PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ceviz yetiştiriciliği ve işlemesi

mithat40
17.06.08, 21:45
merhaba...avrupa standartlarında bir ceviz işleme tesisi kurmayı planlıyoruz ve şu anda araştırma aşamasındayız...ceviz yetiştiriciliği,Türkiye deki ceviz işleme tesislerinin durumu,pazar hakkında bilgi,döküman veya tavsiye edebileceğiniz site adresleri hakkında bilginizi paylaşırsanız sevinirim...saygılarımla...

Selahattin YILMAZ
17.06.08, 22:52
Ülkemizde böyle entegre bir tesis yok bilgiğim kadarıyla ancak Tokat/Niksar'da sergen denilen cevizlerin el ile kırılıp ayıklandığı mekanlar oldukça fazla.

TABİATCI
18.06.08, 10:06
sayın hemşerim size düzcedeki selami beyi tavsiye ederim.site adresi:ceviz .gen.tr eğer sadece google 'dan aşılı ceviz yetiştiriciliğinden ararsan yine bilgi elde edersin ayrıca hemşerimiz Ramazan Topak bey size yardımcı olacaktırben kırşehir il özel idaresinde çalışıyorum.cep:05428435021 gelin tanışalım iyi işler,başarılar

mithat40
18.06.08, 22:23
teşekkürler TABİATCI...verdiğiniz adresler ve isimlerden faydalanacağım...uygun bir zamanda tanışmak dileğiyle...teşekkürler

mithat40
18.06.08, 22:25
Selahattin Bey' de yardımlarından dolayı teşekkür etmek istiyorum...Başarılar...

ceviz
19.06.08, 08:52
MERHABALAR
EVVELEN SAĞLIK VE BAŞARI DİLERİM
Konuya Türkiyedeki ceviz işletmeciliği ile başlayalım
maalesef ülkemizde modern anlamda bir ceviz işleme ve işletmeciliği yoktur.amatörce yapılan bazı illerde var oda yöresel ve kuruyemişciliğe yöneliktir.
Türkiye ceviz ağaç üretimi bakımından dünyada 4. sırada ama ihracaat bakımından sıramalada yok. Yok çünkü ihracaatı yok. Bunun tek sebebi modern anlamda standart üretimimizin olmayışıdır yani büyük bir standart üretimle çok güzel işler olacağı kesin. Niye mi? avrupa cevizini taaa Şiliden ABD den almakta biz burnumuzun dibindeki Avrupaya ceviz satamıyoruz. 2. side içi tüketim hale fazla (ki çok güzel bir şey) ve hale en kötü kabuklu ceviz 5 ytl den aşağı değil iyi bir iç ceviz içi istanbul piyasasında 45 ytl ye kadar çıkmakta ortalama iç ceviz 25- 30 ytl dir.
Genelde denize sıfır yerler hariç 1850 m den sonraki rakımlar hariç su olmak şartıyla Türkiyemizin her tarafında ceviz yetiştirilebilir.
size şunu diyebilirim doğru yerde doğru aşılı çeşitle ve doğru bilgi ışığında kuracağınız modern ceviz bahçesi size ve ülkemize kazandırır. doğruya giderken işi bilmeyenlerin işinde ticari kaygı olanlarla yürümeyiniz, sizi yanıltabilirler, dikkati elden bırakmayınız.

Ceviz yetiştiriciliği ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı her zaman
sorabilir veya yazabilirsiniz

Bakınız
Cev-Hat Ceviz Yetiştirme (http://ciftci.ksu.edu.tr/cevhat/)
CEVİZ HATTI » ceviz -CEVİZ- walnut - WALNUT (http://ceviz.ksu.edu.tr/)

saygılarımla

YRD. DOÇ.DR. MEHMET SÜTYEMEZ

0 533 562 68 46
sutyemez@ksu.edu.tr

ERYAPRAK
03.09.08, 17:15
Hayırlı olsun.Cevizi kendinizmi yetiştireceksiniz yoksa hazır alıp işleyecekmisiniz? Sadece işlemeye dönük düşünceniz var ise ankara merkezli birkaş firma caviz kırma ve ayrıştırma makinası yapıyor hata cevizi yeşil kabuğundan ayıran makinalar bile var.Yeşil kabuktan ayırma ( gaalleme) sulu sistemle yapılıyor.Cevizin içinede bir miktar su kaçıyor buda iç cevizin nem oranını kötü yönde etkiliyor. Maalesef ceviz işlenmesine yönelik komplike bir sistem yok.Bir de rusya merkezli bir firma kırma ve ayrıştırma makinası yapmış fakat hiçbirini çalışırken görmedim.Verimlilikleri konusunda soru işaretleri var.

utkuyağmur
06.04.10, 18:46
şu Amerikan ceviz çeşitleri öneriliyor.Türkiyede yetişmiş veya ürün alınan herhangi bir bahçe varmı? verimli,ve geç yapraklanması iyi marmara bölgesine öncedeen yalova çeşidi hep önerildi.Daha hiç çeviz alamadılar.10 yıl geçti emeğemi üzülelim,giden masrafa ve umutamı?bizim araştırmalarımızda böyle çeşitler denenmeden bu hız nedir?bu konuda düşüncelerim yalnış ise özür dilerim.Ama bir çocuk gibi bakılan fidanları verimsiz ve kısır görmek kimse istemez değilmi.TEŞEKKÜR EDERİM.

utkuyağmur
06.04.10, 18:55
SAYIN HOCAM; Edirneden yazıyorum.20 dekar ceviz ve badem beraber karma bahçem var.10X10 ceviz,tam ortalarına badem ektim.cevizler 2006 nisan ayı ekildi bu yıl ürün budamasını yaptık.inşallah ürün alırız umuyorum.Çeşitlerim şebin,bilecik,kaman,yavuz badem teksas ve nonperial yerli çeşitleri tercih ettik.gündemde hep şu anda amerikan çeşitleri var.beni düşündüren hiç Türkiyede Amerikan çeşitleri ile ekilip ürün alınmış ağaç varmı varsa bilgi alabilirmiyim.yerli çeşitler ile kıyaslayabilirmiyiz.TEŞEKKÜR EDERİM.

ERYAPRAK
07.04.10, 17:31
Gayet iyi bir niyetiniz var.Bence kesinlikle aklınızı karıştırmayın.İlkbahar dikimi yapmışsınız ve anladığım kadarı ile şekil budaması yapmışsınız ; ürün budaması beşinci yılda yapılacak.Bulunduğunuz bölgeye hangi 2 çeşit verimli olursa diğer iki çeşidi onlarla aşılamanızı tavsiye ederim.Cevizin tozlanması için size iki çeşit yeterli.Hem ürünün pazarlanmasında da bu size kolaylık sağlar.Dört çeşidin boyları,iç verimi,yağ oranları farklı ve donlara karşı mukavemetleri farklı.İki tanesini seçmeniz lazım.Ben bilecik-şebin yetiştiriyorum.Çokta memnunum.Eminimki sizinkide iyi olacaktır.200 ceviz ağacının sizi ekonomik olarak tatmin edecek seviyeye gelmesi için on-oniki seneye ihtiyaç var.Bu zaman zarfında siz cevize bakacaksınız,ondan sonra ceviz size bakacak.Rüştünü ispatlamış çeşitler her zaman tercih sebebidir.Bukadar uzun zaman , emek ve masraf isteyen bir işte en kısa yol en sağlam olan yoldur.Buda rüştünü ispatlamış çeşitlerle olur.Çok merak ediyorsanız elli ağacı amerikan cinsleriyle mesela pedroyla aşılatın deneyin görün.Bu arada tozlayıcı seçimizde önemli.Pedro cinsi ülkemizde uyum sorunu yaşamamaktadır.

ERYAPRAK
07.04.10, 17:39
Bursa inegölde pedro bahçesi var.10 yaşında olması lazım ağaç başı verimi ise bildiğim kadarı ile 25-30 kg civarıydı.

eşkiya
08.04.10, 16:37
ardafidancilikmakine.com/cevizresimleri.ASP (http://ardafidancilikmakine.com/cevizresimleri.ASP)

chandler ve pedro cevizler benim hayalim:D

eşkiya
08.04.10, 17:15
hocam sizi yakalamışken bende bir soru sorayım:D cevaplarsan sevinirim bizimde 100 kadar 11 yaşında ceviz ağacımız var ama türkiyede en umut bağlanan fırsat olan ceviz ağacı biz bu cevizlerden 11 senedir 11 sene yaptığımız masrafı bile alamadık ceviz dikeceğimize kavak ağacı dikip aynı bakımı yapsak şimdi baya hatrı sayılır para alırdık:D bunların birazı şebin ceviz bunları kendimiz aşıladık birazıda yalova biraz kalanıda karışık biz sadece yalovaları zirrattan aldık ama bizim buralarda en iyi yetişe bilecek ceviz cinsi şebin ve bilecikmiş ama her ilkbahar geç donunda hepsi ölüyolar ve son üç senedir de ilk bahar geç donları cevizleri öldürüyo ve bu sene bile birazını öldürdü daha vakit erken olmasına rağmen ve verimsiz bırakıyo biraz geçen sene biraz kaldı ama 5te 1 falan gibi aslında soğuk olduğunda bu soğuk yalova veya şebin ceviz seçmiyo hepsi aynı derecede etkileniyo ben araştırdım aslında baya bilgi topladım ama soğuklarla alakalı ağaçları kurtarmanın bir yolu yok ama çok az etki edecek yöntemler var ama kesin deyil ateş yakmak iyi bakmak ilaç kullanmak benim sorum şu aslında siz bildiğime göre ceviz konusunda türkiyede en bilgili kişisiniz ve en önde gelen isimsiniz bende o zaman size soruyorum şimdi bazı bitki antifirizi ilaçları var bu ilacı veya böyle bir ilaç kullanan varmı bu tarz ilaçların soğuklardan koruma etkisi ne kadar veya yüzde kaç veya kaç derecede korur sizin bu konuda bilginiz varmı veya cevizleri soğuktan korumak için ne yapmalıyız sorum bu ve bu ilkbahar geç donlarından dolayı cevizleri diktiğimize pişman olduk yani bir sonraki seneye ümüt bağlıyoruz derlerya çiftçinin karnını açmışlar kırktane sene çıkmış gibi her sene seneye diyoz yardımcı olursanız sevinirim veya bu konuda bir önlem varmı mesela şahsen ben yeni tarla kuracak olsam iyi cins veya verimin den önce soğuklardan nekadar etkilendiğini ne kadar dayana bildiğine bakarım bu yüzden chandler ceviz araştırmam var:D mesela ben iki tane chandler ve pedro ceviz aldım tüplü seraya koydum dışardaki normal ceviler çoktan yaprak açtı ve baya filiz verdiler ama benim seranın içindeki daha sıcak yerdeki chandler cevizler hala yapraklanmadı ben bunu muhtemelen soğuklar geçtikten sonra tarlaya dikip önümüzdeki senede chandler ceviz geç yapraklanıyo ve soğuklara daha dayanıklı deniliyo muhtemelen seneye belli olacak onu deneyeceğim eyer deneyip gören varsa yardımcı olursa sevinirim

aslında konuyu uzattık ama belki hepsini okumazsın veya karmaşık yazmış ola bilirm o yüzden sorum şu cevizleri soğuktan korumanın bir yöntemi varmı biz her yöntemi denedik üzerlerine küçük fiskiyeler taktık ve oda olmadı son olarak ilaçlama yöntemi deneyeceğiz sizce bu bitki antifirizi denilen ilaçlar işe yararmı aslında işin aslı şu biz zaten baya masraf edip ağaçların üzerine fiskiye taktık ve baya masraflı oldu ve fiaysko oldu o yüzden daha fazla masraf etmek istemiyoruz ama sizce bitki antifirizi yöntemini denemelimiyiz yani deneyip netice alabilirmiyiz?

eşkiya
09.04.10, 16:43
bu gün cevizleri yine soğuk vurdu:S
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: :eek::eek::eek::eek:

eşkiya
11.04.10, 17:26
YİNE KİMSE SORUMUN İÇİNDEN ÇIKAMADI::D

arzusondaj
22.10.11, 11:50
topladıgmız cevizlerimizi kime satıcaz bunları toplayan devlet kurumu yada ofisler varmı yoksa kendi imkanlarımızla mı satıcaz?

TABİATCI
22.10.11, 17:20
Evvelen herkese selamlar...herkesin ayrı bir düşüncesi,görüşü ve hayalleri var vede bunlara saygım sonsuz.Yaptığım araştırmalar neticesinde yurdumuzun iç sahil kesimlerinde bahse konu Chandler ceviz uygun.Bu ceviz zaten ABD Kalifornia orjinli. O halde o iklime yakın yerlerde dikilmesi uygun olur kanaatindeyim.Bizim şebin ve bilecik çeşitlerine göre geç uyanıyor buda ona avantaj sağlıyor.Fakat;Orta Anadolu gibi karasal iklimlerde nem olmadığından meyvelerde dökülmeler ve yapraklarda sararma ve yanıklar gibi promler ortaya çıkmakta.Burdada yapılması gereken Kaman1 ve Kaman5 gibi çeşitlerin dikilmesi,yanına fernor ve Fernette gibi Fransız çeşitlerininde denenmesinde yarar görüyorum.Gelelim cevizin satış işine:Muhterem;her zaman söylerim pazarlama bir sanatdır vede her malın bir alıcısı mutlaka vardır.Şu an pazarda yaş ceviz 10-12 Tl arasında satılmakta vede iyi gidiyor.Araştıracaksınız,soracaksınız vede gerekirse reklam vereceksiniz.Hayırlı kazançlar dileğimle...

göksal taka
22.10.11, 19:57
yerli ve yabancı aşılı ceviz fidanı satışlarımız başlamştır 0539 432 34 85

uyavuz
06.12.11, 13:41
Merhaba, 2006 yılındayazdığınız bu mailden sonra bahçenizin durumu hakkında bilgi alabilirmiyiz. bizde Trakya da Kırklareli nde bahçe kurma niyetindeyiz. Öncelikle Trakya nın iklimve toprak olarak cevize uygunluğunu merak ediyoruz. İlçe Tarim Md lüklerine sorunca buralarda pek olmuyor tarzında cevaplar alıyoruz. Bunlar ne kadar somut bilgiler bilmiyorum ama kafamızı karıştırmaya yetiyor

ncpdnc
06.12.11, 19:08
Fakat;Orta Anadolu gibi karasal iklimlerde nem olmadığından meyvelerde dökülmeler ve yapraklarda sararma ve yanıklar gibi promler ortaya çıkmakta.Burdada yapılması gereken Kaman1 ve Kaman5 gibi çeşitlerin dikilmesi,yanına fernor ve Fernette gibi Fransız çeşitlerininde denenmesinde yarar görüyorum.
sayın tabiatçı bizim oralarda bildiğiniz fernor veya fernette ile kurulmuş bahçe veya en azından fernor ve fernette ağaçları dikili bahçe varmı?????

ncpdnc
07.12.11, 11:53
2300sayın eşkiya sanırım sorunuzun cevabı burada var...

bilgiler ekteki linkten alınmıştır. elimden geldiğince tercüme etmeye çalıştım
Varietes Noix (http://www.l-q-p.com/pepiniere/gb/variete_noix.htm)

sayın eşkiya ekteki linkteki haritanın neresinde kaldığınıza bakın ve karar verirken bunu unutmayın zira chandler cevizi karasal ikilim kuşağında sorun yaşıyormuş bunu bir çok yerde okudum ve buradada sayın tabiatçı yazmıştı... keşke elin adamlarındaki gibi üreticiler bizdede olsa hadi üreticiye sözüm yok ilçe tarım denen kurumlarda çalışan yüzlerce mühendisin içinde azıcık merak meslek sevgisi olsa alırlar üçer dörder her çeşitten fidan dikerler izlerler bulundukları corafyada en verimli hangisi (bu her çeşit meyve için geçerli) bulur izlenimlerini paylaşırlar vatandaşta dikim yapacağı zaman okur veya direk ilçe tarıma baş vurur deneyimi olan bilgili mühendis olarak karşılar ve vatandaşı yönlendirirler amaaa neredeeeee öle memur:( bizimkiler kulaktan duydukları ile vatandaşa yanlış fidan diktirip çiftçiye kan ağlatmayı güzel yapıyorlar... bundan herkesin alınmasına gerek yok yazdıklarım benim görüşüm kimseyi bağlamaz.. işini severek yapan hiç kimseye söylenecek tek kelimem yok olamazda...

Türkiye iklim haritası | Türkiye Rehberi (http://www.turkiyerehberi.gen.tr/sehirler/turkiye-iklim-haritasi)

ncpdnc
07.12.11, 14:03
Bir teklif !!!! burada fidan üreticileri var bildiğim kadarı ile, madem yeni bahçe kuracaklara yardım etmek istiyorsunuz, sizden ricam şimdiye kadar fidanlık kurduğunuz kişilerin iletişim bilgilerini (kendilerinin rızasını alarak) yayınlayın bahçe kurmak isteyen kişi kendisine en yakın olan ile temasa geçip çeşit, yapılacak işler, yapılmayacak işler hakkında bilgi edinsin... ne dersiniz sayın üreticiler??? yaptığınız işe bunu yapabilecek kadar güveniyormusunuz ?????????

TABİATCI
07.12.11, 17:25
Hemşerim.. Mucurda bu yıl dikildi.Ben de deneme amaçlı diktim.Savcılı'daki ve Mucurdaki arkadaşlar önerdi.Fakat;ben yanılmam göreceğiz.

ncpdnc
07.12.11, 17:55
sayın tabiatçı mucurda üç ay önce ilçe tarıma gittiğimde fernor ve fernette dikecğimi söylemiştim bildikleri bu çeşit fidan olan bahçe olup olmadığını sorduğumda yok demişlerdi demek diken olmuş.. iletişim bilgilerini almam mümkünmü bu kişinin??

TABİATCI
07.12.11, 18:08
Sn Hemşerim bu konuda tarafınıza kişi bilgileri özel mesajla iletilmiştir.Ayrıca;Malesef Tarım il ve ilçe müdürlüğünde bu işi severek yapan,yada bilen kişi az sayıda.Onlarıda usandırmışlar.Kolay gelsin,başarılar dileğimle.

ncpdnc
07.12.11, 18:11
teşekkürler hemşehrim

ncpdnc
12.12.11, 10:00
Bir teklif !!!! burada fidan üreticileri var bildiğim kadarı ile, madem yeni bahçe kuracaklara yardım etmek istiyorsunuz, sizden ricam şimdiye kadar fidanlık kurduğunuz kişilerin iletişim bilgilerini (kendilerinin rızasını alarak) yayınlayın bahçe kurmak isteyen kişi kendisine en yakın olan ile temasa geçip çeşit, yapılacak işler, yapılmayacak işler hakkında bilgi edinsin... ne dersiniz sayın üreticiler??? yaptığınız işe bunu yapabilecek kadar güveniyormusunuz ?????????

Bu yazıyı dört gün önce yazdım ama hala bir tek fidancı cevaplamadı, demekki sattıkları fidanın arkasında durmuyorlar. Sattıkları insanlarla diğer potansiyel alıcıların temasından korkuyorlar. önceki alanın memnun olmadığını onlarda biliyorlar. anladığım kadarı ile,

Neredenmi biliyorum ?? ben bundan dört ay öncesinden ceviz fidanı almak için bilinen tüm fidancılara telefonla ulaştım hepsi elindeki fidanı övmekten başka birşey yapmadı ısrarla diyorumki benim fidanlığım kırşehir ili mucur ilçesinde olacak burası karasal iklime sahip ilk bahar geç donlarıda oluyor son bahar erken donlarıda oluyor ne yapmam gerek hangi cinsi dikmem gerek adam elindeki fidanı öneriyor be adam doğruyu söylesen üç fidan eksik satsan ne olur?? bende araştırmalarım sonucu fransız fernette ve fernorun daha uygun olacağına kanaat getirip dilcikli kalem aşısı olmak kaydı ile bir fidancı ile anlaştım. nedenmi dilcikli kalem aşısı çünki göz aşısındada insanları kandıran bir sürü fidancı var.. fidanın tepesini aşı yapar gibi vuruyorsun mecburen kesilen yerin altından göz sürüyor süren gözü bırakıyorsun büyüyor kandıracak insan nasılsa çok satıyorsun aşılı diye aşı falan yok ortada...

hani fatih altaylı yazılarının altına ne zaman adam oluruz diye eklemeler yapar.??

dürüst olmayı başarabildiğimiz zaman, kişisel çıkarları bırakıp doğruları söylediğimiz zaman