TEMİZLEME
İç mekanlarda bulundurulan süs bitkilerinin yaprakları üzerinde zamanla ince bir toz tabakasının oluştuğu görülür. Binken bu tozların zaman zaman temizlenmesi yalnızca yaprak porlarının tozlarla tıkanması sonucu bitki solunumuna uygun olmayan etkileri ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda onların güzel canlı görünüş ve renklerini ortaya koymak açısından da önemlidir.
Yaprakların temizlenmesi, duyarlı olmayan bitkilerin oldukça ince delikli sulama süzgüleri ile iyice yıkanmaları suretiyle yapılır. Kirece karşı çok hassas olan bitkilerin yıkanması kireçsiz su (olanaklı ise yağmur suyu) ile yapılmalıdır.
Parlak yapraklara sahip olan bitkilerin (sözgelişi Ficus, Monstera, Philodendron, Schefflera vb. gibi) yaprakları,yıkanma yerine içerisinde yağmur suyu veya kireçsiz su bulunan bir kovaya batırılmış bir sünger veya yumuşak bir bez ile dikkatli bir şekilde silinmek suretiyle temizlenebilir. Kışın kullanılan suyun oda sıcaklığında (15-18C) veya birkaç derece daha yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Temizlemede sabunlu su kullanılabilir, ancak kesinlikle deterjan kullanılmamalıdır. Yaprakların çok sık temizlenmesi uygun değildir, çünkü bitkiler zararlanabılırler. Ayrıca, temizleme sırasında yeni çıkan yaprakları incitmemeye özen gösterilmelidir. Temizleme sırasında yaprağın alt yüzü elin iç kısmı ile desteklenmeli, üst yüzü ise hafifçe bastırarak silinmelidir. Öte yandan, fazla miktarda su dökerek veya su sıçratarak yapılan yıkamalarda , yaprakların üzerinde donuk su lekeleri oluşur. Bu lekeler yaprakların hafif bir şekilde silinmesi ile çıkmaz; bunun için yaprakların ovularak silinmesi gerekir.
Böyle bitkiler, saksıları harcın dökülmemesi için polietilenle sarıldıktan sonra sabunlu su içerisine daldırılır. Bitki su içerisinde tutulurken yaprakları sünger ile temizlenir.
Saintpaulia ve Sinningia gibi yapraklarının üzeri hafifçe tüylü olan bitkilerin, yıkanması veya silinmesi sakıncalıdır. Böyle bitkilerin yaprakları veya çiçekleri üzerinde bulunan tozlar, yumuşak bir fırça yardımıyla uzaklaştırılmalıdır.
Piyasada bitkilerin yapraklarını temizlek ve parlatmak amacıyla kullanılan, sprey veya sıvı şeklinde çeşitli kimyasal maddeler satılmaktadır. Bunlar kaplarının üzerinde yazılı kurallara uyularak kullanıldıklarında bitkilerin güzel bir görünüm almalarını sağlarlar. Ancak, aşırı ve yanlış kullanımları çok zararlı sonuçlar doğurabilir. Bir yaprak temizleyici, eğer ilk kez kullanılıyor ise, bunu bir yaprak parçasında deneyip, yapraklara herhangi bir yolla zarar vermeyeceği anlaşıldıktan sonra kullanılması önerilebilir. Platycerium, Saintpaulia ve Sinningia gibi tüyla yapraklı bitkilerde; Rex-Begonia'larda; Ficus ve Monstera bitkilerinin uç kısımlarındaki yumuşak yeni yapraklarda kimyasal yaprak temizleyicilerin kullanılması sakıncalıdır. Özellikle sıcaklığın düşük (15C'nin altında) olduğu zamanlarda bu maddelerin uygulanması zararlı olmaktadır. Ayrıca, bitkilerin yapraklarını kimyasal maddelerle temizlendikten sonra, onları tam güneş ışığı ile karşı karşıya bırakmamaya özen gösterilmelidir. Sonuç olarak, bu maddeler mümkün olduğu kadar az kullanılmalı ve seçilirken dikkatli davranılmalıdır.