PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cevizleri soğuk vurması hakkında

tabiatın muhafızları
25.01.10, 11:32
şimdi hocam bizim yüz kadar ceviz ağacı var ama son üç senedir bu cevizleri soğuk vuruyo ve biz almamız gereken ürünü alamıyoruz önceki iki sene hiç bişi alamadık bu sene ise 4te 1 anca aldık verim ben bu sitede gezerkene birtane ilaç gördüm soğuktan korumak içinmiş ben biraz araştırdım izledim ama üründen ürüne deyişiyormuş ilacın etkisi bende bu ilacı cevizlere kullanmaya karar verdim ama merak ettiğim cevize etkisi ne kadar mesela ben bu ilacı kullanırsam -3 derecede etkili olurmu bu derece bana yeterli birde biz soğuktan koruma önlemi olarak cevizlerin üzerine küçük fiskiyeler kurduk ama bu fiskiyelerden hiç bir yerde bahsedilmiyo o fiskiyelerde koruya bilirmi cevizleri veya ilac ile fiskiyeleri aynı anda kullanacağız sizce etkili olurmu veya başka nasıl önlem almalıyız mesela bu sene kıştan gübrelerini verdik birdaha vereceğiz yani bakım iyi dipleride sürülük ama cinsler şebin ve yalova 1 birazda farklılar var yani sorum bu aslında ben cevizleri soğuk vurmaması için bildiğim önlemleri aldım ama sizin bildiğiniz başka yöntem varmı veya bu yöntemler ne kadar etkili olur soğuktan kastım ilk bahar geç donları şimdiden teşekkür ederim

tabiatın muhafızları
26.01.10, 20:30
cahil köylü işte nolacak:D türkçesi kıt:D

çokmu karmaşık olmuş:D

ama hocam herkez sizler gibi ünüversite okumuyoki türkçesi denk olsun:D

birde benim suçum yok bizim buraların konuşma tarzı yani buraların türkçesi farklı orjinal yani

hoca dediğimememi kızdın:D

aslında hocam şimdi sorum şuydu bu cropaid ilacın etkisi üründen ürüne deyişiyormuş cevizlere etkisi ne kadar diye merak ettim yani cevizlerine hiç kullanan varmı veya ceviz üzerinde hiç kullanılmışmı -3 derecede etkili olurmu die soracaktım:D birde biz cevizlerin tepesine küçük fiskiyeler taktık o nekadar etkili olur hiç gördünüzmü veya bunun hakkında bilginiz varmı die merak ettim veya ikisi bir kullanılınca gerçek başarıya ulaşa bilirmiyiz diye sorum kısaca bu

selsarac
26.01.10, 22:11
Etkili olduğunu duymadım bu güne kadar.

tabiatın muhafızları
27.01.10, 19:17
tamam ozaman işte hepsi bu merak ettiğim ve sorumun cevabı zaten

TABİATCI
28.01.10, 07:21
Şimdi yazmayım dedim amma;dayanamadım!!Yahuu,,kimse alınmasın,gücenmesin lütfen.Hem dışarda,hemide bu sitede öyle acaip işlere ve sorulara denk geliyorumki şaşırmamak elde değil.Adam soruyor;KIRŞEHİR'de incir yetişirmi?,ANKARA'da nar yetişirmi? Yetişmez olmaaazzz!! diyorum.Yaa pekela;Pekela Limonu saksıya diksem olurmu?."Olmazz,etmeyiniz",Sorar:"Neden?" Efendi kardeşim,Bitkiler tozlaşma ister,İllaki dışarıda böcek,arı,sinek vs.ile tozlaşma gerekli yoksa meyve vermez.Beriki ısrar eder."Ben İyi havada dışarı,azcık soğuyunca içeri alırım.".Madem öyle:Çocuk gibi kucağında taşı,Peki bu büyüyünce ne yapcan?.Başlar:"Adam işinmi yok,canım sıkılınca atarım dışarı olur biter".Yani hevesimizi aldık iş bitdi.Düşünceye bak?? Gelelim işin başka boyutuna:Efendimm kimseyi itham etmiyorum,kimsenin fidan satışıyla ilgim,alakam da yok.Ancak;bazı art niyetli arkadaşlar elden çıksında,satayımda ne yaparlarsa yapsınlar? ben alacağım paraya bakarım demekte.Vatandaşta;sormadan,danışmadan dikiyor ve ondan sonrada efendim don vurmaması için ne yapalım,ne ilacı vuralım? Kardeşim,adı üstünde Yalova ceviziii,yani Ilıman iklim cevizi,karasal iklimde olmaz! siz bitkiye uyunuz,bitki size uymaz.Şimdi ; İllaki Koca ceviz ağacına paltomu giydirelim.Geçen hafta Düzce'deydim;Ülkemizin fidan üreticilerinden biriyle görüştüm.Bu İnsan yıllarca kamuda çalışmış,mektep,medrese görmüş,tecrübeli bir zat.Sordum:Hocam son yıllarda bir Pedro ve Chadler cevizi furyası aldı gidiyor ne diyorsunuz? Bende alıp,bir kaç tane dikeyim dedim.Şöyle bir gözüyle beni süzdü ve "Bak kardeşim ahaa bende de var,satıyorum ancak;sizin orda olmaz,Problem çıkar tavsiye etmem.Haa,soğuk almadığı zaman sizin ordaki cevizlere göre beş kat ürün verir,işte garanti veremem.Ben de ısrarla,biraz da müzümsüzce devam etdim."Selami bey,hiç bir şeyin garantisi yok,bir denesek??" Beyefendi bana tekrarca manidar,manidar bakıyor ve hafifce"İşine bakkk!,hadi bakim,cahile hadi laf anlatamadık seni ne edimm".İşte böyle vaziyet ve gidişat.Şimdi yorumu size bırakıyorum.Sağlık ve esenlik dileğimle...

tabiatın muhafızları
28.01.10, 18:40
peki hocam şimdi ben bi soru sordum sen ise sorduğum soruyu gereksiz bi soruymuş gibi cevaplamışsın öncelikle tarlada şebin cevizde var yalova 1 de var şebin cevizleri kendimiz rastgele aşıladık ama yalova cevizleri biz ziraat koparatifinden aldık onlardan temin ettik tutmayan aşıların yerine peki şimdi bu yalova cevizleri dikmemizdeki suç bizimmi yoksa ordaki bu işlerle ilgilenen işini sadece maş almak için yapan ziraat mühendislerininmi ben şimdi bu 10 yaşındaki cevizleri soğuktan koruma için elimden geleni yapıyorum ve araştırıyorum zaten şebinide soğuk vuruyo yalovayıda yani ikisinide ve araştırma yapıyorum ve emin ol o cevizleri soğuk vurmaması için gerekirse üzerine palto giydiririm ama olay o deyil vermiş olduğunuz cevap siz konuyu nerden almışsınız nereye koymuşsunuz limonla falan ne alakası var diyelimki birisini merak saldı adam evinde limon yetiştirecek bu kötü bişimi olur olmaz ne farkeder zaten hayat başlı başına bi heves deyilmi ve gelelim benim soruma ben ne zaman soru sorsam mutlaka polemik oluyo sorumun cevabını bulamıyorum gelelim chander ve pedro cisine bu cevizleri çok met ediyolar bende bu soğuk olaylarından dolayı bizim yerli cevizlere göre daha dayanıklı olduğunu sanıyorum çünkü bu cevizler -3 ve -1 derecelere kadar dayana biliyormuş ama bizim cevizleri geçen sene -1 de soğuk vurdu yani fark bu eyerki o ceviz denildiği gibi -1 dereceye bile dayana bilen bi cevizse bizim cevizlere göre süper bi ceviz ama madem ki o arkadaşınız çok iyi biliyo bu cevizler hakkında neden bi açıklama yapmıyo veya mademki sen bişiler öğrendin bizimle paylaşsaydın mesela bu ceviz soğuklara dayanıklımı yoksa deyilmi bari bunu yazsaydın hocammmm yazdıklarından bişi anlamadım emin ol çok karmaşık yazmışsın tek anladığım galiba benim gibi soru soranlardan yardım bekliyenlerden bıkmışsın gibi sankim herkez uzmanca sorular soramaz ve herkez gerkli çok önemlide bi soru soramaz kimi limon sorar kimi incir sorar kimide ceviz sorar benim için buraya sorduğum soruların cevaabı çok önemli emin ol belkide benim gelecekteki hayatımı şekillendirecek mesela ben şu an chander cevizi araştırdım bizim yerli cevizlerden daha iyi olduğuna karar verdim dielimki ben 10 dölüm ceviz dikeceğim giderim parasına bakmam chander ceviz dikerim ama bu ceviz ya soğuklara bizim yerli cevizlere göre daha dayanıksa o zaman nolacak ve diyer bu cevizleri dikecek kişiler nolacak yani olay bu bişileri öğrenmek amacı ile soruyoruz laf olsun torba dolsun diye deyil emin ol her sorulan sorunun bizler için çok büyük önemi var ve emin ol böyle siteler olduğu sürece çiftçilik türkiyede daha iyi hale gelecek çünkü herkez bişiler öğrenecek hayati yanlışlar yapmayacak diyorum ben ve cevabını bekliyorum

sadece soruyorum chander cevizi ilk bahar geç donlarına dayanıklımı deyilmi mesela söylendiği gibi -3 derecelere dayana bilirmi yoksa o sadece satış yapa bilmek için abartımı

tabiatın muhafızları
28.01.10, 18:45
birde hocam bu chander cevizi gerçekten diyer cevizlere göre 5 kat verim vereceğini bilsem emin olki üzerine sera yapar korumaya alırım:D sizin dediğiniz gibi 5 kat verim artışı ne anlama geliyor biliyonuzmu.:D

TABİATCI
29.01.10, 07:34
Efendim;Öncelikle kolay gelsin vede yukardaki yazıyı iyice bir daha okuyunuz.Benim sözüm art niyetli insanlara...Şimdi diyorsunuz ki ben fidanları fılanca kurumdan aldım.Olsun ne değişecek?? O çeşit, kişi ve ve kurumlar burda da var.Bu sitede aynı konuyu defalarca yazdımmm.Bir memleketde olmayan hastalıklar,böcekler her tarafa yayıldı vede bu bahse konu XXXX ler sayesinde tabi siz de bu işte suçlusunuz.Niyemi? kırıcı olmadan izah edeceğim.Şimdi beyefendi..Ağacı dikiyon,yıllar geçiyor,başına böyle hadise gelince ben ne yapayım diyorsunuz.Yazık değilmi emeğine,parana,her şeyden önce zamanına....Bütün maddi kazanımlar geri gelir ancak;zamanı ne edelim??? heyhat..birde hevesiniz geçecek,yeise düşeceksiniz. vs,vs.İşte Kızdığım siz değilsiniz,iyi niyetle üretmek,çalışmak,gayret etmek isteyenler değil!!!. Bu XXXX 'lere kızıyorum ve bu işin vebali de var kardeşim,Kul hakkını ne edelim???.Size acizane tavsiyem öncelikle bu sitede mevcut;Ceviz nerelerde olur?,nerelere dikilir? onu bir araştırınız.Gelelim heves işine...bu konuda bu sitenin fıkra bölümünde bir fıkra yazmıştım adı"HEVES EDERDİ" olacak;onuda okursanız biraz tebessüm edecek ve belki de bana hak vereceksiniz.Gelelim sizin bazı insanlar hakkındaki serzenişlerinize:Efendim bu sitede ki bütün arkadaşlar belli bir görevlere sahip.Yani işi var,gücü var!! siteden kazanımları yok!!, yani gönüllü olarak boş zamanlarında insanlarımıza hizmet etmek.Tabi ki buna bende dahilim.Bahse konu o cevizleri de bu sitenin ceviz konusunda uzmanı Sn Mehmet Sütyemez 'dir.Ona sorunuzu sorunuz,cevaplamazsa,ulaşmaya çalışınız.Hayırlısı diyelim.

ceviz
29.01.10, 08:51
merhaba sayın ??*
isminiz olmadığı için yazamadım kusura bakmayınız
tam anlayamadım sizn cevizler ilkbahar donlarındanmı etkileniyor, kış üşümesinden zararmı görüyor
saygılar
MEHMET SÜTYEMEZ
533 562 68 46

tabiatın muhafızları
29.01.10, 15:16
ilk bahar geç donları ama biz ona (soğuk vurması deriz)

tabiatın muhafızları
29.01.10, 15:39
aslında tabiatcı abi beni yanlış anlıyon veya yargısız infaz gibi bişi yapıyon nedenmi biliyomusun biz o cevizleri dikerken hiç bir ceviz bilgimizyok tu ama ceviz dikelim iyi olur dedik ileriye dönük ve ceviz almaya karar verdik buraya gelen satıcılardan aldık ama adamlar bize aşılı cevi<z ile aşısız ceviz arasında hiç bi fark olmaz dediler aşısız ceviz sattılar ve birazda ucuz olduğu için ve aşı konusundaki bilgimiz eksik olduğu için aşısız ceviz aldık diktik sonra birtane bu işlere sizin gibi baya meraklı bir adam bize dediki babama mehmedim yanlış yapmışsın bu cevizler bir işe yaramaz dedi bende güzel cevizler var seneye aşı götür aşılaa dedi biz aşıyı bile bilmiyoduk ama o bize aşı aşılamayıda öğretti ama 75 cevizin ilk sene ancaa 3te 1i tuttu ve ertesi sene yine aşıladık yine kalanların yarısı tuttu 50 kadar aşılı ceviz oldu kalanları ise söktük ziraat ceviz veriyodu birde desteklemeliydi yani yarı parasına aldık diktik ama onlar o kadar verimli deyiller yani kendi aşıladığımız şebin cevizlerinin 4te 1 anca verimlileri ama aslında asıl konu bizim buralarda ilk bahar geç donları olduğu zaman bütün cevizleri ssoğuk öldürüyo bırak şebinle yalovayı yerli cevizleri bile bir kısmını öldürüyor mesela geçen sene alt dalldaki yaprakları öldürdü ama üst daldaaki verimleride düşürdü ondan önceki senede açmış olan bütün yaprakları vurmuştu ama o sene -4 derece idi geçen sene ise -1 derecede ağaçları soğuk öldürdü aslında ben birtane ziraatçıya gittim sordum soğuktan koruya bilecek bir ilaç varmı diye oda var ama sen en iyisi sigorta yaptırt dedi sordum 70 kadar çok büyük ağaç vardedim adam 80 milyarlık ceviz çıkardı ve 6 milyar sigorta ücreti falan ama adam öyle yapınca biz zaten tırstık çünkü biz o cevizlerden 10 milyar(10bin lira) kazana bilsek takkayı göğe atarız gibi bişi ama adamın hesaplama şekli farklı idi ama adamı gözümüz tutmadı ve bize güvence veremedi zatende sigorta yaptırmayız

birde herkez herşeyi bilmeye bilir herkez sizin gibi tabiat aşığı olmasını beklemeyin demem oki herkez ceviz konusuyla ilgilenemeye bilir herkez ceviz konusunda yeterince bilgi sayibi olamaya bilir herkez bu bilgisizliğinden dolayı yanlışlar yapa bilir ama benim şu an yaptığım yapılmış olan bir yanlışı düzeltmeye çalışmak aslında senin yazın sanki beni şu an suçluymuşum gibi yapıyo beni yargılıyo ama soruyosan benim ceviz aşı ve ağaçlara karşı ilgim yüksektir ben şu an eyerki bu işler bi yanlışsa babamın yaptığı bir yanlışı düzeltmeye çalışıyorum suçmu?

tabiatın muhafızları
29.01.10, 15:44
ve ceviz hakında bir sorum daha olacaktı aslında sormuştum ama cevap alamadım saçama cevaplar aldım:D şimdi chander diye bir ceviz var ben bunu araştırdım o cevizlerin -3 dereceye bile dayandığı yazıyo bu doğrumu birde daha geç gözleri uyanıyormuş buda doğrumu ben bu cevizden aldım dikeceğim şimdi bu cevizi uşağa diksem bizim yerli cevizlere göre daha dayanıklı olması lazım olurmu bu sorum diyerinden daha önemli mümkünse öncelikli olarak buna cevap alsam şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

keleş
30.01.10, 12:22
selamın alayküm sayın abiler bence bahçe kuracağın yere en yakın meteoroloji istasyonundan o bölgedeki iklim şartları, don olayları,sıcaklık değerleri hakkında bilgi almak işini kolaylaştırır diye düşünüyorum.bende seninle aynı işi yapıyorum neler düşündüğünü azçok tahmin edebiliyorum.meyvecilik zor iş.hata yaptınmı paranı emeğini ömrünü boşa harcıyosun.ama başarılı oldunmu onun tadına doyulmaz.sayın tabiatcı konunun özünü dostça anlatmış(dost acı söyler)kendisine çook teşekkür ediyorum.çhandler deneyeceğini yazmışsın bence yanına FERNOR u da araştır.

tabiatın muhafızları
30.01.10, 16:26
yani chander olmazmı ya ben aslında nette bahsedilen en güzel en kıyak ceviz chander ve pedro o yüzden merak saldım yoksa bizim buralarda şebin ceviz var buralara göre 10 numara ceviz mesela biz şebin cevizi bile yok satıyoruz koskoca uşakta tek şebin ceviz bizde var çünkü buralar böyle cevizlere çok yabancı düşündümkü chander ve pedro daha güzelse onları yapayım dedim bilgi edinmek için burdayım ama aradığımı yine bulamadım yani sizinde dediğiniz benim anladığım tabiatcı beyin sözlerinden anlamam gereken buralarda chander ceviz yetiştirmek evde limon yetiştirmek gibi bişi olsa gerek herhalde ama en iyisi bu iş burada olmayacak deneyip görmek lazım. yinede ilginiz için çok teşekkür ederim en iyisi kendimiz denememiz lazım chander cevizide soğuk vurmama yöntemlerinide yani burdaki ziraatçılar bile yabancı bu konulara yani kelin melemi olsa başına çalacak gibi bişi herhalde benim sorular biraz uç sorular oluyo ondan kimse kesin ve net cevap veremiyo herkez bimece gibi yanıt veriyo ama en iyisi deneme yanılma yöntemi gibi bişi aslında ben buraya bu mesajları yazma sebebim sütyetmez bey var die o belki biliyordur veya tecrübesi vardır diye sormuştum ve benim gibi merak edenler çoktur onlarda bişiler öğrenir hem ben bi cevap bulurum hem burdaki sorulardan başkaları faydalanır diye düşündüm en azından bu açıdan olaya bakıp cevap verirler diye düşündüm ama

TABİATCI
01.02.10, 07:04
Evvelen sağlık ve afiyetler dilerim.Gününüz aydın,toprağınız bereketli vede haneniz şen olsun diyorum.Daha ne deyim...Bir atasözü vardır."Bilmemek ayıp değil,sormamak ayıp" derler.Bu söz gereğince hayıflanmaya gerek yok,soracak vede öğreneceksiniz.Şimdi bu sitede ceviz nerelere dikilir,nasıl dikilir,iklim şartları nelerdir,toprak istekleri nelerdir? hepsi sitede var.Yukardaki açıklamalar babında demekki ceviz dikilen yer ceviz ağacına uygun değil.Vadi ve dere içleri nemli bölgelerdir bırakınız cevizi,hiç bir meyve ağacı için uygun değil!!!.Demek ki zamanında araştırlmamış,sorulmamış vede gerekli fizibilite yapılmamış.Haaa..niyet iyi ancak;bu da yetmiyor işte.Deneme,yanılma metodu işi demode oldu.Size acizane tavsiyem,o bölgeye bu işi bilen,akıllı teknik eleman götürünüz.Bu ziraat Mühendisi olur,ziraat teknisyeni olur veya bu işlerde tecrübesi olan akıllı biri olur.Bu konuda Tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir danışınız.Ayrıca bakınız,Bu sitenin ceviz uzmanı var.Hocam sağolsun telefonuna kadar vermiş.Arayınız,sorunuz ayrıca;ben sadece bir bilenin fikrini belirtdim.Sn Sütyemez'e sorarken diğer ayrıntıları da belirtiniz.Kolay gelsin,başarılar dileğimle...

secbul
05.06.10, 22:30
Şimdi buraya Chandler da BOĞA ağaç yazsam çoğu kişi o nedir olacak...
Yazayım yinede...

2006 yılında Chandler ağaçlarında görülmeye başlanan tuhaf bir durum. Chandler ağaçları paldır küldür büyümeye başlıyormuş. Hangisinde olur olmazi sebebi nedir bilinmiyor. Bu chandler ağaçlara BULL CHANDLER (BOĞA CHANDLER) deniliyor. Bu ağaçlarda neredeyse SIFIR verim görülüyormuş...

Sorun SEVERE (Ciddi, Şiddetli) olarak görülüyor.

Mümkün mertebe en kısa zaman içinde o ağaç fark edilip yerine yenisi dikilmeliymiş veya üst dal budamay ageçilmesiymiş.

Bahçemi yaparım gider yatarım düşünenler üzülmesin sonra.

Sitesi burada.
Topwork bull Chandler walnuts when trees young (http://westernfarmpress.com/mag/farming_topwork_bull_chandler/)

sebasteli
10.06.10, 14:36
Şimdi buraya Chandler da BOĞA ağaç yazsam çoğu kişi o nedir olacak...
Yazayım yinede...

2006 yılında Chandler ağaçlarında görülmeye başlanan tuhaf bir durum. Chandler ağaçları paldır küldür büyümeye başlıyormuş. Hangisinde olur olmazi sebebi nedir bilinmiyor. Bu chandler ağaçlara BULL CHANDLER (BOĞA CHANDLER) deniliyor. Bu ağaçlarda neredeyse SIFIR verim görülüyormuş...

Sorun SEVERE (Ciddi, Şiddetli) olarak görülüyor.

Mümkün mertebe en kısa zaman içinde o ağaç fark edilip yerine yenisi dikilmeliymiş veya üst dal budamay ageçilmesiymiş.

Bahçemi yaparım gider yatarım düşünenler üzülmesin sonra.

Sitesi burada.
Topwork bull Chandler walnuts when trees young (http://westernfarmpress.com/mag/farming_topwork_bull_chandler/)

KARDEŞ KONUYU BİRAZ DAHA AÇSAN ANLAŞILMAZ OLMUŞ KARIŞIK

İYİDE O SİTE YABANCI http://www.bahcesel.com/forumsel/customavatars/avatar30823_3.gif (http://www.bahcesel.com/forumsel/uyeler/sebasteli/)

secbul
12.06.10, 19:20
Sn Sebasteli..

Zaten yabancı olacak çünkü tekerleği tekrar keşfediyoruz malesef...
Kısaca şu deniliyor....

Genç Chandler cevizlerinde bazı yerlerde ciddi bir sorun görülmüş.(2006 yılı). Bu soruna göre genç chandler lar BULL tabiri ile (Borsadan gelir bu terim BULL, boğa , çok hızlı çıkış, boy atma, yükselme manası taşır) hızlı bir şekilde büyüme yapıyorlar ve üretim neredeyse kesiliyor.

Sebebi bilinmiyor ? Virus ? Bilinmiyor..Tek çare olarak budama gösteriliyor ve bahçelerden irtibatı kesmeytin(kendi haline bırakmayın) sık sık kıyas yapın ve sizde var ise erkenden tedbir alın yazıyor.

Sorunu geç görenler için üst budama mı tekrardan aşımı ? Sorusu soruluyor. Üst budama zor ve pahalı iken tekrar aşı yapmak belki daha kötü bir seçim olabiir diyor...

Yaşı 5 ila 9 yaşında olan Chandler lar için üst budama daha iyi bir seçim olabilir ve problem kalmaz yazmışlar.

leehooker
13.06.10, 11:47
Slm.
sayın secbul,
Taşıdığım esrarengiz şüphenin tam cevabını sayenizde buldum. Teşekkür ederim. İşte bu. Görülüyor ki bir çok kişi kısa yoldan, en zahmetsiz bir şekilde chandler ekerek; kimileri de fidanını satarak parayı bulma peşinde.. Herzaman olduğu gibi en büyük risk üretici grubundadır.. Fidancı sıcacık, yeşil yeşil paraları anında alır,katlar, cebe koyar, paralara sarılıp yatar...Üretici bu fidanları nezaman yeşertecek ,meyve alacak da yeşil yeşil paraları katlayıp cebine koyacak?? Ben henüz cevizden parayı bulmuş üreticiye rastlamadım. Bir düşünmek lazım. Her gördüğümüz hıyara bir avuç tuz alıp koşmamak lazım. :) Gerçekten böyle verimli bir çeşit toprağa ekildikten 5-6 yıl sonra, her toprakta ve her ekolojide kese doldurmaya başlasaydı, chandler karaborsa olurdu.. Fidanını bulabilmek için yüksek torpil, hatırşinas kişilerle tanışıklık lazım gelirdi. Kısacası sana bana yedirmezlerdi. Hatta, bir kaç kişinin yüzü suyu hürmetine yurdumun her köşesinde dikimine izin verilmezdi, kota konurdu, nesli tükenmekte olan tür :) kapsamına alınırdı falan filan... Ancak yurdum insanı inanmak istemiyor. Bir gözü kör, bir kulağı sağır misali... Prof. Akça , Sütyemez hocalarımızı lütfen dinleyelim. Yıllardır meyve vermekte olan ceviz ağaçlarının tuzluluk yüzünden kuruduğundan,kuruyacağından bahsediyorlar.. Yatırım yapmadan önce toprak-su analizi, bölgenin ekolojisi, dona maruz kalma hikayesi, vd. ayrıntılardan bahsediyorlar.. Hayatlarını cevize adamış bu değerli insanlar katiyen kimsenin kötülüğü için konuşmazlar.Özetlenecek olursa; yatırım yapmadan önce mutlaka her ayrıntı düşünülmeli, araştırılmalıdır.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu demek değildir ki ceviz ekilmesin, çok risklidir, ocak söndürür... Karamsarlığa değil, bilgiye dayalı üreticiliğe vurgu yapmak niyetindeyim. Ben şahsen böyle yapacağım.

As increasingly more young Chandler walnut blocks come into production, we have been noticing more off type or “bulls”. These are trees that will periodically have light or virtually no crop. This past growing season seems to be a year when symptom expression was particularly severe.

sebasteli
13.06.10, 17:07
lehookeer kardeş seninkide kafa karıştırıcı olmuş http://www.bahcesel.com/forumsel/customavatars/avatar30823_3.gif (http://www.bahcesel.com/forumsel/customavatars/avatar30823_3.gif) kısacası bu chandler denen ceviz sanoldığı kadar güzel deyilmi demek istiyorsun yani olumsuz yönleride var,

leehooker
13.06.10, 21:10
[Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu demek değildir ki ceviz ekilmesin, çok risklidir, ocak söndürür... Karamsarlığa değil, bilgiye dayalı üreticiliğe vurgu yapmak niyetindeyim. Ben şahsen böyle yapacağım.]
Sayın sebasteli, amacım kafa karıştırmak değil. Ancak chandler' ı pompalamak da değil. Zira Prof. Sayın Akça chandler'ı önermektedir... Bu ayrı konu. Sayın secbul'un çok güzel bir tespiti olmuş. Yani chandler'ın 5-6 metre boy atmasına rağmen verime yatmama gibi bir huyu varmış. Arıza henüz tespit edilmişdeğil :) Bunu şimdi öğrendik. Siz biliyor muydunuz ? Kafanız karışmalı ki sorgulama yapabilesiniz... Chandler'a balıklama atlamamamız konusunda bizlere ışık tutuyor. Sonuçta herkesin kendi kararı.
Ben ceviz uzmanı değilim. Sadece yatırım yapmayı düşünen ve konuyu titizlikle araştırmakta olan sade bir vatandaşım.Olumsuz yönleri var diyemem. Çünkü chandler tr. ye giren yeni bir çeşit..10-15 yıl gibi çeşitli ekolojilerde test edilmeli, takip ve analiz edilmeli ki olumlu-olumsuz yönleri ortaya konulabilsin. Bu olgular sadece chandler için değil, tüm ceviz çeşitleri için geçerli. İ

sebasteli
14.06.10, 16:39
ozman yatırım yapacaksan mesela resimdeki fidanlığa gidip görmen lazım anlaman dinlemen lazım ama ben chandlerden yanayım çünkü geç yapraklanıyormuş o yüzden bizim için ideal çünkü bizim buralarda ilkbahar geç donları çok oluyo ve biz her sene verim alamıyoruz o yüzden tercihim chandler çünkü zaten dier cevizlerden var ama olmuyo bseninde dediğin gibi boşa emek vermek gibi bişi mesela bizim 80 kadar çeşitli cevizlerimiz ver 10 kusur yaşında ama her sene bunları soğuk öldürüyo ve verim belkide bu sene onda biri anca çünkü erken yaprak açıyola o yüzden bende birkaç ağaç chandler alacağım deneme amaçlı olursa ilerde birdaha tarla kuracak olursam chandler yaparım chandlerler tutmassa ceviz hayalimi kapatırım :D gibi merakım ondan aslında bizim tarlladaki 80 ceviz 11 sene oldu hala bırakın kar etmeyi tarlaya ettiğimiz çift su gübre ilaç masrafını bile çıkarmadı bunun neresi yatırım olacak:D

secbul
16.06.10, 11:02
Sn Sebasteli,
Tarlanın kendisi zaten bir emlak yatırımı. Siz kiracılarım doğru çıkmadı diyorsunuz. Bu işler hep böyle.:p
Kesin olsa getisi az olur...

WM1TR
16.06.10, 14:31
şimdi bir bakalım. türkiyede üniversite anlamında, akademik olarak bu işi yapan iki kişi var. hatta birinin ceviz üzerine kitabı bile var. hatta bu iki kişi her sene üreticilerle toplanıyor, sunumlar yapıyor, onlara eşlik eden başka bir üniversite öğretim üyesi tür tecürbelerini ve geçmişlerini sunuyor. ve ortak akıl da buluşup chandler öneriyorlar. ama yerli çeşit değil diye kabul görmüyor. adamların çalışmaları devam ediyor, kendi isimlerini taşıyan türler bile yapıyorlar ama hala chandler öneriyorlar. hatta bir tanesinin hayali kelkit havzasını ceviz havzası yapmak. bu adam chandler öneriyor. ama yerli çeşit diye kabul görmüyor. ki bu önerilen çeşidinin orijini türkiye olmasına rağmen. çok enteresan bir durum. herhalde sadece bize özgüdür. kimse kiraz konusunda problem yapmıyor çünkü ziraat 0900 denen cins bize özgü bir cins. e orda problem yokken burda problem oluyor.

leehooker
16.06.10, 23:57
sayın wm1tr, bir yandan eleştiri veya sorgulama yaparken diğer yandan farkında olmadan bilgi kirliliği yaratıyoruz.. Bu bilim adamlarının ceviz konusunda araştırma yapmaları başka, chandler önermeleri başka bir konu. Bu eleştirinizi bizzat bu hocalara yöneltirseniz onların da mantıklı bir açıklama yapabileceklerini düşünüyorum. Mevcut eleştirinizle onlara söz hakkı doğmuştur :) Hal böyle iken yurdum insanı yerli çeşit diye rağbet etmiyorsa hocalar ne yapsın ? Bizdeki yabancı hayranlığının halen yüksek dozda devam ettiği de bir gerçek.Emin olunuz ki chandler yerli çeşit olsa idi bu kadar rağbet görmez, illa ki bir kulp bulunurdu. Yaşınız kaç bilmem ama 80 li yıllarda bir otomobil parçası almak için bir dükkana girdiğinizde satıcı size "yerli mi istiyorsun? avrupa mı ?" diye sorardı. Bu durum bu gün için, hemen hemen tüm sektörlerde geçerli...

Bakınız başta chandler ve diğer verimli yabancı çeşitler çok popüler olmasına rağmen fayda ve mahsurlarını ileride hep beraber göreceğiz.Şu aşamada ceviz işine girmek bir nevi göle maya çalmak gibi :) Toprak,iklim,ekoloji,sulama ve bakım imkanları,fidanın kendisinden kaynaklanan hastalık,uyumsuzluk problemleri vs. Fotoğrafın tamamını görmek gerek. Hele ki büyük çapta yatırım düşünülüyorsa kırk defa ölçüp bir defa biçmek gerek. Çünkü sonuçları en az 6-7 yıl sonra görülebilen tarımsal bir faaliyet söz konusu.Unutmayınız: Şeytan ayrıntıda gizlidir !

WM1TR
18.06.10, 08:14
Sn.Leehooker, yanlış anlamışsınız. Ben tam tersini söylemek istemiştim ;)
BU hocalar, akademik çalışmalara yıllardır devam ediyor, testler yapılıyor ve sonuçta testleri yapan kişiler Chandler öneriyor. demek ki bir bildikleri vardır demek istemiştim ve buna sırf yabancı diye karşı çıkmanın anlamszılığını dile getirmek istemiştim. Bakın bizzat Sütyemez hoca bunu ifade ediyor. Halbu ki kendi adına tescilli ceviz türleri olmasına rağmen. Neden? çünkü henüz o cevizler yeni, şimdilik güzel gidiyorlar ama 10 sene sonra birden bu tür çökebilir, kuruyabilir, hiç bilinmeyen ya da ihtimal dahi verilmeyen basit sebeplerden ölebilir, ya da ağır hastalanabilir. Bunu da gözönüne alarak onlar denenmiş ve başarılı olmuş türleri öneriyorlar. Halbu ki benim halkım sırf önerilen türler yabancı diye tereddütte kalıyor. Belki 10 sene sonra herkes Maraş-18 önerecek, neden, e çünkü artık uzun yıllar izlenmiş ve tüm derecelendirmeleri, iklim ve hastalık koşullarını yenmiş olacak, yan dal verimliliği hep 80% civarlarında oalcak, her sene sürekli aynı verimde olacak. Kabuğu ince iç cevizi çok güzel ve tatlı olacak. Geç donlardan etkilenmeyecek...İnşallah o günleri de görürüz ve herkez Maraş-18 diker, Akça1 diker, Sütyemez22 diker..diker de diker.
Ama mevcut durumda bu hocalar ne derse ben onu izlemek taraftarıyım.
demek istediğim buydu, bilmem anlatabildim mi?;)

leehooker
18.06.10, 09:40
[diker..diker de diker] :)

Dul kadın, basit bir iş için saatlerdir şaşkın ördek gibi etrafında oyalananları görünce "Ah..Ah.. Şimdi rahmetli terzi kocam olacaktı, şimdiye kadar 4 kat elbise dikerdi, üstüne de hepinizin fidanlarını dikerdi" :) demiş... Bana bu olayı anımsattınız :) Ömrün uzun olsun. Saygılar.

sebasteli
18.06.10, 20:22
ben size iki şey sormak istiyorum herhalde sizinde cevizler aşırı ilginizi çekiyor olsa gerek benim merak ettiğim iki sorum ve sorunum var yanıtlarsanız sevinirim birincisi mesela bizim 100 kadar hatta üzerinde cevizimiz var şebin yalova bir ve başka cinsler bu cevizlerin içinde hiç hasta ağaç yok yani çok iyiler ve çok güzeller şeytan kulağına kurşun yani bizim buralarda en iyi yetişen ağaç ceviz dier ağaçlar bu kadar başarılı olmaz ve çok güzel büyüyorlar ama tek bir sorunumuz var ilk bahar geç donları bu donlar yüzünden son 4 senedir cevizlerden verim alamıyoruz emekler boşo gidiyor hatta cevizler 11 yaşında ama biz bu cevilere ettiğimiz masrafı bile 11 senelik bakım masrafını bile daha hala çıkaramadık benim merak ettiğim bu cevizleri ilk bahar geç donlarından koruya bilirmiyiz diyer sorum ise ben yeni dikeceğim cevizleri chandler cinsi ceviz dikeceğim 20 kadar ama daha geç yapraklanıyor diye yani ilk bahar geç donlarından daha kolay korunur diye sizce ilk bahar geç donlarından etkilenmemek için chandler ve yabancı ceviz dikmek mantıklımı ilk bahar geç donlarından bir kurtuluş olurmu birde ben chandler cevizini türkiyeden gitme bir ceviz diye biliyordum bu doğru herhalde öle olsa gerek cevaplarsanız sevinirim kaç aydır bu sitede bu iki sorumun cevabını arıyorum ama bulamıyorum

leehooker
21.06.10, 22:55
sayın sebasteli,
don olaylarına karşı yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok maalesef. Hani bitki antifrizi diye bir ürün var ya..
onu kullanarak tecrübe edebilirsiniz.Tabii ki bu ürünü de uygun zamanda, uygun periyotlarda ve talimatına göre kullanmak çok önemli.Don olayı kısaca soğuk havanın çökmesi sonucu bitkilerin,ağaçların ve toprağın donmasıdır. Don olayları ile ilgili teknik bilgileri internetten araştırabilirsiniz..
Chandler'in tr.den gitme ceviz olduğunu kim söylemiş? Söyleyen 3 adım beri gelsin :) Herifçioğulları durmadan her konuda araştırma yapıyorlar. Meyvelerini de 15-20 veya daha uzun sürede alıyorlar. Koskoca güzelim yurdumda cevizle ilgilenen bilim adamı sayısı 3 veya 5 tanedir. Chandlerin nereden gittiği de bizi pek bağlamaz doğrusu. Bize yetişecek, ticari anlamda gelir getirecek cevizler lazım.
Evet.ilkbahar donlarından etkilenmemesi ve yüksek miktarda ve kaliteli ürün vermesi,hemen hemen tr.nin her yerinde yetişecek gibi görünen chandler bahçesi tesis etmek şu durumda en mantıklısı.
Bir ceviz ağacının meyvelerini toplayın.Ekin.Hepsini fidan haline getirin.Hatta büyütün.Hepsi ağaç olsunlar...Yine de göreceksiniz ki verimleri,boyları,donlardan etkilenmeleri meyve büyüklüğü,lezzeti birbirini kesinlikle tutmayacaktır.Sebep : ceviz böyle..Hatta tüüüm set çekirdekli meyveler böyle. Standart ağaç elde etmek için aşılama, seleksiyon vd. teknik yöntemleri kullanmak gerekli.

sebasteli
22.06.10, 18:43
lehoker kardeş mesajın için çok saol ama chandlerin türkiyeden gidip gitmediği önemli eyer bu toprakların cevizi ise uyum sorunu olmaz daha iyi olur soğuk vurma konusunu çok araştırdım ama kesin bişi yok ama bitki antifrizi üretenlere göre 5 derecelik artış yapar diyola o anki hava sıcaklığına mesela bizim cevizleri sıfır derecede soğuk vurdu bitki antifrizi kullanmış olsaydık cevizin hissedeceği soğuk +5 olacaktı ve soğuk vurmayacaktı öleymiş ama biz denemedik biz geçen sene ağaçların üzerlerine küçük fiskiyeler koyduk su fiskiyeleri bunlarla ağacın üzerine konan kırağıları yıkayacaktık yani su kuyudan sıcak çıktığı için biz öle düşünüyorduk ama tersi oldu havayla etkileşen su ağaçların tepesinde dondu ve biz bunu eriklerde ve kaysılarda kullandık aslında bu donan su ağaçların çiçeklerini öldürmedi ama korumadıda 5 gün üst üste soğuk olunca başarısız oldu ama cevizlere denemdik o donun içinde ceviz yaprakları ölürmü ölmezmi bilmiyoruz aslında erik çiçekleri ölmedi ama yinede şu an erik yok yani korumadı başarısız oldu gibi bişi karışık seneye cevizlere deneyeceğiz don yaprakları korurnmu öldürürmü bilmiyoruz denemek lazım:D

birde sen nerelisin?

alihaydar
30.07.10, 16:31
merhaba
ben bilecik ilinden yazıyorum
yenipazarda da bu problem var.
Ziraatçı arkadaşlar sağolsunlar bilecik ve şebin dağıttılar bizim köylere.
Resmi rakam 9000 olarak söyleniyordu geçen sene.
Ben yalvardım köylü hemşerilere boşuna dikmeyin bu ağaçları donar diye.
Tabi bana inanmadı kimse ne de olsa onlar okumuş çocuklar .Mektep medrese görmüşler.ZATEN FİDANDA 1 TL.
Arkadaşlar şebin ve bilecik çeşitleri Türkiye genelinde 25 mart 25 nisan arasındaki tarihlerde çiçek açar bu tarihler yükseltiye göre değişir.
Örnek bu yıl gene ilkbahar geç donu oldu nisan ayında ve tüm bilecik ve şebinler dondu.Bizim memlketin ton tarihleri(ZİRAATTAN ALINAN BİLGİDİR) 15-25 nisan tarihleri arasıdır.
Ben örnek tarla kurdum chandler fernor fernette ve franquette kullandım 14 dönüm tarlada.19 mayısta fernor ve fernette ler çiçek aşamasındaydı chandlerler küçük çağla olmuştu.
Yan bahçelerin hepsi donduğu halde bu cevizler dona yakalanmadı arkadaşlar
ARKADAŞIM
BAHÇENDEKİ AĞAÇLARI SAKIN KESME .
iŞİ BİLEN BİR AŞICI BUL VE ÇEŞİT DEĞİŞTİR ZATEN 2 -3 SENEYE KADAR GENE YAŞINI YAKALAR CEVİZ BİR KAYBIN OLMAZ.
Şimdilik dona ilaçla çare bulabilirsin fakat bunlar asırlık ağaçlar .2 yıldan fedakarlık yap çeşit değiştir ve sonra evinde gidip ayaklarını uzat yat.Yoksa her sene her sene bu don stresi adamı çıldırtır.
SAKIN AMA sakın ÇEVİZLERİ SÖKME 2 YILA KALMAZ SENİN CEVİZLERİN YAŞTAŞI AGAÇLARI YAKALAR.
CEVİZ MERT AĞAÇTIR.
SELAMLAR

balböceği
02.08.10, 15:19
sağol arkadaşım bende zaten senin gibi düşünüyorum aynı fikirdeyiz zaten ceviz konusunu iyi araştıran kişiler yabancı cevizlerde karar kılıyo aslında şebin ve bilecik cevizleri çok güzel çok verimli ama bahar donları olmassa tek kötü yönleri bahar donları zatende benimde kafamda bazı pilanlar var kendim için bu sene 20 kadar falan yabancı ceviz alıp dikeceğim bir sonraki seneye muhtemelen bunların içinden aşılık çıkar o zaman aşılamayı kademeli olarak kendim yaparım ilk olarak 40 kadar küçükler var onları yaparım sonraki senelerde kötü olan ağaçları aşılarım sonra kalanları hem böylece cevizsiz kalmayız ne kadar az olsada yinede biraz verim alınıyo oda yinede yüzümüzü güldürür falan yani cevizleri alayımda dikeyim hem görürüm nasıllar sonraları da aşılarım hem millet görür örnek olur

HULUSİ TÜRK
25.11.11, 18:58
arkadaşlar merhaba bide ısıyalıtımı diye birşey var (Ürünleri dumanla kaplamak)ben bu yöntemi anlamadım nasıl oluyor bilen varsa tarif ederse sevinirim

HULUSİ TÜRK
16.01.12, 13:27
arkadaşlar merhaba bide ısıyalıtımı diye birşey var (Ürünleri dumanla kaplamak)ben bu yöntemi anlamadım nasıl oluyor bilen varsa tarif ederse sevinirim

kise yokmu kac gündür bekliyorum

ykaya194
16.01.12, 19:27
kise yokmu kac gündür bekliyorum
arkadaşım,
dumanla kaplama diye bir şey yoktur ancak, ilkbabahar geç donları olan bölgelerde akşamdan don olma olasılığı belirtileri olursa gece geç saatlerde meyva bahçeleri arasına ateş yakılarak dumanlanır kısmen ağaçlara don vurmasını engeller.

ahmet kömürcüoğlu
10.04.15, 17:09
denizli çameli-kızılyaka da 72 adet chadler cinsi ceviz diktiğim bahçem var. beş yaşında.5.5 dönüm.8*8 aralıklı.yeniden aralara 8*4 mt olacak şekilde 69 adet daha fidan diktim 20 gün önce.18-20 mart 2015 gibi.bügün meteoroloji raporunda(9 nisan 2015) o bölgede sıcaklık gece -3 derece,yarın gece -6 derece raporlanmış.dondan korumak için fidanların etrafına ,boru izolasyonunda kullanılan sünger dokulu ortası yaklaşık 3 cm delikli boru şeklindeki malzeme ile sardık. ucunu da kablo bağı ile büzüp kapattık.inşallah fidanları kurtarırız.gerçi tam uyanma ölmamıştı.yörenin insanları gereksiz telaş ettiğimizi -6 derecede zarar olmayacağını düşünüyorlar.sonucu paylaşmak üzere selamlar.ahmet kömürcüoğlu.0532 7654482.

cevizciankara
11.04.15, 12:44
Ahmet bey bölgenizde chandlerler henüz uyanmadığı için -6 dereceden etkilenmeyeceği kanaatindeyim.Kışın -15, -20 dereceleri görüyor. uyanmadığı için sorun olmaz kanaatindeyim.

TABİATCI
11.04.15, 19:54
Sn Cevizci:Ben KIRŞEHİR'deyim dün itibari ile ay olarak 11 nisan ve Chandler,kaman ve bazı yerel cevizler uyandı ve aynen Nane oldu(yani soğuk vurdu).yaklaşık 2 yıl önce aşıladığım Fernor ağırlıklı ve tozlayıcı Fernette aşılamıştım.200 ağaç ve Hiç uyanma ve soğuklama yok,yani canavar.Donlardan etkilenmemiş.Kendim gözlemledim.Don'dan etkilenen cevizlerin içinde,Franguette,Pedro'da var.Bazı yerlerde Kaman1 bile uyanmamış.Milletin böyle ballandıra anlatdığı Chandler bence hikaye gibi..

Kayıtsız Üye
10.12.16, 13:03
SEVGİLİ ceviz sahipleri Benim YOZGAT çekerek ilçesinde 1500 adet cendler ceviz ağacım var. bu sene ile birlikte 4 sene oluyo ekeli. şuana kadar bir verim alamadık YOZGAT ın soğuk bir havası olduğu için her yıl soğuk ve don vurarak kurutuyor ve bir sene geriye atıyor don ve soğuk vurmaması için sizin fikirlerinizi öğrenmek istedim yardımcı olur musunuz ?

_ÖZCANLAR CEVİZ_