SAĞLIKLI OLMAK İÇİN HANGİ BESİNLERDEN
NE MİKTARLARDA YEMELİYİZ?
Bugüne değin beslenme bilimi üzerindeki araştırmalar, insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi için 50’ den fazla besin ögesine gereksinimi olduğunu ortaya koymuştur. Bu besin ögeleri 6 grupta toplanmaktadır. Bunlar, proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve sudur.
Unutmayınız!
Belirli bir besin 50’ye yakın türdeki besin öğesinin her birini istenilen düzeyde sağlayamaz. Bazı besinler belirli besin öğelerinden zengin, bazılarından yoksun olabilirler. Ayrıca belirli besin öğesinden zengin

olan bir besine uygulanan herhangi bir işlem, pişirme gibi, o besin öğesinin yok olmasına neden olabilir.
Yeterli ve dengeli beslenmek için gerekli protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi besin ögeleri besinlerle sağlanır. Besinler, içerdikleri besin ögelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır ve besleyici değerleri yönünden 4 ana grup altında toplanır.

Süt ve Süt Ürünleri
Et –Yumurta-Kurubaklagil Grubu
Sebze ve Meyve Grubu
Ekmek ve Tahıl Grubu

Bu gruplarda belirtilmeyen, fakat yiyeceklerimize lezzet vermek için kullandığımız yağlar, şeker, salça ve baharat vardır. Sağlıklı beslenmek için şekerli içecek ve tatlı tüketimini azaltmak, şekeri az içeren besinleri seçmek gerekir. Genel olarak bu gruptaki yiyeceklerden çok fazla alıp, diğer gruptakilerden çok az veya hiç almayan kimseler, dengesiz besleniyor demektir. Örneğin, günlük yiyecekleri daha çok et, hamur işleri, pirinç, bulgur ve tatlılar olan, taze sebze ve meyvelerden yemeyen bir kimse vitaminlerin ve minerallerin bazılarını yeteri kadar sağlayamaz. Bunun yanında, her hangi bir meyveden çok fazla yemenin de bir yararı yoktur. Günlük yiyeceklerimiz seçilirken, her gruptaki yiyeceklerden gösterilen miktarlar kadar almak, yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesi için gereklidir.