PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : atomcu

atomcu
21.09.09, 11:17
sayın Sarac bende size teşekkür ederim sizden birşeysoracaktım cevaplarsanız sevinirim birincisi arı giriş deliklerini küçültmek için cam macunu kullandım zarari varmi ikincisi bende kılıç arısı var üç tane baharda ana arılarını değistirir sem saldirganliklarını önleyebilirmiyim cok saldırganlar diğer arılarim anadolu arısı onlar gayet uysal tşk

TABİATCI
23.09.09, 05:33
Öncelikle geçmiş ramazan bayramınız kutlar hoş geldiniz diyorum.Özellikle Sonbahar aylarında bal arılarının kovan deliklerinin daraltılması uygun bir yöntemdir.Bu şekilde kovanlarınızı diğer arı ve yabani böceklerden korumuş olursunuz.Ancak;Cam macunu gibi kimyasal maddelerle kovan deliklerinin daraltılması uygun değildir.Cam macunu bal arısına zarar vermez.Ancak;kokusundan kovandaki arılar rahatsız olacak,dahada ileri gidelim,kovana hücum eden yağmacı arılarra karşı bu kokudan dolayı kovan mukavameti azalacaktır.Cam macunu yerine,bir parça gazete,poşet parçası vs gibi nesnelerle kovanı daraltabilirsiniz.Öte yandan kılıç arısı diye bir bal arısı ırkı yoktur.Eskiden iptidai gereçlerle yapılan arıcılıkta,bal arıları kılıcına bal yaptığından bu adla anılmıştır.Yörenizi bilmiyorum ancak;muhtemel Adana sarısı arı olabilir.Ayrıca bal arısının hırçınlığı sadece ırka dayamak yanlıştır.Arıcının davranışları nektar ve yiyecek azlığı,ana arının yaşlılığı ve kovana dışardan çeşitli müdahaleler,rüzgar gibi çok çeşitli etkenlerde buna sebap olabilir.Beğenmediğiniz kovanlarınızın ana arılarını değiştirebilirsiniz.Aşılı ana bulmanız halinde ilkbahar ve sonbaharda olabilir.Bu konuda sitede bilgiler mevcutdur.Kolay gelsin başarılar dilerim.