PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ceviz yetiştirmek istiyorum

yasko-81
19.07.08, 09:17
balıkesir/manyas'da eğimli ve susuz arazide 20 dönüm de ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum devletin bu iş için yardımıda varmış bu işe nasıl başlarım GİRİŞ.GELİŞME VE SONUCU nedir? birde cevizin budanması ve boyunun uzamaması meyve verimini arttırdığını duydum doğruluk payı nedir?

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

meyre
19.07.08, 13:57
susuz bi alanda nasil yapıcaksınızki yetişriciligi. benim bildigim cevizde öyle budama yok ayrıca artik ceviz türlerinde yarı bodur agaçlar var bunu yalova atatürk araştırma merkezine tel açarakta daha detaylı bilgi alabilrsiniz orasi bu ceviz konusunda yeni çeçitler bulmuşlardi.

yasko-81
19.07.08, 16:38
bilgi için teşekkürler taşıma suyu düşünüyorum eğimli bir arazi ust kısma depo kurmayı suyu o kısımdan dağıtmayı planlıyorum ama böyle bir arazi için ne tür ceviz ekmem gerekir arazinin durumunu bu yüzden vurgulamıştım
ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

meyre
19.07.08, 17:53
o zman size şöyle birsey tavsiye edebilirim tepeye bi depo korsunuz ordan aşagı dogru damla sulama yaprsin ayrica gübrenizide o tanktan verirsin sizin içn daha iyi olur su kaybınız olmaz . Ceviz türünüzü orada çevrenizde yapanlar varsa o cinslere bakın veya o bölgenin ilçe tarım müdürlüklerinden bilgi alirsanin daha iyi olur iklim ve araziyi onlar daha iyi tahli ederler orda. ayrica bahçe bide toprak tahlili yaptirirsaniz çok iyi olur isizn için topragınızın yapısı çok öneml çünkü . ben tşk ederim yardimci olabiliyorsam

Selahattin YILMAZ
19.07.08, 20:21
Eğer ilk 2-3 yıl taşımaylada olsa fidanlara sahip çıkabilirseniz ceviz sizi memnun edecektir ancak yine de aşırı susuz geçen yıllarda takviye etmeniz ve hatta mümkünse damla sulama sistemi kurmanızı öneririm. Eğer fidan ihtiyacınızız olursa tüplü ve sertifikalı yardımcı da olabilirim.

ERYAPRAK
03.09.08, 16:54
Eğimli ve susuz bir arazide ceviz yetiştirmek sadece biraz zahmetli değil aynı zamanda masraflı da olur lakin imkansız değildir.20 dekar araziye 200 kadar fidan dikmeniz ideal olur.Alacağınız bu 200 fidanın sertifikalı olması şarttır.Aldığınız fidanlara mutlaka fatura almalısınız.Faturanın arka yüzüne satıcı kaşe ve imza atmalıdır.Tabiki çiftçi kayıt sisteminede kayıtlı olmalısınız.Kayıtınızı senenin istediğiniz zamanında yapabilir,güncelliyebilirsiniz.Bu evraklarla Tarım il Md.ne müracat edip dekar başına verilecek hibe yardımdan faydalana bilirsiniz.Ayrıca basınçlı sulama ( damlama ) sistemlerinede faizsiz 5 yıllık krediler kullandırılıyor.Ama onun presedürü çok daha uzun.
Ceviz yetiştiriciliği uzun zaman ve emek ister.Ancak kesinlikle zor değildir. Cevizi dede diker , oğul bakar , torun yer.(Giriş,gelişme,sonuç)
Cevizin budanması 3 aşamada özetlenebilir.dikim budaması , genç fidan budaması , yetişkin ağaç budaması. Budama şekliniz ağacı çok boylandırmadan taç gelişimine önem verecek şekilde olursa hem verim için faydalı olur hemde hasat kolay olur.

selsarac
03.09.08, 17:09
Sayın eryaprak sitemize hoşgeldiniz. Sizinle tanışmak isteriz. Lütfen forum ana sayfasında tanışma bölümünde kendinizi kısaca tanıtabilirmisiniz. sitemizden umarım memnun kalacaksınız.

emin kebeli
06.11.09, 18:56
merhaba selahattin bey Ben 2 yıl önce emekli olup köyüme döndüm 40 dönüm sulanır arazim var fakat ağustos ayında dere kesiliyor buraya bodur ceviz dikmek istyorum burası yazın sıcak kışın çok kuru ayaz oluyor.

ayrıyeten küçük bir sera yapmak irtiyorum.

bahçeye biber ve salatalık ekiyoruz bunlar çiçekten sonra kuruyor
domatesler çürümeye başladı yardımcı olabilirmisiniz .

YERİMİZ :KASTAMONU ARAÇ TA

ceviz
07.11.09, 08:00
merhabalar sayın ?
önce net yazayım su yoksa ceviz de yok
susuz ceviz olmaz hatta meyvecilik olmaz
önce sizn suyun temin yoluna gitmanizi tavsiye ederim
MEHMET SÜTYEMEZ

emin kebeli
07.11.09, 16:48
Mehmet bey ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

mogutcu
14.12.09, 10:24
Slm dostlar,
Eskişehir , Alpu da 10 -15 dönüm arazide ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum. Toprak analizini yaptıracağım. Ama beni en çok düşündüren bölgede don olayının fazlaca olması. Buna nasıl önlem alabileceğimiz. Ve de bölgeye en uygun türün hangisi olduğu
hakkında bilgi talep etmekteyim.
Topraklar verimli, arazi düz , bölge ova, rakım olarak 800 m. civarı sulama imkanımız var.
Rüzgar bilgiisde aşağıdaki gibi.
Eskişehir'de rüzgarlar, kışın doğudan batıya eser. Baharın ilk aylarında kuzeybatı rüzgarları hakimdir. Baharın sonunda güneybatı, batı ve kuzeybatıdan gelen rüzgarlar görülür.
Yaz mevsiminde bazen geçici olarak günlük şiddetli doğu rüzgarları da görülebilir. Sonbaharda ise, eylül sonundan itibaren doğu, kuzeydoğu ve güneydoğu rüzgarları ortaya çıkar.

Ahmet ALBAYRAK
30.12.09, 11:17
Sayın site yetkilisi

Trabzon-Maçka ilçesi dağ köyünde fındık bahçemiz var. Fındık ağaçlarını söküp ceviz yetiştirmek istiyorum. Arazi eğimli ve sulak. Rakım yüksek. Toprağın kireç durumunu bilmiyorum. İstanbul-Arnavutköyde ikamet ediyorum. Buradaki bahçe sahipleri Bodur Ceviz yetişebileceğini söylediler. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Saygılar ...

atmaca147
26.09.11, 21:10
arkadaşlar ben yeni üye oldum. 35-40 dönüm tarlam var. chadler cinsi ceviz dikmek istiyorum. 6 aydır nasıl dikilir budama sulama gübreleme ilaçlama hasat kurutma hakkında internet üzerinden bir çok siteye girerek kendimi bu konuda yetiştirmeye çalışıyorum. Biraz eğitimde alırsam tam çiftçi olurum herhalde. Yalnız benim problemim dürüst olayım aldanmak aldatılmak istemiyorum.Çit sistemiyle yaklaşık 1000-1100 fidan dikicem artezyendir ,etrafının çevrilmesidir,damlamasıdır ,maliyetlerini çok iyi biliyosunuz banka kredisiyle yapacağım için sıkıntı büyük olur.Onun için tarla kumsak ph si uygun 7-7.5 tam idaal su tuzsuz rakım 1050 yıllık soğuklama ihtiyacı 1000-1200 saat yalnız tek bilmediğim ilkbahar ve sonbahar erken soğukları. Birde chadler cinsinin buraya uygunluğu.bana her konuda vede fidanları alabileceğim eğitim verecek kurum vede kuruluş varsa arkadaşlar sizden ricam verebilirseniz minnettar olurum.

göksal taka
28.09.11, 12:20
merhaba arkadaşlar ben ceviz fidanı üreticisiyim ceviz ile ilgili her türlü sorununuzda size yardımcı olabilirim.Ayrıca elimde her çeşit ceviz fidanı bulunmaktadır.Fidanlar kendi üretimimdir.0539 432 34 85

a.mithatokutan
11.11.11, 16:16
Herkese Selamlar,
Ben ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum ancak teşviklerle ilgili farklı farklı bilgiler duyuyor, okuyorum.
Öncelikle teşvik sadece ilk kuruluşta mı veriliyor yoksa her sene mi?
bilgi rica ederim.

tayfur tanrıkulu
12.11.11, 23:30
merhabalar Ankarada rakımın 1000 1050 olduğu köyümüzde 20 dönüm tarlamıza kaman 1 ve kaman 5 ceviz fidanları dikmek istiyorum erken ve geç gelen donlardan yana tedirginim sizce çeşitseçimi doğrumu yada çeşit öneriniz varmı şimdiden teşekkürler...

06endemik
13.11.11, 18:54
sayın tanrıkulu ben kamanlıyım.Kaman cevizi hakkında bilgi verebilirim bende ankaradayım.Görüşebiliriz.05363515724 telefonum.

göksal taka
13.11.11, 20:56
merhabalar cevizle ilgili her konuda bilgi verebilirim.Ayrıca kaman cevizi dahil her cins ceviz fidanı elimdemevcuttur.0539 432 34 85