Gıda ve hayvancılık yatırımları krize meydan okuyor. Ege Bölgesi'nde birçok girişimci hayvancılık ve süt ürünlerine yönelik tesis kurarken zeytinyağı, seracılık yatırımları da çoğalıyor.

Ekonomik krizde birçok sektör şiddetli daralmalar yaşarken tarım ve gıdada yatırımlar artıyor. Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,5 büyürken tarım sektöründeki büyüme oranı yüzde 2'nin üstünde oldu. Ege başta olmak üzere Türkiye'nin tarım bölgelerinde gıda ve hayvancılık yatırımları krize rağmen devam ediyor.
Son yıllarda artan süt talebi ve süt fiyatlarıyla beraber Ege Bölgesi'nde birçok girişimci hayvancılık ve süt ürünlerine yönelik tesisler kurarken zeytinyağı, seracılık yatırımları da çoğalıyor. Yarısı hibe olmak üzere 500 bin YTL'ye kadar olan projelerin desteklendiği kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme projesi de yeni yatırımları teşvik ediyor.
Ege Bölgesi'nde hayvancılık yatırımları artarken daha büyük ölçekli çiftlikler kuruluyor. Kıymazlar firması Manisa'nın Turgutlu ilçesinde günde 3 ton süt işleyecek 300 büyükbaş hayvanlık çiftlik kuruyor. Soğuk hava deposu ve karma yem üretimini de kapsayan yatırımın bedeli 4 milyon YTL olacak. Asmalı Süt Ürünleri ise Balıkesir'in Gönen ilçesinde 300 büyükbaş hayvanlık süt sığırcılığı çiftliği yatırımı yapacak. Günlük 3 ton sütün işleneceği ve saatte 2 ton yemin üretileceği yatırımın tutarı 3.8 milyon YTL.
Abalıoğlu firması İzmir Pınarbaşı'ndaki damızlık tavuk çiftliğini 46 bin 750 tavuk kapasiteli bir yeni yatırımla genişletecek. 6.9 milyon YTL'lik yatırım kapsamında kanatlı yem üretimi 76 bin ton artırılacak. Doğal Hayvancılık firması Manisa'nın Kula ilçesinde 400 başlık büyükbaş hayvan çiftliği kuracak. Günlük 20 ton karma yem üretecek tesisin bedeli 3.9 milyon YTL. Alpa Hayvancılık Muğla'da 3.7 milyon YTL yatırımla 300 başlık süt sığırcılığı tesisi kuracak.

Kahve yatırımı da var arı sütü de
Son dönemde tarımsal ürünleri işlemek üzere kurulan gıda yatırımlarında da artış yaşanıyor. Ege'deki yatırımların büyük çoğunluğu süt ürünleri, zeytin ve zeytinyağı üzerine olsa da kahve, arı sütü ve bal yatırımları da çoğalıyor.
Gurme Sebzecilik Manisa merkezde yıllık 480 ton kurutulmuş domates üretim kapasitesi bulunan tesis kurmayı planlıyor. Tesisin maliyeti 2.4 milyon YTL, çalışan sayısı ise 26 kişi olacak. İzmir Torbalı'da zeytinyağı üretimi yapan Verde Yağ, 1.5 milyon YTL yatırımla mevcut tesisine yıllık 36 bin ton zeytinyağı ve bitkisel yağ işleme ünitesi ekleyecek. Ülker Grubu'na bağlı Örgen Gıda, İzmir Güzelbahçe'deki tesisinde yıllık 3 bin ton kahve işleyecek yeni yatırım yapıyor. Firmanın yatırım tutarı 6.5 milyon YTL.
Bekiroğlu Zeytincilik Muğla'da 800 ton zeytinyağı işleyecek 500 bin YTL'lik yatırım yapacak. Bölükoğlu Tarım, İzmir Bergama'da arı sütü ve bal üretimi yapan tesislerinde 320 bin YTL'lik tamamlama yatırımı gerçekleştirecek. Denizlili Gediz Yem, günlük 48 ton süt işleyecek 524 bin YTL'lik yatırıma başlayacak. Zübeyir Gülpınar Süt Ürünleri, İzmir Seferihisar'da 1.4 milyon YTL'lik süt ürünleri tesisi kuruyor. Melis İthalat İhracat'ın Muğla'da kuracağı tesiste ise yıllık 800 ton defne ve kekik işlenecek. Kayalar Zeytin, Aydın Çine'de, Elegant Tarım Manisa Akhisar'da zeytin ve zeytinyağı işleme tesisi kuracak. Çakaloğulları Gıda, Muğla'da 1.5 milyon YTL'lik yatırımla 17 bin metrekarelik seracılık yatırımı yapacak.

Tire pastörize süt üretecek
Tire Süt Kooperatifi ise pastörize süt tesisini faaliyete geçirdi. Kooperatifin başkanı Mahmut Eskiyörük, günde 140 ton sütü 55 köy merkezindeki tanklarda depoladıklarını ve gıda güvenliğine uygun şekilde sanayicilere verdiklerini söyledi. Eskiyörük, süt fiyatlarındaki düşüşü engellemek için pastörize süt üreteceklerini, Okul Sütü Projesi'ni Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunduklarını belirtti.
Manisa'nın Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, gıda sanayiinin diğer sektörlere göre şanslı konumda olduğunu söyledi. Sorman, "İnsanlar yaşamak için tarım ve tarım ürünlerini tüketmek zorunda. Bu nedenle kriz ortamında gıda sanayiinin büyümesi doğal. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi de olumlu. Fakat daha da yaygınlaşması ve erişiminin kolaylaşması gerekiyor. Özellikle mekanizasyon yatırımlarına daha çabuk ve kolay destek verilmeli" diye konuştu. Sorman, tarımdaki büyümeden üreticinin daha fazla yararlanması için tüketiciye doğrudan satış kanalları açılmasını istedi.
Gönen Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Çetin, bölgede hayvancılığın oldukça geliştiğini ifade ederek "İlçemizde üretilen sütün yıllık parasal değeri 44 milyon 440 bin YTL. Hayvan kesimlerinin ilçemize ekonomik katkısı ise yıllık 20 milyon YTL. Yeni yapılan yatırımlar ile bu oranların daha da artacağını tahmin ediyoruz" dedi.


EGE'DEKİ YENİ
YATIRIMLAR
Firma Yeri Yatırım
Gurme Sebzecilik Manisa Kurutulmuş domates
Verde Yağ Torbalı Zeytinyağı
Doğal Hayvancılık Kula Hayvancılık
Örgen Gıda Güzelbahçe Kahve
Bekiroğlu Muğla Zeytinyağı
Bölükoğlu Tarım Bergama Arı sütü, bal
Asmalı Süt Gönen Hayvancılık
Gediz Yem Denizli Süt
Zübeyir Gülpınar Seferihisar Süt
Abalıoğlu İzmir Beyaz et
Alpa Hayvancılık Muğla Hayvancılık
Melis İthalat Muğla Defne, kekik
Kayalar Zeytin Çine Zeytinyağı
Tire Süt Tire Pastörize süt
Çakaloğulları Muğla Seracılık
Kıymazlar Turgutlu Hayvancılık
Elegant Tarım Akhisar ZeytinyağıEge'de teşvikli gıda-hayvancılık yatırımları
(Ocak-Ekim 2008) (milyon YTL)
İller Adet Tutar
Afyon 4 64.2
Manisa 12 46.4
Aydın 8 32.8
Denizli 3 13.9
Balıkesir 12 123.8
İzmir 20 117.9
Muğla 12 20.6
Kaynak: Hazine MüsteşarlığıReferans