PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış Budamalarının riski nedir?

akcabey
14.01.08, 22:01
Kış Budamalarının riski nedir? ne yapmalıyız bilgisi olanlar lütfen yazsın

forest67
15.01.08, 23:32
kış budamalarının enriskli yönlerinden biri don çatlaklarıdır.

sahra
17.01.08, 00:38
budamada risk zamanlamanın iyi şeçilmei gerekiyor.Aslında hernekadar budamada tecrübe sahibi olduğumuzu iddia etsekte ecdadımızın hangi ağacı nezaman ve nasıl budadığı ve ayın hangi günlerinde kesim yaptığını irdelemek gerekiyor.Şimdi biz teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz fakat abzı yrıntıları kaçırmış olmakla bazı değerleri kaybettiğimizi geç anlıyoruz.Geçenlerde bir araştırma gurubuyla beraberken ilgin bir noktaya temas edildi.Eskiden dedelerimiz orman ürünlerini kulandığı zaman yani evini inşaa etmek için kereste vb türlere ihtiyaç duydularında ayın hareketlerine dikkat etmişler.Dolunayda ağaçları budamamaya özen göstermişler.Çünkü o zamanlarda ağaçlarda su hareketliliği üst düzyede oluyomuş.Bu konuya acba kaç kişi vakıf olmuş acaba.Bazen aradabir tekniği konuşturuken birazda geçmişi harmanlayalım.

selsarac
17.01.08, 15:57
Sayın sahra, ilginç yaklaşımınız gayet dikkat çekici. Ancak pratiği fazlaca mümkün değil. Ben hangi dedemi bulupta soracağım ağacı ne zaman keselim diye. Biz onları bu asırda babadan kalma yöntemler kullanıyorlar, Adetlere göre körükörüne usuller uyguluyorlar diye, harafeciler diye mimlemedik mi? Bana çıkıp bir büyüğümüz ağacı dolunayda kesme derse ne derdik. yapılan bir şeyin ilmi açıklaması olmadıkça dediğinizin pek geçerliliği malesef olmayacaktır.

Şahper
17.01.08, 17:31
Ay ile ilgili konularda buradaki başlığı (http://www.bahcesel.com/forumsel/showthread.php?p=5501#post5501) bir okumanızı öneririm arkadaşlar.

sahra
17.01.08, 22:01
Burada dedelerimizi bulmak önemli değil.Önemli olan tecrübleri göz ardı etmemiz.Adetlere göre körü körüne bakmak yerine derinlemesine indiğimizde sn Sahperin foruma taşıdığı konu olayı açık sekilde doğrulamaktadır.Bizler yıllarca bu işi yapmamıza rağmen kaç meslektaşımıaz bu olayı irdelemiş.Sanıyorum hiç kimse.Artık bazı değerlerimizi bulma zamanı gelmiştir.

prenses
18.01.08, 07:57
sayın sahra,
bu konuda bende selsarac ile hemfikirim.artık dededen babadan kalma yöntemlerle yetiştiricilik yapılamaz.artık modern yetiştiricilik yontemlerini kullanmalıyız. dediginiz gibi Türkiye'de bu konuda yapılmış fazla çalışma yok, internette taradığımız zaman kaynaklar yetersiz.ancak bu durumda yabancı literatürlerden yararlanmalı ve sorulara yön vermeliyiz.ne dersiniz;)

not: kış budamaları konusunda gerekli araştırmayı yapıp en kısa zamanda size doneceğim.

sahra
18.01.08, 10:11
sayın prenses ben budamada zamanlamaya dikkat çekmek istemiştim.Elbette dededen kalma yöntemle günümüz teknolojisini kıyaslayamayız.Günümüzde dahi budamanın nasıl yapıldığı konusunu anlamayan birçok insan var.Hatta budama yapılınca bilinçsizce tepki gösterern insanlarla karşılaşmıyormuyuz.Budamada diğer bir hususta ağaçların çiçeklenme ve gelişme peryotları önemli.Burada yetiştiricilik konusu ile budamadaki zamanlama karıştırılmış gibi algılanıyor.Global bir dünyada elbette günümüz teknolojisini kulanmak zorundayız.

sahra
18.01.08, 10:19
sayın prenses burada yetiştiricilikte dededen kalma yöntemi konusunda bir iddia sözkonusu değil.Budama yapılırken daha önce bahsettiğim gibi ağaçlardaki su hareketliliğinden bahsedilmişti.Global dünyada yapılması gereken çağın gerekliliğinini yerine getirmektir.

prenses
18.01.08, 10:25
o zaman konu başlığı ile içeriği çelişiyor gibi geldi bana.yanlış anlamayın amacım asla tenkit etmek değil. foruma yeni üye oldum ve şuan deneme aşamasındayım.yani bilgi paylaşımı aiçin burdayım.amacım bu forumdan ne alabilirim, foruma ne katabilirim.tabiki bunu profesyonel düzeyde yapmak istiyorum.verilen cevapların pratikte olduğu kadar teoriktede kanıtlanmış olmasından yanayım.yani burda her verdiğimiz bilginin yapılmış bir çalışmanın sonucu olmasını isterim.

karamanlı
18.01.08, 11:39
Forest67 don çatlağı ne demektir? ilk defa duydum.

Sondurak
22.01.08, 11:44
Don çatlağı, soğuk havanın bitkinin iç dokularına nüfuz etmesi dolayısıyla, bitki içindeki suyun donması ve genleşmesi dolayısıyla bitkinin odun dokusunun çatlaması, tahrip olması olayıdır.

sahra
30.01.08, 23:45
sayın Prenses biz burada bilgi paylaşımı için varız.Size tenkite cevap olarak değil arkadaş gurubunda böyle bir konuşmayı paylaşmaktı amacım.Profesyonel düşüncenizde size destek olmak mesleki gelişimize katkıda bulunmak konusunda sanıyorum arkadaşlarında katkısı olacaktır.Saygılar

sahra
30.01.08, 23:48
Budamada zamnlamanın önemi ortaya çıkıyor.Budanan ağaç ve çalılarda çiçeklenme dönemide dikkate alınmalıdır

bak
16.02.08, 14:43
Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katılanlardanım.Ama maalesef bence cok onemlı olan budama mevzuunda farklı frekanstakı arkadaslar kısısel cevaplarını bılgı paylasımlarının onunde tutuyorlar sanırım . ben İnşaat mühendisiyim ama bahçeye ve ağaçlara karşı ınanılmaz sevgi duyuyorum . Bu konuda teknik bilgi alabilirmiyim . bubilgi aktarımı forum üzerinden olursa benım gıbı bu konuda yetersiz arkadaşlar da istifade eder. Şimdiden Teşekkür ederim.

selsarac
16.02.08, 16:50
Budama konusunda en geniş içeriği sahip olan bahcesel bilgi hazinesini incelemenizi tavsiye ederim. Linkini veriyorum. Daha birçok konuda bilgi hazinesi hizmetinizdedir. Bahceselforumsel de henüz bilgiler tam değildir çünkü bahceselforumsel paylaşım için düzenlendi. Kütüphane olarak birçok bilgi "bilgi hazinesindedir."
http://www.bahcesel.com/component/option,com_alphacontent/section,18/Itemid,3153/

sahra
23.02.08, 13:19
Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katılanlardanım.Ama maalesef bence cok onemlı olan budama mevzuunda farklı frekanstakı arkadaslar kısısel cevaplarını bılgı paylasımlarının onunde tutuyorlar sanırım . ben İnşaat mühendisiyim ama bahçeye ve ağaçlara karşı ınanılmaz sevgi duyuyorum . Bu konuda teknik bilgi alabilirmiyim . bubilgi aktarımı forum üzerinden olursa benım gıbı bu konuda yetersiz arkadaşlar da istifade eder. Şimdiden Teşekkür ederim.

merhaba biraz oldu fakat sizin düşüncenize katılmakla birlikte kişisel cevaplarınbilgi paylaşımı önüne gecmesi düşünceniz bana göre eleştisel açıdan olumsuz tavır olrak görünmektedir.Budama konusunda sormak istediğiniz veya bilmek istediğinizi size aktarmak bizim için zevktir.Burada amaç bilgileri saklamak değil paylaşmak esastır.Umarım daha sonrada farklı konularda fikir alış verişimiz devam eder saygılar

turkeri
01.03.08, 20:37
son mesaj nov2007.. kasım nere bura nere??? :)) meyve ağaçları genel olarak uç gözlerdenbaşlayarak çiçek açarlar. bu sebebten ilkbahar geç donlarının etkili olduğu geçiş bölgelerinde erken budama yapmak mahsulü dona vurdurmaya sebeb olur. bu yüzden bu bölgelerde üreticiler budama işini geçe bırakırlar, hiç olmazsa uç alma ya yapmazalar yadda sürgünü uzunca bırakırlar.. erken yapılan buadama ağacı erken uyanmaya sevk edip yine don sebebiyle ürün kaybı olacağını söydleyenler de vardır. ancak ben erken budamanın ağaçlarda erken çiçeklenmeye neden olduğunu tecrube etmedim.

selsarac
01.03.08, 22:08
Uyuyan ağaç uyur. Budandığından haberi nasıl olacak?

Budamanın etkisi aktif haldeki ağaçta olur, yada uyanınca ağaç farkına varır ve ona göre tepki verir.

selsarac
01.03.08, 22:30
son mesaj nov2007.. kasım nere bura nere??? :))
bu yazdığınızı anlayamadım. İlk mesaj 14-01-2008 de yazılmış.