastik boru ile daha emniyetli olur. Kovan uçma deliği veya üst yemleme deliğinden içeriye uzatılan 1 hortum ile dinlendiğinde:
  Kovandan bu ayda eğer hafif bir uğultu geliyorsa arılar sağlık ve afiyette sayılırlar. Hiçbir uğultu yok ise kovana kapı tıkırdatır gibi 1 defa parmak arkası ile vurulup tekrar dinlenir. Topluca bir ses, kanat vızıltısı gibi gelirse aile yine iyidir. Bu ses çok kısa süre gelip hemen susacağı gibi bu ilk sesten sonra çok daha hafif bir şekilde devam ede­bilir ki bu durumda da aile sağlıklıdır.
  Kovana vurulduğunda kuru yaprak hışırtısına benzer şekilde bir uğultu gelirse bu taktirde arılar açtır. Balları tükenmiştir. Bu hışırtılı ses kesik kesik bir kaç defada, 1 kerede gelip hemen kesilse de, aile sağdır. Fakat açtır. Sönebilir.
  Bu ses bazen acı acı bir uluma ve arada ses kışkırtıcı bir tonda da olabilir. Bu takdirde de kovanda ya ana an yoktur. Ya da susuzluk çekmektedir.
  Arıların Şubat Ayındaki Açlığı Nasıl Giderilir?
  Şubat'ta kovanlara yapılacak ihtimam hemen hemen ocak ayınınkinin aynıdır. Şayet, havalar çok soğuk ise arılar kovana gerekli sıcaklı­ğı temin etmek için daha fazla miktarda bal emeceklerdir. Eğer kış bi­raz yumuşak geçmişse, arılar erkenden yavru yetiştirmeye başlamışlar­dır. Yavruları beslemek için arılar-yine fazla bal tüketmek zorunda ka­lacaklardır. Her iki halde de kovanın tükettiği bu bal miktarını göz önüne almak gereklidir. Arılan nisan ayının bol çiçekli günlerine ka­dar aç bırakmamaya çalışmalıdır.
  1 - Elde mevcut yedek çerçeveli bir gömeçli bal varsa, bir tarafının sırları bıçak veya tırnakla açılarak, örtü tahtası veya bezin kaldırılarak arıların yoğun olduğu çerçevelerin üzerine, sırı açılmış taraf kapatılır. Üzerine tabii kalınca bir örtü bezi kapatılarak ve gerekiyorsa boş bir balık konularak kapatılır.
  2- Gümeçli balımız yoksa, bilinen şekilde koyu katı bir şeker şurubu yapılarak, yassı bir sünger parçası veya bir paçavraya bu şurup em­dirilerek çerçevelerin üzerine konabilir.
  4- Ilık suda ıslatılmış sert akide şekeri ve hatta lokum çerçeve üzerine konularak, sıcak suya batırılmış bir bez parçası şeker veya loku­mu nemli tutsun diye üstüne serilip konulabilir. Kuruduğunda bez bir­kaç defa daha ıslatılarak konulabilir.
  5- Şeker hamuru da aynı şekilde verilebilir.
  Bu açıklamalar kovan içinin (bu mevsimde) hiç açılmadan, üst ta­raftan en pratik şekilde ve en kısa zamanda yapılacak açlık giderme yöntemleridir.
  Zayıf ve balsız kovanları bahara çıkarabilmek için bu ayda anlara şurup vermek sakıncalıdır. En iyisi süzme balla, pudra şekerini hamur gibi yoğurarak, yufka şeklinde açmalı ve arıların işgal ettiği çerçeveler üzerine sererek hemen örtü tahtasının kapamalıdır. Parmak gibi biraz daha uzunca olarak hazırlanan hamuru çerçeve aralarına sarkıtmak da mümkündür. Fakat bu ayda kovanları açmak çok sakıncalı olduğundan, bal hamurunu yumurta büyüklüğünde yaparak örtü tahtası ortasındaki yemleme deliğinden çerçeve üzerine koymalıdır. Bunun üzerine de bir sele tas ya da su bardağa kapatılabilir. Eğer yemleme deliği, arıların toplu olduğu çerçevelerin üzerinde değil de, yan taraflarında ise arılar bundan faydalanamazlar. Deneyimsiz yeni arıcıların "Arılarım katı yem veya şurubu almıyor" sorularının ilk cevabı ve nedeni budur.
  Kovan uçma deliğinden veya dip tahtasından verilecek yemlerden anlar kışın faydalanamazlar. Bu yemlemeleri yaparken ihtiyatlı davranmalıdır.
  Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?
  En kolay ve ucuzu bal ve pudra şekerden yapılır. Piyasadan pudra şekeri bulunmazsa bilinen toz şeker iyice öğütülüp (dövmek veya makineden geçirmek suretiyle) çok sık delikli bir elekten geçirilir. Bu elenmiş 6-8 kilo şekere 1 kilo ıstılmış bal dökülerek hamur gibi iyece yoğrularak hazırlanır.
  Kovan örtü tahtası açılır. Çerçevelerin üzerine 1 tülbent veya daha iyisi sık dokunmuş naylon sinek teli serilir. Topak topak alman bu hamur tülbent üzerine serilir.
  Örtü bezi kapamadan evvel, bu hamurun üzerine 1 yağlı kağıt veya kalın ambalaj kağıdının parlak kısmı kapatılırsa şeker örtü bezine bulaşmaz.
  Şeker hamurunu yalnız şekerle yapmak düşünülürse, 1 litre su içi­ne 4-5 kilo şeker konularak hafif bir ateşte yarım saat kadar karıştırıla­rak iyice eritilir. Ateşten indirilerek yassı bir tabak veya yağlı kağıt üzerine dökülerek soğuyup sertleşmesi beklenir. Sonra çerçeveler üzerine konulup kapatılır.

 2. #2
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  11.Ekim.2009
  Mesajlar
  134
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: ŞUBAT AYINDA ARI BAKIMI

  Kandi Şekeri Nasıl Yapılır?
  Toz şekeri bir kaba koyunuz ve üzerine biraz su ilave ediniz. Sonra ateşin üzerine yerleştirilerek şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırınız, bir miktar da bal katınız. Bundan sonra şurubu karıştırmadan kay­natınız, ta ki soğuk suya batırdığınız parmağınızı şuruba daldırıp tekrar suya batırdığınız zaman üzerinde kolayca çatlayan ince bir şeker taba­kası teşekkül etsin. Bu vaziyette şurubu ateşten alıp kağıt kalıplara dök­mek lazımdır. Soğuyan kandi şekeri katı ve yan şeffaf hale gelir.
  6 kg. şeker bir çay kaşığı sofra tuzu ve şekerlenmeye mani olmak için dört kaşık sirke ilave olunur.
  Arıların Kışın Beslenmesi
  Arılarımızın kış yiyeceklerini tamamlamak için, Eylül-Ekim-Kasım ayında bütün tertip ve tedbirlerimizi alıp, kışın besleme yapmamalıyız.
  Buna rağmen, bu hususu ihmal eden arıcılarımıza maalesef rastla­nıyor.
  Bu durumda yiyeceği tamamlamak için yapılacak iş şudur:
  Anlara petek halinde bal ihtiva eden çerçeveler, bu yoksa çerçeve üst çıtaları üzerine yerleştirilmiş kandi şekeri (ağda) vereceğiz. Kovanın ısısı ve rutubeti ağdayı hafifçe eritir ve arılarda onu emerler.
  Süzme bal ile pudra şekeri karışımından yapılmış hamur şeklindeki yiyecekle beslemek de mümkün ise de, bu arıcıya pek pahalıya mal olur. % 8 kısmı bal, 8 kısım su ve 84 kısım pudra şekeri. Daha iyi ve proteinli olarak 3 kg. bal 1 kg. yağsız süttozu ve 6 kg. pudra şekeri ha­mur haline getirilerek verilir.
  Kışın yapılan sıvı besleme, anlarda dizanteri hastalığının meydana gelmesine sebep olur.
  Susuzluk Çeken Aileler
  Bilhassa kapalı yerdeki arıların susuzluk çektiklerinde acı acı uğuldamaları ve kışkırtıcı bir ses çıkardıklarını yukarıda belirtmiştik. Susuzluk çeken ailelerdeki ses yani uğuldama çok barizdir. Bazen kovana kulak vermeden de duyulur. Uçma delikleri telli ise çıkmaya zorlanırlar. Açık ise hava ısısının düşüklüğüne de bakmaksızın kovan dışında uçuşurlar. Soğukta suya giden arı ekseriya dönemez. İçi sıcak ve kuvvetli kovanlarda bu uçuş ve uğuldama gibi rahatsızlık çok daha belirgindir. Bu gibi durumlarda arıya su verildiğinde hemen sakin­leşirler.
  Bu amaçla arıya su, ılık suda ıslatılmış bir sünger veya paçavra çerçevelerin üzerine konularak verilebileceği gibi, uçma deliğinden de mümkünse sokulabilir. Uç kısmından toplu iğne ile delinen plastik bir şişeye konulan ılık su uçma deliğinden şişeyi sıkarak da püskürtülebilir. ya da kovanın yemleme deliğinden ıslak paçavranın ucu arıla­rın toplu bulunduğu çerçevelerin üst çıtasına fitil gibi yapılarak uzatı­labilir. Lamba fitillerinin bir ucunu bir bardağa, şişeye sokup, diğer ucunu yemleme deliğine sarkıtarak da verilebilir.
  Plastikten yapılmış uçma deliğinden verilen yemlikler veya yalak şeklinde içeriye uzatılan suluklarla da verilebileceği gibi, yemleme deliğine, kapağı 2-3 yerinden delinmiş kavanozu ters çevirecekte verilebilir.
  Şubat sonu ve mart başlarında verilen su, şurup kadar değerlidir. Zira arılar yavruları için hazırlayacakları besini ve kovanda şekerlenmiş balları bu sayede değerlendirebilirler.
  Unutulmamalıdır ki arılar 1 gram balı tüketmek için 6 gram suya ihtiyaç gösterirler. Arılar kovan içindeki arıların teneffüsü ve buharlaşmadan meydana gelen su damlacıklarından da kışın faydalanabilir­ler ise de yavrulama başladıktan sonra bu yeterli değildir.
  Arılar çevrede bol çiçek buldukları zaman çiçeklerin nektarını emerek kovanlarına getirdiklerinde pek suya ihtiyaçları olmaz. Çünkü getirdikleri nektar, bal özündeki su oranı çok yüksektir. % 30-70 gibi.  Arılar dışarı çıkamadığı veya dışarı çıktığında bal özü bulamadığı günlerde su aramaya başlarlar.
  Bu ayda anların sürfe yetiştirmeye başladığını, dolayısıyla da suya ihtiyaçlarının çok arttığını nazara alarak arılık yakınında su yoksa, bir yalak koymayı unutulmamalıdır. Yalaklarda arıların boğulmasına mani olmak için, tahta, saman ve kav parçacıklarının yerleştirilmiş ol­duğu su kapları bu maksadı sağlamaya yeterlidir.
  Şayet kış çok soğuk ve rutubetli geçmiş ise, arılar dizanteri hastalığına yakalanmışlardır. Bu hastalığa yakalanmış olan kovanları des­tekler vasıtasıyla yükseltiniz. Bu sayede hava yenilenecek ve ekseri­ya hasta arılar iyileşecektir. Güzel günlerde arılar dışarıya çıkarak ba­ğırsaklarını boşaltmak imkanını da bulacaklardır.
  Çerçeve üzerleri, naylon ve tahta parçalan ile değil, çuval bezi, izoleks hasır gibi mesamatlı maddelerle örtülmelidir. Bu örtü ile kapak arasında kalan boşluğa kuru ot, saman, tahta talaşı, mantar veya gazete kağıdı doldurulmalıdır.
  Bu Ayda Arı Alım Satımı
  5 km. uzaklıktan daha yakın yerlerden satın alınacak olan kovanları bu ayda arılar dış işlere başlamadan alabilirsiniz. Bu ayda çok ağır olmasa da, ilkel kovanların orta bir ağırlıkta olması, nüfusunun çok­luğu hakkında bir fikir verir. Petekleri çok siyah olmayan kovanları tercih etmelidir.
  Şubat sonlarında bazı bölgelerde badem ağaçlan çiçeklenmişlerdir. Güney bölgelerde, müsait yer ve yıllarda bazı arıcılar, çok yüksek kalitedeki bu balı toplayabilirler. Fındık, defne (taflan), söğüt, akdiken ve bazı meyve ağaçlan da bu ay sonunda tomurcuklanmaya başlarlar. An­lamı çok aramış oldukları ve sevdikleri hodan çiçekliklerinin tohumla-n bu aydan, Nisan ayına kadar tarlalara atılabilir. Lavanta ve biberiye çiçekleri ile romanrinleri de arılar için dikebilirsiniz.Şayet havalar ılık gidiyorsa, kovanların dip tahtaları da bu ayda temizlenmelidir.  Varroa Mücadelesi Bu Ayda Başlar
  Arıcıların çok yakından tanıdığı varroa mücadelesine bu ayda başlanmalıdır. Çünkü balın en az olduğu, yavrulama alanının en daracık bir alanda bulunduğu ay şubattır. Isının dışarıda 14 derece olduğu ilk gün­de bu ilaçlamayı yaparken arılan üşütmeyecek, kovanı açmadan kulla­nılabilecek ruhsatlı ilaçları tarifelerine uygun olarak kullanmalıdır.

Benzer Konular

 1. ŞUBAT Ayında Yapılabilecek Zirai Çalışmalar
  Konu Sahibi damla50 Forum Tarım Takvimi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 05.ubat.2010, 18:04
 2. 6 şubat
  Konu Sahibi Cumhur Tonba Forum Tarımda Bu Gün
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.ubat.2009, 11:26
 3. Arıhanede Ocak ve Şubat Ayında yapılacak İşler
  Konu Sahibi cankurtaran Forum Osmanlı Arıcılarının El Kitabı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Eyll.2008, 20:59
 4. Şubat Ayı Bahçe Bakımı
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Peyzaj Tasarım, Planlama, Aplikasyon konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Temmuz.2008, 02:08
 5. Bahçelerimizin şubat ayı bakımı
  Konu Sahibi rkeles Forum Her Türlü Bahçe Bakımı Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Mart.2007, 15:03

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306