PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cevizde göz budaması

dere1974
11.03.10, 12:40
Sayın Hocam

Ceviz konusundaki başarılı çalışmalarınızı medyadan sevinerek takip etmekteyim. Ceviz konusunda bilimsel alanda Türkiyedeki en tecrübeli isimlerden biri de sanırım sizsiniz. Affınıza sığınarak bir konuda danışmak istiyorum.

Ben Balıkesirde Kamu Görevlisi olarak çalışan bir Elektrik Mühendisiyim. Babam Manyasta çiftçilikle uğraşmakta. Kendisini zorlukla ikna ederek 2008 yılı kasımında şimdilik 10 dekar sulak ve geçirgen alüvyon toprağı olan bir tarlaya 100 adet Chandler ceviz diktim. Bu 100 fidanda başarılı olabilirsem babamı daha fazla ceviz ekmeye ikna edebileceğim. Cevizlerim ilk yılı (2009) çok güzel geçirdi ve ortalama 2 - 2,5 metre boya ulaştılar. 7 mart 2010 günü tepe kesimlerini 1,50 civarından yaptım. Göz budaması konusunda kararsızım. Boyunlu gözleri canlanmakta iken göz budaması yapıp yan dalların düğme gözlerden sürmesini sağlarsak oluşacak dalların gövdeyle geniş açılı bol odunsu dokuya sahip olacağını çeşitli kitaplardan ve internet sitelerinden okuyorum. Fakat içimde bir kararsızlık var ya düğme gözler sürmezse, fidan geçen yıl olduğu gibi üstte bırakacağım iki adet boyunlu gözden yukarıya doğru uzayıp giderse diye.

Eğer vakit ayırıp bu husustaki görüş ve önerilerinizi yazabilirseniz minnettar kalırım.

Saygı ve segilerimle Metin DERE ( m.dere66@hotmail.com )
Tel No : 0533-7168646

eşkiya
21.03.10, 20:24
süt yetmez hoca bu soruyu okuduğunda sana kızmıştır muhtemelen içinden demiştirki birsürü güzel yerli ceviz var neden chandler le uğraşıyonuz kafanızı ağrıtıyonuz budamadır mudamadır demiştir artı bizim hocamızın adını taşıyan olağan üstü güzel cevizler var o kadar emek verilmiş artı türk malı