PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ağaçların budama adı altında katledilmeleri.

nuri asmaz
07.04.08, 23:52
Ağaçlar budama adı altında takıntılı kişilerce acımasızca katledilmektedir. Bilinçsizce odun ihtiyacı için, eli testereli doğa düşmanları cahillik den kaynaklanan bir sürü nedenlerle güzelim oksijen depolarımızı yok etmekte gelecek nesillere çölleşen bir ülke bırakılmaktadır.Ormanlarımız yakılarak yada başka nedenlerle yok edilmesi dışında her şeye rağmen yaşamayı sürdürebiliyor.
Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU’ nun Başında Kavak Yelleri Esenlerin Kavak Takıntısı adlı yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum ;
Eyvah, etrafta yine kavak ağaçlarının pamukçukları uçuşuyor! Yere atılan sigara izmaritleri ve benzeri çöpler, hatta çöp dağları için kimseye küçük bir ceza bile kesilmezken, bir doğa harikası olan pamukçukları nedeniyle koça kavak ağaçları kökünden bilgisizce kesilebiliyor.
Kavak ağacı, bin yıldır bu topraklarda yetiştirilmekte. Fakat neden bir anda ‘tu kaka’ oldu diye de soruyor. ‘Kavak ağacı gibi ne yemişi var, ne gölgesi. Kavak ağacından odun, halayıktan kadın olmaz!’ gibi atasözlerinden de anlaşılabileceği gibi aslında kavak ağaçlarını hiç sevmezmişiz...

TEK SUÇLARI GÖZLE GÖRÜNÜR OLMALARI
Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği’nden Zuhal Mutlu’ya göre, ülkemizde özellikle kavak ve salkım söğütler ağaç kıyımından en çok payını alan çaresizlerdir. Salkımsöğütler, bulunduğu yerden geçsin ya da geçmesin kanalizasyonları tıkıyor diye kesiliyor. Kavaklara gelince durum daha acıklı ve onlara resmen haksızlık yapılıyor.
Örneğin, Ankara Valiliği İl Çevre Müdürlüğü’nün, 12 Haziran 2002 tarihli yazısı ekinde, ‘Kavak ağaçlarından kaynaklanan polenlerin, astım krizi, saman nezlesi, ürtiker gibi alerjik tepkiler oluşturması nedeniyle il sınırları içerisinde kavak ağacı yetiştirilmemesi; yaşlı ağaçların kesilerek yerlerine toprak ve iklim koşullarına uygun akasya, huş, dişbudak, gladiçya, badem türü ağaçlarının dikilmesi ’ gibi bir kararı var.
Benzer şekilde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 2002 Haziranı’nda beş yıl içinde bir milyon kavak ağacının kesilmesine karar vermişti. Sonra da yurdun her tarafından kesim haberleri gelmişti... Dikkat edin bu kararlar ‘kent sınırları’ yerine ‘il sınırları içinde’ biçiminde olduğundan, tarla ve su kenarlarındaki kavaklar bile hedef alınmış durumda... Peki; kararlar ne derece doğrudur?
Aslında kavak ağaçlarının havada süzülen pamukçukları polen bile değildir. Bunlara dişi kavak ağacının tohumlarının rüzgarla uzak mesafelere yayılmasını sağlayan doğal paraşütler olarak bakılabilir. Kısa süreli bir görsel kirlilikten başka bir zararı olmayan pamukçukların tek suçu gözle görünür olmaktır!
‘Türk’ün aklı gözündedir’ ya, kafayı takmışız onlara bir kere...
Polenlerini ilkbaharın ilk aylarında ve görece olarak çok kısa bir dönemde saçan söğüt, kavak, dişbudak, fındık, çınar gibi ağaç cinsleri görece olarak daha az olumsuz etkiye sahiptir. Polenleri alerjik hastalıklara yol açan bitki türleri sıralandığında, yüzde 16,2 ile buğdaygiller; yüzde 9,1 ile ayçiçeğigiller; yüzde 8,7 ile kazayağıgiller; yüzde 5,5 ile gülgiller; yüzde 4,3 ile akçaağaçgiller; yüzde 3,9 ile çamgiller; yüzde 3,5 ile söğütgiller, baklagiller ve servigiller öne çıkmaktadır. ‘Katli vaciptir’ denilen kavaklar bu sıralamada bile yedinci sırada gelmektedir!
Kavak diğer yeşil olan her şey gibi bol oksijen üretimi, yapışkan özelliği, diğerlerinden daha fazla hava filtresi görevi görmesi özellikleriyle şehirde açık ortamlara göre çok daha fazla olan zararlı tanecikleri süzmekte; astım, alerji, amfizem gibi hastalıklarda solunumu kolaylaştırıcı etki yapmaktadır.
Kök yapısı gelişmiş olan kavak, uygun yerlere dikilirse zemini sağlamlaştırıcı, su toplayıcı etkileri göz ardı edilmemeli. Üstelik çok hızlı büyümesi diğer pek çok ağaçta olmayan bir özellik. Zuhal Mutlu’ya göre kavak bir kültür, bir değer, bir dosttur. Belediyelerce yapılan en büyük yanlışlardan biri de ağaç sevgisi bilinci yerine, örnek olarak halka kesme alışkanlığının aşılanmasıdır. Çevremizde polen üreten başka bitki türleri varken, dişi ya da erkek olsun kavak ağaçlarını kesmek ne doğrudur, ne de gerçekten alerji için bir çözümdür.

POLEN TAHMİNLERİ YAPILMALI
Her bitkinin polen ürettiği dönemler yıldan yıla pek değişmez. Bununla birlikte, hava şartları herhangi bir zamanda havada bulunan polen miktarlarını kontrol eder. Sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda, havadaki polen ve küf sporlarıyla birlikte, saman nezlesi ve astım krizlerinde büyük artışlar gözlenir. Bu nedenle, alerjik bünyeli kişilerin, bulunduğu veya gideceği yerdeki polen durumunu günü gününe bilmesi gerekir. Bunun için, örneğin ABD ve AB’de, meteoroloji bültenlerinde polen tahminleri ve miktarları verilir.
Örneğin. Amerikan Alerji, Astım Aerolojik-Alerjen ve İmmünoloji Akademisi’nin (AAAAI), gönüllülerden oluşan 65 polen gözlem istasyonu var (AAAAI - National Allergy Bureau (http://www.aaaai.org/nab/)). Böylece AAAAI ve antihistaminik vb. türdeki ilaçları üreten bazı ilaç firmaları, 100 Amerikan şehri için günlük polen tahminlerini halka ulaştırmaktadır (www.allegra.com/pollen.html). Aynı ilaç firmalarının ürünleri ülkemizde satılmakta ama buna benzer çalışmaları hiç yapmamaktadırlar!

selsarac
08.04.08, 02:27
Sayın nuri asmaz, sitemize hoş geldiniz. öncelikle kendinizi tanışma bölümünde tanıtırmısınız. sitemizde bilgi paylaşımlarında görüşmek için sizi tanımak isteriz.

Kavak tartışması yıllardır sürüp giden bir konu... Bu konuda sitemizde de bir tartışma başlatmış oldunuz. Bu konuda farklı görüşleri olanlar var. Buraya editörlerimizden de görüş geleceğini biliyorum.

Bilimsel konularda tartışmalar için birbirimizi kırmadan yazışabiliriz. Bu konunun her yönüyle ele alınması ve artıları eksileri ile görüşülmesi gerektiğine inanıyorum.

Peyzajcıların ve Şehir Planlamacılarının ayrıca doktorların bu konuda farklı farklı görüşleri var. Her farklı görüş buraya yazılabilir. Selamlar...

peyzaj_6134
10.04.08, 15:47
budama bitkiyi hem iyileştirir hemde daha güzelleşmesini sağlar. Budamanın zararını hiç duymadım...Ama tabiki yok yere isteğe bağlı kesilmesi hiçde güzel değil

mücahid36
06.05.09, 21:55
Binlerce ağaç budadım hiçbirinden bir şikayet işitmedim kökünü kesmezseniz tabi:)

akcabey
06.05.09, 23:19
sn.nuri asmaz

açtığınız konu baslığıyla konu içeriği kavak ağaçları arasında bag kuramadım. Budama ve kavak kesimleri ayrı konulardır.
Alıntı yaptığınız Prof. Dr. Mikdat KADIOĞLU ,İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesidir. Ağaçlar ve bitkiler konusunda nekadar uzmandır ben sahsen bilmiyorum.

Ancak konu uzmanları olan orman, peyzaj ve ziaat fakulteleri ögretim uyelerinin bu konudaki görüşlerinden haberiniz var mıdır?

konuyu bence uzmanlarının degerlendirmesi lazımdır selamlar

kenan
07.05.09, 14:51
şEHİRDEKİ KAVAKLARIN KALDIRILMA SEBEPLERİ DEFALARCA ANLATILDI. EĞER HALA BU KONU GÜNDEME ALINIYORSA BU KONUDA İYİ NİYET ARAMAM. İBB. YETKİLİLERİ HİÇ BİR ZAMAN TEK BAŞINA POLEN TEHLİKESİNİ ÖNE SÜRMEMİŞLERDİR. KAVAK AĞACINI POLENLERİNİN TEHLİKESİ ALLERJİ DEGİL DİR. YANGIN TEHLİKESİ DİR. BİR KİBRİT ÇAKILDIĞINDA BARUT GİBİ PARLAYARAK YANAR.
BİR DİĞER HUSUS DALLARI ÇOK GEVREKTİR. CAN VE MAL EMNİYETİ AÇISINDAN SAKINCALIDIR. YİNE ÇOK HIZLI BÜYÜDÜĞÜNDEN İÇİ ÇABUK BOŞALIR. VE DEVRİLME RİSKİ YÜKSEK TİR.

TABİATCI
08.05.09, 11:50
Değerli kardeşlerim: Bu konu gerçekten bu sitede çok tartışıldı. Babam ve ben defalarca kavak yetiştirip satdık.Ancak;diğer meteryallerin gelişmesiyle karlılık oranı kalmadı diyebiliriz.kavak bir park ve bahçe bitkisi değildir.Sn Kenan'ın görüşleri çok doğru,fakat bazı türlerin korunması amacıyla botanik bahçeleri vs gibi yerlerde yetiştirilebilir.Meyveli ağaç dikelim,dua alalım demek bana daha uygun geliyor.Esen kalınız.

ismail karagülle
11.05.09, 09:58
Bir dönem, kavak ağacı dikme furyası, yada modası vardı hemen herkes bir yerlere kavak diker olmuştu, şehirde oturan köyden bir nesil önce gelmiş kişiler bile köyde baba dan dededen yerlerimiz var gidip kavak dikelim az bir zaman da şu kadar para getiriyor diye kavak dikme yarışına girilmişti.O zamanlar ben bile evimizin önüne kavak dikmiştim. 15 kavak ağacı zamanla büyüdüler, bizde polenlerinden şikayey ettik, bizde kanalizasyonu kaplıyan kök leri lağımın içine elimizi sokarak temizledik, ve çok da küfrettik. ama hiç bir zaman kesmeye kıyamadık, kızgın yaz güneşinden evimizi korudu, rüzgarlı gecelerde , yapraklarının sesi bize ninni gibi geldi.,
Zamanla, belediye bark ve bahçeler müdürlüğü elemanları, ellerinde kesim aletleri bize sormadan kesmeye başlamışlar, ben uzaktan gördüğümde herhalde bakım yapıyorlar, budama yapıyorlar diye düşünmüştüm , ama yanlarına gidene kadar bir ağacımızın yarısını kesmişlerdi.Önlerine dik
ilip, kesemezsiniz, siz ne biçim ziraatçısınız, gibi neredeyse , vuruşmaya varacak kavga ettik. Ve ağacımı kestirmedim. O gün. Ama sonra , aklınıza gelmeyecek , belediye cezalarına muhatap olduk, tabii biz her cezayı da bu olaya bağladık. Bir gün evden çıkarkan bir de ne göreyim bizim kavaklar yok, işin komik tarafı, ben dilekçe ile ağacımı kesenlerden şikayetçi oldum, fakat belediye bu defa bana ağacı kesmekten ceza kesti. Ben bölge idare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldırdım ve epey zaman sonra hakimin de babacan bir tavırla barış önerisi ile karşılıklı davalardan vaz geçtik. Ve belediye kendine yakın adamlarından fidanlar alarak, başka ağaçlar diktiler.

İşte size bir kavak ağacı gerçek serüveni.