PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yeni ceviz bahçesi kuracağım

alparslan1
16.12.09, 16:52
selamun aleykum bahce sel üyeleri ben yeni bir ceviz bahçesi kuruyorum lakin bu konuda bir bilgim yok kiraz vişne erik elma bahçelerim var ama ceviz bahçesi hiç kurmadım ve bu yörede bu konuda çalışma yapanda yok bu yuzden ceviz konusunda yardımlarınızı bekliyorum

ilk öncelikle iklim şartlarını ve konum itibariyle nasıl bir bölgede oldumu açıklayayım

ben afyonun sultandağı ilçesine bağlı dereçine kasabasında ikamet etmekteyim malum soğuk iklim,

rakımımız 1010 dur kışlarımız soğuk geçer eksi 25leri bazen görür en yuksek ise 40dereceye dek görür

toprak yapısı ise kumlu ve tınlı olup genel olarak ise yöremizin söyle mi itibari ile et toprak dediğimiz bir toprak çeşididir taban suyu 10metreden aşağıda olan sulama derdi olmayan her hafta damla sulama yapabileceğim bir konumdayım 12 dekar dır toprak alanı

sizden ricam bol verimli ve bu iklim sartına uygun erken hasata yatan( yani bir yıl önce verim almak gibi) bir ceviz turu önerilerinizi bekliyorum

ve dikim aralığı derinliği hakında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

şimdiden ilgileriniz için tşk ederim ( lütfen bu bilgileri verirken şahsi menfaat için değil) bir dost arkadaş olarak yorumlarınızı almak istiyorum

birde tüplü 1ci boy ve 2ci boy ceviz fiyatları nı nasıl öğrenebilrim varsa bilginiz yönlendirirseniz sevinirim

saygılarımla

mancorna
16.12.09, 22:32
Sevgili Alparslan,

benim de aynı konuda araştırma yapmakta olduğumu ve elde ettiğim bilgileri de aşağıdaki linkler vasıtası ile paylaşabileceğimizi ifade etmek isterim. Sanırım yardımcı olacaktır.
Murat
www.ceviz.com.tr (http://www.ceviz.com.tr)
http://www.bahce.biz/bitki/meyve/ceviz.htm (http://www.bahce.biz/bitki/meyve/ceviz.htm)
http://www.ceviz.gen.tr/ (http://www.ceviz.gen.tr/)
http://www.cankiritarim.gov.tr/ceviz.htm (http://www.cankiritarim.gov.tr/ceviz.htm)
http://www.cevizfidan.com/fiyatlarimiz.htm (http://www.cevizfidan.com/fiyatlarimiz.htm)
http://www.fidanistanbul.com/kategori/ceviz-fidani-cesitleri-asili.html (http://www.fidanistanbul.com/kategori/ceviz-fidani-cesitleri-asili.html)

TABİATCI
17.12.09, 07:26
Sn ALPARSLAN1: Öncelikle hoş geldiniz.Ben ceviz fidanı üreticisi değilim;Lakin bizim memleketde pek çok kişi cevizi bilir vede ceviz ağacı vardır.Gelelim sorunuza:Öncelikle bulunduğunuz yöre itibarıyla rakım epey yüksek.Bu nedenle size Kaman5 cevizini öneriyorum.Ayrıca tozlayıcı olarak da kaman1 dikiniz.Ceviz ağacı evladiyelik bir bitkidir,bu nedenle 12X12 mt olarak dikiniz.Ahhh!! keşke çekirdek dikip,yerinde aşılatmak en idealidir.Ancak Oda zor emek isteyen ayrıntılı bir iş.daha ayrıntı için TeL:05428435021 no'lu tel arayabilirsiniz. selam ve dua ile.

SenFlame
18.12.09, 08:57
selamun aleykum bahce sel üyeleri ben yeni bir ceviz bahçesi kuruyorum lakin bu konuda bir bilgim yok kiraz vişne erik elma bahçelerim var ama ceviz bahçesi hiç kurmadım ve bu yörede bu konuda çalışma yapanda yok bu yuzden ceviz konusunda yardımlarınızı bekliyorum

ilk öncelikle iklim şartlarını ve konum itibariyle nasıl bir bölgede oldumu açıklayayım

ben afyonun sultandağı ilçesine bağlı dereçine kasabasında ikamet etmekteyim malum soğuk iklim,

rakımımız 1010 dur kışlarımız soğuk geçer eksi 25leri bazen görür en yuksek ise 40dereceye dek görür

toprak yapısı ise kumlu ve tınlı olup genel olarak ise yöremizin söyle mi itibari ile et toprak dediğimiz bir toprak çeşididir taban suyu 10metreden aşağıda olan sulama derdi olmayan her hafta damla sulama yapabileceğim bir konumdayım 12 dekar dır toprak alanı

sizden ricam bol verimli ve bu iklim sartına uygun erken hasata yatan( yani bir yıl önce verim almak gibi) bir ceviz turu önerilerinizi bekliyorum

ve dikim aralığı derinliği hakında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

şimdiden ilgileriniz için tşk ederim ( lütfen bu bilgileri verirken şahsi menfaat için değil) bir dost arkadaş olarak yorumlarınızı almak istiyorum

birde tüplü 1ci boy ve 2ci boy ceviz fiyatları nı nasıl öğrenebilrim varsa bilginiz yönlendirirseniz sevinirim

saygılarımla

öncelikle bölgenizde ceviz yetiştiriciliği yapılıyormu ve düzenli ürün alınabiliniyormu bunları kontrol edin eğer cevizden ürün alınabiliyorsa bölgenizde yetiştiricilik yapabilirsiniz. bölge itibari ile ceşit önerisi bulunur.

ceviz
18.12.09, 17:44
merhaba alparslan bey
evvelen sağlık ve başarı dilerim
sözünüzü ettiğiniz yerin rakımı önemli değil
ama önemli olan kış soğukları ve etki etme durumu,
ceviz yapılacak yerin kış soğukları ceviz için biraz riskli duruyor, bir ceviz uzmanı bir ceviz uygulamacası ve ceviz editörü olarak oarada ceviz yapmanızla ilgili şüphelerim var.. ceviz için riskli
bazı arkadaşlar şu çeşitolur bu çeşit olur diyorlar ki o cevizlerin bir çoğu tescilli değil yaniçeşit değil yanlış oluyor. ben cevizin genelde olup olmayacağı ile ilgili net karar veremezken bazı arkadaşlar nasıl oluyorda cevie karar verip çeşit öneriyorlar... şaşırdım bu iş ciddi ve uzun yılları ALAN İŞ LÜTFEN DİKKATLİ YAZALIM
saygılarımla
YRD. DOÇ.DR. MEHMET SÜTYEMEZ
533 562 68 46

zafer15
25.12.09, 19:16
selam mehmet sutyemez hocam ben burdur ili çavdır ilçesinde kuzey yamaç larında güneşi bol olarak alan fakat kış olarak yogun ayaz alan bir tarlayı verim ve bugday masrafından dolayı ceviz bahçesine çevirmek istiyorum sizin sutyemez 1 sutyemez 2 maras-12 maras -18 çeşitlerini gördüm siz ne tavsiye edersiniz siz kendi bahçeniz olsa ne yaparsınız nasıl başlarsınız bu yörede şebin ve birecik çeşitlerini tavsiye ediyorlar siz ne tavsiye edersiniz...

arif can
23.08.10, 00:25
salamün aleyküm sayın tabiatcı öncelıkle kolay gelsın benım ceviz bahcesi kurmayı dusunuyorum chander 10 donum bır bahce sondaj cevresını tel orgü ile kapatma damlama su sistemi fidan ve gübreleme dıkımı bana ne malıyet cıkar fıdanları 8 e 4 dıkıcem en kısa zaman da cevap beklıyorum kolay gelsın su 20 metreden cıkar dıyolar

Selahattin YILMAZ
23.08.10, 00:45
Sertifikalı fidan için dekar başına 320 TL maliyet (32 fidan) biner.
Dikim ve gübreleme masrafları olarak dekar başına 100 lira maliyet biner.
Sondaj için su çıkma derinliğine göre 5.000-10.000 TL malyet biner.
Çit masrafı metre başına 20-30 lira arası maliyett biner.
Damlama sulama sistemi için her şey dahil dekar başına ortalama 1000 TL maliyet biner.

balböceği
26.08.10, 16:33
selahattin abi sence piyasada 2 yaşında yabancı ceviz özellikle chandler bulabilirmiyiz yok satıyorya o açıdan ben kışın aradım herkez baharda kalem aşısı yapacağız haziran gibi elimizde olacak diyordu

görkem708
17.10.10, 10:43
Damlama sulama sistemi için her şey dahil dekar başına ortalama 1000 TL maliyet biner.

Eminmisiniz? 50 dönüm arazi icin 50.000 TL damalama sulama icin cok abartili degil mi?

Selahattin YILMAZ
17.10.10, 12:37
selahattin abi sence piyasada 2 yaşında yabancı ceviz özellikle chandler bulabilirmiyiz yok satıyorya o açıdan ben kışın aradım herkez baharda kalem aşısı yapacağız haziran gibi elimizde olacak diyordu
Hele bir yaşında Chandler bulunda iki yaşındaki kolay. Yok satan bir çeşit için bu söylem çok, çok ve de çok afaki.

Eminmisiniz? 50 dönüm arazi icin 50.000 TL damalama sulama icin cok abartili degil mi?

Bu rakamı 30 bine kadar çekersiniz ama şunu asla unutmayın damlama sulama sistemi sadece tarlaya boru sermek değildir. İşçiliği, aparatları, gübreleme ve filtreleme sistemleri, ana hat boruları ve ve bu boruların bağlantı ekipmanları esas yekün tutan kısım ve bu aparatların boyut ve ebatları tarlanın büyüklüğüne göre büyüyen ve büyüdükçe fiyatları katlanan sistemler.

balböceği
18.10.10, 19:06

çoktanda öte abartılı bir dekar tarla için 30 mt kangal boru alırsın 60 lira tutar mtresi 2 lira bir top damlama borusu alırsın 100 lira falan beş sıra ağacın olacak 5 tane vana 2.5 lira 20 tane ağaç için 40 tane ağacın dibine konulan boncuk alırsın oda 4 lira tutar toplam ceviz yapacağın damlama masrafı 166 lira çoluğu çocuğuda toplarsın kendinde boruları döşeme işini yaparsın olur biter ama nazı genel aaparatlar falan var mesela filitre falan 1 tane lazım 600 lira falan dır herhalde böle ağaç damlaması ucuz sayılır

Selahattin YILMAZ
18.10.10, 20:26
Bunlar bebe hesabı, evin önündeki bahce için yapılan hesaplar sevgili balböceği. 50 dönüm arazi demek ne demek haberiniz var mı ki 60 metre borudan bahsediyorsunuz? 50 dekar yere hiç gitmezse 1 km 90 lık boru, 1-2 km yan lateral 63-70 lik boru ve 10 km ve çok daha fazla damlama borusu gider. nerede bunların bağlantı ekipmanları, nerede bunların gübreleme sistemleri ve nerede bunların fitre sistemleri ve nerede 90 lık boruya su basacak dinamolar ve bunun için kurulması gereken su sistemleri.

balböceği
21.10.10, 20:20
cidden hiç elli dölüm araziyi bir arada görmedim ama bu sene ben ve babam 10 dönümden fala damlama çektik ağaçlara ve sebzelere ağaçların maliyeti sebzelerden çok düşük çünkü bir dölüm ağaçlıkta sadece 5 sıra ağaç var ama bir dölüm sebzelikte 30 kadar sıra var benim hesabım sadece bir dölüm tarlaya gidecek masraflar diyerleri yok içinde adamın kuyusu yoksa suyu yoksa oda damlamanın içinde sayılmaz çünkü damlalamayla sulamasa bile salma sulama yapsa bile o kuyu su ve elektirik ev gel git işlerini zaten yapmak zorunda yani kuyu işi damlamadan sayılmaz ama bir dölüm ağaçlığa sadece 150 lira falan damlama masrafı biner 50 dölüm toplu mazeme alınacağı için dahada ucu olur diyom ben 50 dölüm tarla düz bir arazi ise çok basit damlama sistemi kurula bilir çok basit olmaz ama senin abarttığından daha basit olur gibi sankim işten anlayan akıllı uslu bir adamla çok güzel bir damlama yatırımı yapılır diyom ben

not ( zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış) :D

alihaydar
23.10.10, 20:41
s.a
Bahsettiğiniz iklim şartlarınızda eksik kalan kısım ilkbahar geç donlarının tarihidir.Rakım ,kış ve yaz sıcaklıkları ve toprak bilgileriniz ceviz için uygun .İlkbahar geç donları dikeceğiniz çeşit için önemli.Bu tarihi verirseniz çeşit konusundada yardumcı olabilirim.

balböceği
25.10.10, 19:07
Bunlar bebe hesabı, evin önündeki bahce için yapılan hesaplar sevgili balböceği. 50 dönüm arazi demek ne demek haberiniz var mı ki 60 metre borudan bahsediyorsunuz? 50 dekar yere hiç gitmezse 1 km 90 lık boru, 1-2 km yan lateral 63-70 lik boru ve 10 km ve çok daha fazla damlama borusu gider. nerede bunların bağlantı ekipmanları, nerede bunların gübreleme sistemleri ve nerede bunların fitre sistemleri ve nerede 90 lık boruya su basacak dinamolar ve bunun için kurulması gereken su sistemleri.

aslında selahattin abi sen haklısın ben konuya boşu boşuna maydonoz oldum gibi oldu sankim aslında 50 dölüm tarlanın sulama maliyeti tabikide 30 binlirayı geçer fazlasıyla geçer benim hesabım 1 dölüm tarla içindi suyu elektiriği hazır tarla için ama 50 dölüm tarlanın sadece kuyusu bile 15 lirayı bulur:S neyse önemsiz konu zaten o işin başına geçince belli olur:D

cevizfid
30.01.11, 23:59
16 YILDIR CEVİZ FİDANI ÜRETİMİ VE SATIŞI YAPMAKTAYIZ.FİDANLARIMIZ SERTİFİKALI VE DEVLET ONAYLIDIR.HER TÜRLÜ KÖKLÜ VE TÜPLÜ CEVİZ FİDANI ÇEŞİTLERİMİZ ŞUANDA ELİMİZDE BULUNMAKTADIR.
BİZE ULAŞIN SİZE YARDIMCI OLALIM....

05337270904

alparslan1
20.02.11, 12:36
herkesin konu hakkındaki düşüncelerinden dolayı tşk ederim arkadaşlar

lakin cevizden vaz geçip elma diktim yarı bodur106 kolon anaclı redchef

damlama konusuna deyinmeden geçemeyeceğim

kuyunuz varsa gerisi kolay ben 12 dekar 4metraye 2:30metre aralıklarla bodur elma yaptım damlama techisatıda kendim kurdum

bana maliyeti 3binlira tuttu ama 75lik ve 63lük ana hat borusu ve marka olarakta kangal borunun kalitelileri varmavi üzerine kırmızı cizgili kulandım

kendim döşedim zira 7seneyi geçkindir bu işlele uraştım için elim yatkın aynı zamanda plan ve projesini amtıken yapabildiğim içindir

yani firma döşemedi yanıma 2işçi buldum bu kadar

50dekar bahçeye ise maliyet taş çatlasın 20bin lira eder ha gene fazla dedim kendi bahçeme orantı ile fazlasıda sudur sizin döşeyeceğiniz kangal boru 90lık ekler vana lipel biraz daha çap buyuk olunca

bu fiyata varır

unutmayın ki bahçe büyükdükçe damlama daki fiyat düşer bahçe küçüldükçe fiyat aratar ;)

buda bir bir iki damlama borusu topu 50lirayada var 120ye de var ben 100liralık aldım basınç ayarlı değil