PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kentlerde budama

akcabey
19.11.07, 21:19
sizce kentlerde yapılan budamalar gerekli mi? neden?

sahra
28.11.07, 11:42
Bitkilerin sağlıklı gelişimini sürdürebilmeleri için mutlaka insan oğluna ihtiyaç duyar.Çünkü bitkiler yasamak icin suya isiga ihtiyac duyarlar.İki büyük agacın arasında kalmış bir bitki ışıktan yaralnam adına o yöne doğru boy atmak ihtiyacı duyarlar.Bu oluşuma etiolation yani ışığa yönelme denir.Kent merkezlerinde bu ve benzeri dallanmalar gelişi güzel büyümelere neden olduğu için sağlıklı büyümeden söz edemeyiz.Budana ağaç budandıkça gençleştiğine göre ;ozaman budanmasında yara vardır.

selsarac
28.11.07, 13:49
Budama bazı ağaçlar için form verme amacıyla gereklidir. Budama ihmal edilirse en fazla formu bozuk göze çirkin görünümlü ağaçlar kent içini kaplar. bu durum insan sağlığı açısından bir sorun teşkil etmediğinden bazen pek fazla önemsenmez ve yapılan budama çalışmaları işi bilmeyenler tarafından boşuna bir çalışma gibi görünebilir. ancak modern kent yönetiminde bu bir zorunluluktur. Ancak kent içi budamalarda daha da önemlisi;
Yanlış tür seçimlerinden dolayı daha da önem kazanan, ileride oluşabilecek tehlikeli kazalardan korunmak amacıylada yapılan budamalar önem kazanmaktadır. Örneğin ana arterler üzerinde ve de yoğun araç ve insan trafiğinin olduğu alanlarda kontrolsüz büyümüş olan ağaçların gereği gibi budanarak tehlikeli dalların ve gerekirse ağaçların bertaraf edilmesi kesinlikle gereklidir ve tartışma kabul etmez. Malesef bu gibi tehlikeli ağaçlarında kent içinde derin bir şekilde budanması ve kesilmesi halkın tepkisine neden olmakta ve yapılan çalışmalar korkarak yürütülmektedir. Ayrıca anıt ağaç statüsündeki ağaçların kesilmesi de izne tabi olduğundan budanmaları gecikmekte ve bir kaza durumunda faturanın kime kesileceği belirsizleşmektedir. Değilmi?

SenFlame
30.11.07, 09:56
Bitkilerin sağlıklı gelişimini sürdürebilmeleri için mutlaka insan oğluna ihtiyaç duyar.Çünkü bitkiler yasamak icin suya isiga ihtiyac duyarlar.İki büyük agacın arasında kalmış bir bitki ışıktan yaralnam adına o yöne doğru boy atmak ihtiyacı duyarlar.Bu oluşuma etiolation yani ışığa yönelme denir.Kent merkezlerinde bu ve benzeri dallanmalar gelişi güzel büyümelere neden olduğu için sağlıklı büyümeden söz edemeyiz.Budana ağaç budandıkça gençleştiğine göre ;ozaman budanmasında yara vardır.

sayın sahra;

"etiyolleşme" bitkilerin ışığı alamadığı için boğum aralarının uzaması, fotosentez yapamadığı için bitkinin beyaz renk alması olarak telaffuz edilir, ışığa yönelim ise "fototropizm"olarak adlandırılır.

babamuhendis
10.12.07, 14:24
Ben uzun bir süre büyükşehir belediyesi parklar md.de budamadan da sorumlu olarak görev yaptım.Herkes canının istediği yere gelişigüzel ağaç diktiriyor.Daha sonra da kurtulmak için ne yapacaklarını şaşırıyorlar.Balkona çıktığımda görüntümü kapatıyor,hava alamıyorum,bu ağacı biz diktik ama bu kadar büyüyeceğini bilmiyorduk gibi bahanelerle ağacın kesilmesini kabaklanmasını istiyorlar.Ayrıca bilinçsizce dikilen yol ağaçları birkaç yıl sonra T E K ile sorunlara sebep olabiliyor.

sahra
11.12.07, 11:04
sayın sahra;

"etiyolleşme" bitkilerin ışığı alamadığı için boğum aralarının uzaması, fotosentez yapamadığı için bitkinin beyaz renk alması olarak telaffuz edilir, ışığa yönelim ise "fototropizm"olarak adlandırılır.

Sayın SenFlame Uyarınız için teşekkürler.Burada Etiolasyon terimini kulanırken yetersiz ve sağlıksız büyümenin beraberinde bitkilerin isiga bagli yönelimini kullanırken Fototropizmden bahsetmemeiştim.Çalışmalarında başarılar dilerim

saydam71
04.02.08, 21:51
Selam! Benim büyükçekmecede bir bahçem ve içinde çeşitli meyve ağaçlarım var.Budanması gerekiyor bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?

akcabey
04.02.08, 21:52
istanbul kosullarında meyve ağaçları budamaları şubat ayında bitirilmesi gerekmektedir.

selsarac
04.02.08, 21:56
Teknik bilgi mi istiyorsunuz yoksa eleman mı?

saydam71
07.02.08, 19:35
teknik bilgim olmadığından eleman olması daha doğru olucağını düşünüyorum ve bu elemanı nereden temin edebilirim ?? şimdiden teşekkürler .