PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Propolis

TABİATCI
21.10.08, 15:36
Daha Önce Arı Ürünlerindeki yazımda belirtmiştim.Sitedeki arkadaşlar; Bunla ilgili bilgi istemekteler, bu amaçla kısada olsa propolisi izah etmeyi uygun gördüm.Propolis Bal arılarının kovan delikleri ve girişlerini kapatmak amacıyla yapmış oldukları izole mddesidir diyebiliriz.Bu mddeyi bal arıları; Genellikle ağaç kabukları ve yapraklarını salgılarıyla karıştırarak yaparlar.Propolisin kokusu almış olduğu bitkinin,yapısına göre değişmekle beraber; işlevi aynıdır.Bal arıları kendilerince izole maddesi olarak kullandıkları bu maddeyi; Kovandaki dışarı atamadıkları çivi,böçek ölüsü vs gibi maddelerin üzerini adete bir mumya gibi kapatarak koku ve mikroptan izole ederler; öyleki bu maddeler yıllarca kalsa bozulmadan durur.Eski mısırlılar bu maddeyi mumyalamada kullandıklarına dair alıntılar mevcutdur.Kafkas ırkı arıların en belirgin özelliği; Propolisi fazla yapmalarıdır.Günümüzde Propolis; Bazı cilt hastalığı ilaçlarının yapımında,Kadınların makyaj malzemelerinde,Rusyada ise antioksidan ilaç yapımında kullanılmaktadır.Bazı arıcılarımız ise ağrı kesici ve sivilce tedavisinde kullanmaktadırlar.Ayrıca bazı yaşlı insanalr ve bilenler propolisi sıtres topu olarak ve ellerindeki kireçlenme ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanmaktadırlar.Elde etdiğim propolisin hepsini bu şekilde ücretsiz olarak şifa niyetine dağıtmaktayım.Ülkemizde yaygın kullanım alanı pek yoktur.esen kalınız.

karaaslan50
21.10.08, 21:03
Sayın Tabiatcı verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum.Selamlar

TABİATCI
22.10.08, 09:12
Sn karaaslan50:selam bizden,KIRŞEHİR'de pek çok NEVŞEHİR'li Karaaslan var.içlerinde arkadaşlarımda mevcut Yolunuz düşerse Kö Yizmetleri müdürlüğüne arıcı var. derseniz görüşürüz.Esen kalınız.

karaaslan50
22.10.08, 21:49
Sayın Tabiatcı bildiğim kadarıyla Kırşehir'de akrabalık bağım olan kimse yok. Davetiniz için teşekkürler, yolum düşerse muhakkak uğrarım. Siz de Nevşehir'e gelirseniz ben de beklerim. Nevşehir belediyesinde beni de kısaca aşıcı diye sorarsanız söylerler. İnşaallah görüşebilmek dileğiyle selamlar.

TABİATCI
23.10.08, 08:22
Bu bahcesel sayesinde,dostlarımız ve tanışlarımız artdı,bu çok güzel bir hadise,hem faydalı bilgiler öğreniyor, hemde ülkemizin pek çok yerinden dost ediniyoruz; Hatda Geçen Almanyadan bile arayan oldu.Bu yönü ile güzel bir olgu.Bizi arayan ve soran tüm dostlarımıza esenlikler dilerim.

hk50
11.01.11, 16:02
Sn Tabiatçı,
Kırşehir ile Niğde arası kaç klm? Baharın bekleriz.Selamlar.