Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree4Likes

Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

Özel Meyvecilik kategorisinde ve Ceviz forumunda Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
...

 1. #1
  Administrator
  Üyelik tarihi
  06.Kasm.2007
  Mesajlar
  3,904
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları


  Meyve ağaçlarının çoğaltılması ve geliştirilmesi için kullanılan metotlardan biri de aşıdır. Dikim sonrasında toprak yüzeyine çıkan ve hızla gelişen çöğürlerde bakım işleri yapılır (Şekil 2). İyi bir bakımla çöğürler aynı yıl aşıya getirilebilir. Gerek çöğürün ve gerek aşı kaleminin kabuk kalınlığının aynı olması, diğer bir ifade ile aynı yılın sürgünü olması, aşı tutma oranını artırır ve aynı yılda aşı yapılabilir. Çöğürlerin birinci yıl aşıya gelmemesi durumunda ikinci yıl yapılacak yama göz aşısında başarı oranı düşer. Bu nedenle, ikinci yılın ilkbaharında çöğürlerin tepesi, toprak seviyesinden 2-3 göz üzerinden kesilerek, yama göz aşı için kalem ve anacın aynı yılın sürgünü olması sağlanır. Yeni çıkan bir yıllık sürgüne yama göz aşısı yapılarak bu aksaklık giderilmeye çalışılır.


  Ceviz fidanı elde edilmesinde çok kullanılan aşı yöntemleri aşağıda kısaca açıklanmıştır.

  Yama Göz Aşısı  Şekil 3. Aşıya hazır ceviz çöğürü Şekil 4. Cevizde yama göz aşısının yapılışı.
  İklim koşullarına bağlı olarak aşı zamanı değişebilir. Aşıya başlama zamanı, çöğürün kabuk verip vermediğinin kontrolü ile anlaşılır. Genellikle tohum ekilen yılın ağustos ayının başından eylül ayı ortalarına kadar aşılama yapılabilir. Tohumdan aynı yıl elde edilmiş olan çöğürün boyu, toprak yüzeyinden 15-20 cm yükseklikte, çap kalınlığı en az 1.5-2 cm olmalıdır.


  Şekil 3-4'de görüldüğü gibi çöğürler aşıya gelmiş ise, aşıdan bir hafta önce sulanmalı, sulamadan 1-2 gün sonra da çöğürlerin yaprakları temizlenerek uç alınmalı ve 2-3 yaprak (soluk dalı) bırakılmalıdır. Bu işlemlerden sonra aşı uygulamasına başlanmalıdır. Aşıda en önemli husus; aşı kalemlerin günlük olarak kesilip kullanılmasıdır. Zorunlu olmadıkça aşı kalemleri stok edilmemelidir. Aşı yapıldığı sürece aşı kalemleri nemli bir çuval içerisinde aşı parselinde muhafaza edilmelidir.


  Kullanılan aşı kalemleri ne kadar pişkin ve dolgun olursa, aşı tutma oranı da o derece yüksek olur. Aşı kalemlerinin uç kısmında oluşan gözlerden, zorunlu olmadıkça göz alınmamalıdır.


  Aşı, çift ağızlı özel aşı bıçağı ile yapılır. Aşı kalemi ile kullanılan çöğür, aynı yılın sürgünü olmalıdır. Yama göz aşısı için aşıdan sonra iklim şartlarına bağlı olarak gece ve gündüz ısı farkının az olması, yani sıcaklığın maksimum 27C, minimum 21 C ve nisp nemin yüzde 50 ile yüzde 60 arasında olması aşı başarısını yükseltir. Aşı yapıldıktan üç hafta sonra aşılar kontrol edilmeli ve aşı bağı çözülmelidir. Eğer aşı kaynaşmasını sağlayan kaynaşma dokusu (kallus) yeterince oluşmamış ise, aşı bağı 4-5 hafta sonra çözülmelidir.


  Özellikle dış koşullarda yapılan aşılarda, aşı zamanı iyi seçilmelidir. Çünkü yıllara göre ekolojik koşulların değişim göstermesi, aşılarda her bölge için en uygun aşı zamanının seçilmesi gerektiğini göstermektedir.


  Diğer meyve türlerinde kullanılan rafya yerine, cevizde aşı bağı olarak beyaz mat renkli plastik bant, 8-10 mm genişliğinde şerit şeklinde kesilerek kullanılmalıdır. Plastik bağın kullanılmasıyla, aşı yerinde boğulmaya engel olunarak, düzgün bir fidan gelişmesi sağlanır.


  3.6.2. Omega Aşısı


  Yarma kalem aşısının bir benzeri olan makineli omega kalem aşısı, uygulamada yeni bir aşı yöntemi olarak yer almıştır. Türkiye şartlarında şubat ve mart aylarında yapılmaktadır.


  Omega kalem aşısının önemli özelliği, yama göz aşısı uygulanan ve sonuç alınamayan 1-2 yaşlı çöğürlerin araziden sökülerek, bu aşı yöntemiyle aşılanması ve sıcaklık kontrolü yapılan kapalı bir alanda muhafaza edilmesi esasına dayanmaktadır. Bu yöntemde de çöğür ve kalem kalınlıklarının aynı olması istenir. EI veya ayakla kumanda edilen makine yardımı ile çok sayıda çöğüre aşı yapmak mümkün olmaktadır.


  Aşılanabilir özellikteki çöğürler sökülerek aşı odasına getirilir. Aşıya hazırlık işlemleri tamamlandıktan sonra, aşı makinesi yardımı ile aşı kalemi ve çöğürde omega şeklinde oyuklar açarak birbiri içerisine yerleştirilir. Yerleştirme işlemi tamamlanan aşılanmış çöğürler, daha önce hazırlanan 43 C'deki parafine batırılır. Hazırlanan harçla (Taze kavak talaşı ile yüzde 15-20 oranında perlit karışımı) doldurulan 60x70, 60x80 cm ebadında plastik veya ağaçtan yapılmış aşı sandıklarına aşılı fidanlar tek tek dizilir. Aşı sandıkları aşı odasına alınır. Odanın sıcaklığı tedrici olarak, gün aşırı 3 C artırarak sıcaklığı 25-27 C'ye ulaşınca sabitleştirilir. Sıcaklığın minimum 25 C, maksimum 27 C ve nispi nemin yüzde 60-70 olması istenir. Aşı odasının havalandırmasını sağlamak için havalandırma aspiratörü konur. Bu aspiratöre zaman ayarlı saat bağlanır. Belirli saatlere ayarlanarak otomatik olarak havalandırma sağlanır. Böylece hiç müdahaleye gerek kalmadan 24 saat havalandırma kontrol altına alınmış olur.  Şekil 5. Isı odasından çıkarılan aşılı fidanın torbaya alınması


  Aşılarda kaynaşma dokusu (kallus), yeteri kadar oluştuğunda aşı odasının sıcaklığı tedrici olarak günde 3 C düşürülür ve fidanların dış koşullara uyumu sağlanır. Daha önceden hazırlanan harçla doldurulmuş torbalara fidanlar dikilerek gölgeleme seralarına alınır. Burada sulama ve gübreleme gibi gerekli bakım işlemleri yapılır. Böylece dış şartlarda yapılan aşılarda, ancak 2-3 yılda aşılı fidan elde edilirken, Omega aşı yöntemi ile 16-18 ayda fidan elde etmek mümkün olmaktadır (Şekil 5).

  Dilcikli Aşı


  İlkbaharda uygulanan aşılardan biri de dilcikli aşıdır. Bu aşı çöğür ile kalemin yaşları farklı, fakat çapları birbirine eşit olması durumunda uygulanır. Özellikle yazın yapılan yama göz aşılarında aşı tutmayan çöğürlere ikinci yılın ilkbaharında dilcikli aşı uygulanabilir (Şekil 6).  Şekil 6. Cevizde dilcikli aşının yapılış aşamaları


  Kalem ve çöğürün aynı kalınlıkta olması, kambiyum dokusunun birbirine iyi temas etmesi bakımından önemlidir. Bu durumda aşı tutma oi-anı daha yüksek olur. Ancak diğer aşılara göre beceri ve dikkat isteyen bir aşı şekli olduğundan pratikte fazla yaygın değildir. Yapılan yama göz aşısı ile birbirini tamamlayan ve devamı sayılan bir aşı şekli olduğundan fidan üreticilerince zaman zaman kullanılmaktadır. Ayrıca iklimi soğuk geçen bölgelerde birinci yıl aşıya gelmeyen, o yılın devamında (ikinci yılın ilkbaharında) çap kalınlığı 2-3 cm olan ceviz çöğürlerinde dilcikli aşı önerilmektedir.

  Yarma Kalem Aşısı


  İlkbaharda iklim koşullarına bağlı olarak şubat ayının 15'inden mart ayının sonuna kadar yapılabilir. Yaz döneminde tutmayan bir yaşındaki çöğürlerle birlikte, 5 yaşındaki yabani ağaçlara dahi bu aşılar uygulanabilir (Şekil 7). En önemli husus, ilkbahar döneminde yapılacak aşılarda yabanilerin (çöğür) tepesini aşıdan önce fidanın kalınlığına bağlı olarak, toprak seviyesinden 20-30 cm yukarıdan kesilmesidir. Bu işlemden sonra özsuyun akıtılması için 7-10 gün beklenmeli ve sonra aşı yapılmalıdır.


  Yarma kalem aşılarında, aşıdan sonra aşı yerini fazla soğuk ve sıcaktan korumak, aşı tutma oranını artırır. Bu maksatla aşıdan sonra aşının çevresine silindir şeklinde sert kağıt veya plastik boru geçirilerek içine geçirgen kumsal toprak veya ince dere kumu, milli toprak doldurulur ve en az bir ay kadar bekletilir. Ancak havalar çok sıcak geçerse, harcı az miktarda su ile nemlendirmelidir.


  Yarma kalem aşılarında en önemli özellik, aşı kalemlerinin bitkiye su yürümeden önce kesilip +4C' de muhafaza edilmesidir.  Şekil 7. Cevizde yarma kalem aşısının yapılışı
  Diğer meyve türlerinden farklı olarak, yarma kalem aşısı yapılacak yabani ceviz fidanlarının tepesi 7-10 gün önce kesilmesidir. Çünkü özsu salgılaması cevizlerin aşılanmasında sorun yaratmaktadır. Aşı noktasındaki özsu birikimi, kaynaşma dokusu (kallus) oluşumunu ve kaynaşmayı engelleyerek aşı tutma oranını büyük ölçüde düşürür.

  Kaynak : tedgem.gov.tr

 2. #2
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  26.Mart.2011
  Mesajlar
  3
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  arkadaşlar siteye yeni kaydoldum.biraz acemilik çekiyorum burada çokgüzel bilgiler buldum.yöneticiye çok teşekkür ediyorum.benim sorunum 2 sene önce çöğürden ceviz diktim şimdi aşı yapmak istiyorum.ben ankaradayım ama cevizler yozgatta nisanın 10nda yozgatta olacağım.bu zamanda en uygun aşı metodu dilcikli aşımıdır.

 3. #3
  Zıraat Mühendisi Selahattin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Mays.2008
  Mesajlar
  863
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  Kalemleriniz eğer daha önceden alınmış ve muhafaza edilmişse mayıs ayına kadar aşı yapabilirsiniz, sadece aşı yapmadan bir hafta evvel kalemler kesilmelidir. Ağaçlar kesilince ağlama yapar bu ağlama kesildikten sonra yara yerini tazeleyip yüzeyide aşı bıçağıylada da düzgünce yüzey pürüzlülüğünü giderip aşınızı yapabilirsiniz. Aşı kaleminin yerinin üst noktasını aşı macunu ile kapatmalısınız aşı yerinide muhafaza altına almalısınız.
  TABATCI likes this.

 4. Thanks TABİATCI thanked for this post
  Likes TABİATCI liked this post
 5. #4
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  26.Mart.2011
  Mesajlar
  3
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  sn selahattin bey çok teşekkür ediyorum. yalnız aşı yerinin muhafazasını nasıl ve nezaman aşmamız uygunolur teşekkürler

 6. #5
  Zıraat Mühendisi Selahattin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Mays.2008
  Mesajlar
  863
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  Aşı noktasından yukarıya pet şişe, boru şeklinde poşet geçirerek nemli toprakla doldururlur bu şekilde aşı noksasının sabit ısıda ve nemli kalması sağlanır ve aşı kaleminin nem kaybetmesi önlendir. Aşının tepe noksasına ise mutlaka ya mum damlatın ya da aşı macunu sürün ki buradan nem kaybı ya da zararlı etkisi arız olmasın.
  TABATCI likes this.

 7. Thanks TABİATCI thanked for this post
  Likes TABİATCI liked this post
 8. #6
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  16.Temmuz.2010
  Mesajlar
  311
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  selahattin abi ben cevizlere kalem aşısını aşı macunu ile yapmıştım bu yöntem zararlımıdır zararlı ise üzerine toprak yapmam gerekirmi çünkü geçen sene ben aşıları toprakla yapmıştım toprak kuruyunca aşılar ölüyordu bu yüzden bende macun kullandım çünkü geçen sene erikleri macunla yapmıştım çok güzel tuttular hiç fire vermediler bende şimdi bu sene cevizlerede macun uyguladım sence ne yapmalıyım?

 9. #7
  Zıraat Mühendisi Selahattin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Mays.2008
  Mesajlar
  863
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  Aşı macunu kullanmak iyi bir tercih ancak bir şartla, o da aşı macununun uyanan gözü engellememesi kaydıyla.
  TABATCI likes this.

 10. Thanks TABİATCI thanked for this post
  Likes TABİATCI liked this post
 11. #8
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  16.Temmuz.2010
  Mesajlar
  311
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  aşı macununu ben önce cevizleri ikiye yardım sonra aşıyı yerleştirdim sonra bantla sıktım sonra anacın aşıyı yerleştirdiğim yerine macunu sürdüm sonra yine üzerini bantla yine örttüm doğrumu yaptım bilmiyom ama yarın foto çekip koyayım sende yorum yap yanlışsa baştan toprakla yaparım

 12. #9
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  23.Austos.2011
  Mesajlar
  2
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  Balıkesir ili Sındırgı ilçesi Kınık köyü mevkiinde 1.100 m yükseklikte 20 dönüm tarlamda 200 adet 5 yaşında damlama sulama ile sulanan etrafı telle çevrili bakımlı şebin -Bilecik ve yavuz ceviz çeşidim var.köyümüzde İlkbahar don olayından dolayı bu yıl ceviz verimim düştü. Heryıl ilkbahar aylarında don olayı görülmektedir.
  Yöremize de bulunan cevizler 6 mayısta yaprak ve çicek açıyor ekimin 10 cevizler toplanıyor yukarıda görüldüğü gibi bahar geç geliyor kış ve soguklar erken geliyor.

  200 adet 5 yaşındaki cevizin verimi yok gibi
  30 adet 15 yaşındaki cevizin verimi agaç başına 2 kg
  5 adet 40 yaşındaki cevizlin verimi agaç başına 20 kg
  cevizlerimi Chandler ve tozlayıcı olarak da pedro ile aşılamak istiyorum
  aşı kalemleri olarakbuzdolabında uyutulmuş yarma veye kabuk aşı sı yaptırmayı düşünüyorum.Kışın yörede şitdetli geçmesinden dolayı göz veya yangalı göz aşısı düşünmüyorum.konuyu bilenin beni bilginedirmesi fikir ve telefon numasını vermesini rica ediyorum. saygılarımla

 13. #10
  Asil Üye
  Üyelik tarihi
  28.Mays.2011
  Mesajlar
  64
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Cevizlerde Uygulanan Aşı Metotları

  merhaba ahmet bey ben ceviz fidanı üreticisiyim beni ararsanız size yardımcı olabilirim 05394323485
  TABATCI likes this.

 14. Thanks TABİATCI thanked for this post
  Likes TABİATCI liked this post

Benzer Konular

 1. Göz Aşısı Metotları
  Konu Sahibi selsarac Forum Fidanlık Tekniği ve Ağaç Üretimi
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 06.Eyll.2010, 22:46
 2. Gıda muhafaza metotları
  Konu Sahibi selsarac Forum GIDA BİLİMİ VE TEKNOLOJİLERİ
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Austos.2008, 21:30
 3. CEVİZLERDE GÖRÜLEN BESİN ELEMENTİ NOKSANLIKLARI
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Ceviz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralk.2007, 16:29
 4. Konya bağlarında uygulanan Entegre proje çalışmaları
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Bağcılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralk.2007, 10:00
 5. Bağcılıkta Uygulanan Terbiye Sistemleri
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Bağcılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralk.2007, 09:31

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306