PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ŞEBİN CEVİZMİ YOKSA CHANDLERMİ

tabiatın muhafızları
25.01.10, 12:04
şimdi hacam benim bi sorum olacak ama karmaşık gibi benim bildiğime göre en verimli ve getirisi yüksek ceviz şebin ceviz bizdede biraz var ama nette araştırınca ceviz konusunda chander ve pedro cevizleri çok üstünmüş zaten bu cevizlerin fideleride çok palı şebine göre 3 katı ama fotoğrafları inceleyince pedro çok verimli chander ise biraz daha düşük ama bu cevizler budanıyormuş ve çapları dier cevizlere göre daha küçükmüş ama budama işi biraz daha bu cevizleri zorlaştırıyor çünkü çoğu kişi cevizi budaması olmadığı için dikiyo yani sizce şebin cevizmi diksek daha iyi olur yoksa maliyetine ve budamasına bakmadan chander cevizmi dikmeliyiz yani bu zorluklarına karşı chander ceviz daha iyi ve daha çok getiri sağlar diye bilirmiyiz birde benim dikkatimi çeken bişi daha oldu bu cevizler geç yaprak açıyomuş ama zaten bizim buralarda soğuk hıdır ellez civarı oluyo ilk bahar geç donları yani nisan 6 civarı şimdi anladığıma göre bu ceviz soğuklar olma olasılığı olduğu zaman daha açmamış olacak veya çok küçük açmış olacak ama şebin cevizler ise bu civarda çoktan açmış oluyola zaten yazılana görede chander ceviz -3 ile -1 dereceye dayanıyormuş zaten bizim burlarda geçen sene -1 de soğuk vurdu yani bu koşullarıda göz önüne alırsak bizim buralar için chander ceviz süper bi ceviz diye bilirmiyiz soruyu sormamdaki amaç şu ben bu cevizlerden aldım ve kendim aşılayıp çağaltacağım ama önümüzdeki senelerde yani yeni dikeceğim cevizleri ileriye dönük bu cevizleri yani chander ve pedroyu çoğaltıp diksem bu şebin cevizinden daha üstün olurmu şimdiden teşekkür edrim bu soruyu samimi olarak sormamdaki sebep sizin ceviz konusunda üstün bilgili bir kişi olduğunuzu bilmem sağolun şimdiden yani ben bu soruma cevap bulursam türkiyedeki bir sürü kişide yani ceviz yetiştiricileride cevap bulmuş olur zaten ceviz yetiştiricilerinin en büyük sorunu ilk bahar geç donları gerisi basit işallah yardımcı olursunuz.

selsarac
25.01.10, 21:30
Tüm Meyve ağaçları için geçerli kural, ilkbahar geç donları olan bölgelerde geç açan çeşitlerin tercih edilmesi en doğrusudur.

Geç don zararına karşı bitki antifrizlerinin etkili olduğu konusunda net bir bilgi yok malesef.

idris
26.01.10, 18:19
ÜSTAD BENCE yarısın chander ve pedro yarısın şebin, bilecik ek derim
herhangi bir zararı yarıya indirmiş olursun benimki fikir :))karar senin

tabiatın muhafızları
26.01.10, 20:20
arkadaşlar yanlış anlaşıldım herhalde ben zaten şu an çok büyük ceviz tarlası kurmuyacağım soruyu genel olarak sordum herkez için sadece chander cevizle ilgili hiç bilgim yok hiçte görmedimde ama çok övülen bi ceviz o yüzden kendi kafamda özelliklerini ve olumlu olumsuz yönlerini düşündüm ama chanderi görmediğim için karar veremedim sizin belki bir bilginiz vardır diye sordum chanderin en büyük özelliği geç yapraklanması ve soğuklara daha çok dayanıklıymış ben bunu merak ettim birde budanıyormuş ve herhalde bodur cevizmiş miş ama

ben sadece bu sene 20 kadar ceviz dikeceğim birazda dikili var onları şebin aşılıyacağım ha bana sorarsan şebin ceviz süper bi ceviz ama chanderde aldım üretmek için ama ilerki senelerde görürüm marifetini yani cevab verdiğiniz içinde çok sağolun

yerdogan08
02.02.10, 16:43
selam arkadaşım umarım size ben yardımcı olabilirim chandler ceşidi hem gövdeye yakın dallarda hemde taç yapısında dört vedaha fazla salkım şeklinde meyve veriyor , diger çeşitlere göre tercih sebebi olabilir üstelik bu çeşit baskın karakterli bir ceşit ölduğundan aşı gerektirmeden tohumdan üretiminin kolay olacağını umuyorum...her ne kadar fidan seçimi yaparken çeşidin erkenci veya geççi olmasının önemi büyük isede dondan zarar görme bu kadar basit ele alınmamalı örneğin feragnes türü bademi satın alırken fidanlığın size söylediği mayısın ilk haftası çiçek açtığıdır.ancak bu badem datcada subatın son haftası ıspartada martın son haftası kayseride nisanın son haftası çicek açar her fidan dikildiği bölgeye adepte olmaya çalısır dikkat etmeniz gereken bahcenizin bulundu alanın 2...3..km bir alanda en alt noktalarda (çukur) yer almamasıdır budama konusunda ülkemizde büyük bir bahçede bahceyi dörde bölüp burası budanan burası budanmayan burası şu teknikle budanan deyip farkı görecegimiz bir çalışma yok böyle olunca yazılan çizilende yalan yanlış şeyler..yapacagınız ceviz fidanında yerden 80 cm sonra farklı yönlere bakan 4...5... yandal oluşturmaktır bu dalların uc noktası sürekli bir birinden uzaklaşacağı için ileride kesmek zorunda kalmazsınız.bu işlemi iki veya üçüncü yıl 60 ...70..cm ...sonra tekrar uygulayın ve yan dalları yanlara doğru her hangi bir yöntemle acarsanız agaclar gereksiz yere yükselmemiş olur...buna agacın terbiyesi denir...terbiye gereksiz ,yönü yanlış ,sık dalları sonradan kesmek yerine 3...ile..15 cm ken..yok etmektir...peki bunu ne zaman yapacağız ocak subat ayı haricindeki 10 ay boyunca yapabiliriz.. haziran ayındayız dalımıza traktör carptı kırıldı ne yapıyoruz..hemen testere veya makasla düzeltip yaranın capı 1,5 cm den büyük ise macun veya plastik duvar boyası ile 2 saat sonra yaranın üzeri hafif kuruyunca kapatıyoruz yanından göz patlatıp daha sağlıklı büyümeye ağaç devam ediyor demekki budamanın zamanı yok umarım yardımcı oldum şimdi anladınızmı ne çok şeyi yanlış ve gereksiz yaptıgımızı

eşkiya
02.02.10, 19:57
yerdoğan kardeş öncelikle yardımınız için teşekkür ederim herhalde demek istediğiniz bu ceviz her yerde farklılık gösterir o yüzdende sen sizin oraya dikersen de erken çiçeklenip donlardan etkilene bilir diyosun ve budama önemli diyosun her halde aslında benim anladığım çok araştırdım ama tam bilgi yok yeni bi ürün olduğu için ama en güzeli deneyip görmek olsa gerk çünkü fazla denenmemiş ve cevizi aldığım satıcı bile tam olarak bilmiyo nasıl bişi olduğunu

yerdogan08
02.02.10, 20:17
hayır tam tersi erken çiçeklenmez kış uzun gecerse çiçegi geç açar diktiğin yere uyum saglamaya calısır...adepte olur .Don bi bölgeyi tamamen vurmaz..don cukurlarda toplanmaya çalışır ovada etkili olur bölge hafif egimli ise en asağıdaki yerlerde soğuk çiçeği vurur chadlerde sorun cıkmaz merak etme biz afyon ..usak .bölgesinde bile yetiştiriyoruz...ceviz budanmaz falan diyenlere bakma ..kısın don olan gunler hariç yaz kış ceviz de budama yapabilirsin ama bi ağaca çok sert budama yapamazsın eger keseceğin dal sayısı fazla olursa dalları işaretle farklı zamanlarda kes ama ağaç terbiyesi çok önemlidir sen dik ben fotografta yayınlarım ögrenirsin veya bölgeni adresini yaz oralardan gecerken uğrarım ben tüm bölgelerden mutlaka gecerim
zir muh yüksel erdogan kolay gelsin.....

kardelen
03.02.10, 07:38
Sayın Yüksel ERDOĞAN bey güzel anlatmış ve özetlemişsiniz. Ne yazıkki bu tıp din ve tarım alanında herkes çok niliyor ve çook atıyor o yüzden insanların kafası karışıyor.
Ben her zaman söyleiğin bir ata sözü vardır; "Ağacı budama terbiye eder İnsanoğlunu çile diye" ama nedense anlamaz insanlar.

Gelişigüzel bilgilerle insanların kafasını doldurup duruyorlar. Kardeşler chandler çeşidi yukarıda yazılanlara katılmakla beraber devam ediyorum. Ceviz Türkiyedeki her bölgede yaklaşık olarak yetişen bir çeşittir. Ancak chandler çeşidinin özelliği ise daha çabuk kırılan kabuğa sahip olması ve %56 civarındaki iç verimi yüksekliğidir. geç çiçek açmasına rağmen sayın yüksel beyin dediği gibi aynı bölgede 1 ay çiçek farkı oluşmaktadır. Onun için bu tür şeylere kafayı takmayın işi bilene sorun dikin derseler dikin.
Burasıda uzmansel köşesi ve uzmanları burada tam bilgilerini bize verin ben ve dostlarım size söyler ekin veya dikim yapın veya yapmayın diye saygılar sunarım.

ceviz
03.02.10, 09:02
önce selamlar saygılar,
kolay gele rast gele
olayın neresinden başlayım neresindan anlatayım diye düşünüyorum , kardeşim düşünmek yetmiyor bunu buradan yazıyla anlatmakta kolay değil
ceviz yetiştiriciliğininde çeşit seçimininde elbette belli kural ve kaidesi var öyle rast gele seçim yapılmaz , zaten yapıldığı için ülke ceviz yetiştiriciliği son 10 yıl hariç belli bir standardı yaklayamadı
her ne ise bunu diyen çok zaten
siz nereye hangi bölgeye cevizi dikeceksiniz
rakım nedir
su varmı
toprak genel anlamda meyveciliğe müsaitmi?
önce cevize karar verelim ondan sonra çeşide karar verelim
saygılarımla
Yrd. Doç.Dr. Mehmet Sütyemez
533 562 68 46

himmetvermez
03.02.10, 09:37
Sayın Yerdoğan08 değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.Fidancılardan bazıları ,ilk yıl için mart sonu 3-4 göz yukarıdan fidanı kesin.Çıkan gözler 10 cm olunca en iyisini bırakıp, diğerlerini kopartın, bu şekilde ilk yıl kök gelişimi için çalışın,terbiye etmeye 2.- 3. yıl devam edin diyorlar.Buna katılıyormusunuz.Afyonkarahisar merkezde 990 rakımda 15 dekar ceviz bahçesi kurdum.Şebin bilecik ağırlıklı ,deneme mahiyetinde 5 chandler 1 frankette ,kaman 1 ,pedro,Maraş 18 diktim.Benim bahçe kurduğum yerde toprak killi-tınlı yapıda.Tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler

eşkiya
03.02.10, 16:20
yerdoğan kardeş beni birtek sen anlamışsın diyerleri hala işin başka boyutlarıyla ilgileniyola öncelikle ben diyorumki bizim zaten 10 yaşında ceviz ağacımız var 100 kadar ve bunların içinde en verimlileri şebin ceviz var birtne daha verimli ceviz var ama ismini bilmiyorum hatta şebin cevizden daha verimli ve erken meyve weriyo yani şebin cevizden daha önce satılıyo ve ilk o ceviz yeniliyo ve o ceviz şebinden daha çok verimli ama biraz kalın kabuklu şebine göre ama sorun o deyil sütyemez bey konunun tamamını bile okumamış ben diyorumki bizim su var tarla ceviz yetiştirmek için süper yani cevizler tarlayı çok sevdi ve çok güzel verim veriyolar ve boyutlarıda baya iyi fazla özel bakım olmadığı halde her sene 1 metre ile 2metre arasında sürgün verirler rakım 970 miş falan benim demek istediğim ve sorduğum bizim buralara göre şebin ceviz zaten lüks bi ceviz ve çok kaliteli yani koskoca uşağın pazarında bile şebin ceviz tek bizde var yani şebin ceviz bizim buralara göre bile lüks bi ceviz bende diyomki bu chander ceviz şebinden daha güzel ve daha verimli ise ve soğuklara karşı daha iyi direne biliyosa onu üretip dikmek lazım gibi yani aslında bu chander cevizi tam olarak bilen birileri yo ben iki tane aldım biri chander dieri pedro ama adam bana birtanesini dilcikli aşılı getirdi diyeri ise göz aşılı ama daha sürgün vermemiş yaz sonunda aşşılanmış ama aşı warda aşı uyumada yani aslında adama güvenemedim ama neyse chander çıkarsa üretirim çoğaltırım budamasını da öğrenirim melekette bir ilki başarırım bizim buralarda ama başka deneyen olmadığı için biraz tehlikeli ama en güzeli işin neticesi bir 5 sene sonra belli olur aslında birtane ziraatçı arkadaş o cevizlerden bizim için bulacaktı ama biraz pahalı burdaki yazılarıda okuyunca aslında biraz hevesim kırıldı ama yinede deneyeceğim birilerinin yapıp denemesi lazım ki diyer başka merak edenler olursa öğrenir

yerdogan08
04.02.10, 09:43
rumuzu eşkiya olan arkadaş sen sorununu yazmışsın ama bu cevizi dikeceğin yerin adını niye yazmıyorsun ona göre iklim özelliklerini dikkate alalım...bak sen uşaktan yazmışsın anladığım kadarıyla bende uşakta oturuyorum.....

aslında tüm forumda bilgi paylaşanlar bulundukları bölgeyi yazsalar ne güzel olur....

eşkiya
04.02.10, 14:00
uşağın sivaslı ilçesinin selçikler kasabasında oturuyorum

abi aslında bu iş biraz (dedlinin birisi bi kuyuya taş atmış on okıllı çıkaramamış) hesabına döndü aslında ben bu cevizi merak ediyorum ama zaten çok büyük tarla kurmayacağım şu an iki tane aldım arkadaşla 10 tane daha alacağız 5er tane onları dikip eyerki başarılı olursa üreteceğim aslında sorum buydu ama biraz fazla uzadı benim şimdi yapacağım iş kuyuya taş atmak gibi olsa gerek 10 tane ceviz uzmanı uylaşamadık orta yol bulamadık aslın da beni anlayan tek sensin diyerleri rakım peşinde su varmı daha önce ceviz yetişmi sizin orlarda ceviz yetiştiren varmı toprağı analiz ettirdinmi neden yalova ceviz diktin şebin dikmedin gibi dierleri bunun peşinde bende diyomki bizim zaten 10 yaşında 100 kadar ceviz var ve güzel verim veriyola suda var ama tek sorun ilk bahar geç donları benim bu chanderi araştırmamdaki sebebte bu zaten donlara daha dayanıklı denmesi yani olay bu ha bizim tarla düzlük bi yerde ama 1 kilometre kadar ilersinden bi çay geçiyo ve çayın olduğu yer çukur öle abi sen uşakta oyuruyorsan sivaslı ilçesinibilirsin onun 2 kilometre altında tarla hatta ikitane hüyük ler var oralarda yani sivaslıya yakın yani tam yer söylemedin demişsinya nerden bileyim senin uşaklı olduğunu hem söylesem bile çoğu kişi sivaslıyı bilmez bile
ama aslında dediğim gibi zaten fazla yapmayacağım ama deneyeceğim öyle yada böyle deneyeceğim eyerki güzel olursa zaten çok yaparım herkezede öneririm daha sonra ileriye dönük daha çok yaparım imkanlar elverirse

eşkiya
13.02.10, 16:01
ceviz ve badem ve meyve fidanı için bizi arayabilirsiniz.tel:05306689647 fidanlarımız kendi üretimizdir.

kardeş bana chandler ve pedro ceviz lazım ama az lazım mesela 6 tane bana kargo ile yollarmısınız yollarsanız kaça patlar bana ben deneme amaçlı yapacağım ondan az lazım:p

aktasgfb
06.04.10, 00:24
hemserilerimi burada görmek güzel.. ben uşak merkezde ikamet ediyorum ve sivaslıda ziraat teknikerliği bölümünde okumaktayım. kısmetse seneye 28 dekar alana ceviz dikecegim..ortak noktamız oldukça fazla yani :) iş birliği yapabiliriz...chadler cevizi ile ilgili söyleyecegim şudurki ben sahsen arazimin 4 te 1 ine bu çeşidi dikecegim. üniversitedki hocalarıma ve bi kaç tane mühendise danıstım bu çeşitle ilgili oldukça tavsiye ettiler. zaten il tarım müdürlügüde tavsiye ediyo.. gönül rahatlıgıyla dik kardeşim..kim ne demiş hiç aldırma..

eşkiya
08.04.10, 17:20
3 uşaklı oldu ama yerdoğan abinin işleri yoğun o yüzden fazla giremiyo onun sezon açıldı:D

cesurturk
08.04.10, 17:36
Yerdoğan abi ne iş yapıyor?

eşkiya
09.04.10, 16:39
tam bilmiyom ama bahçe kurtarıcısı gibi bişi bana anlattı bende anlamadım ama çiftçilerin içindençıkamadığı konulara yardımcı oluyo mesela adamın değerli tarlası var ve hastalık girdi ne yapması gerektiğini bilmiyo öle veya adamın kiraz tarlası var verim vermiyo ona yardımcı oluyo karmaşık konularda mütiş bilgili birisi hatta yurt dışına bile gidiyormuş yunanistan falan

aktasgfb
11.04.10, 21:57
eşkiya kardeş acaba bahçeni görme imkanım varmı bi sorun teşkil etmeyecekse senin için tanışmak isterim seninle bende bahçe kurmayı düşünüyorum hem fikrini almak isterim..

karada
12.04.10, 07:27
Balıkesir de kamu da çalışıyorum. Ceviz işine yeni başladım. Ceviz işi ile uğraşanlarla tanışalım mı?
Halilkaradagli80@hotmail.com

eşkiya
13.04.10, 14:13
eşkiya kardeş acaba bahçeni görme imkanım varmı bi sorun teşkil etmeyecekse senin için tanışmak isterim seninle bende bahçe kurmayı düşünüyorum hem fikrini almak isterim..

arkadaşım kusura bakma mesajını bu gün gördüm bu bölüme fazla girmiyorum:D bizim uzmanların işi gücü çok balkonunda domates biber ağaç falan yetiştirecekler var onlarla meşguller:D bizim ağaçları ilkbahar geç donlarının vurup vurmamamsı fazla önemli deyil:D ama sen ne zaman istersen gel tabikide sorun olmaz üstelik sevinirim hem ağaçlarıda soğuk öldürdü zaten sürgünleri hem bakarız birlikte görürsün mesela ben bir kaç ağaç gördüm ama başka yerde yan yana iki ağacın cevizin birini soğuk öldürmüş dierini öldürmemiş neredeyse hiç soğuk vurmamış falan onları gözlemleyeceğim yıl boyunca aslında doğru cevizi buldum gibi araştırmalarım sonunda en uygun ceviz chandler olduğunu gördüm mesela bizim cevizler çoktan sürgün verdiler ama chandler hala sürgün vermemiş geç yapraklanıyormuş bunu unutma hatta birisi ismini unuttum tanışma bölümüne yazdı ben sormuştum onunda karma bahçesi varmış şebin bilecik ve yalovalar yaprak açmış sürgün vermiş ama chandler ceviz hala gözler uyanmamış öle diyola seneye bende chandler işine gireceğim:D hatta toprak tivide purogramlar vardı onlar bile bu cevizi övüyorlar :rolleyes:

istediğin zaman gelebilirsin hatta yarın veya yarından sonraki gün ben boş sayılırım müsaitim gelirsen ben seni gezdiririm sivaslı arabalarına bin beni ara ben seni alırım ama başka gün gelirsen muhtemelen işim olur tarlada olurum seni çalıştırırım bak tarlada:D kendine iyi bak ama yerdoğan abiye ulaşa bilirsen o sana çok yardımcı olur belki bi hemşeri kıyağı yapar sana onu her çarşamba günü pazar yerinde bula bilirsin çarşamba pazarı günü şehir içi nakliye arabalarının oralarda zirai ilaç satıcısı var orda oluyo ama adını unuttum onla bi tanış veya burdan ona özel mesaj at sana yanıt verir iyi adamdır ama biraz havalı biraz karizma gibi bişi:D:rolleyes::rolleyes: pazar yerinin en alttaki kısımdaki ziraatcıda olur kendisi altta park var durak falan var oranın karşısında yüksel erdoğan ama burdan mesaj at daha kesin olur ama sen yarın falan gelirsen ben boşum veya perşembe günde olur o günde boşum gel tanışalım

aktasgfb
18.04.10, 00:57
eyvallah kardeşim çok memnun olurum ama bu hafta benin sınavlarım basladı inş. diger günlerde görüşme sansımız olur haberleşiriz yine buradan. chadlerı demiştim zaten herkes tavsiye ediyo ama bilip bilmeden konusuyo kimisi işte sırf kafa karışıklıgı , ayrıca su don olayınıda bi arastırayım belki bi yardımım dokunur. görüşmek üzere.

eşkiya
19.04.10, 21:25
don olayının kesin bir çözümü yok tek çözüm ya dona dayanıklı ürünler seçmek yada geç yapraklanan ürünler gibi diyer yöntemler boş o yüzden ben chandlerde karar kıldım sanada göstereyim izle

ToprakTV - Firmalarımız (http://www.topraktvnet.com/firmalarimiz.php)

ceviz konferansının 4 üncüyü izle sonlara doğru kadının anlattığı yeri:d eyerki bi yanlış varsa vebali günahı ordaki bayana ait ben sırf o görüntüyü izledim diye chandler ve dier yabancı cevizlerde kara kıldım

eşkiya
19.04.10, 21:32
eyerki tanışmak istersen gelebilirsen ben çarşamba günleri uşağa geliyorum sen sen şu an nerde okuyosun bilmiyorum ama gelmek istersen ben kulalı kasabı varya orda pazardayım çarşamba günleri geliyorum muhtemelen bu hafta geleceğim gele bilirsen oraya gel kulalı kasabın oraya tombul 29 yaşında bir genç görürsen benim o ismim özkan

aktasgfb
22.04.10, 23:04
kardeş şu sınavları bi atlatayım ilk iş seni arıycam.. ben uşak merkezde oturuyorum .. sivaslıda okul hergün gel git yapıyorum, fikir alışverişinde bulunuruz geldgimide..

eşkiya
23.04.10, 11:01
bende sivaslıda oyuruyorum selçikler kasabasında yakınız bir gün okulu as gel:D selçikleri bilirsin hemen yakın 2 kilometre zaten köyde benden başka özkan yok:D sivaslıda okuduğunu yazmışsın ama ben farketmemişim:S

yerdogan08
23.04.10, 18:52
selam ben uşak merkezde oturuyorum yarın uşaktayım face bookta ekle yuksel erdogan diye ara

eşkiya
23.04.10, 21:16
ABİ GELMİŞSİN yine yeşil sahalara dönmüşsün yüksel abi bunda doğru yolu buldum chandler ceviz geç yapraklanıyormuş o yüzden kışın biraz alıp küçük ağaçları chandlere çevireceğiz 40 kadar:S ama iyi olursa dierlerinide sonraki yıllarda aşı ile chandler yapacağız:S zaten cevizleri soğuk öldürdü yarısından fazlasını hala cevizleri soğuktan koruma kırağıdan yöntemini bulamadım tek senin yöntem kaldı denemediğim hani sen diplerini kırağı olacağı gün salma su ile sula kırağı ıslak yerlere birikir demiştin ya öle o yöntemi ayrıntılı olarak yaza bilirmisin yanlış yapmıyayım:D kendine iyi bak

cesurturk
24.04.10, 10:59
Soğuk havaya dayanabilen ceviz varmı? varsa kaç dereceye kadar dayanabiliyor?

eşkiya
24.04.10, 15:52
Soğuk havaya dayanabilen ceviz varmı? varsa kaç dereceye kadar dayanabiliyor?

buralarda bazıları var ama kaliteli deyildir tohumdan çıkma ben bazı ağaçları gözlemledim ikitane yan yana ağacın birisini soğuk öldürmüş taze sürgünleri birisini ise hiç öldürmemiş öle ama o ağaçlarda verim yönünden kalite deyildir muhtemelen ama tabiatcı abinin bu konuda bir çalışması varmış aslında bizim buralardada muhtemelen ilkbahar geç donlarına dayanan cevizler vardır çok buluna bilir mesela bizim köyün 2 km falan ilersinde bir kanyon gibi yer var orada binlerce ceviz ağacı var ama doğal orada bi gözlemleme yapılsa mutklaka güzel ağaçlar çıkar:)ben az önce ordaydım gezmeye gitmiştim ama tepeden baktım binlerce yerli ceviz var herkezin bahçesinde var kendilkiğinden çıkma doğal cevizler:)

cesurturk
24.04.10, 18:42
Cevizleri ne yapıyorsunuz? Satıyormusunuz?

eşkiya
24.04.10, 20:37
Cevizleri ne yapıyorsunuz? Satıyormusunuz?

evet uşakta pazarda 6 lira kilo:D ama koca pazarda bizden başka kimsede şebin ceviz yok insanlar ismini bile bilmiyo ben bile 10 senelik cevizlerin ismini bu kış öğrendim:D

alihaydar
19.07.10, 18:27
Tüm arkadaşların dikkatine !
Arkadaşlar
bu konuda ben bilecik ili yenipazar ilçesinde bir çalışma yaptım.
Bu bölgede ziraat son 3 yıldır bilecik ve şebin türü cevizler dağıtmaktaydı.
Bu çeşitler bu yıl da dahil olma k üzere dondu.
Ben deneme amaçlı olarak chandler.fernor fernette,kr 1 ve kr 2 ,bayrak türü çevizlerden 14 dönüm bahçe yaptım.Fidan yaşı 2.
Rakım 800 metre ilkbahar geç don tarihi 15-25 nisan bölgede.Bneim bahçemin yanında 2 tane kapama şebin bahçesi var.
Yan bahçelerde bulunan şebin ve bilecik lerde zararlanma görüldü .
Benim çeşitlerde bir zarar olmadı.Don o kadar şiddetliydiki bahçenin yanına diktiğim kayısıların gövdeleri zararlandı.
15 mayıs tarihi itibarıyla kr 1,kr 2 ve chandler türlerinde meyveler küçük çağla şeklini almıştı.Fernor çeşiti cevizler henüz yeni dişi çiçeklerini açmışlardı.
bütün arkadaşlara duyurulru.şebin ve bilecik dikerek bahçelerinizi riske atmayın.
Ve lütfen ceviz dikerken çukurları derin kazıp fidan dibinin toprağını gübreli üst toprak veya bulabilirseniz dere kumuyla karıştıracağız gübreli toprakla değiştirip dikin.
Benim direk torba boyu çukura diktiğim fidanlarla dibini 80 cm kazıp toprağını değiştirip diktiğim fidanlar arasında 4 yılda 2 metre fark oluştu.

sebasteli
20.07.10, 18:11
helal arkadaş sana kimse çıkıpta şunları söyleyemiyordu çünkü kimse kendi cevizlerini kötülemek istemiyor aslında senin bu yazını çerçeveleyip bahçeselin ana sayfasında sabit konu yapmalı:D bilgi için çok saol aslında herkezin aradığı böyle bir yazı mesela bizimde şebin cevizler var ama cevizlerin 5te biri kaldı bahar donlarından dolayı.5te 4 ü gitti zarara bak:D

TABİATCI
21.07.10, 15:23
Sn Sebasteli:Bu sitede ve diğer sitelerde,basında defalarca yazıldı,çizildi.Pek çokda kaynak var ama;malesef insanımız bunları göz ardı edip,illaki kendi deneyimi olacak yada başına gelecek.Şimdi şu sorularıma iyice bir cevap bulunuz.Ceviz nerelerde yetişir?,nerelerde yetişmez?,Toprak ve iklim istekleri nelerdir? Taban suyu'nu severmi?,sevmezmi?Rüzgar alan yerlere mukavimi nedir?Dere ve vadi içlerinde yetişme durumu nedir? vs. gibi sorulara cevap bulduktan sonra,Şebin cevizini suçlayalım.Tabiat daki her türün ayrı bir özelliği vardır.Bu bitkilerin iklim ve yetişme özellliği vardır ve o iklime adapte olmuşlardır.Bir türün yada cinsin ( + )sı olduğu gibi(-) side vardır.Arkadaşımızın bahsetdiği rakım fazla bir rakım değil,hatda ceviz için düşük bile sayılabilir.Düşük rakımda bile, bu yer vadi,dere içi vede nemli bölgeyse,ceviz dahil diğer meyve ağaçlarınında don riski vardır.Bu çeşit yerlerde başka bitki tarımı düşünülebilir.Bunla ilgili görüşlerimi blokselde yazdım.Bence yabancıda dahil olmak üzere, ceviz çeşitlerinin araştırma ensitütülerinde denenerek fidanlarının,fidancılarımızca üretilmesi ve o bölgeye uymayan çeşitlerin dikilmemesi ve mutlaka bakanlık izni almış,etiketli fidanların pazarlanması ve bu konuda müeyyidelerin artırılması vede kanun,tüzük ve yönetmenliklerin yeniden ayuarlanması taraftarıyım.Sağlıcakla kalınız.

balböceği
21.07.10, 21:14
Şimdi şu sorularıma iyice bir cevap bulunuz.Ceviz nerelerde yetişir?,nerelerde yetişmez?,Toprak ve iklim istekleri nelerdir? Taban suyu'nu severmi?,sevmezmi?Rüzgar alan yerlere mukavimi nedir?Dere ve vadi içlerinde yetişme durumu nedir

abi bu koşulları incelersek bizim buralarda en iyi yetişen ağaç ceviz ve meşe ağacı bizim tarldada şebin ve yalova bir cevizleri var 4 senedirde çok kötü bahar donlarından etkileniyo aslında şimdiki aklımız olsa oraya ceviz yerine kiraz dikerdik:D aslında bundan 5 sene önce şebin cevizlerinin verimlerine baktığımızda o kadar güzeldiki donlar olmasaydı o cevizler 10 yaşına geldiğinde çok büyük getirisi olur diye hesaplıyorduk ama olmadı aslında şebin ceviz mükemmmel bir ceviz çok güzel bizim buralara çok lüks bile:D cevizi geriye dönüp düşünürsek 11 senelik masrafımızı bile daha çıkarmadı 11 senedir sattığımız ceviz yani bu koşulları düşünürsek şebin çokta kaarlı deyil bana göre araştırmalarıma göre bizim chandler cevizi dikmemiz lazım yoksa şu an tarlada 40 kadar aşılanacak ceviz vardı şebin aşılayacaktım ama vaz geçtim chandler alacağım zaten bu sitede ve çiftçilik konusunda öğrendiğim en önemli şey ne yaparsan yap en iyisini yap kuralı yani aslında yine şebin dikip emeklerimin babamın emekleri gibi boşuna gitmesini istemiyorum:D gibi yani zaten bu chandler cevizler kötüyse bile birilerinin denemesi görmesi lazım yani birileri taşın altına eline sokmalı o kerizde benim napayım merak:D aslında bu iş piyango gibi olacak ya tutarsa::D falan ama benim chandler dikmem lazım sende aşılık yollayacaksınya o zaman en mükemmmel cevizler bende olacak:D

ama belki alihaydar ağaç satıcısıdır bize dümen yapıyordur:D

balböceği
21.07.10, 21:55
tabiatcı abi kızma ama alihaydar arkadaş benim aradığım cevabı verdi:bilirsin seni çok severim ama ceviz işi başka sana karşı çıkmak istemezdim ama beni affet araştırmalarım sonunda chandler cevizin en mükemmel ceviz olduğuna karar verdim umarım ben haklıyımdır:D

WM1TR
26.07.10, 10:49
Ve lütfen ceviz dikerken çukurları derin kazıp fidan dibinin toprağını gübreli üst toprak veya bulabilirseniz dere kumuyla karıştıracağız gübreli toprakla değiştirip dikin.
Benim direk torba boyu çukura diktiğim fidanlarla dibini 80 cm kazıp toprağını değiştirip diktiğim fidanlar arasında 4 yılda 2 metre fark oluştu.

benim yapacağım metod sırasıyla şunlardan oluşmaktadır
1- tam alan gübreleme (dönüm başına 2 kamyon) ve gübreyi tüm toprakla derin bir şekilde karıştırma.
2- gübrelemeden 1 hafta sonra 80*80 çukurları açma
3- çukurdan çıkacak toprağı triple süper fosfat ile tekrar karıştırma ve en az 1 hafta bekleme - hem çukur hem de çıkan toprak iyice havalansın
4- dikilirken can suyuna humik asit karıştırma (veya bahara doğru ağaç uyanma sürecinde iken yapacağım bir sulamaya hümik asit ekleme)

acaba çok fazla mı yüklüyorum diye soruyorum kendi kendime, siz ne dersiniz?

balböceği
26.07.10, 15:16
çok özendinmi olmaz:D ölesine dik fazla uğraşma bende 2 tane aldım denemelik diktim özene bözene hayatımda hiç bir ağacı dikerken o kadar özentili ve özel dikmemiştim ikiside kurudu:D

WM1TR
26.07.10, 16:30
Dikimi ben yapmıcam zaten, o işi de fidancılar yapacak :)

sahilyenice
24.12.10, 11:08
yaşam fidancılık ceviz fidanında marka olmaya devam ediyor. her yıl üretim kapasitesini artırarak yurtdışına satışlarına başlamıştır. romanya ve bulgaristana çok sayıda ceviz fidanı ihraç etmiştir. özellikle ukrayna pazarı çalışmalrında son aşamaya gelinip önümüzdeki günlerde ihracaatımız olacaktır. yaşam fidancılık bandırmada çok sayıda ceviz fidanı üretip ülkemizin boş arazilerini değerlendirmak isteyen şahıs ve firmalara pazarlamaktadır. ceviz fidanı almadan önce önce kök yapısı daha sonra fidanın çapı kalınlığı son olarakta hangi bölgeye hangi cins ceviz fidanı ekilmesi gerektiğini araştırın. şebin-bilecik-kaman-1-yalova1-3-4-chandler-pedro-franguette fernor cinsi yerli ve yabancı ceviz fidanlarımız bulunmaktadır. sertifikalı aşılı ceviz ve badem almak için şu numaralardan ulaşabilirsiniz 05306689647-05364610426-05324601448

www. yabancicevizfidani. com

www. yerlicevizfidani. com

balböceği
03.01.11, 15:45
2 tane chandler cinsi ceviz aldım uşak ziraat odasımı ne vardı merkezde ordan cevizleri diktim sizin firmanın kağıdını saklıyorum bir yamuk çıkarsa senden bilirim:D

sahilyenice
06.01.11, 15:59
yaşam fidancılık ceviz fidanında marka olmaya devam ediyor. her yıl üretim kapasitesini artırarak yurtdışına satışlarına başlamıştır. romanya ve bulgaristana çok sayıda ceviz fidanı ihraç etmiştir. özellikle ukrayna pazarı çalışmalrında son aşamaya gelinip önümüzdeki günlerde ihracaatımız olacaktır. yaşam fidancılık bandırmada çok sayıda ceviz fidanı üretip ülkemizin boş arazilerini değerlendirmak isteyen şahıs ve firmalara pazarlamaktadır. ceviz fidanı almadan önce önce kök yapısı daha sonra fidanın çapı kalınlığı son olarakta hangi bölgeye hangi cins ceviz fidanı ekilmesi gerektiğini araştırın. şebin-bilecik-kaman-1-yalova1-3-4-chandler-pedro-franguette fernor cinsi yerli ve yabancı ceviz fidanlarımız bulunmaktadır. sertifikalı aşılı ceviz ve badem almak için şu numaralardan ulaşabilirsiniz 05306689647-05364610426-05324601448

www. yabancicevizfidani. com

www. yerlicevizfidani. com

yörükoğlu15
31.08.11, 14:34
arkadaşlar benim size vereceğim bilgiler sağdan soldan değil bizzat deneyimlerimden :
YER: BURDUR/YEŞİLOVA/ AKÇAKÖY
RAKIM : 1150M
CİNS : CHANDLER
TOPRAK: KİREÇLİ BEYAZ TOPRAK
FİDAN SAYISI : 15
DİKİM ZAMANI: TÜPLÜ KASIM 2010
İLK YAPRAK AÇMA ( uyanma) : 1 mayıs-7 mayıs
YILLIK EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK SICAKLIK DEĞERLERİ : ŞUBAT -7 C ENYÜKSEK SICAKLIK TEMMUZ 33C ÖLÇÜMLERİ GÜNLÜK OLARAK YAPTIM NİSAN 12 2011 DE -4C DONOLAYI GÖRÜLDÜ.
arkadaşlar sonuç ise aman nazar değmesin harika %100 başarı var kuruyan veya SOĞUK VURAN HİÇ YOK hemen yan bahçedeki şebin ve bilecikler tepe noktalarından soğuk vurdu yani sizlere ömür böyle bir karşılaştırma çok abes kesinlikle chandler şimdide 72 tane chandleri 1250 rakımlı eğimli bir araziye diktim ama burasının toprağı kırmızı orman toprağı eğer buradada tutarsa 2012 de bir 100 tane daha dikeceğim sevgilerle ramazan bayaramınız kutlu olsun

acemiciftci23
12.01.12, 10:04
Sayın Yerdogan08, verdiğiniz bilgiler sâde ve kafa karıştırmayan türden. Teşekkürler... Bana da yardımcı olursanız sevinirim. Ceviz fidanlarını geçtiğimiz kasım sonu diktim. Bu bahar aylarında örneğin mart ayında (Elazığ ili için söylüyorum) tepe vurma işini yapacak mıyım? Dikerken yapmadılar. yapacaksam yerden mesafesi ne olmalı. Birde, ilk yıl, fidanın yerden 80 cm üzerinden 4-5 dal bırakılacak demişsiniz, bu boyunlu gözlerin çıkarılması ile mi olacak? yoksa bekleyeceğiz. gözler patlayıp 3 ile 15 cm dalcıklara ulaşınca mı yapacaz? Bir de gübreleme yapmadık dikerken, tavsiye edeceğiniz bir şekil var mı? gübre cinsini demiyorum. bu analiz sonucu ortaya çıkacak galiba... teşekkürler...
Unutmadan çeşitler şebin, kaman-1 , chandler çeşitlerinden oluşmuş 100 adet fidan...

fatih yeşil
31.08.15, 09:15
slm
amasya merzifonda 15 dönüm yere ceviz dikimi yapacağım fakat aynı sorun burada da var. geç doo olayı..
verimlilik ve dona karşı dayanıklılık konusunda şebin ve chandler arasında kararsız kaldım yorumlarınızla yardımcı olursanız sevinirim.

TABİATCI
31.08.15, 10:03
Öncelikle yapacağınız işlem rakım kaç?,Arazinin topoğrafik yapısı önemli.Bütün bunlardan sonra,gelelim çeşide:Yerli ceviz çeşitleri içinde soğuklara en dayanıklı çeşit Kaman1 dir.Size önerim bahçenizi üç paresele bölün güney bökümüne Chandler ve ortaya Fernor ve en son bölüme Kaman1 dikmenizde yarar görmekteyim.Kolay gelsin,başarılar dileğimle.

Golof
09.09.15, 21:35
Merhabalar, Ben rakımı 1200 olan verimli bir arazide ceviz yetiştirmek istiyorum. Bu bahsettiğim yerde kışlar biraz soğuk geçiyor hatta -20 -30 derecelerinin görüldüğü zamanlar bile olmuştur. Sizce hangi tür ceviz ekersem daha fazla verim alırım ?

göksal taka
15.09.15, 10:57
fernor çeşidini tavsiye ederim

kgul
21.11.15, 12:29
şimdi hacam benim bi sorum olacak ama karmaşık gibi benim bildiğime göre en verimli ve getirisi yüksek ceviz şebin ceviz bizdede biraz var ama nette araştırınca ceviz konusunda chander ve pedro cevizleri çok üstünmüş zaten bu cevizlerin fideleride çok palı şebine göre 3 katı ama fotoğrafları inceleyince pedro çok verimli chander ise biraz daha düşük ama bu cevizler budanıyormuş ve çapları dier cevizlere göre daha küçükmüş ama budama işi biraz daha bu cevizleri zorlaştırıyor çünkü çoğu kişi cevizi budaması olmadığı için dikiyo yani sizce şebin cevizmi diksek daha iyi olur yoksa maliyetine ve budamasına bakmadan chander cevizmi dikmeliyiz yani bu zorluklarına karşı chander ceviz daha iyi ve daha çok getiri sağlar diye bilirmiyiz birde benim dikkatimi çeken bişi daha oldu bu cevizler geç yaprak açıyomuş ama zaten bizim buralarda soğuk hıdır ellez civarı oluyo ilk bahar geç donları yani nisan 6 civarı şimdi anladığıma göre bu ceviz soğuklar olma olasılığı olduğu zaman daha açmamış olacak veya çok küçük açmış olacak ama şebin cevizler ise bu civarda çoktan açmış oluyola zaten yazılana görede chander ceviz -3 ile -1 dereceye dayanıyormuş zaten bizim burlarda geçen sene -1 de soğuk vurdu yani bu koşullarıda göz önüne alırsak bizim buralar için chander ceviz süper bi ceviz diye bilirmiyiz soruyu sormamdaki amaç şu ben bu cevizlerden aldım ve kendim aşılayıp çağaltacağım ama önümüzdeki senelerde yani yeni dikeceğim cevizleri ileriye dönük bu cevizleri yani chander ve pedroyu çoğaltıp diksem bu şebin cevizinden daha üstün olurmu şimdiden teşekkür edrim bu soruyu samimi olarak sormamdaki sebep sizin ceviz konusunda üstün bilgili bir kişi olduğunuzu bilmem sağolun şimdiden yani ben bu soruma cevap bulursam türkiyedeki bir sürü kişide yani ceviz yetiştiricileride cevap bulmuş olur zaten ceviz yetiştiricilerinin en büyük sorunu ilk bahar geç donları gerisi basit işallah yardımcı olursunuz. merhaba arkadasım şebinkarahisardamı yasıyorsun chandler ektinmi beklentini karşıladımı

TABİATCI
24.11.15, 19:22
Fernor....Fernor....Fernor.....Sonuna dek Fernor.

ELMAR
29.11.15, 19:17
ceviz yetistiriciliyinde verimlilik acisindan cinsin cok ta onemi yok, yeter ki iyi bakiminiz olsun, dogru bakiminiz olsun, benim sayfamdan takip ede bilirsiniz : https://www.facebook.com/elmar.samedov.7

Kayıtsız Üye
04.01.16, 21:36
50 donumlk bı arazım var ama cukurda kalıor yılın 2 3 ayı su bırıkıntısı oluyor 2 3 ay kalıor bu cevız ıcın nasıl bı durum olusturur dıkmelımıyım dıkmemelımıyım lutfen goruslerınızı sunarsanız !!!