PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CHANDLER CEVİZLERİM KURUDU

sebasteli
21.05.10, 21:09
benim bir sorunum var daha önce buralarda hiç chandler ceviz diken olmadığı için iktane 1chandler ve birde pedro ceviz aldım deneme amaçlı ama ikiside kurudular sorum şu acaba uşak civarında chandler ceviz yetişirmi yetişmezmi benim kuruyan iki cevizim tesadüfmüdür yoksa uşağa uyum sağlamıyorlarmıdır acaba sorumu bilen varmı yani aslında cevizi çok severim ve aşırı ilgim var cevize karşı ama dier şebin ve bilecik cevizleri ise her sene ilkbahar geç donları öldürüyor verim alamıyoruz o yüzden yabancı geç yapraklanan cevizlere merak sardım onlarda fos çıktı şimdi ceviz yerine kiraz dikeceğim şampiyon kirazlardan:D toprak tvde olanlardan cevizden soğudum açıkcası>:( ama kiraz işide güzel ve en iyi ağaçlardan falan neyse sorumun cevabını bilen varsa cevaplarsa sevinirim yani aslında ben o iki ceviz soğuklardan etkilenmesin diye seraya koydum ama gelişimleri yavaştı yani aslında cevizler zaten tüplü idi biraz 3 santim kadar sürgün verdiler bende soğuklar geçince tarlaya diktim ve suladım sonra biri kurudu komple şimdi ikinciside kuruyo ölmek üzere yani bu olay tesadüfmüdür yani uşakta chandler ceviz yetişirmi yoksa bu cevizler ortama uyum sağlayamamışlarmıdır yani uşakta chandler ceviz yetişmezmi;?

cesurturk
22.05.10, 11:01
Sebasteli senin cevize merakın var. Her çeşit ceviz fidanından birer tane al biraz maliyetli olacak ama denemeye değer hangisi soğuğa dayanırsa verimli olursa bahçeni o cevizle donatırsın.

sebasteli
22.05.10, 17:09
ceviz merakım gitti artık kiraz işine atılacağım:D güzel kiraz cinslerinden alıp onlardan yapacağım geriye dönüp baktığımızda ceviz işi bizi kaardan çok zarara götürmüş uğraşılmaz:S ama şu mevsim hatta bir hafta önce olgunlaşmış kiraz buldum bir yerde napolyon kadar iri ve lezzetli kısa saplı ama çok erkenci en erken çeşit ama ismini bilmiyom yazın biraz aşılayacağım:D ama kışın ziraat900 kirazlardan alacağım şampiyon kirazlardan en azından birkaç senede kendini amorti eder herhalde belkide şey şüy kem km ne yapsak ağaç işi sakat ama bizdede fazla ağaç merakı var netcen

cesurturk
24.05.10, 10:52
Şampiyon kiraz alıp şampiyon olmayı düşlüyorsun sen :D

TABİATCI
24.05.10, 14:30
Sn Sebasteli Kardeşim:bu sitede defalarca yazdım.Ahhh!!!, ahhh. Geçende biri beni cepten aradı.Sn CESURTÜRK'ün dediğinden biraz daha ileri gideyim. Tabi size duyduğum sevgiden olacak;bu kiraz olmazsa sök badem dik,oda olmadı,sök kayısı dik.Asil kardeşim yine söylüyorum.Öncelikle yapman gerekeniz şu:"Araziye bakarak,etüt yaparak burada ne yetişir??","Burada ceviz yetişirmi?,Ceviz nerelerde yetişir?".Gelelim senin cevizlerin kuruma işine:kuruyan cevizlerinizin kök ve boğaz yapılarına iyi bakınız.Birde bu fidanlar tüplümüydü? ve bu kuruma işinin soğuktan olduğunu sanmıyorum vede Kimseyide suçlamak istemiyorum, ama bence seni azcık kandırmışlar.Canınız sağ olsun,her şeyde bir hayır vardır diyelim.Sağlık ve afiyetle.

sebasteli
24.05.10, 16:13
Şampiyon kiraz alıp şampiyon olmayı düşlüyorsun sen :D

yok abi şampiyon kirazdanda vaz geçtim ziraat 900 napalyon dikeceğim onda karar kıldım o şampiyonlarında verim düşük oluyomuş öle diyola veya erkenci ama çok güzel bir kiraz cinsi buldum odan aşılayacağım ama çok geç kalır o yüzden zirrat 900 falan bulacağım diye düşünüyorum gibi ama napsak boş bizimki hayal:p:p:p

sebasteli
24.05.10, 16:26
Sn Sebasteli Kardeşim:bu sitede defalarca yazdım.Ahhh!!!, ahhh. Geçende biri beni cepten aradı.Sn CESURTÜRK'ün dediğinden biraz daha ileri gideyim. Tabi size duyduğum sevgiden olacak;bu kiraz olmazsa sök badem dik,oda olmadı,sök kayısı dik.Asil kardeşim yine söylüyorum.Öncelikle yapman gerekeniz şu:"Araziye bakarak,etüt yaparak burada ne yetişir??","Burada ceviz yetişirmi?,Ceviz nerelerde yetişir?".Gelelim senin cevizlerin kuruma işine:kuruyan cevizlerinizin kök ve boğaz yapılarına iyi bakınız.Birde bu fidanlar tüplümüydü? ve bu kuruma işinin soğuktan olduğunu sanmıyorum vede Kimseyide suçlamak istemiyorum, ama bence seni azcık kandırmışlar.Canınız sağ olsun,her şeyde bir hayır vardır diyelim.Sağlık ve afiyetle.

abi öncelikle hoş geldin cevabın içinde çok teşekkür ederim ama ceviz işini salladım son verdim::( kiraz işine atılacağım:D bu soruyu boş verelim önemli deyil ama sen bilirsin sana bişi sorayım sen hiç dikili ve verim veren ziraat 900 napalyon kiraz bahçesi gördünmü? verimi gerçekten çok güzelmi? ben alsam diksem diye düşünüyorumda:D ama bizim buralarda hep normal idris ağacına aşılı kirazlar var sen bu konuda yardımcı ola bilirmisin yani normal bir idrise aşılı kirazla bu ziraat 900 e aşılı ağaç arasında gerçekten fark olurmu? yardımcı olursan sevinirim

cevize gelince cevizlerim tüplü idi ve aldığımda yaş yani canlı idi sonr ben bunları seraya koydum tpüyle birlikte ilkbahar geç donlarından etkilenmesin diye burda biraz yaprak sürgün verdiler 3 santim falan çok küçük sonra ben bunları tarlaya diktim kurudular ama susuz falan kalmadılar zaten seranın içinde biraz şekilleri bozulmuştu kuruma ya başaladılar ondan dikmiştim tarlaya kurudular aslında kuruyup kurumaması önemli deyil şmdi bu cevizler kuruyunca bunlar benim için örnek cevizlerdi yani bunların olup olmayışına göre tarlaya chandler ceviz dikecektim ama kurudular dikmeyeceğim:S ama kiraz dikeceğim:D aslın da birtane arkadaş da çokca 5 dekar kadarda o dikecekti bu cevizlerden burda netten görmüştük beyendik ama onada kötü örnek oldu benim cevizler sorun bu adamada mani olduk gibi soruyu ondan sormuştum yani uşakta chandler ceviz yetişirmi yetişmezmi diye gibi ama boşver ama aslında tek sorun içimde ceviz ağacına karşı aşırı ilgi var o hayal battı o yani yoksa bulduğum her yere ceviz diken cinsten bir adamım:S:D

birde abi bizim buralarda ceviz yetişir hemde 10 numara ceviz yetişir eyerki ilkbahar geç donları olmasa hayranlık duyulacak şekilde ceviz yetişir ama ilkbahar geç donlarından dolayı olmuyo birde abi sana bir soru daha sorayım aramızda kalsın:D biz tarlayı bu cevizleri sigorta ettirsek ilkbahar geç donları olduğunda siorta şirketi zararı ödermi ödemek zorundamıdır güvencimiz yokta:D falan neyse abi kendine iyi bak arılarada iyi bak ilerde bende arıcılık yapacağım:D ama sonra çok sonra zaten bana kalırsa evmi ali babanın çiftliği gibi yaparım ama evim yok:S

cesurturk
24.05.10, 17:38
yok abi şampiyon kirazdanda vaz geçtim ziraat 900 napalyon dikeceğim onda karar kıldım o şampiyonlarında verim düşük oluyomuş öle diyola veya erkenci ama çok güzel bir kiraz cinsi buldum odan aşılayacağım ama çok geç kalır o yüzden zirrat 900 falan bulacağım diye düşünüyorum gibi ama napsak boş bizimki hayal:p:p:p

Hayal meyal yaşayacağız. Bende hayal ediyorum bakalım hayalimi gerçekleşecek mi :)

TABİATCI
25.05.10, 05:44
Sn sebasteli:Öncelikle sağlık ve afiyet dileklerimle;Rabbim ağzınızın tadını bozmasın.Ümitsizliğe kapılmayınız,hayat bir macedeledir vede ümit Fakirin bileme taşıdır.Dedim ya sizi azcık kandırmışlar.Gelelim kiraz işine :Burada bir ağbimizin 400 adet kirazi var vede Ziraat 900,yine aynı adamın bodur elma ve armut bahçesi var sayısını bilmiyorum ama;tam bir profosyenel ki soğuk hava deposuna kadar var.Kamyon,kamyon meyve satar.Büyük bir kısmı İdris yani mahlep üzerine aşılı,ama kendisiyle görüştüğümde sordum ve bazılarıda kuş kirazına aşılı.Her yıl bana söyler ve oraya tozlaşmayı sağlaması için biraz bal arısı kovanıyla birlikte götürürüm,oda sağolsun bana kirazdı,elmaydı,erikti ikram eder.Aynı zamanda büyük bir hayvan besisi var,yanında kesimhanesi bile var.Yani adam tam bir profosyonel.İkide oğlu var ki adamlar canavar gibi çalışıyor ve banada çok hürmet ederler.Gelelim sigorta işine ki O sigorta ekperleri öyle senin sandığın gibi değil uyanık kardeşim.seni suya götürür,susuz getirirler.İşin içinde uzmanları var ki ağacı öyle kafana göre sigortalamazlar vede zarardada poliçe şartlarını iyi belirlemeniz gerekir.Benim sözlerimi iyi değerlendiriniz,toprağın altı,üstü yapısı,iklim çok önemli yoksa böyle elinizi belinize koyarsınız diyorum.

sebasteli
25.05.10, 17:57
anladım gibi ama bir yere takıldım bu ziraat 900 kirazın meyvesine verilen isimmi anaca verilen isimmi ben bu ziraat 900 denilen nesneyi napalyon kiraz anacı sanıyordum farklı doku kültürü ile üretilen anaç sanıyordum yoksa zirrat 900 kirazı ile napalyon kirazı farklımı öyleyse benimde 60 kadar zaten kuş kirazına aşılı kirazlarım var ama karışık bir bahçe çünkü idris suya fazla dayanamıyo bizlerde ağaçlığın içine mecburen sebze ekeriz o yüzden kuş kirazlarına aşıladım kendim ve güzel oldular ama tek sorun kuş kirzı anacıda kirece dayanamıyormuş inadına tarlada çok kireçli falan şans ama kirazlar çok güzel sayılır ama biraz hatalarımız var gibi
sigorta işine gelince zaten bizde güvenemedik çünkü adam para doldurmak için bizim 3 dölümlük ceviz tarlasından 80 milyarlık (80 bin liralık) ceviz meyvesi keşvetti ve buna göre sigorta yapacaktı halbuki biz 10 binlira alsak normalde soğuk vurmamış olsa ona bile seviniriz takkayı göğe atarız:D
cevabın içinse çok sevindim beni önemsediğin için bilgilendirdiğin için kiraz konusunda baya eksiğim onu bi ara netten araştırayım bari:D kafam takıldı şimdi mesela buralarda ağaççılar kiraz satarken zirraat 900 diye satıyolar ama ben zirrat 900 ü farklı sanıyordum neyse herhalde benim farklı sandıklarım isala 5 ve isala altı şampiyon kirazlar:D olsa gerek ama onlardan alamam benim boyumu aşar palı oluyo 25 lira:S neyse bidaha araştırayım ben en iyisi kendine iyi bak abi allahım seni korusun başımızdan((bahçeselden) eksik etmesin sen olmasan halimiz harap:D

sahilyenice
24.12.10, 11:02
yaşam fidancılık ceviz fidanında marka olmaya devam ediyor. her yıl üretim kapasitesini artırarak yurtdışına satışlarına başlamıştır. romanya ve bulgaristana çok sayıda ceviz fidanı ihraç etmiştir. özellikle ukrayna pazarı çalışmalrında son aşamaya gelinip önümüzdeki günlerde ihracaatımız olacaktır. yaşam fidancılık bandırmada çok sayıda ceviz fidanı üretip ülkemizin boş arazilerini değerlendirmak isteyen şahıs ve firmalara pazarlamaktadır. ceviz fidanı almadan önce önce kök yapısı daha sonra fidanın çapı kalınlığı son olarakta hangi bölgeye hangi cins ceviz fidanı ekilmesi gerektiğini araştırın. şebin-bilecik-kaman-1-yalova1-3-4-chandler-pedro-franguette fernor cinsi yerli ve yabancı ceviz fidanlarımız bulunmaktadır. sertifikalı aşılı ceviz ve badem almak için şu numaralardan ulaşabilirsiniz 05306689647-05364610426-05324601448

www. yabancicevizfidani. com

www. yerlicevizfidani. com

yeniceli
15.09.11, 09:26
Ceviz fidanı ve fidancılık işi ile yaklaşık 18 yıldır uğraşmaktayız. Ceviz fidanlarımızı kendi arazilerimizde ve seralarımızda üretip; biz kendi ürettiğimiz ceviz fidanlarımızı ilk elden; komisyoncuları aradan kaldırarak ceviz fidanlarımızın satışını gerçekleştirmekteyiz.
Fidanlarımızı Türkiyenin her yerine adedine göre anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri ile %80 indirimli olarak ya da kendi aracımız ile ceviz ve badem fidanlarımızı adresinize teslim gönderiyoruz.
İLETİŞİM:0538 933 62 12