PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bal;mumu atığının;değerrlendirilmesi

harabbağ
27.09.11, 12:10
Her arıcı arkadaşın bildği gibi hasarlı ve eski peteklerimizi çeşitli şekillerde eriterek bal mumu elde ederken birtakım atıklar oluşmaktadır.bunlardan birisi: petek gözlerinin tabanında biriken kurcuk gömleklerinin oluşturduğu kırmızı mercimek tanesi büyüklüğündeki taneli atıklar,(bunların protein esaslıdır.diye düşünüyorum)diğeri de mumun donması safhasında mum tabakası altında toplanankazıayıp attığımızkumlu süngerimsi görünüşteki mum cürufufu da diyebileceğimiz atıkdır.bu da üretim sırasında temel petek hammadesine katılan ponza tozu ağaç zımpara tozu gibi maddeler olduğunu düşünüyorumkumlu süngerimsi görünümde kısmen de yapışkan özelliktedir.iyi su tutma özelliği de göstermektedir.
Birinci gurub iri taneli atık,soba yada ocakda odun yada kömür üzrine atıldığında uzun süreli kuvvetli yanma izlenmekte ve yanık et kokusu vermekedirYakmak organik msddelerin enson safhası yıkımıdır ölümüdür.aynı zamanda israfdır.böyle bir proteğin kaynağını nerede ve nasıl değerlendırebiliriz ?
ikici atığımız mum cürufunun yapışkan ve su tutma özelliğini düşünerek 1mm den küçük çaplı ince tohumların toprağın derinlklerine kaçmadansağlıklı çimlendirebilmek için kullanmak aklıma geldi baharda horoz ibiği nin halk arasın da kandil çiçeği denilen türünün tohumlarını fide tavalarına bir miktar toprak koyduktan sonra üzerine ince elenmiş toprakla karıştırdığım mum curufunu 3mmkalınlığındatabaka halinde serdimtohumu ektikten sonra üzerine aynı kalınlıkta topraklı mum curufu serdim sonuçta fide tavasının bütün hücrelerinde iyi birçimlenme ve fidecikler oluştu büyüyünce çoğunu komşulara dağıttım.acaba diyorum bu mum curufunu daha verimli başka hangi alanlarda nasıl değerlendirebiliriz ?
Cenab-ı Allahın özene bezene yarattığı değer verdiği biz insanoğlunun hizmetine amade kıldığı bal arısının her çeşidi bir harika olan arı ürünlerinin atılması yakılması israf edilmesine gönlüm razı olmadığı için bilen arkadaşların fikirlerinebaş vurmayı uygun buldum selam ve saygılarımla BAHÇESEL AİLESİNE hayırlar diliyorum.

TABİATCI
07.10.11, 20:48
Sn Harabbağ:Yazılarınızı okuyunca şaşırdım...böylesine akıllı ve duyarlı bir insanın rumuzuna Harabbağ denmesi bence yanlış.Bence akıllıbağ denmesi daha uygun.Bal arı'larının petek gözlerindeki yavru çıkan ve özellikle siyahlaşan gözlerde yapılan çalışmalarda bol miktarda Demir ve Amino asitlere raslanıldığı yabancı bilim adamlarınca tesbit edilmiştir.Onlar bu kadar değerli olan bu atıkları değerlendirmekte,biz ise nanay???.Ben size işin başka boyutunu daha izah edeyim:Bu bilinçsizlik yüzünden,bir sürü hurda bal peteği ve kavara,arıcılarımızca iyice sıkılmadığından heba olmakta ve ülkemiz dışardan bal mumu almakta.Arıcılarımızın bu mum sıkma işlemini petek basan fabrikalarda işletmesi bir nebze olsun konuya çare olacaktır.Diğer yandan çıkarılacak yasal mevzuatlada;bu petek imalatcılarına petek basım yeriyle birlikte bu atıkları değerlendirme ve işleme ünitesi kurma zorunluluğu getirilerek,bu maddeler kazanılabilir.Tabi bu konuda Arıcı birliklerinede iş düşüyor.Sağlıcakla kalınız.

harabbağ
11.10.11, 14:14
Değerli tabiatcı kardeşim, sizler gibi kıymetli kişilerle aynı sitede bulunmak bana mutluluk veriyor .ilginize teşekkür ederim.Ayrıca bu güzel ülkemize olan aşkınızdan dolayı sizi kutlarım.mail adresimden sonra ilk baktığım site BAHÇESEL FORUM olmaktadır.ne yazık ki 10 gündür sebebi nedir bilemiyorum, bu siteye ulaşmakta sıkıntı çekiyorum.benim için rumuzlar, isimler pek önemli değil büyüklüğü değil tevazuyu tercih ediyorum galiba üyeliğimi yenilemem sırasında bir hata yaptım?kendimizi yeterince tanıtmayı beceremedik .Ben,öğrenmeyi seven birisiyim yeni bir şey öğrenince sevinirim onu uygulayınca mutlu olurum.Sizin güzel fikirlerinizden yararlanıyorum Allah sizden razı olsun sizin tavsiyeniz üzerine çorum benka arıcılığa 304 kalite paslanmaz çelikten dörtlü bal süzme makinası yaptırdım.pirinç musluk bulamadığımız için normal metal alaşım musluk takdırdım.bazı kaynaklardan balın pllastikle etkileşimi olduğunu öğrendiğim için plastik musluk istemedim.fare ve yıla n kovucu önerillerinizi de ilk fırsatta uyguluyacağım. diğer arkaşların sorularına verdiğiniz cevaplar da benim ufkumu açıyor.Sizden acizane bir ricam olacak,ARICILIK konusunu sitenin daha ön sıralarına almamız mümkün mü?Bir hayli altda ve arada kalıyor.Bazı arkadaşlar bana güneş enerjisi ile petek eritme aleti yapmamı öneriyor.kafama, eriyen peteğin süzülmesi,içiçe çifli kazan sisteminin orta bölmesinde su üzerinde toplaması ve burada su buharı ile kısmen bir ön dezenfeksiyon görmesi gibi problemler takılmaktadır.bu problemlri aşabbilirsem inşaallah cenab-ı Allahın izni ve yardımı ile bu projemi agarçekleştirmeye çalışacağım.Bu problelerin çözümü hususunda başta siz olmak üzere bilen bütün arkadaşların çözüm önerilerini bekliyorum.elbetteki sizin peteklerin tesislerde sızdrılması temennisine katlıyorum.ancak böyle bir sistemin arıcı arkadaşların yanı başında olması onlara kolaylık olacağını düşünüyorum.öneride bulunacak arkaadaşların kullanılacak malzemelerin çevrede kolayca bulunabilir olması ve sistemin basit ve pratik kurulabilir ve kullanışlı olması ile balmumu ile etkileşim yapmamasını göz önünde bulundururlarsa iyi olacak.Saygılarımla...

harabbağ
11.10.11, 14:31
Değerli tabiatcı kardeşim, sizler gibi kıymetli kişilerle aynı sitede bulunmak bana mutluluk veriyor .ilginize teşekkür ederim.Ayrıca bu güzel ülkemize olan aşkınızdan dolayı sizi kutlarım.mail adresimden sonra ilk baktığım site BAHÇESEL FORUM olmaktadır.ne yazık ki 10 gündür sebebi nedir bilemiyorum, bu siteye ulaşmakta sıkıntı çekiyorum.benim için rumuzlar, isimler pek önemli değil büyüklüğü değil tevazuyu tercih ediyorum galiba üyeliğimi yenilemem sırasında bir hata yaptım?kendimizi yeterince tanıtmayı beceremedik .Ben,öğrenmeyi seven birisiyim yeni bir şey öğrenince sevinirim onu uygulayınca mutlu olurum.Sizin güzel fikirlerinizden yararlanıyorum Allah sizden razı olsun sizin tavsiyeniz üzerine çorum benka arıcılığa 304 kalite paslanmaz çelikten dörtlü bal süzme makinası yaptırdım.pirinç musluk bulamadığımız için normal metal alaşım musluk takdırdım.bazı kaynaklardan balın pllastikle etkileşimi olduğunu öğrendiğim için plastik musluk istemedim.fare ve yıla n kovucu önerillerinizi de ilk fırsatta uyguluyacağım. diğer arkaşların sorularına verdiğiniz cevaplar da benim ufkumu açıyor.Sizden acizane bir ricam olacak,ARICILIK konusunu sitenin daha ön sıralarına almamız mümkün mü?Bir hayli altda ve arada kalıyor.Bazı arkadaşlar bana güneş enerjisi ile petek eritme aleti yapmamı öneriyor.kafama, eriyen peteğin süzülmesi,içiçe çifli kazan sisteminin orta bölmesinde su üzerinde toplaması ve burada su buharı ile kısmen bir ön dezenfeksiyon görmesi gibi problemler takılmaktadır.bu problemlri aşabbilirsem inşaallah cenab-ı Allahın izni ve yardımı ile bu projemi agarçekleştirmeye çalışacağım.Bu problelerin çözümü hususunda başta siz olmak üzere bilen bütün arkadaşların çözüm önerilerini bekliyorum.elbetteki sizin peteklerin tesislerde sızdrılması temennisine katlıyorum.ancak böyle bir sistemin arıcı arkadaşların yanı başında olması onlara kolaylık olacağını düşünüyorum.öneride bulunacak arkaadaşların kullanılacak malzemelerin çevrede kolayca bulunabilir olması ve sistemin basit ve pratik kurulabilir ve kullanışlı olması ile balmumu ile etkileşim yapmamasını göz önünde bulundururlarsa iyi olacak.Saygılarımla...

TABİATCI
15.10.11, 21:28
İlgi ve şahsıma gösterdiğiniz tevazu için teşekkürler.Evvelen burası bir tarım sitesi.Site yöneticilerinin şahsıma bildirmeleri üzerine bildiğimizce insanımıza yardımcı olabilirsek ne mutlu..Bence;Tabiat yüce Mevla'nın bizlere bir emaneti ve lütfü.Tabiatdaki her canlının bulunduğu ortama ayrı bir katkısı mevcut ve bal arısınınki ise tartışılmaz.Ne yazıkki; insanımız bu değerli canlıya gerekli önemi veremedi???.Bal mumunu eritmek için o kadar teferruatlı işe gimek sizin takdirinize kalmış ancak;size daha basit bir yöntemi izah edeyim.Elinizdeki bal mumu kavarasının miktarına göre,metal bir leğen alınız.benim tercihim bakırdır.Zira bakır ısıyı daha çabuk iletir.Bu bakır leğenin çapı en az 45 cm olmalıdır.ısının yüksek olduğu haziran ortalarından başlamak üzere, bol güneş alan yere bu leğen hafif meyilli olarak konulur.leğenin ortasına bir tahta parçası boydan,boya konur yani leğen ikiye bölünmüş olur.tahtanın alt kısmı yaklaşık 1 cm açık olur.Leğenin üst bölmesine mumlar yerleştirilir ve leğenini üst kısmı laylonla kapatılır.Eriyen mum,tabanında az miktarda su olan bir plastik yada kolay çıkarılacak bir kaba boşaltılır ve gölge bir yere alınır.Daha sonra donan mum o kabdan alınır.Bu düzenek;hem ekonomik, hemde kolay ve hemde mum kalıntısı bırakmadığından tercihimdir.Kolay gelsin,başarılar dilğimle...

harabbağ
17.10.11, 21:39
mesajınızı okudum ilginize teşekkür ederim.süzme işinde çıta kullanılması uygun hem dogal hem de temizlemesi kolay ilginiz ve güzel fikirleriniz için teşekkürler.tabiatın bizlere emanet oluşu sözünüz beni tefekküre sevketti aynı duyguları ben de paylaşıyorum ve böyle harikülade bir emanete yapılan ihanetleri gördükçe üzüntü duyuyor elden geldiğince olması gerekeni anlatmaya çalışıyorum.şairin dediği gibi
SANMA BU VATAN SENDEN ŞEHADET KANI BEKLER
ÇOKTUR SANA ÖLMEKTE TEKADDÜM EDECEKLER
BU VATANIN SENDEN BEKLEDĞİ HEP HEP,
YALNIZ BİR KAÇ SÖZ BIR KAÇ KADRE MÜREKKEP. Keşke her vatandaşımız bu memleketimiz için hiç değilse görmemezlikten gelerek emanete hiyanetlik edenlerin eylemlerine ortak olmasa...Bu site tarım sitesi diyorsunuz.Haklısınız nevarki,insan dost gördüğü ile fikirlerini paylaşmak isterken bazen sınırları zorluyabiliyor.şayet yukarıdaki yazılarım sebebiyle ARICILIK BÖLÜMÜNÜ işgal ettimse yöneticilerden özür diliyorum.sevgive saygılarımla...

TABİATCI
18.10.11, 16:35
Efendim...milli ve manevi değerlerimiz toplumun ortak malıdır.Bu site her ne kadarda tarım siteside olsa bu değerlerde bu sitede yer alması uygun olacaktır.Site adminlerininde hadiseye bu şekilde bakacaklarından şüphem yok ve müsterih olunuz.Tabiat'a boş bakmamak,ondan manevi esintiler almak güzel bir olgu."Her bir zerre CENAB-I HAKKI zatıyla ve sıfatıyla Isbat eder".Lafsı gereğince de şükretmek ne güzel olgu.Sizde takdir edersinizki bal arısıyla ilgili ayetler mevcut.Size bol tefekkürlü ve sıhhatli günler dileğimle.