PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göller bölgesi çeşit seçimi

makurtulus
02.05.08, 10:35
Eğirdir göller bölgesinde çeşit seçimi ne olmalıdır?
bölgede kapama bir adet yapılmıştır ve maalesef hiç meyva vermemiştir.

ubeyd
02.05.08, 10:52
Eğridir gölü cıvarında çok güzel elma bahceleri mevcut .Elma bahcesi kurabilirsiniz

makurtulus
27.07.08, 23:32
Sayın Sütyemez Hocam,
eğirdir gölü bölgesinde bulunan tarlama (yaklaşık 10 dönüm) chandler tipiceviz dikmeyi planlıyorum. Chandler için Cisco ve Franquetta ceviz çeşitleriiçin tozlayıcı olabilir diyor. Türkiyede chandler satan fidancılarla konuştuğumda tozlayıcı olarak Kaman 1 öneriyorlar. Maalesef ülkemizde birçokkişi günlük kazançları için en uygun olanı ellerindeki mal olarak gösteriyorlar. Ben ise emin olmak istiyorum.
California univ. web sitesinde ise Chandler için "self fertile" (kendine verimli) yazıyor. ben franquetta veya cisco nereden bulabilirim. Franquetta esasen dikmek istemiyorum. çünkü ağaç olarak çok büyük. Amerikada ki plantasyonlarda 15m-15m öneriyorlar. cisco ise küçük bir ağaç.(boy 9m)
Ayrıca sizin daha önce belirttiğiniz "tüm türkiye için chandler ve maraş-18 çeşidini öneririm" cümlesinde maraş-18 chandler için tozlayıcı olarak mı belirttiniz?
ayrıca chandlere baktığımda protandry çiçeklenme sahibi iken kaman 1 ve maraş 18 protogtyny. ikiside geç çiceklenen ağaçlar. çiceklenme dönemlerinin çakışması sözkonusu olabilir mi?

Ayrıca tarlamda kireç oranı 0-30 cm`de %27, 30-60cm`de %42 çıktı nasıl bir ıslah yapabilirim.

Saygılarımla,

ceviz
28.02.09, 23:05
merhaba,yere bölgeye iklime göre değişmekle beraber toprakta genelde uygunsa
chandler ve maraş 18 ceviz çeşitlerini ayrı ayrı ana çeşit olarak öneririm tabiki tozlayıcıları
franquette ve benim arazimde olan kaman 1 rahatlıkla chandler i tozlamakta sıkıntı görmedim ben
YRD. DOÇ.DR. MEHMET SÜTYEMEZ
KSÜ ZİRAAT FAK
533 562 68 46
WEB: CEVİZ HATTI » ceviz yetiştiriciliği- iletişim (http://www.ceviz.ksu.edu.tr)

denizakvaryumu
09.02.10, 22:51
Sn.Hocam,

Ankara 1000 rakım şartlarında;

Maraş18 mi, chandler mi önerirsiniz?

Maraş18 in tozlayıcısı hangi cevizdir?

Teşekkürler.

ceviz
10.02.10, 08:46
merhabalar
bölge , rakım uygunluğuna göre maraş 18 ve chandleri ayrı ayrı ana çeşit olarak tavsiye ederim demek istedim
chandler tozlayıcısı evet haklısınız farnquette ve cisco , ülkemizde sadec franquette var, demk istedim bendeki yani tescilin yaptırmaya çalıştığım kaman 1 de olur demek istedim. kaman1 tipi daha tescilli çeşit değil 2010 da bitecek onuda bizim üniversiteden temin eilmiş olması gerekecek
saygılar
MEHMET SÜTYEMEZ

eşkiya
10.02.10, 18:51
Sayın Sütyemez Hocam,
eğirdir gölü bölgesinde bulunan tarlama (yaklaşık 10 dönüm) chandler tipiceviz dikmeyi planlıyorum. Chandler için Cisco ve Franquetta ceviz çeşitleriiçin tozlayıcı olabilir diyor. Türkiyede chandler satan fidancılarla konuştuğumda tozlayıcı olarak Kaman 1 öneriyorlar. Maalesef ülkemizde birçokkişi günlük kazançları için en uygun olanı ellerindeki mal olarak gösteriyorlar. Ben ise emin olmak istiyorum.
California univ. web sitesinde ise Chandler için "self fertile" (kendine verimli) yazıyor. ben franquetta veya cisco nereden bulabilirim. Franquetta esasen dikmek istemiyorum. çünkü ağaç olarak çok büyük. Amerikada ki plantasyonlarda 15m-15m öneriyorlar. cisco ise küçük bir ağaç.(boy 9m)
Ayrıca sizin daha önce belirttiğiniz "tüm türkiye için chandler ve maraş-18 çeşidini öneririm" cümlesinde maraş-18 chandler için tozlayıcı olarak mı belirttiniz?
ayrıca chandlere baktığımda protandry çiçeklenme sahibi iken kaman 1 ve maraş 18 protogtyny. ikiside geç çiceklenen ağaçlar. çiceklenme dönemlerinin çakışması sözkonusu olabilir mi?

Ayrıca tarlamda kireç oranı 0-30 cm`de %27, 30-60cm`de %42 çıktı nasıl bir ıslah yapabilirim.

Saygılarımla,

Arkadaşım bu chandler cevizi bende araştırdım ama bi sonuca ulaşamadık çünkü nette anlatılana göre baya güzel bi cevişmiş ama burda uzman kişilere sorunca farklı bilgiler ortaya çıkıyo ve bi orta yol bulunamıyo ama yinede sen bilirsin bi araştır ama latince ismini bula bilirsen chandler in bi arkadaş yardımcı olur aslında o bana latince ismini bula bilirsen bu chandler cevizle ilgili bilgilere ulaşa bilirmiş sen latince ismini bul ondan sonra gerekli bilgilere ulaşırız çünkü bu ürün türkiyede fazla denenmemiş o yüzden fazla bilgi yok herkez farklı telden çalıyo en iyisi latince ismini bula bilirsek arkadaş netten araştırıp bize bilgileri verir ama ben latince ismini nereden bula bilirim bilmiyom sen bula bilirsen sorun çözülür:p:p

eşkiya
10.02.10, 19:37
arkadaşım google ye chandler walnut yazarsan bir sürü ceviz geliyo karşına görsellerde ara ingilizcesi olan birinden yardım al belki gerekli bilgilere ulaşırsın:D

eşkiya
10.02.10, 19:45
Pedro Chandler Walnuts california

abi googleye yukardaki yazıları yazarsan karşına bir sürü ceviz sitesi çıkar amarikadan ingilizcesi sağlam biriyle bi araştırırsan gerekli bilgileri edinizsin sonra benide bilgilendirirsen sevinirim:D

eşkiya
11.02.10, 16:08
arkadaşım chandler ceviz amerikaya sandıklıdan gitmiş yani ana vatanı sandıklı ama senin göller bölgesi dediğin yer neresi tam olarak bilmiyom ama sandıklıya yakınsa neden yetişmesinki?

eşkiya
15.02.10, 11:28
mökurtuluşa bak adam soruyu sordu kayboldu o kadar bildiğim kadarıyla yardımcı olduk bak öğrendiye adam bir daha girmemiş bile, belkide konuyu hangi siteye açtığını unutmuştur:D

karada
17.02.10, 11:31
Balıkesirde ceviz bahçem var. İçinde arı kovanlarımı koysam kötü yönde etkilermi? Yardımcı olurmusunuz/ Tşk.

TABİATCI
17.02.10, 15:39
Sn karada: Eğer ağaçlarınız küçükse, 15 mt gerisine koyabilirsiniz.Aksi takdirde tavsiye etmem.Zira;hem ceviz ağacının yaymış olduğu maddeler ile,bal arısının oğul vermesi halinde,özellikle genç analı ogullar yüksek yerlere oğul verirler vede alması zor olur.Bal arılarında körük kullanırken,yakacak olarak ceviz yaprağı kullanınız,hem dumanı bol olur,hemde varova ve güveye etki eder.Kolay gelsin başarılar dileğimle.