PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ceviz yetiştiriciliğinde ki 7 yıllık tecrübelerimi paylaşıyorum

gecekorsanı
08.04.13, 20:03
köyde asfalt kenarında 9600 mk arazimiz vardı değerlendirmek istedim cevizde dikmeye karar verdim.e hangi cins olacak sorusunu ziraat mühendislerine sordum.hepsi şebin bilecik yavuz dedi bende 10*10 aralıklarla bu cinsleri diktim.bulunduğumuz yer uşağın banaz ilçesi rakım 950 m civarı karasal iklim hakim.

ilk sene fidanlar patladı çok güzel gelişim gösterdiler.ikinci sene nisan 15 20 gibi ağaçlar uyandı arkasından don olayı yaşanınca yeni sürgünlerin hepsi öldü
ikinci sene bir sorun yaşamadık don olmayınca ağaçlar gelişti.3. sene yine don olayı olunca başladım araştırmaya önce dondan korunma yollarını araştırdım ama başarılı olamayınca cins değişikliği yapmaya karar verdim.araştırırken bizim meleketten bir ceviz aşıcısıyla tanıştım kendilerininde ceviz bağçeleri vardı.cahandner ve fernorla cins değişikliği yaptık.aşılar yüzde seksen tuttu.kök kuvvatli olunca kalemlerden 3 metreye çıkanlar bile oldu.ama o senenin kışında -25 dereceyi görünce yeni sürgünlerin büyük çoğunluğu zara gördü geçen sene onları tekrar aşı yaparak kurtardık.şimdi kökler 7 yaşına aşılar 3 yaşına giriyor.ve don aloyından kurtuldum.

ceviz bağçesi kurmak isteyen arkadaşlara tavvsiyelerime gelince.

1-ceviz çok uzun soluklu bir yatırımdır.ilk 5 sene hiçbirşey beklemeyin.7 yaşında 40 kg verim laflarına hiç kanmayın bunlar tamamen aldatmaca ben onlarca ceviz bağçesi gezdim hiç böyle bir verimle karşılaşmadım.gördüğüm en verimli bağçenin verileri.kök 13 yaşında aşılar 5 yaşında chandner ve fernor ceviz bağçesinde ki verim ortalama ağaç başına 9 kg.ve bu bahçe tam anlamıyla bakılan bir ceviz bahçesi.

2-mutlaka çevrenizdeki ceviz yetiştiricileriyle temasa geçip tecrübelerinden faydalanın biz başlarken memlekette kapama ceviz bağçesi 1 tane vardı.pek birşey öğrenemedik

3-eğer karasal iklime dikim yapacaksanız mutlaka fernoru seçin.fernorun cahandnere tek üstünlüğü sonbaharda daha erken uyumaya geçmesi.yaklaşık bir hafta.buda sonbağar erken donlarından etkilenmemesi anlamında büyük bir avantaj sağlıyor.

4-tecrübeli birinden mutlaka danışmanlık hizmeti alın

5.en önemlisi dikimden önce mutlaka toprak tahlili yaptırın

6-cevizde bakım ve budamaya çok önem verin

ben 7 yılda bu uğurda 40bin tl para harcadım daha 1 tl kazanamadım.ama artık yaklaştık zorlu sürecin bitmesine iki yıl kaldı diyebilirim

sizde tecrübelerinizi paylaşırsanız hepimiz faydalanırız

cesurturk
01.05.13, 23:09
Cevizler yetiştikten sonra ürün çıkmaya başlayınca bana mesaj at

gecekorsanı
20.05.13, 16:42
isteyen arkdaşlara ücretsiz chandner ve fernor aşı kalemi yollayabilirim tabi gelecek sene

kayserili
14.01.14, 18:38
öncelikle herkese merhaba son zamanlarda altay1 diye bir çeviz çeşidi çıktı bu cevizi yetiştiren deneyen arkadaşlar varmı varsa bilgilerini bizimle paylaşa bilirmi acaba