PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En dayanıklı çeşit

deli_dervish
26.08.11, 07:47
kışları sert gecen 1600 metre rakımlı bir bölgede ceviz yetiştirmek istiyorum. ne varki iklimin sertliginden dolayı bölgedeki chandler cevizler kurumus diktigimiz diger ceşidi belli olmayan aşılı cevizlerde kurumus. Bölgede cok miktarda ceviz agacı var ama verimleri düşük. Böyle bir yerde ceviz yetiştirmek için ne tavsiye edersiniz. Bölgede yetişen güzel bir çeşitten tohumları alıp saksılara diksek birbirini dölleyen fidanlar elde edebilirmiyiz yoksa hepsi farklı özellikmi taşır. 7 dekarlık bir araziyi kapama ceviz bahcesi yapmayı düşünüyoruz. Yoksa o tohumları yetiştirip yerli, soguga dayanan bir çeşitle mi aşılasak. soguga ve ilkbahar donlarına en dayanıklı ceviz hangisidir? kimisi maraş 18 kimisi şebin kimisi bilecik diyor bu konuda tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum. tohumdan saksıda yetiştirmek için neye dikkat etmemiz gerek .

TABİATCI
26.08.11, 23:24
Sn DERVİŞ:Zor işi seçmişsiniz.Evvelen o rakımda kültür cevizlerinin yetişmesi zor.Saksıda ceviz dikimini önermem.Yerinde dikip aşılınacak ki,buda usta işi.Bu konuda Ülkemiz ceviz üstatlarından Sn Yaşar AKCA hocadan tavsiye alınız.O rakıma en yatkın ceviz Kaman5 dir.Şebin,Bilecik aynen niyazi olur.Ben olsam o rakımda ceviz yetiştirmem.sağlıcakla kalınız.

nazsan
26.09.11, 13:15
bi de buraya yazayım :

""bahçemde kocaman bir ceviz ağacı var. tepelerdeki cevizleri toplamak imkansız .cevizin yukardan aşağı yarısını indir aşağı diyorlar. oysa burda kalın dallara ellemeyin diyorsunuz. 10-15 cm. kalınlıktaki dalları kesmem doğru olur mu ? cevizim kurur mu ?cevizi ne kadar çok döversen ertesi yıl o kadar çok ceviz alırsın diyorlar. genç sürgünleri , gözleri yok ediyorsunuz diyorum, eşimin bir arkadaşı cevizi çok dövmüş, ertesi yıl oturduğu yerden avuç avuç ceviz toplamış. hadi be, tesadüfen vermiştir dedim. beni dinlemiyor bile. arkadaşının sözüne uyup kocam ağacı aşağı indirmeden lütfen yardım edin, naapayım ?:(""

ubeyd
26.09.11, 13:57
Cevizinizin gençleştirme budamasına ihtiyacı var. Ağacı görmeden ana doruk dalın kesimi ile ilgili konuşmak doğru olmaz. İlkbahar gövdeye su yürümeden budamasını yapınız. Yüksek kısımlardaki dalların tepe kısmından itibaren kesim yap. Geçen yıl İstanbul Pendik Kurtköy’de sizin ağaçlara benzer 60 dekarlık bir ceviz bahçesinin budamasını yaptım. İlk başlarda bahçe sahibi tepki verdi. Ama bu yıl aradı ve çok güzel olduğunu bildirerek teşekkür etti.

nazsan
30.09.11, 09:08
ilginize teş. ederim ubeyd ve bal böceği . ama benim ceviz ağacı 20 yılın üzerinde ve yüksekliği 15 m. den de fazla . yani budamaya geç kalınmış. geçen yıl bahçeyi çok kapattı diye eşim yan dalları kesti, oysa ben oralara yetişebiliyordum, kızınca yarım bıraktı. şimdi de üstten aşağı indircem dio. o dediğiniz yayılmayı yapacak yani. fakat tarım ilden bu saatten sonra ağacı öyle kesersen kurutursun dediler. şimdi de biri dedi ki sizinkinden daha büyük bir ceviz ağacını yıllar önce sahibiyle birlikte yukardan aşağı kısalttık, hiiiç te bişey olmadı dedi. haydi bakam... cevizi tohumdan büyütmüştüm, cevizi irice ve çok lezzetli , kurursa üzülürüm. ilkbaharda mı şimdi mi kessin ? kessin diyorum çünkü kafayı taktı.:( kestiğin dal yanındakinden ince olmalıymış diyorum, iyi ya işte gövdeden ince diyo...:)

bademco
06.10.11, 19:12
merhaba. Rakım oldukça yüksek , sanırım geç donlar oluyor. Bu durumda erkenci çeşitler almanızı tavsiye ederim. Erkenci de olsalar rakımdan dolayı geç çiçek açacaklardır. Kaman çeşitlerini denemenizi tavsiye ederim. Tohumdan ekilen cevizler farklı çıkacaktır.

Kayıtsız Üye
09.04.15, 14:11
Selam ben antalya da yaşıyorum evimin önünü ceviz ekmek istiyorum...biliyorsunuz antalya iklimi sicak bu iklime uyumsaglicak
ceviz önerileriniz ne olur