PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ceviz

ekrem acar
17.07.08, 08:35
merhabalar,

Kara sulak(tabanı su tutan yer)yerde ceviz yetiştirebilirmiyim? Konu ile ilgili yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

Ekrem ACAR

Selahattin YILMAZ
17.07.08, 10:21
Sayın ekrem acar, ceviz ağacının kökleri oksijene özellikle hassastır, taban suyunun fazla olduğu yerlerde özellikle kök boğulmasına sebep olur. O nedenle ceviz yetiştirme fikrinizi yeniden düşünmenizi tavsiye ederim.

TABİATCI
20.08.08, 10:04
en az 5m derinlikte drenaj yaparsanız ve suyunu tahliye yapıp,toprak analizi yaptırıp ;değerlendirme uygun olursa neden olmasın.Tabi bunalr zahmetli ama,eğer araziyi değerlendirmek istiyorsanız drenaj gerekli.

kerdi
20.08.08, 13:42
Değerli Dostlarım,yüzeyin 2 mt sonrası taş olan yere ceviz ekimi konusuna ne diyorsunuz.Bu arazi ağaç ekilmek için alınmış bir arazi değil.Yatırım maksatlı alınmış ,belki 15-20 yıl sonra inşaatla dolacak bir yer.

selsarac
20.08.08, 14:49
Ceviz Derin topraklar ister, derin köklüdür. Uzun ömürlüdür asıl verim çağında kesilmesi bence yazık olur.

Size tavsiyem erik, kayısı, kiraz vişne gibi bakımı kolay türler yada elma gibi yüzlek köklü meyveler seçmenizdir. Ancak toprak durumu ve iklim yer gibi konuları konuşmalıyız.

kızılcık
06.05.09, 15:46
merhaba ben balıkesir ivrindi de ilkbahar geç donlarının olduğu (nisan sonuna kadar) yerde 6 dönümde ceviz yetiştirmek istiyorum.hafif eğimli batıya dönük verimli bir toprakta hangi cinsler yetişir.yalova kesinlikle verim vermiyor.birde chandler kaça kaç dikilir.tozlayıcısı hangileridir.

turanx
18.11.11, 11:57
bodur ceviz nedir agacın boyu nekadar olur

hidemirci
20.05.14, 16:52
hayırlı işler, hayırlı kazançlar. ankara ili gölbaşı ilçesi topaklı mahallesi ikizce göletine 10 metre mesafede 9 dönüm kadar bir tarla satın aldım. ve toprak boş kalmasın hemde uğraş olsun diye ağaçlandırmak istiyorum. gidip geldikçede masraflarımın karşılamasını sağlamak için ceviz yetiştirmeye karar verdim. sizlerden ricam tecrübelerinize dayanarak hangi tür ceviz dikmeliyim. rakım 1100 metre tarlanın bir kısmından su 2-3 metreden çıkıyor o bölgeyeye drenaj yaptırmayı düşünüyorum. cevaplarınız şimdiden için çok tşkler.

sipahiii
20.05.14, 22:52
hayırlı işler, hayırlı kazançlar. ankara ili gölbaşı ilçesi topaklı mahallesi ikizce göletine 10 metre mesafede 9 dönüm kadar bir tarla satın aldım. ve toprak boş kalmasın hemde uğraş olsun diye ağaçlandırmak istiyorum. gidip geldikçede masraflarımın karşılamasını sağlamak için ceviz yetiştirmeye karar verdim. sizlerden ricam tecrübelerinize dayanarak hangi tür ceviz dikmeliyim. rakım 1100 metre tarlanın bir kısmından su 2-3 metreden çıkıyor o bölgeyeye drenaj yaptırmayı düşünüyorum. cevaplarınız şimdiden için çok tşkler.
cevizden ne kadar süre içinde verim alınıyor sayın hdemirci