Sütteki Mineraller

Sütün içinde bulunan başlıca mineraller kalsiyum ve fosfordur. Kalsiyum için en iyi kaynak süttür. Bir su bardağı süt (200 cc) 240 mg civarında kalsiyum içerir.
Unutmayınız!
Özellikle çocukluk ve gençlikte süt içimi sadece büyüme
için değil, genetik sınırlar içinde kemik kütlesinin en
yüksek düzeye çıkması, yaşlılıkta kemik kayıplarının en
aza indirilerek kemik sağlığını koruması için de yararlıdır.
Unutmayınız!
Kalsiyumu ilaç olarak almak yerine süt, yoğurt olarak her öğünde almak daha iyidir


Kalsiyum kemik ve dişlerin yapı taşıdır. Kemiklerin yapısına girerek uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Kemiklerde yaşla birlikte oluşan kayıpları yavaşlatır. Kalp kaslarının kasılmasını sağlayarak kalbin atmasını, normal sinir fonksiyonlarının devamlılığını sağlar. Kanama durumlarında kanın pıhtılaşma işlevini yerine getirir . Sütte bulunan kalsiyumun kan kolesterol düzeyini düşürücü etkisi vardır. Ayrıca kalsiyum; dokulardaki kolesterolü toplayarak dışarı atılmasını sağlayan ve iyi kolesterol olarak bilinene HDL-kan kolesterolü sentezini artırır. Kalsiyumun hipertansiyonun (yüksek kan basıncı) önlenmesi ve tedavisi üzerine de olumlu etkisi vardır.

Kalsiyum gereksinimi hayatın her devresinde farklılık gösterir. Hızlı büyümenin olduğu devrelerde , gebelik ve emziklilik dönemlerinde kalsiyum gereksinimi artar. Ancak her yaş döneminde yeterli miktarda kalsiyumun alımına özen göstermek gerekir.

Çocuklarda yetersiz kalsiyum alımı büyümeyi etkileyebilir. Ağır yetersizlik durumunda yetişkinlikte erişebilecekleri maksimum boya ulaşamazlar.

Unutmayınız!
Süt ve süt ürünleri diyetteki kalsiyumun %75 oranında kaynağıdırlar . Bu besinler olmadan kalsiyum ihtiyacını karşılamak çok zordur.

Unutmayınız!
Yaşam boyunca, hafif yetersizlik durumlarında bile kemik yoğunluğu etkilenebilir, kemik kayıpları oluşabilir, kemik erimesi (osteoporoz) riski artabilir ve kolay kemik kırıklarının görüldüğü hastalıklar oluşabilir. Yetmiş yaşındaki tüm kadınların %30-40’ı osteoporozu gösteren en azından bir kırığa sahiptir.
Süt gibi proteinden zengin besinlerin fosfor içerikleri de yüksektir. Fosfor; kalsiyumdan sonra kemik ve dişlerin temel bileşenidir, Kalsiyum emiliminde kalsiyumun fosfora oranı (Ca:P) çok önemlidir. Kalsiyum ve fosforu eşit oranlarda bulunduran süt ile, fosfora kıyasla daha fazla kalsiyum içeren sebze ve meyvenin diyette yeterince yer alması bu dengesizliği önler.