PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir ceviz aşığı

savasalpdo
19.12.07, 08:37
Tekirdağda denize yakın bir yerde bir dönüm bahçeye ceviz dikmek istiyorum.
1-hemen meyve vermesi için saksıda ve yaşı herhalde 3-4 olmalı
2-meyvesi (içi) beyaz olmalı ,ağırlığı 17 gram ve üstü olmalı
3-ve bu tür fidanları nereden güvenerek alabilirim?
Bilmediğim faktörler de vardır elbet bu alanda ,

Arkadaşlardan bilgi bekliyorum.

Selamlar

Şahper
19.12.07, 22:29
1-hemen meyve vermesi için saksıda ve yaşı herhalde 3-4 olmalı Aşılı ve kaliteli çeşitler 2. ya da 3. yaşından itibaren verime yatmaktadır. Saksıda fidanı biraz zor bulursunuz ancak tüpte 2 yaşlı fidan bulmak mümkün.
2-meyvesi (içi) beyaz olmalı ,ağırlığı 17 gram ve üstü olmalıAşağıda beyaz çeşitlerden bahsettim.
3-ve bu tür fidanları nereden güvenerek alabilirim?Aşılı ve sertifikalı fidan için piyasadan faturalı alım yapmalısınız. Kaldı ki ceviz genelde sertifikalı üretim yapılıyor. Ancak Güvenilir kaynaklardan almak en iyisi.

Not: Yabancı çeşitlerden Chandler ve padro çeşitlerini tavsiye ederim. Özellikle de Chandler. Bu çeşitler için özelden irtibat telefonu veriyorum bağlantı kurarsanız size daha iyi yardımcı olabilir. Yine de bu iki çeşidin özelliği beyaz içli olması ve verim açısından yüksek olmaları ve yine kırıldıklarında içlerinin bütün olarak çıkabilmesi. Yok eğer yerli çeşitler derseniz o zamanda zaten şu anda piyasada rahat bulunan Şebin ve Bilecik gibi iki tutulan yerli çeşidi de tavsiye edebilirim.

metseko
29.02.08, 12:26
merhaba.ben ankara kalecik ilcesinde 20 dekar alana ceviz dikmeyi düşünüyorum.rakım 800 soguklama saati 2057 saat. hangi cinsleri tavsiye edersiniz. yabancı cınsler mi yoksa yerlı cınslermi bana uyar.iyi çalışmalar

Şahper
29.02.08, 15:52
Ben genellikle Pedro veChandler çeşidini ve daha ekonomik fidan istiyorsanız Şebin ve Bilecik çeşitlerini tavsiye ederim :fdain bulamamanız durumunda bilgi veririrseniz temin edebilirim.

ceviz
10.03.08, 14:14
MERHABALAR
ÇEŞİT OLARAK MARAŞ 18 YADA CHANDLER ÇEŞİDİNİ TAVSİYE EDERİM
Ceviz yetiştiriciliği ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı her zaman
sorabilir veya yazabilirsiniz

bakınız Cev-Hat Ceviz Yetiştirme (http://ciftci.ksu.edu.tr/cevhat/)

CEVİZ HATTI » CEVİZ- CEVİZ- CEVİZ- WALNUT (http://ceviz.ksu.edu.tr/)

saygılarımla

YRD. DOÇ.DR. MEHMET SÜTYEMEZ

0 533 562 68 46
sutyemez@ksu.edu.tr

ceviz
10.03.08, 14:21
MERHABALAR
EVVELEN SAĞLIK VE BAŞARI DİLERİM
TÜPLÜ 2 YAŞLI FİDAN DİKMENİZ EN DOĞRU OLACAKTIR.
LÜTFEN AŞĞIDAKİ WEB SAYFALARIMA BİR BAKINIZ
ÇEŞİTLER HAKKINDA EPEY BİLGİ ALIRDINIZ
Ceviz yetiştiriciliği ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı her zaman
sorabilir veya yazabilirsiniz

bakınız Cev-Hat Ceviz Yetiştirme (http://ciftci.ksu.edu.tr/cevhat/)

CEVİZ HATTI » CEVİZ- CEVİZ- CEVİZ- WALNUT (http://ceviz.ksu.edu.tr/)

saygılarımla

YRD. DOÇ.DR. MEHMET SÜTYEMEZ

0 533 562 68 46
sutyemez@ksu.edu.tr

metseko
26.03.08, 15:42
verdiginiz bilgiler için çok trşekkür ederim saygılarımla

TABİATCI
15.08.08, 15:32
Merhabalar Siteniz aracılığıyla sayın HOcam Sütyemezden elinde bulunan Kaset;CD ve dökümanlardan örnek istiyorum.

celil sami
14.10.08, 16:56
Paylaşımlarınız İçin Teşekkürler

mert
04.02.09, 13:23
Sayın hocam öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler.benim öğrenmek istediğim chandler çeşidinin tozlayıcısı hangi çeşitlerdir ve kaçta kaç ornında tozlayıcı dikmek gerekir teşekkür eder iyi günler dilerim

hayati_54
19.12.09, 23:14
Hocam,
Maraş 12, Maraş 18, Sütyemez 1,Chandler bu çeşitler sizin sitenizde 700 ile 1400 arasında dediğiniz rakım bizim Sakarya bölgemizde 35 ile 100 m. arasındadır.Bu bölgelerde bu cins cevizlerin uygun olup olmayacağını, verim durumunun ne olabileceğini, az da olsa bu çeşitlerin fidanlarının sizden temin edebilir miyiz.Açıklarsanız memnun oluruz.

HAYATİ ARICI
SAKARYA/SAPANCA

s.e.m.i.h
30.04.10, 20:49
sn.yrd.dç.dr.Mehmet Sütyemez hocamıza saygılarımla, sizinle tanışmak ve ceviz fidanı almak için kahramanmaraş,a gelecektim.işlerimin çokluğundan gelemiyorum.Mektup yazdım yardımcı olmanızı rica ederim,bilgilerinize saygı ve hürmetlerimle``Semih Kahveci`` İSTANBUL