PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : chandner ile fernor tozlanırmı

gecekorsanı
20.05.13, 17:03
bana tozlandğını söylediler tecrübe eden oldumu

göksal taka
20.05.13, 21:02
merhaba gece korsanı ben ceviz fidanı üreticisiyim chandler ile fernor asla birbirini tozyalamaz.size bunu kim söylediyse yalan söylemiş,chadnler fernette ile fernor fernette veya franguette ile tozlanır.

gecekorsanı
05.06.13, 18:50
teşekkürler ama farklı görüşlerde var.

mesela
Cevap: chandler çeşidine tozlayıcıhttp://www.bahcesel.net/asimakasi.gif (http://aldesem.com/asi-makasi/7-asi-makasi-due-buoi-du-3000-3.html)

arkadaşlar chandler a tozlayıcı olarak fernor kullanılıyor. denenmiştir.ToprakTV - Firmalarımız (http://www.topraktvnet.com/firmalarimiz.php) sayfaya girin sağ kısımda 9. ceviz çalışma grubu toplantısı var. tarım bakanlığından da katılım var. fidancıyı dinleyin chandler için fernor tozlayıcı diye bahsediyor. kurulu bahçe resimlerinide görürsünüz. direk olarak chandler ile ilgili bilgiye ulaşmak istiyorsanız verdiğim linkte toplantı görüntüleri 4 bölüm, siz 3. yü seyredin konuyla ilgili bilgiler 3. bölümün ortalarında başlıyor.

gecekorsanı
05.06.13, 18:54
ayrıca aşılar 5 yaşında kökler 11 yaşında bir ceviz bahçesi gördüm channer ve fernordan kurulu sahibi birbirini tozladığını söyledi.yalan söyleyecek biri değil 14 yılıdır bu işle uğraşıyor

gecekorsanı
05.06.13, 18:57
california ünüversitesi chandnerin kendine verimli olduğunu belirtmiş.ama ben herşeye rağmen tozlayıcıdan 6 tane diktim.geçen sene yarm aşıyla şebin bilecik yavuzları chandner ve fernorla değiştirdim.bu sene hiç erkek çicek olmadı ama buna rağmen tektük ceviz var

Selahattin YILMAZ
06.06.13, 09:51
Fernor patentli bir ürün olduğundan dölleyici olarak adı fazla anılmak istenmiyor, bu konuda ülkenin ilerleyen yıllarda avrupa açısından başı yanabilir o nedenle fidancılarda bu istikamette Fernette veya franquetteye yöneliyorlar. Geç çiçek açan bütün türler aynı zamanda dölleyici olarak rol oynayabiliyor. Bende fidanlıklarda tek bir serada tüplü üretimde sadece chandler çeşidi üreildiği halde meyve veriyor görmüştüm ve aksi söylensede kendine döllenen bir tür olduğu kanaatine varmıştım buy kanaatim california üniversitesi ile örtüşüyor ama yinede doğa koşulları aşısından geç çiçek açan çeşitlerle dölleyici ile muhatap edilmesi şart çünki ülkemizde çevre şartları döllemeyi çok etkiliyor.

gecekorsanı
06.06.13, 21:17
evet hocam haklısınız bende gördüm.benim bahçemde aşıların 2.yılı kökler 7 yaşında bu sene hiç erkek çicek olmadı.en yakın ceviz bahçesi 900 metre uzakta ve cinsleride erken şebin bilecik yani döllenme imkanları sıfır.buna rağmen chandne ların üstünde ceviz var var ama fernorlarda hiç yok.bhçemde şu an 7 cins ceviz var sadece chandnerlarda var

mücahid36
25.10.13, 19:13
fernor un tozlayıcı erkeğe ihtiyacı yok iki yıllık sürgünler dişi yeni çıkan sürgünler erkek tozlayıcı vazifesini görür benim bildiğim teşekkürler

gecekorsanı
04.11.13, 21:30
fernorun erkek ve dişi çicek açma zamanları birbiriyle çakışmadığı için tozlayıcısı olmadan asla ceviz vermez.perisienne + ronde de montigne cinsleri en uygun tozlayıcılarıdır

Cemal_Ozcan
20.05.14, 12:57
Kesinlikle hayır.

Cemal_Ozcan
20.05.14, 12:58
Merhaba arkadaşlar.
Fernor ile chandler tozlanmaz.

Cemal_Ozcan
20.05.14, 13:34
Merhaba arkadaşlar.
Ben Cemal Özcan. 1 ila 7 yaş arasında toplam 100 dönüm arazi üzerinde 3.000 adet Chandler cevizi olan bir üreticiyim. Chandler ceviz çeşidinin tozlaycısı hakkında bir çok yazı ve bilgi okudum. Verilen bilgilerin sadaece alıntı olduğu kanaatindeyim. 7 yıldır tozlayıcı konusunda uygulama ve araştırma yapıyorum. Uygulama sonuçlarım aşağıdadır. Kaman-1'i 4 yıl gözlemledim. Sonuç hüsran chandler'den bir ay önce açtı. Yani chandler uykudayken. Bursa'95'i de 3 yıl gözlemledim. Sonuç oda kaman_1 gibi. Hüsran. Pedro'yu 7 yıl gözlemledim. 10 ila 15 gün erken uyandı ve erkek çiçekler çakışmadı. Erken döktü. Dölleyemedi. Sonuç bunda da hüsran. Fernette'yi 5 yıl gözlemledim. Oda pedro gibi en 15 gün önce uyandı. Ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim. Fernor'a gelince; 4 yıldır gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Döllenme zamanı geçti. Fernor haala uykuda yeni yeni uyanmaya başladı. Soruyorum nasıl tozlayacak?...
7 yıllık çalışmalarım ve gözlemlerim sonuncunda iki çeşit tozlayıcıdan sonuç aldım.
1. Çeşit FRANGUETTE. 5 yıllık ağaçlarım var. Bu yıl müthiş erkek çiçek döktü. Gördüklerime inanamadım. Sonuç mükemmel. Çünki chandler çiçekte iken tozlama başladı. Ve gerçekleşti. Ben duyduklarıma veya okuduklarıma değil gördüklerime ve yaptığım uygulamalara inanaırım. SONUÇ FRANGUETTE DE MÜKEMMEL.
2. Çeşit yerli bir çeşit. Adı BALKAL. 4 yıldır gözlemliyorum. 3 ve 4 yaşlarında erkek çiçek göstermeye başladı. Zamanlama mükemmel. Franguette'den bir hafta sonra uyanıyor. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda Balkal devreye giriyor. Çünkü Chandler çiçekleri yeni sürgünlerde açmaya devam ediyor. Yani iki haftalık hatta üç haftaya varan dişi çiçek döneminde en idael tozlayamayı bu çeşitlerle gerçekleştirdim.
Herkesin bilgisine sunarım. Saygılarımla.
Bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar arayabilirler.

İletişim Adresim.

cozcan@live.com

0 541 3231525

Cemal Özcan
Serbest Muhasebeci/Mali Müşavir

Uygulama Bölgesi

Kocaeli/İzmit
Akmeşe Beldesi

zula
26.08.14, 14:13
sayın forum üyesi arkadaşlar fernor fernet ve franketin dölleyicisi ronde montiyaktır bu konuda uzmanından dinledim