PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cevizin Ekonomik Özellikleri

akpinar
05.12.07, 13:18
Merhaba,
Ben adapazarı bölgesinde 20.000m2 kapama ceviz bahçesi kurmak istiyorum.

Cevizin adapazarı bölgesinde hangi çeşitlerinin ekonomik olarak tercih edilmesi gerektiği, yıllara göre ekonomik getirisinin ne olabileceği ve varsa bir fizibilite örneği ile çeşitlere göre yıllık verim eğrileri, pazarlama açısından da çeşitlere göre ceviz satış fiyatlarında farklılıklar varsa çeşitlerine göre üretici satış fiyatları bilgilerine ihtiyacım var.

Ayrıca yapılacak olan kapama ceviz bahçesinde, köklendirme hormonu kullanmayı düşünüyorum. hangi hormonları kullanmalıyım.

Tavsiye edeceğiniz fidanları ve çeşitleri nereden temin edebilirim.

İlginiz için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

ceviz
05.12.07, 13:53
Merhabalar
evvelen sağlık ve başarı dilerim
sözünü ettğiniz bölgede çeşit olarak Chandler çeşidini ve Maraş 18 çeşidini tavsiye ederim.
20 dekar için size maliyet
fidan 200 adet : 2.500 ytl
fidan çukuru işçilik vs: 500
damlamam sulama: 2,500 ytl
toplamada yaklaşık 5.500

devletten alacağınız teşvik ise: 5,000 ytl dir

diğer konular için daha önce hazırladığım tablo yu arzu ederseniz size gönderebilirm

saygılarımla
YRD. DOÇ.DR. MEHMET SÜTYEMEZ
533 562 68 46
sutyemez@ksu.edu.tr

arkhem1
16.01.08, 10:05
Merhaba,
Konuya girmeden tüm Bahçesel forumsel de emegi geçen herkese sonsuz teşekürlerimi sunar, Başarılarının devamını dilerim.
Ben Ankara'da rakımın 900 civarında oldugu bir bölgede 50 dönüm büyüklügünde ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Yaptıgım araştırmalar sonucu ŞEN1, YAVUZ1 Türleri uygun gibi gözüküyor, sizcede bu türler o bölge için uygunmu? Tavsiye edeceğiniz başka türler var mı?
Malum ekonomik imkanlarımız kısıtlı oldugu için tohumla dikip aşılama yolunu mu seçmeli yoksa hazır aşılı fidemi dikmem uyun olur, fide temini için ne tavsiye edersiniz.
Devletten ceviz yetiştiriciliği için bir destek almak mümkün mü? Böyle birşey varsa şartları nelerdir, ne yapmamız gerekir.
Maliyeti ne olur yaklaşık olarak
Vereceginiz bilgiler için şimdiden teşekür eder saygılarımı sunarım.

ubeyd
18.01.08, 15:46
Bana göre ankara bölgesi için en iyi çeşit kaman cevizi dir . Soğuğa çok iyi dayanıklı. Bu sene ki gibi -20 dereceye düşerse diğer çeşitlerin yaşama şansı çok az

juglandales
19.02.08, 14:25
Öncelikle Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Bende bu işe ilk hobi olarak başladım.Size tavsiyem ; Eğer ceviz yetiştirmek istediğiniz bölgede su sıkıntısı varsa tohumdan ekim yapmak daha kuvvetli kazık kök yapmasını sağlar, daha uzun ömürlü olur, anakucağına kalıcağından daha dirençli olur.1 sene içinde aşı kıvamına gelen çöğürü karasal iklime uyum sağlıyacak cinslerle (örn:kaman1)aşı yapmanızı önerebilirim.Yalnız tek problem devlet desteğini alabilmeniz için sertifikalı fidan makbuzunuz olması gerekir, tohumdan ekmeye destek yok.

MELTEMN
19.02.08, 14:52
arkadaşlar ceviz aşılamasında kullanılan aşı bağı satışı yapıyorum ilgilenir misiniz

aşı bağı ile ilgilenenler irtibat kurabilirsiniz
0535 417 98 10

ceviz
20.02.08, 07:35
merhabalar, evvelen sağlık ve başarı dilerim,
size daha önce cevap yazmıştım elinize ulaştımı bilmiyorum
önce devletten alacağınız desteği belirteyim 50 dekar için 12,500 ytldir. yani dönümüne 250 ytl destek çok önemli bir destek
çeşit olarak ise orjinal kaman 1 olabilir (ki aşılı olmak şartıyla) maraş 18 olabilir.
fidan temin konusunda ise çeşidine güvenen ve sizle çeşit garantili sözleşme imzalayacak güvenilir bir firmadan alabilirsiniz
saygılarımla
533 562 68 46
sutyemez@ksu.edu.tr

TABİATCI
10.07.08, 13:54
Sn Hocam bu işin uzmanı,cevap veren arkadaşlarda bu işi biliyorlar.Ama uygulama çok değişik.Kapama ceviz yapımında bu işler belli plan ve projeyle olur,2. ve en önemli konu tozlaştırıcı çeşitler çok önemli;mesela şebin için Bilecik,Yavuz ve kaplan86 tavsiye edilir.Öte yandan ANKARA için Sn Ubeyd Kaman1 demiş;Kaman5,Kaman1'e göre daha verimli ve soğuğa ve iç kurduna dayanıklı bir çeşit olup;Kaman1 tozlayıcısıdır.Şebin cevizi güzel bir çeşitdir ancak oda iç kurduna hassasdır.kapama bahcesi kuracak arkadaşlar bu hususları bilen sn hocam sütyemez gibi;İrtibata geçerek ona göre bahçe kursunlar.Çünkü ceviz,uzun ömürlü ve 6-7 yılda meyveye yatanbir bitkidir.Arkadaşımın biri,çok doğru yazmış anakucağından ayırt etmemeyi:en ideali çekirdekten yetiştirip,yerinde aşıdır.Ancak ceviz aşısı zor ve bilen kişi sayısıda yok denecek kadar azdır.Bu konuda Tarım Bakanlığımıza bağlı kuruluşlar,Valilikler vebu işe gönül verenler aşı kursu ve ceviz yetiştiriciliği hakkında seminer,kurs düzenleyebilirler.Bana göre bu iş başlı başına bir sanat olup,ülkemizin en önemli tarım sorunudur.saygılarımla

ceviz
11.07.08, 08:03
Merhabalar
söz konusu yer için çeşit olarak maraş 18 yada chandler çeşidini tavsiye ederim
yıllardır gördüğüm en kötü cevizin bile kg nın 5 ytl den aşağıya inmediğidir.
Saygılarımla

TABİATCI
11.07.08, 08:33
Sn Hocam;en kötü ceviz bu sene 10YTL'den satıldı.Sizn bu konuda uzman olduğunuzu biliyorum.Çeşitli vesilelerle üst makamlarla ve il valileri,Kamu kurum müdürleriyle irtibatınız oluyor.Ceviz üretimiyle ilgili sorunları,fidancılık vs kendilerine iletmeniz illerde fidan üretimi,ceviz aşısı,dikimi vs konularındaki çalışmaların yapılması gerektiğini dile getirmiyormusunuz.İdarecilerin bu konuya bakış açısı müsbet olarak değiştirilemezmi,buna bahcesel sitemiz olarak ivme kazandıramazmıyız.En azından gündem oluşturamazmıyız.hayırlı işler,saygılar

bahçe kolik
23.07.09, 09:24
ısparta yalvaçta 40 dekar ceviz bahçesi kurmak istiyorum syın mehmet hocam hangi çeşidi önerirsiniz ve ne zaman dikmeliyim -20 -25 soğuk oluyo kışları civarda hiç ceviz bahçesi yok ilk ben olmak istiyorum.cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla

erkan_bey
24.07.09, 01:08
Yalova Altınıovada 50 dönüm çok yamaç bir arazim var su sorunu yok toprak ve su tahlili yaptıracağım ancak çeşit konusunda kafam karıştı Sayın Sütyemez Hocam
1.Chandler ve Maraş18 mi tavsiye edersiniz ?
2.devlet desteğinin 2009 da 120 tl/dekar olduğunu seneye de 90tl/ dekara düşeceğini duydum ne derece doğrudur?
3.En hayati sorum budur Hocam herkes ceviz dikiyor 10 sene sonra halimiz nice olur fındıkçılar gibi yollara dökülmeyelim sonra .

ceviz
27.07.09, 08:57
merhabalar
kolaya gele rast gele

kocaeli bölgesi için toprak ve su şartlarının ceviz için normal olduğunu var sayarak çeşit olarak chandler çeşidini tavsiye ederim.
fizbilite ise yaptığım çok basit bir iki çalışma var isterseniz onu gönderebilirm
saygılar

MEHMET SÜTYEMEZ

ceviz
27.07.09, 08:59
MERHABA ERKAN BEY
BÖLGESEL OLARAK KONUYU ELE ALMAK GEREK BÖLGENİN GENEL ANLMADA İKLİM YAPISI CHANDLER ÇEŞİDİ İÇİN DAHA UYGUN GİBİ GÖRÜLMEKTEDİR
SAYGILARIMLA
MEHMET SÜTYEMEZ
533 562 68 46

Serkani
24.08.09, 20:30
Merhaba Mehmet Bey,
İnternet aramalarımda Toros 1 ve Sahil 1 isimli bir ırka rastladım. Aşağıda üreticisinin sitesinden kopyaladığım bilgileri vereceğim. 10 yaşında 100 Kg verim bana biraz abartılı gibi geldi, bir uzman olarak yorumunuzu alabilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

ATILIM TOROS-1 adlı cinsimiz, soğuklama süresi yüksek bölgeler için tavsiye ettiğimiz bir cinsimizdir. Bu cins, verim itibariyle 1500 saat ve üstü yerler için tavsiye edilir. 3 üncü yılında ilk meyveleri görülmektedir. 5 inci sene ekonomik olacak şekilde verime başlar ki ağaç başına 5 kg ürün alınabilmektedir. Ürün hasılatı 6 ncı yıl 15 kg , 7 nci yıl 35 kg gibi her yıl bir önceki yılı katlayarak devam eder. 10 uncu yılda, 100kg/ağaç gibi bir ortalamaya ulaşır ki bu son derece yüksek bir ortalamadır. ( Türkiye deki ceviz ortalaması 35 kg/ağaç tır.) İç randımanı %63 civarındadır. (Türkiye deki iç randımanı ortalaması %35 civarındadır.) Yağ oranı %70, protein oranı ise %20 civarındadır. Kabuğu ince, elle kırılabilmekte ve içi tüm olarak parçalanmadan çıkmaktadır. Dünya klasmanında 1 inci sınıf iç ceviz “TÜM veya YARIM YANAK” cevizdir. Üretici sitesinden alınan bilgiler:
Meyve tutkunluğu, salkım şekilde olup her bir salkımda 8-10-12 adet ceviz bulunmaktadır. Kabuklu ceviz tane ebadı ortalama 32 mm dir. Periyodisite göstermez yani her yıl aynı ortalamalı verim alınabilmektedir. Bu cinsimiz -35 derece ile +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir.
ATILIM SAHİL-1 adlı cinsimiz ise yukarıdaki aynı özeliklere sahip olup, soğuklama süresi itibarı ile 600-1200 saat arası yerler için tavsiye edilir. Cinslerimizin en büyük özellikleri ise her ikisinin de APOMİKS olmasıdır. Bu cinsimiz de -15 dereceye ve +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir. Fidanlarımız, kazık kökleri sağlam, plastik tüplerde satışa sunulmaktadır. Bundan dolayı da, toprak sıcaklığının +4 derecenin üstünde olduğu her zaman dikim yapılabilmektedir

mehmet sagkaya
27.08.09, 17:51
merhaba arkadaslar,
bende siteyi tesadüffen ceviz üzerine arastirma yaparken kesfettim.cok güzel gercekci aydinlatici bilgiler var.tessekür ediyorum.
bende akdeniz hatay-yayladagi bölgesinde yaklasik rakim 800 civari 100-150 dönüm üzerinde ceviz yetistiriciligi yapmak istiyorum.uzman arkadaslardan ricam buraya chandler veya pedro köklü fidani dikebilirmiyim.kislari ilik yazin sicak iklim var.ayrica bu yabanci türler icin devlet tesvigi varmi.arkadslar bu isin yabancisiyim lütfen merakimi bagislayin,elde edilen hasadlari satmakta sorun yasarmiyiz.her türlü öneri ve bilgiler icin simdiden tessekür ederi.ayrica sütyemez hocam da selamlar

Serkani
27.08.09, 22:04
Bildiğim kadarı ile yabancı cinslere devlet desteği yok. Ürünlerini bence satabilirsin, ama yinede ticaret işi ayrı bir beceri gerektirir. Ülkemizin ceviz ihtiyacının büyük kısmı dışarıdan temin ediliyor. Bu yüzden satabileceğini düşünüyorum. Dikim yapacağın bölgenin soğuklama sürelerini bul ve fidanlarını ona göre seç derim... Kolay gelsin, başarılar...

guten0619
14.12.09, 09:29
hocam 20 donum bı arsam var ve cevız yetıstırmek ıstıyorum...devletten ne kadar tesvık verılıyor.arsa etrafının telını verdını duydum ayrıca damlama sulama ıcınde tesvık verılıyormus dogrumu fidanları devletmı verıyor ve her sene tesvık verılıyormu aceba bılgılendırırsenız cok sevınırım

aktasgfb
06.04.10, 00:40
Bildiğim kadarı ile yabancı cinslere devlet desteği yok. Ürünlerini bence satabilirsin, ama yinede ticaret işi ayrı bir beceri gerektirir. Ülkemizin ceviz ihtiyacının büyük kısmı dışarıdan temin ediliyor. Bu yüzden satabileceğini düşünüyorum. Dikim yapacağın bölgenin soğuklama sürelerini bul ve fidanlarını ona göre seç derim... Kolay gelsin, başarılar...

ya kardeş bilip bilmeden yorum yazma... tam aksi yabancı çeşitlere yönlendiriyo devletimiz

EBARISS
30.08.10, 12:25
SAYIN HOCALARIMIZ
ATILIM TOROS 1 VE ATILIM SAHIL 1 CEVIZ CESITLERI ILE ILGILI YORUMUNUZU ALABILIR MIYIZ .
NOYAN BEY TURKIYE NIN ONUNU ACACAK BIR BULUS YAPMIS NEDEN INCELEMIYORSUNUZ ?
LUTFEN BIZI AYDINLATINIZ.

balböceği
30.08.10, 17:23
iyide herkezin ceviz dikmesi için elinizden gelen yardımı yapıyonuzda benim cevizleri her sene soğuk vuruyor baharda ona neden kimse yardımcı olmuyo bu adamlarında olacağı o ağaç başına 100 kilo verim beklerken en sonunda alıp alacakları verim 5 kilo anca:D

EBARISS
31.08.10, 06:17
MERHABA
HOCAM SIZIN ORADA HANGI AYDA HANGI ISI DEGERI CEVIZLERINIZ VURUYOR ? CEVIZLERINIZIN CINSI NE. BU FORUMDA DIKERKEN TOPRAK YAPISI VE IKLIM ILE ILGILI KESIN UAYRILAR VAR ONLARI OKUMADINIZ MI ?

balböceği
01.09.10, 14:52
MERHABA
HOCAM SIZIN ORADA HANGI AYDA HANGI ISI DEGERI CEVIZLERINIZ VURUYOR ? CEVIZLERINIZIN CINSI NE. BU FORUMDA DIKERKEN TOPRAK YAPISI VE IKLIM ILE ILGILI KESIN UAYRILAR VAR ONLARI OKUMADINIZ MI ?

okumadık. ama cevizer şebin yaova bir ve birazda yerli buralara ait cevizler var ama bu sene 0 ve 1 derecede soğu vurdu baharda iki gün üstüste odu öle ödüler verim 5te bir falan gibi

sffdil
17.03.11, 06:49
14 dönüm ceviz dikmek istiyorum.Toprak milli arazi.Sulama mümkün.Yer Balıkesir Savaştepe ilçesi Sarıbeyler Beldesi.Hangi cins ceviz dikmeliyim.Dikim maliyetleri ve destekleme şartlarını öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız memnun olurum.Şimdiden teşekkürler

arkhem1
17.03.11, 16:39
herkese selam ve saygılarımı sunarım
Burada atılım toros ve sahil 1 isimli ceviz cinsleri hakkında neden kimse bir açıklama yapmıyor yapmak mı istemiyor bu cinslerin sitelerindeki bilgiler dogru ise chandler yerine bunların dikilmesi daha akıllı olur fakat bu cinsler hakkında bilgi sahibi değilim ve kimse den bilgi alamıyorum umarım uzmanlarımız bu konuya bir açıklık getirirler

Alican77
17.05.11, 19:35
Herkese iyi günler.Benim sorum Sayın Mehmet Sütyemez hocamıza olacak,sanırım yoğunlar kendileri mailime ve özel mjıma cevam vermediler.Hocam ben 50 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum yalovada ya kocaeli karamürselde.Chandler düşünüyorum dönüme 20 tane fakat hesap yaparken gerçekçi bilgiler gerek.5. ve 10. yıldaki kabuklu ceviz kg/ağac verimi gibi.Hocam allah rızası için yardımcı olun elinizde fizibilite vs varsa benimle paylaşmanızı rica ederim.
Hepinize iyi çalışmalar
Saygılarmla

rahmisen
18.08.11, 09:55
Merhaba arkadaşlar,
ben Mersin Erdemli'de Toroslarda 1600-1650 metre yükseklikte yaklaşık 100 da bir alana ceviz dikim yapmak istiyorum. suyum var . ancak çeşit konusunda karasız kaldım. Şebin (tozlayıcı olarak Bilecik) önerildi. Maraş 18 için yeterince denenmediği söyleniyor. Maraş 18 bu yüksekliket olur mu? Bahçe çeşitlemesi yapılabilir mi?
Bilgi verilirse çok sevinirim.
Rahmi

Korayyılmaz
04.09.12, 13:32
Hocam Merhabalar;

Ben Koray Yozgat sorgun da 15 dönümlük arazim var. Şu an nohut ve buğday ekiyorum. Arazinin yanından dere geçiyor. Sulama problemim yok. Ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Hangi tür ceviz yetiştirebilirim?
Araştırmalarım sonucu Kaman1 cinsinin uygun olduğunu gördüm. Ancak toprak analizi henüz yaptırmadım. Devlet desteği alabilir miyim? Bana toplam ne kadara mal olur? Danışmanlık hizmeti veren bir yer önerebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

İyi günler dilerim.

Zialanda
27.08.13, 23:26
Merhabalar
evvelen sağlık ve başarı dilerim
sözünü ettğiniz bölgede çeşit olarak Chandler çeşidini ve Maraş 18 çeşidini tavsiye ederim.
20 dekar için size maliyet
fidan 200 adet : 2.500 ytl
fidan çukuru işçilik vs: 500
damlamam sulama: 2,500 ytl
toplamada yaklaşık 5.500

devletten alacağınız teşvik ise: 5,000 ytl dir

diğer konular için daha önce hazırladığım tablo yu arzu ederseniz size gönderebilirm

saygılarımla
533 562 68 46
sutyemez@ksu.edu.tr

Iyi aksamlar hocam,

Aceba Kayseri Bunya- veya Kocasinan Rakim 1300 ila 1800 arasinda olan bolgelerde hangi cinsi tavsiye edersiniz ?
Yurt disindan turkiyeye bu 4000 fidanlik ceviz projesini gerceklestirmke uzere gelmezden once ve arazimizi almazdan once iyi bilgi edinmek istiyoruz, yardimci olabilirmisiniz ?