Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor

Asma-Üzüm Budama

ORTAK KONULAR, HASTALIK ve ZARARLILARLA MÜCADELE, BAKIM, BITKI BESLEME,MEVZUAT kategorisinde ve Budama forumunda Asma-Üzüm Budama balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
Asma budama hakkında bilgi verebilir misiniz? Üzüm almak için yapılan budama hakkında? Hangi tarihleride yapılır? Nasıl yapılır? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...

 1. #1
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  10.Ekim.2008
  Mesajlar
  26
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Smile Asma-Üzüm Budama

  Asma budama hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Üzüm almak için yapılan budama hakkında?
  Hangi tarihleride yapılır? Nasıl yapılır?
  Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler


 2. #2
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  17.Ocak.2008
  Mesajlar
  119
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  Asma yetiştiriciliği bilgi,tecrübe ve profesyonellik gerektiren hassas bir iştir.Toprak isteğinden iklim isteğine kadar bir çok konuya hakim olmanın yanında bakımınada çok dikkat etmek gerekir.Öyle ki bu bakım işi bitkinin size maksimum düzeyde ürün vermesini sağlayacaktır.
  Bahsettiğiniz budama da, bakım önlemleri içinde önemli bir yer tutmaktadır.Ana amaçlardan biri de asmanın vejatatif ve generatif gelişimini dengeleyerek verimi arttırmak olarak söylenebilir.
  Genel olarak bilgi ve tecrübe isteyen budama konusu süs bitkileride dahil olmak üzere ülkemizde fazla bilinmeyen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.
  Bu sebeblerden dolayı sözü daha kapsamlı bir cevap olması adına ALATA BAHÇE KÜLTÜRLERİ NİN YAYINLADIĞI broşürün ilgili kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.umarım faydası olacaktır.
  Saygılarımla...
  Hazırlayan:
  Arife BAYRAM , Ziraat Yüksek Mühendisi


  Budama, asmada vejetatif gelişme ile generatif gelişme arasıdaki dengeyi kurmayı sağlayarak en yüksek kalitede verim ve ürün elde etmek, kültürel işlemleri kolaylaştırmak, asmaya uygun şekli vermek ve bu şeklin verim dönemi boyunca korunmasını sağlamak, çeşide ve büyüme gücüne göre asmada göz bırakmak amacıyla bir yıl önce ürün vermiş dallar ile kurumuş veya şekli bozucu dalların kurallarına göre çıkarılması işlemidir.

  Budamanın Amaçları:

  Asmanın ürün veren organlarının asma üzerinde ve asmalar arasında dengeli şekilde belli bir sayıda dağıtıp yerleştirmek ve bunun uzun süre korunmasını sağlamak
  Kültürel işlemlerde (toprak işleme, ilaçlama, hasat) kolaylık sağlamak ve asmaya şekil vermek
  Asma üzerindeki “yaprak/salkım” oranını dengede tutmaktır.
  Budama yapılış zamanına göre;
  Kış budaması
  Yaz budaması olarak ikiye ayrılır.
  Kış Budaması
  Kış budaması, asmalarda yaprakların dökülmesinden gözlerin sürmesine kadar olan dönemde yapılır. Don tehlikesi olan yerlerde budama daha geç, olmayan yerlerde ise daha erken yapılır. Kış budaması sırasında bırakılacak olan dalların tam olgunlaşmış olması gerekir. Dalların iyi olgunlaşması öz bölgesinin dar olmasından, bükülünce kırılmasından ve renginin kahverengine dönmüş olmasından anlaşılır. Aynı zamanda bırakılacak olan dallarda herhangi bir hastalık belirtisinin de olmamasına dikkat edilmelidir. Budama yapılırken şekil korunmalıdır. Asmanın yaşlı kısımlarından oluşan obur dallar zorunlu olmadıkça asma üzerinde bırakılmaz.
  Kış budaması sırasında bırakılacak olan dalların uzunluğuna göre;

  Kısa budama,
  Uzun budama,
  Karışık budama olarak uygulanabilir.
  Kısa budama: Bir yaşlı dalların, dip kısmına yakın 1-4 göz üzerinden budanması işlemidir. Dip gözleri verimli olan çeşitlerde uygulanır. Kardinal, Alphonse Lavellee, Perlette, Karerik, Çavuş, Hafızali, Razakı, Hamburg Misketi...
  Uzun budama: Bir yaşlı dalların 8-15 göz üzerinden budanması işlemidir. Bu budama şekli dip gözleri fazla verimli olmayan çeşitlerde uygulanır. Pembe Gemre, Sultani Çekirdeksiz, Yuvarlak Çekirdeksiz, Yapıncak. Bir asmada genellikle 2-6 arasında uzun budanmış dal ve o kadar da kısa budanmış dal bulunur. Böylece gelecek yıl bırakılacak olan uzun ve kısa dallar da oluşturulmuş olur.
  Karışık budama: Bu budama şeklinde hem uzun hem de kısa budanmış dallar bulunur. Yuvarlak ve Sultani çekirdeksiz ve Perlette.

 3. #3
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  17.Ocak.2008
  Mesajlar
  119
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  Asmada yapılacak yaz budamasıda aşağıda anlatılmıştır.Umarım faydalı olur.
  Saygılarımla...

  Hazırlayan:
  Arife BAYRAM , Ziraat Yüksek Mühendisi .
  ALATA

  Yaz Budaması
  Asmanın büyüme döneminde, yeni sürmüş tomurcuk ve taze sürgünlerin alınması, sürgünlerin kısaltılması, yaprakların ve koltuk sürgünlerinin alınması işlemlerine denir. Bunun yanısıra ürünün kalitesinin arttırılmasına yönelik bilezik alma, salkım ve tane seyreltme gibi uygulamalar da yaz budaması olarak değerlendirilir.
  Bağlarda uygulanan başlıca yaz budamaları şunlardır.

  Filiz alma: Asmaların yaşlı kısımlarından çıkan filizlerin alınması işlemidir. Salkımsız sürgünler de alınır. Böylece asmanın gücünün salkım ve dallara gitmesi sağlanır. İlkbaharda son salkımların görülmesinden hemen sonra yapılır.

  Uç alma: Kuvvetli büyüyen verimli yazlık sürgünlerin uç kısımlarının değişik uzunluklarda çıkarılması işlemidir. Salkımların daha iyi beslenmesini sağlamak amacıyla yapılır. Sürgünün uçtan 7- 15 cm'lik kısmı çıkartılır. Uç alma sürgünler 40-45 cm olduğu dönemde yapılır.

  Tepe alma: Verimli yazlık sürgünlerin haziran ve temmuz aylarında uçtan itibaren 30-60 cm'lik kısımlarının kesilerek veya koparılarak çıkarılması işlemidir. Bu işlemin amacı sürgünlerin daha iyi odunlaşmalarının sağlanması hem de yazlık sürgünlerin üzerindeki koltuk sürgünü gelişiminin teşvik edilmesidir. Böylece sıcak ekolojilerde salkımlarda güneş yanıklıklarının oluşması engellenir.

  Koltuk alma: Özellikle uç ve tepe almadan sonra koltuk sürgünleri oluşur. Bunlar hızlı geliştiğinden besinlere ortak olur. Bu nedenle serin iklimlerde mümkün olduğunca kısa sürede alınması gerekir.

  Yaprak alma: Nemli ve serin bölgelerde, sık dikilmiş ve özellikle goble şeklinde terbiye edilmiş asmalarda yapraklar, üzüm salkımının güneş almasını engelleyerek renklenme ve olgunlaşmayı geciktirir. Ayrıca mantarsal hastalıklar havalanmanın yetersiz olmasından dolayı artar. Bu nedenle salkımları örten dipteki yaşlı ve sararmaya başlamış yaprakların koparılması şeklinde yapraklarda seyreltme yapmak gerekir. Yaprak alma, üzümlerin irileştiği ve üzerlerinin mumsu pus tabakası ile kaplandığı zaman yapılmalıdır.

  Bilezik alma: Bilezik alma, asmalarda çiçek silkmesini önlemek, tane tutumu ile tane ve salkım iriliğini artırmak ve erken olgunlaşmayı sağlamak için yapılır. Asmanın gövde, kol, iki veya bir yıllık dalları üzerinde 5 mm genişliğindeki kabuk ve floem tabakasının özel yapılmış bir çift ağızlı kesici makas veya bıçakla çepeçevre çıkarılması işlemidir.

  Çiçek salkımı seyreltme: Asmalarda çiçek salkımları yeni sürgünlerde yapraklarla beraber oluşur ve 6-8 hafta içerisinde çiçeklenme meydana gelir. Çiçek salkımlarının bir kısmının doğuşundan kısa bir süre sonra dipten çıkarılması şeklinde yapılır.

  Salkım seyreltme: Asma üzerinde fazla görülen salkımların tane tutumundan hemen sonra alınmasıdır. Salkım seyreltmede amaç tane iriliğinin arttırılmasıdır. Daha çok salkımı sıkı ve çok iri salkımlı çeşitlerde yapılır.

  Tane seyreltme: Salkımların uç taraflarının veya kanatlarının ya da fazla sık olan bölümlerinin kesilmesiyle yapılan seyreltmedir.

  Dip sürgünlerinin çıkarılması: Üzerine aşı yapılmış olan anaçtan oluşan sürgünlerin koparılması işlemidir. Bu işlem yapılmazsa bazı durumlarda aşının atmasına bile sebep olabilir.

 4. #4
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  10.Ekim.2008
  Mesajlar
  26
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  Verilen bilgiler için teşekkür ederim.. Şu anda Kasım ayındayız havalar güzel.. asmamdaki yaprakların bir kısmı yeşilimsi ama suyu çekilmiş durumda bir kısmı kahve renge bürünmüş durumda.. havaların güzel olmasından dolayı bazı ağaçlarda tomurcuk oldu.. yani iklim normallerinin üzerinde sıcaklıklar olduğundan budama dönemi biraz kaydı gibi...
  Ben de iki tür var.. bir tür çavuş.. bir tür sultan..
  Kasım ayı itibariyle şu anda bunlara budama yapabilir miyim... Üzüm vermeleri için budama yapıcam.. dolayısıyla kısa budama yapmayı düşünüyorum.. çavuş üzümüm çok seyrek ve az verdi bu sene 4. senesi çok boy attı ben de üzüm vermesi için kısa budama yapmayı düşünüyorum..
  Konu ile ilgili görüşlerinizi yazarsanız sevinirim..
  Teşekkürler

 5. #5
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  Sn Ferit Burak:Bozcada Çavuş'u Kısa budamada yapılan üzüm çeşididir.Ayrıca bı üzüm çeşidimiz için tozlayıcı gereklidir. Bu üzüm çeşidi için genellikle Karasakız adlı siyah, şıralık bir tür üzüm çeşidi önerilir.Sultani çekirdeksiz üzümü karışık budama tercih edilir.Kardeşimiz güzel bir yazı uygulamış tekrar değerlendirerek uygulamanızı tavsiye ederim.Yalnız iş sadece budamayla olmuyor, diğer sulama,gübreleme, ilaçlama gibi konularada dikkat etmeniz gerekli esen kalınız.

 6. #6
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  10.Ekim.2008
  Mesajlar
  26
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..
  Muhabbetle

 7. #7
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  10.Ekim.2008
  Mesajlar
  26
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  çok özür dilerim tam olarak anlayamadığım için tekrar sorayım istedim.. ben istanbulda ikamet ediyorum. istanbulda kışın don olayları olabiliyor. Benim asmalarımda budama yapmam gerekiyor.. yukarıdaki konularda kış budaması yaz budaması olarak iki budamadan bahsediliyor. Ben şu anda istanbulda asmalarıma kış budaması yapabilir miyim?
  Teşekkürler..

 8. #8
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  Sn Ferit Burak:Kış Budamasıyla ilgili satırı tekrar okuyunuz.Bu Budamadan amaç,Kışın karlı havada budama değildir.İklime ve yöreye göre değişir.Kendimizden örnek vereyim.Ben Orta Anadolu'da budamaya
  Mart başlarında başlarım.Yani artık Kış'ın şiddeti ve Artık geçmeye başlamış ve bahar ilk adımını atmış demektir.Bu demek değildirki Kış geçmemiş, ama asma uyanmamış ve ağlama yoktur.Bana göre bu işlem, 10-15 gün sürebilir.Önemli olan bitki'nin uyanmadan ve şiddetli soğuklardan sonra bu işlemin tamamlanmasıdır.Bu yöreye göre değişir.Bazı yıllarda kış uzun sürebilir, mevsim takip edilirek işlem sonuçlandırılır.Bu işte bilgi, beceri ve tecrübede önemlidir.Konuyu yeniden değerlendirerek, anlamdığınız konuları tekrar sorabilirsiniz.Esen kalınız.

 9. #9
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  10.Ekim.2008
  Mesajlar
  26
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  sayın tabiatçı, yazınızı dikketle okudum. siz orta anadoluda mart ayında budama yaptığınızı yazmışsınız.. Benim merakımı ve cevabını aradığım soruyu soruyorum. Kış budaması istanbulda ekim ayında yapılabilir mi? (istanbulda aralık sonu ve ocak ayı başında gibi kar yağar buna rağmen ekim ayında asma budanır mı kış budaması olarak)
  Teşekkürler

 10. #10
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Asma-Üzüm Budama

  Sn Ferit Budak:Ege ve Akdeniz bölgesindeki, hatda buna marmarada dahil bazı üreticilerimizin Yaprak döküldükten sonra kısmi kış budaması yaptıklarına şahit oldum. Ama bunlar sonderece profosyenel bağcı.Size önerim; İhtimalleri göz artdı etmeyelim,Mevsim şartlarınıda değerlendirerek, Şubat sonu Budama yapmanızı tavsiye ederim.Yalnız bu illaki geçerli bir kaide değildir.Mevsim şartları çok önemlidir.Size Ekim ayı kış Budaması tavsiye etmiyorum.Zira İklimler çok değişti;Benim size önerim erken ilkbahar budamasıdır.Esen kalınız.

Benzer Konular

 1. Saksıda asma
  Konu Sahibi denizakvaryumu Forum Bağcılıkla İlgili Sorular
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 22.Nisan.2009, 05:31
 2. Asma Anaçları
  Konu Sahibi ubeyd Forum Bağcılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Austos.2008, 11:00
 3. üzüm Yetiştiriciliği Ve Budama
  Konu Sahibi selsarac Forum Bağcılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mays.2008, 07:28
 4. Asma Ağustos Böceği
  Konu Sahibi kaan Forum Bağ Zararlıları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Mays.2008, 12:01
 5. Tariş Üzüm Birliği, çekirdeksiz kuru üzüm avans fiyatını 1,20 YTL olarak açıkladı
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Bahcesel ve Tarımsal Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Aralk.2007, 01:51

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306