PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ceviz ve ara ziraatı?

ahmet akbulut
18.02.09, 23:23
Soru: Ceviz fidanlarının arasına ara tarım yapabilir miyiz?

Cevap: Evet yapabilirsiniz.Meyve fidanı,asma sulanabilir her çeşit bitki dikilerek azami 10-12 sene ürününden faydalanmak suretiyle tarla değerlendirilir ve iki üründen 10-12 sene faydalanılabilir.

bi sitede böyle bi soru ve cevapla karşılaştım.
bilgilerime göre ceviz çevresinde ki diğer bitkilerin gelişimini durduran alelopotik kimyasallar salgılayan bi bitki.yazın ceviz altında uyumanın ölümcül teklikesi olduğu da bilin mektedir. Acaba cevizde ara ziraatı doğru mu siz ne dersinz bu cevaba.....

TABİATCI
20.02.09, 16:00
Sn Ahmet Akbulut:Cevzi arasına ara ziraati yapılabilir.Ancak; bu dikim sıklığıyla doğru orantılıdır.Ancak size önerim,tarla ziraati'dir.Yani ağaç tavsiye etmiyorum.Ayrıca Ceviz altınada uymak ölümcül tehikeli değildir.Ceviz ağacı yaprakları sık ve büyük olduğundan,gölgelemeyi fazla yapar ve dibinde ot bitmez.Ayrıca ceviz yaprağı Karbın sülfür salgıladığından ve bu gaz havadaki gazlardan daha ağır olduğundan, cevizin altına iner. Bu itbarla büyük ceviz altında oturan insanları bu gaz biraz sersemletir.Tabi ağaç çukur bir yerde ise bu etki daha fazla olur. Bunun yanında atmosferdeki sera gazlarını en çok emen bitki ceviz ağacıdır.yukardaki bilgiler doğrultusunda, ilmi ve ali olarak sulama ve bitki yetiştirek asıl amacınızın ceviz olduğunu düşünerek, hareket etmenizi ayrıca iklim faktörü, pazarlama ve makine ve ekipman durumunuz, arazinin toprak yapısı ve miktarınıda göz önünde bulundurunuz. Esen kalınız.

ahmet akbulut
21.02.09, 07:24
teşekkür aderim verdiiğiniz bilgiler için ben de cevabın gelmesini sabırsızlıkla bekliyordum.

cevizci40
28.02.09, 22:32
Ahmet bey,
Bundan 4 yıl önce, ceviz bahçemin içine şeker pancarı ektim. pancarın geliri bir yana, agaçlarım o kadar güzel geliştiler ki, şu kadarını söyliyeyim ''pancarda elde ettiğim gelir kadar ben üste versemde, keşke agaçlarım o yılki gibi bir daha gelişse''. İnanın her sürgün 1 ila 1,5 metre arasındaydı. Tabiiki bunu bilerek degil, tamamen tesadüf eseri yaptık. Özellikle şeker pancarını (tecrube ettiğim için) gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Sizlere ''MAHSULİNİZİN BEREKETLİ ve EMEĞİNİZİN ZAİİ OLMAMASINI NİYAZ EDERİM ..

ceviz
28.02.09, 23:00
Merhaba Ahmet bey,

kolay gele rast gele
siz cevizi dikiniz ve cevizin üstesinden hakkıyla gelirseniz o size yeter
boş verin araları
illa araya yapcam diyorsanız tarla bitkileri(yıllık bitkileri tavsiye ederim)
kesinlikle meyvecilik arada siz yorar ve üzer
saygılarımla
YRD. DOÇ.DR. MEHMET SÜTYEMEZ
KSÜ ZİRAAT FAK
533 562 68 46
WEB: CEVİZ HATTI » ceviz yetiştiriciliği- iletişim (http://www.ceviz.ksu.edu.tr)

dedeyunus
06.09.11, 07:37
merhaba bana ceviz içi ara tarım için sarımsak soğan yada kavun karpuz önerdiler ne dersiniz saygılarımla