PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : meyve ağaçlarının budanması

saydam71
06.02.08, 23:35
Selam benim büyükçekmecede içerisinde meyve ağaçları bulunan bir bahçem var ve bu ağaçları budama konusunda hiç bir tecrüben yok bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz bu konuda uzman kişilere nasıl ulaşabilirim ??

karamanlı
08.02.08, 00:18
Ben Yardımcı olabilirim. Lütfen özel mesaj gönderiniz.

keleş
26.09.08, 23:46
Biz bu sene alara fidanın budama eğitimine katıldık.Sağolsun Dr. Cihangir Korkmaz uygulamalı olarak bilgilerini bizimle paylaştı.Öğrettiklerini kendi bahçemde uyguladım.Çok faydalı bi çalışma oldu.Bu firma böyle eğitimleri çeşitli illerde uygulamalı olarak ücretsiz veriyor.Mümkünse alara fidanın eğitimlerini takip etmenizi öneririm.

lutfu 1
08.02.09, 20:43
Merhaba
Emekli olduktan sonra hobi olarak başladıgım bahçemde toplam 65 adet çeşitli üzüm asması 18 adet çeşitli meyva fidanı ve 50 adet ceviz fidanı diktim toplam alan 3000 metrekare budama ve ilaçlama konularında bilgi sahibi değilim yardımlarınızı bekliyorum Selamlar.

selsarac
08.02.09, 21:40
Her ağacın budama tekniği farklıdır. Ama temel esas olarak hepsi için bilinmesi gereken budama kuralları vardır.
Genel Meyvecilik - BAHCESELFORUMSEL (http://www.bahcesel.com/forumsel/genel-meyvecilik/) linkinde meyve ağacı budama hakkında çok geniş bilgiler bulacaksınız. bu bilgilerin üzerine ayrıca hangi tür meyve ağacını budayacaksanız onun hakkında da bilgi okursanız, yapılmayacak birşey kalmaz.

Ayrıca hangi ilde olduğunuzu söylerseniz, uzmanlarımız yada üyelerimizden size yardım edebilecekler çıkacaktır.

kafkaslı
18.02.09, 20:00
Merhaba ;
Erık ve armutta ıstanbul ıcın ası mevsımı konusunda aydınlatısanız sevınırım bende sızın gıbı emeklıyım.Cınsını begenmedım 2 erık 2 armut agacını asılamak ıstıyorum.
Saygılarımla

H.Basrı Tekın

kafkaslı
18.02.09, 20:02
[I]Merhaba ;
Ben İstanbulda yasıyorum bahçemede cinsını begenmedım 2 adet erık ve 2 adet armut agagı var bunları kalem ası yapmak ıstıyorum.Bu konuda yardıcı olurmusunu ? Istanbul ıcın mevsım ne zamandır kendı ımkanllarımla yapmak ıstıyorum.
Saygılarıla
H.Basri Tekin

paşa 57
26.02.09, 15:01
Merhaba arkadaşlar bahçemde bulunan meyve ağaçlarını genelde goble sisitemi uygulayarak budamasını yapıyorum. Fakakt bazı ağaçlarımda tam olrak değişik yönlerde dallar çıkmadığı için bu şekli uygulamakta zorluık çekiyorum. Dal çıkmayan boş olan yerlerden dal çıkarmak için nasıl bir uygulama yapmam gerekli bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim
Şimdiden teşekkür derim

selsarac
26.02.09, 15:14
Genel Meyvecilik - BAHCESELFORUMSEL (http://www.bahcesel.com/forumsel/genel-meyvecilik/) linkinde budama hakkında kitaplar dolusu bilgi bulacaksınız.

Eger bir tarafta uygun göz yoksa gövde üzerindeki uyur gözlerden bir tanesinin üzerinden bıçakla hilal yada düz bir şekilde çizecek ve bırakacaksınız. o kesilen yerden yukarıya köklerden gelen besinler çıkamayacağı için uyuyan göz uyanmaya zorlanacaktır. böylece size yeni bir dal oluşmaya başlar.

nklov
10.07.09, 10:48
merhaba.benim sakarya da 10 dekeralık bi elma bahçem var...ilk sene ve ikinci sene budama işlemleri hakkında bilgi almak istiyrum...elmalar m9 anacı üzerine aşılı red chief,golden delicious ve granny smith..TEŞEKKÜRLER.

nklov
11.07.09, 11:48
sorularım gözükmüyr yada belli olmuyor mu acabaa??