PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arılar bal yapmadı

ismail karagülle
29.08.09, 19:59
Bizim köyde arılar bal vermedi .Ben acemi bir arıcıyım . Nedeni hakkında benim bir tahminim var .Çevrede bu işten anlatyanların yorumları var . Sizce bolu , mengende ki (950 metre rakım, çevrede elma ağaçları çeşitli meyva ağaçları , 250 metre ileride çam ormanı , korunga tarlada , yonca vs ) arılarımız niye bal vermemiş olabilir ? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim .

ubeyd
29.08.09, 21:52
Çevre şartlarını incelemek lazım.Mesela rüzgar nasıldı, yağış sürekli mi oldu vb gibi.

ismail karagülle
29.08.09, 21:59
Sayın ubeyd , hocam yağmur hiç nefes aldırmadı . Sizde takip etmişsinizdir. batı karadeniz çoğunluk yağış normalin üstünde idi .Ben ve çevre arıcı arkadaşların hepsi yağışlar ve rüzgar ağaçlardaki çiçekleri yıkadı o yüzden bal olmadı yorumunu yapıyorlar . Benim bu konuda yapmak istediğim , ,bizim bilmediğimiz ve telaş edilecek durum olup olmadığı hakkında sizler gibi bilgili arkadaşların , yorumunu da almak .

ubeyd
29.08.09, 22:13
Yagmurun çok olmasından dolayı arılar yeternice beslenenmemiş

ismail karagülle
29.08.09, 22:21
Üste koyduğumuz katları alıp, ilaçlama ve biraz besleme yapmayı düşünüyorum . yapmamı önereceğiniz bir bakım var mı ?

ubeyd
30.08.09, 09:57
Bu mevsimde bal yapsın diye dışarıdan takviye besin ilavesi bence doğru değildir. Bunun çok yönlü sakıncası var. Her şeyden önce arınızı tembelliğe ve yağmacılığa alıştırmış olursunu. Eğer göçebe arıcılık yapma şansınız yoksa bu sezonu kapatın ve topladığı balları kışı geçirmesinde kullansın.
Arınızı başka bir alana taşıma yani çiçekli yerlere ( artık bu zamandan sonra o da zor) imkanınız varsa onu deneyiniz.

ismail karagülle
30.08.09, 12:11
Anladım .ben bu sezonu kapatıp . normal periyodik bakımlarını yapmalıyım demek ki
Sağ ol hocam .

TABİATCI
31.08.09, 11:23
Evvvelen herkese selamlar,sağlık ve afiyetler.Öncelikle arıcılıkla haşır,neşir olanlara tavsiyem bu sitede yazmış olduğum bütün yazıları özümseyerek okumak.Orada göreceksinizki bütün sorulur cevaplanmış ancak;kardeşimizin soruna küçük bir cevap olarak:Öncelikle İyi ırklarla çalışınız.Bal sezonuna kuvvetli ve genç analı arılarla giriniz.Arıları oğula göndermeyiniz.Bal mevsimi çok özel bir mevsimdir ve kısa sürelidir.Şayet arınızı yörenizde kışlatacaksanız kovan başına yeterli bal bırakınız.Şayet şerbetleme yapacaksanız.Ekim başına kadar 1/1 oranında kaynamış suyu şeker üzerine dökerek karıştırınız ve karışımı asla kaynatmayınız.4 lt şerbete,yarım çay kaşığı limon tuzuda kristalize olmaması açısından tavsiye ederim.Şerbeti akşama doğru veriniz.Sabah kovanı açtığınızda,şerbet bitmiş olsun.Şerbetleme esnasında,şerbeti yere,kovan üstlerine,kenarlarına dökmeyiniz.Şayet kazara dökülürse ıslak bezle siliniz yada üzerine toprak döküp,yada suyla iyice yıkayınız.Kovan deliklerini daraltınız.Varoa yoğunluğunu gözden geçirip,ona göre ilaçlama yapınız.Kovandaki kabarmış,yada kabarmamış petekleri alınız.bu işlemleri gerekirse ikindi üzeri yapınız.Kolay gelsin başarılar dilerim.