PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ceviz fiyatı

sailor
13.09.11, 20:50
Herkese merhabalar,

Hemen hemen butun konulara goz attım.
Degerli bilgiler icin cok tesekkurler.
Saglıklı bir fizibilite raporu hazırlamak icin, ceviz fiyatları konusunda bilgi verebilecek olan var mı?

ubeyd
14.09.11, 07:51
Ceviz fidanı mı yoksa ceviz meyvesinin mi fiyatını sordunuz.

sailor
14.09.11, 19:01
ceviz meyvesinin fiyatını sormuştum.
tesekkürler

ubeyd
15.09.11, 06:37
Kabuklu olanın toptan fiyatı 5 tl, Ceviz icinin fiyatı 9-10 tl .

sailor
15.09.11, 17:21
Verdiginiz bilgi icin cok tesekkur ederim.
Internette yer alan o kadar cok yanlis bilgi var ki, saglikli bir fizibilite hazirlamak neredeyse imkansiz.
Agac basina verim miktarlarindan tutun da, fidan fiyatlarina kadar.
Sanirim bu bilgi kirliliginiz buyuk bir bolumu, fidan satisi yapanlardan kaynaklaniyor.
(Ciddi ve bilimsel uretici firmalari tenzih ederim)
Ceviz konusunda uzmanlasmis bir Amerikan Universitesinin yayinlamis oldugu cok detayli bir raporda bile dekar basina 3.300 Kg. uretim ongorusune rastladim.
Yani bu tur yanlis yonlendirmeler sadece bize ozgu degil.
Sayin SUTYEMEZ hocamiz bile dekar basina 500-600 Kg.lik bir tahminin dogru olacagini soyluyor.
Uzun bir arastirma yaptim diyebilirim ancak, internette yer alan hemen tum fizibiliteler kes yapistir yontemiyle olusturulmus birbirinin kopyasi urunler.
Acaba bu konuda saglikli verilere nereden ulasabilirim?

Saygilarimla,

ubeyd
16.09.11, 06:32
Aziz dostum size kaynak olarak Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN Hocanın yazdığı
Ceviz Yetiştiriciliği kitabını tavsiye ediyorum .Çok faydalanabileceğiniz emin bir kitap.Yeni baskısı güncellenerek çıktı.
Temin yeri ise;

ÜÇM Yayıncılık= GMK Bulvarı 39/7 Maltepe adresinden veya 0312 230 16 76 – 0532 241 92 23 telefonundan temin edebilirsiniz.

Diğer bir husus
Ceviz bir dekara 17-18 ağaç olarak dikimi yapılır.
En iyi verim olarak bir ağaçtan azami 40 kilo alabilirsiniz 40x17= 680 kg eder bir dekar yerden
Bu da çok iyi bakım ve verim olursa ancak bu oranı yakalarsınız. Diğer söylenen rakamlar bana pek güvenilir gelmiyor. Veya ben görmedim böyle bir verimi. Varsa söylesinler.
Ama Seyit hocanın kitabını mutlaka temin edin çok faydalanacaksınız.

sailor
17.09.11, 12:04
Verdiğiniz bilgiler icin çok teşekkür ediyorum.
Seyit hocanin kitabini hemen temin edeceğim.
Umarım sorularımla sizi sıkmamışımdır.
Saygılarımla,

sezqin
24.10.11, 21:28
Aziz dostum size kaynak olarak Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN Hocanın yazdığı
Ceviz Yetiştiriciliği kitabını tavsiye ediyorum .Çok faydalanabileceğiniz emin bir kitap.Yeni baskısı güncellenerek çıktı.
Temin yeri ise;

ÜÇM Yayıncılık= GMK Bulvarı 39/7 Maltepe adresinden veya 0312 230 16 76 ? 0532 241 92 23 telefonundan temin edebilirsiniz.

Diğer bir husus
Ceviz bir dekara 17-18 ağaç olarak dikimi yapılır.
En iyi verim olarak bir ağaçtan azami 40 kilo alabilirsiniz 40x17= 680 kg eder bir dekar yerden
Bu da çok iyi bakım ve verim olursa ancak bu oranı yakalarsınız. Diğer söylenen rakamlar bana pek güvenilir gelmiyor. Veya ben görmedim böyle bir verimi. Varsa söylesinler.
Ama Seyit hocanın kitabını mutlaka temin edin çok faydalanacaksınız.

En iyi verim olarak verdiğiniz rakam 10yaşın üzerindeki bir ağaç ve yerli bir cins olarak herhalde değil mi ?
Benim bulamadığım ve öğrenmek istediğim bir konu var.
Örneğin pedro cinsi ağacın yıllara göre ortalama verimi nedir bir bilginiz var mı ?
Pedro cinsi
4-5 yaşında kaç kg.
5-8 yaşında kaç kg.
8-12 yaşında kaç kg. gibi bir bilgi verebilecek olan var mı ?

06endemik
11.11.11, 08:51
Sayın ubeyd 5 tl kabuklu ceviz nerede acaba.Ben Kırşehir/Kaman da böyle bir fiyat görmedim.Kabuklu kuru ceviz iyisi 14-15 orta kalite 12-13 tl

ercanakca
17.11.11, 14:23
sayın ubeyd in yazdığı toptan fiyat bile olsa bana da düşük geldi.