Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor

Bodur Elma Bahçesi Kurma

Özel Meyvecilik kategorisinde ve Elma ile ilgili herşey forumunda Bodur Elma Bahçesi Kurma balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
Bodur Elma Bahçesi Kuruyoruz TOPRAK HAZIRLIĞI Eğer daha önce yetiştiricilik yapılan bir alanda dikim yapılacak ise bahçe yapılacak yerin toprağı ilkbahar, yaz aylarında derin bir şekilde sürülmelidir. Çıkan eski kökler ...

 1. #1
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Bodur Elma Bahçesi Kuruyoruz

  TOPRAK HAZIRLIĞI  Eğer daha önce yetiştiricilik yapılan bir alanda dikim yapılacak ise bahçe yapılacak yerin toprağı ilkbahar, yaz aylarında derin bir şekilde sürülmelidir.
  Çıkan eski kökler temizlenmelidir. Sonbaharda kesekleri kırmak dağıtmak, araziyi tesviye etmek için tırmık veya diskaro çekilerek arazi dikime hazır hale getirilir.
  Elma fidanı dikilmeden önce mutlaka toprak analizleri yardımı ile bahçe kurulacak alanın toprak özelliği ve içeriği belirlenmeli, yapılacak uygulamalar analiz sonrası ortaya çıkan değerler ışığında yapılmalıdır.
  Toprağın hazırlanması sırasında genel olarak yapılacak uygulamalar; gerek olduğu takdirde dikim öncesi dekara 3-4 ton 2-3 sene yanmış gübresi çiftlik gübresi (gübre yanmamış olursa yabancı ot tohumu ve toprak altı zararlıların larva ve yumurtaları olacaktır), dekara 25-50 kg Triple Süper Fosfat (TSP) veya Diamonyum Fosfat (DAP) dekara 20-40 kg Potasyum Sülfat gübreleri uygulanabilir.
  Uygulama sırasında gübreler pulluk yardımı ile derin sürüm yapılarak toprağın 20-25 cm derinliğine ulaştırılmalıdır. Damla veya mini spring sistemi kurulacak ise azot, fosfor ve potaslı gübreler sulama ile birlikte bir program dahilinde verilir.


  DİKİM YERLERİNİN BELİRLENMESİ VE İŞARETLENMESİ


  Fidan dikimi yapılmadan önce dikim noktaları kazıklarla işaretlenir, bu amaçla uzun bir ipin arazinin üst başına gerilmesi ile dikim sıraları, sağ yada sol başına gerilmesi ile de ilk sıranın fidan yerleri belirlenir. Bu aşamadan sonra her sıraya gerilen ip doğrultusu boyunca fidan aralıklarına eşit boyda bir demir profil yada şerit metre yardımı ile sıra üzeri fidan yerleri tek tek ve kontrollü olarak belirlenir ve kamışlarla işaretlenir. (Şekil - 1).
  Tavsiye edilen bodur ve yarı bodur elma dikim aralıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.


  M9 (bodur anaçlı) - M106 (yarı bodur anaçlı) çeşitlerin sıra arası ve sıra üzeri (m.)

  ANAÇ


  ÇEŞİT ADI


  SIRA ARASI


  SIRA ÜZERİ  M9


  Red Chief


  3.00


  0,75 - 1.00  M9


  Diğer Çeşitler


  3.00 - 3.50


  1.00 - 1,50  M106


  Red Chief - Breaburn


  3.50 - 4.00


  1,50 - 2.00  M106


  Royal Gala


  4.00 - 4.50


  2,50 - 3.00

  Dikim sıklığı arttıkça dekara dikilen fidan sayısı artmakta, dolayısıyla ilk yıllarda dekardan alınan meyve miktarı da artmaktadır. Güneş ışığından iyi yararlanmak amacı ile dikim sıraları kuzey - güney istikametinde olmalıdır Tozlayıcı çeşit sırası 30 metreyi geçmemelidir.


  Bu amaç ile her 5-6 sırada bir dölleyici sırası dikilmelidir. Şekil-1 de belirtilen örnek dikim planında içi dolu yuvarlak noktalar dölleyici çeşidin dikim yerlerini, siyah oval çizgiler ise ana çeşitlerin dikim yerlerini belirtmektedir.


  Fidan yerlerini belirlemede ve fidan dikimi esnasında dikim tahtası kullanılmalıdır (Şekil - 2).


  Fidan dikilecek çukur, burgu yada elle kök uzunluğunun yaklaşık 2 katı (40 cm.) çapında ve 30-40 cm derinliğinde olacak şekilde hazırlanır (Şekil -3). Bazen pratik olması amacı ile sıra üzeri, kanal açan pullukla derin ve geniş olarak sürülür ve dikim yapılır


  Şekil-2

  Şekil - 3

  Drenajı bozuk olan topraklara drenaj kanalları açılmadan dikim yapılmamalıdır. Su geçirgenliği az olan arazide 50 cm genişlik ve 30 cm yüksekliğindeki set üzerine çukur açıldıktan sonra fidan dikilmesi ve iki sıranın tam ortasına tekli pullukla 25 cm derinlikte bir kanal açılması bahçenin uzun ömürlü olması için iyi bir tavsiyedir (Şekil-4)

  Şekil - 4

  FİDAN DİKİMİ


  Basit bir işlem olan fidan dikim işlemi doğru yapılmadığı takdirde ağaçlar gelişemezler veya ölürler. Dikim yapılırken dikilecek fidanlar uzun süre açıkta bırakılmamalı, köklerin kurumasına izin verilmemelidir.Fidanlar nemli olarak korunmalıdır.


  Fidan dikimi genel olarak sonbaharda yaprak dökümü ile ilkbaharda ağaçlara su yürümesine kadar geçen zamanda yapılır. En uygun dönem kışı ılık geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ilkbaharda dikmektir. Fidanlar iklim ve toprak şartlarının müsait olduğu durumlarda ağaca su yürümeden önce dikilmelidir. Kışı çok sert olmayan kurak yerlerde sonbahar dikimi daha iyi sonuç veriri. Bunun nedeni sonbaharda dikilen fidanların kış yağışları ve toprak ısısının uygun olduğu günlerde kök gelişmesine başlamasıdır.


  Dikimi yapılacak olan fidanların köklerindeki yaralı ve kırık kısımlar makas ile temizlenir. (Özellikle odunsu kökler) bu sayede söküm sırasında zarar görmüş kök parçaları kesilerek temizlenmiş olur (Şekil -5). Daha sonra bir kap içerisinde hazırlanan ilaçlı suya (100 litre suya 400 gr. Captan + 100 gr. Benlate veya 100 litre suya 400 gr. Captan + 100 gr Deresol) fidan kökleri daldırılarak kök hastalıklarına karşı önlem alınır.


  Fidan dikim yerleri küçük kazıklarla belirlendikten sonra gerek çukurların açılması gerekse fidanların dikimi için dikim tahtası kullanılmalıdır. Böylece fidanların tam işaretlenen yerlere dikilmeleri nedeniyle sıraların düzgün olması sağlanır.

  Şekil-5
  Şekil-6


  Açılmış olan çukurlar içerisine üst toprak konur ve kümbet yapılır. Fidan dikim tahtasının ortasına aşı noktası hakim rüzgara karşı (genellikle güneye bakacak şekilde) ve aşı noktası toprak seviyesinden 20 cm. yukarıda olacak şekilde yerleştirilir ve toprakla doldurulur. Kökler arasında hava boşlukları kalmaması için toprak, hafif hafif ayakla bastırılarak yerleştirilir. Killi ağır topraklarda sıkıştırma işlemi su ile yapılmalıdır (Şekil -6). Fidan dikiminden hemen sonra derhal 20-25 litre can suyu verilmelidir.


  İlkbaharda dikilen dalsız fidan tamamen, don tehlikesi tamamen geçtikten sonra aşı noktasından 65-70 cm., yerden ise 85-90 cm.'den lider olabilecek iyi gelişmiş bir gözün 1-2 mm. yukarından meyilli kesilir. Eğer fidan 3 den az yani 1-2 dalı var ise bu dallar kesilir ve fidan yukarıda tarif edildiği şekilde bir göz üzerinden kesilerek dikilir


  Fidanlıktan alınan fidan geniş açı ile çıkmış en az 5-8 dallı ise fidan dallı olarak dikilir. (Şekil-7) Dikim işlemi çiçeklenmeye yakın bir zamanda yapılmış ise dalların uzunluğunun yarısı bir alt gözden kesilir. Dikim işlemi çiçek açımından 6-8 hafta önce yapılmış ve dalların uzunluğu 60 cm den az ise dalların uç kesimini yapmak isteğe bağlıdır.


  Kesilmeden bırakılan ve yere paralel olacak şekilde eğilen dallar ikinci yıl bol meyve verecektir. Bunun aksine dal uzunluğunun 1/4 veya 1/3 ünün kesilmesi dallanmayı arttıracak, meyve gözünün gövdeye yakın yerde oluşmasını arttırarak ölü göz (çıplak gövde) oluşumunu azaltacak ve dalın kalınlaşmasına neden olacaktır. Dallı fidan dikiminde lider en üstteki daldan 30-35 cm yukarıdan kesilir, ancak kesimden sonra dallanma olacağı ve birinci katta dal sayısı artacağı için yeni çıkan dallar koparılır ve liderin büyümesi sağlanır.

  Şekil-7

  NOT: Aşı noktası toprak seviyesinden 20 cm yüksekte olmalı, böylece aşı noktası yüksek olan ağaçların kuvvetli gelişmesi önlenmiş olur. Aksine aşı noktası yere yakın olan Ağaç güçlü gelişir. Aşı noktası toprakla örtülür ise ağaç aşı noktası üstünden köklenerek bodur ağaç özelliğini kaybetmiş olur.


  BODUR AĞAÇLARDA DİREK DİKİMİ


  Modern meyve yetiştiriciliğinde bodur anaçlar (M9, M26) kullanıldığında; ağaçların yıkılmasını önlemek, dalları eğmek ve meyve yükünü taşımak amacıyla her ağaca bir direk veya telli terbiye sistemi gereklidir. Bu amaç için sanayi borusu, empreylenmiş ağaç direk veya beton direkler kullanılmaktadır. Direk dikim işlemi fidan dikiminden önce yapılır ise çok iyi olur (Şekil -8).  Şekil-8


  SULAMA VE GÜBRELEME UYGULAMALARI


  Sulama; diğer tarımsal faaliyetlerde olduğu gibi etkinliği arttıran ve günümüz iklim koşullarında mutlaka gerekli olan bir uygulamadır. Sulama uygulamasının önemi kadar bir sulamada verilmesi gerekli oan su miktarı ve sulama zamanın iyi belirlenmesi gerekir. Meyve yetiştiriciliğinde kontrollü su uygulaması meyve verim ve kaletesine büyük ölçüde etki eder.


  Kontrollü su uygulamaları modern sulama yöntemleri ile mümkündür. Bu yöntemlerin başında damla ve mini yağmurlama sulama yöntemleri gelmektedir. M9 anacı ile sık dikilen bahçeler için damla, M106 anaçları ile dikilen bahçelerde mini yağmurlama sistemleri uygundur.


  Bodur elma yetiştiriciliğinde yöntemlerden her ikiside kullanılabilir. Ancak yöntem seçiminde; bitkinin sı üzerindeki aralığı, su kaynağının debisi, içindeki çözünmüş maddelerin miktarı ve toprağın bünyesi (hafif, ağır toprak) etkilidir. Unutulmaması gereken en önemli koşul, ağacın gölgelediği alanın yani kök bölgesinin tamamına yakın ıslatılmasıdır. Hangi sistem kurulursa kurulsun bitkinin su ihtiyacının tam karşılanması tavsiye edilir.


  Damla yada mini yağmurlama sulama yöntemiyle sulama yaparken özellikle aşırı sulamalardan kaçınmak gerekir. Aşırı sulamalarda besin maddeleri kök bölgesinden yıkandığı gibi sürgün gelişimide fazla olur ve meyve gözü oluşumları azalır, ayrıca kloroz gözlenir. Dolayısıyla üreticilerimizin sulama yaparken bitkide oluşan durumları iyi incelemesi buna uygun sulama programı oluşturması tavsiye edilir. Bunun yanında unutulmaması gereken ağır bünyeli toprakların su tutma kapasiteleri hafif bünyelilere göre daha fazla olacağından çok geçirgen topraklarda sulama aralıkları ve uygulanan su miktarı fazla olabilir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre özellikle çiçek döneminde sulama yapılmaması ve meyve bağlamanın ardından yaratılacak su stresi sonucunda meyve dökümü artar, meyve kalitesi büyük ölçüde azalır ve ebadı küçük kalır. Ancak meyvede istenen tat ve aroma ve iriliğinin korunması amacıyla sulama düzenli yapılmalıdır.


  Gübreleme programı yapılırken mutlaka toprak ve yaprak tahlili (tam çiçeklenmeden 8-10 hafta sonra) sonuçları göz önünde tutulmalıdır. Ancak genel bir tavsiye olarak aşağıdaki gübre uygulaması yapılabilir.


  Dikimden sonraki ilk yıl (Dekara) :


  Dikim anında, fidan çukuruna kimyasal gübre uygulamaları yapılması, yanlış uygulamalar sonucunda taze köklerin yanmasına neden olabileceğinden tavsiye edilmez. Bunun yerine, vejatasyon başladıktan 2-3 hafta sonra damla yada mini sprik sistemi ile gübrelemelere başlanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca vejetasyon dönemi içerisinde 2 kez mikro elementleri içeren bir yaprak gübresi ile uygulama yapmak uygun olmaktadır.

  Dikimden sonraki ilk yıl (dekara):

  3-4 kg N/Da, 1,5-2 kg P2O5 /da, 5-6 K2O /da besin elementi için


  10 kg Amonyum Sülfat


  2 kg MAP (Mono Amonyum Fosfat)


  12 kg Potasyum Sülfat veya Potasyum Nitrat


  2 kg Fosforik Asit ( %85 )
  Normal Verimdeki Bir Bahçe İçin (Dekara)


  8-10 kg N/da, 2-3 P2O5 /da, 14-16 kg K2O /da


  30 KG Amonyum Sülfat


  5 kg MAP


  32 kg Potasyum Sülfat veya Potasyum Nitrat


  8 kg Magnezyumlu bir gübre


  Bortraks ve Zimtraks sonbaharda yapraktan uygulanır.

  M9 ANAÇLI AĞAÇLARDA BUDAMA VE TERBİYE

  DİKİM YILINDA BUDAMA

  Şekil 9-1 : Dalsız bir fidan dikilmiş ise aşı noktasından 70 cm veya yerden 85-90 cm'den iyi bir göz üzerinden kesim yapılır. 1-2 dallı fidan dikilmiş ise dallar kesilerek fidan tek kamçı haline getirilir ve yukarı da izah edildiği şekilde kesilir.  Şekil 9-2.: Gözler 1-2 cm sürünce en tepedeki iki göz (lider olması için) bırakılır. Diğer 3.4.5 ve 6. göz koparılır. Böylece koparılan gözlerin altındaki diğer gözlerden geniş açılı dallar elde edilir.
  Şekil-10.: İlk 50-60 cm de oluşan dal grubundaki sürgünler 10-15 cm boya geldiklerinde değişik istikametlere yönelmiş en az 3-4 dal mandalla geniş açılı olacak şekilde yatırılır. Bu sayede dal üzerinde erken meyve oluşumu temin edilmiş olur.

  Şekil -11. Lider olması için bırakılan gözlerden çıkan sürgünler 15-20 cm olunca dik ve güçlü gelişen biri lider olur, diğer sürgün kesilir. Böylece liderden 10-15 cm uzakta değişik yönlerde geniş açı ile çıkan 5 ila 7 dal elde edilir. Gelişen fidanda en az 3 dal olmalı. Granny Smith, Gala, Jonagold, Fuji gibi çeşitlerde 6-7 dal olabilir. Dallanma yerden en az 50-60 cm de başlamalı. 50 cm den aşağıdaki dallar kesilmeli.


  NOT : Birinci yıl yaz boyunca, üst üste büyüyen, gelecek yıl çıkarılması gereken dallar çıkarılır.


  İKİNCİ YIL TERBİYE VE BUDAMA
  Şekil -12. Birinci yıl terbiye sonucunda en az 85 cm uzunluğunda büyümüş bir lider ve değişik yönlerde geniş açı ile çıkmış ortalama 40-60 cm uzunluğunda en az 3, ideali 5, kuvvetli büyüyen ağaçlarda 6-7 dalı olan bir ağaç elde edilmiş olacaktır (Şekil).


  Lider en üstteki daldan 85 cm mesafeden birinci yılda olduğu gibi kesilir. Kesim yerinin altından 15-20 gün sonra süren sürgünler 2 cm olunca birinci yılda olduğu gibi kesilerek 2. kat dalları oluşturulur. 2. katta geniş açı ile çıkan 3-5 yeni dalımız olur. Bu dallar 1. yıldaki gibi kürdan, mandal veya iple bağlanarak güçlü büyümesi engellenir ve meyveye yatırılır. Şekil:


  2. yıl sonunda 1. katta 5-6 ana dalı ve ana dallarda meyve gözleri oluşmuş. Bu kattan 70 cm yukarıda 3-5 ana dalı ve 2. kattan itibaren yaklaşık 80 cm büyümüş bir lider elde edilir. Böylece ağaç pramit şeklinde, çam ağacına benzer şekilde büyütülmüş olur.

  ÜÇÜNCÜ YIL TERBİYE VE BUDAMA
  Şekil-13. Ağaç uyanmadan önce 2. kattaki en üstteki daldan 75 cm yukarıda bir göz üzerinden tepe kesimi yapılır. 1. ve 2. yılda olduğu gibi 3-4 göz kaldırılarak 3. kat oluşumu yapılır. Üst üste gelerek güneş ışığını engelleyen dallar kaldırılır. Gereğinden fazla uzayan dallar bir meyve gözünden veya yan daldan kısaltılır.


  DALLI DİKİLEN FİDANDA BUDAMA

  Şekil -14 . Liderden, değişik yönlerde ve geniş açı ile çıkan asgari 3, ideali 5, kuvvetli gelişen çeşitlerde 6-7 dalı olan bir fidan dikilmiş ise; yere 50-60 cm den yakın olan dallar ve dik dallar kesilerek fidan dikilir. Dikim çiçek açmaya çok yakın dikilmiş ise dal uzunluğunun yarısı kesilir.


  Fidan erken dönemde dikilmiş ise dal uzunluğunun 1/3 kesilerek dal kısaltılır. Lider dalın kesimi ise, en üst daldan 30 cm yukarıdan bir gözden kesilir. Kesimden sonra lider üzerinde çıkan sürgünler 1. katta 5-6 dal var ise kaldırılır. 3 dal varsa 2-3 sürgün dal olması amacı ile bırakılarak dal sayısı artırılır.


  Lider yaz boyunca büyümeye devam ederken liderden çıkan yan dallar geniş açı ile büyütülerek 2. kat dalları oluşturulur. Budama ve terbiye 2.3. yılda olduğu gibi devam edilir.


  M106 ANACI ÜZERİNDE REDCHİEF GİBİ BÜYÜYEN AĞAÇLARDA


  TERBİYE VE BUDAMA

  Redchief gibi zayıf ( spur ) büyüyen çeşitlerde terbiye ve budama kuvvetli gelişen çeşitlerden aşağıda sayılan nedenlerden dolayı farklıdır.

  Spur gelişen çeşitlerin büyüme özellikleri;


  Fazla dal vermez ve dallar lidere rakip olarak dik gelişir.


  Meyve gözleri dallar üzerinde spurlar da bol miktarda oluşur.


  Meyve gözleri bol miktarda olduğu ve erken yaşlarda bol meyve verdiğinden sürgün gelişimi az olur.

  BİRİNCİ YIL TERBİYE VE BUDAMA

  Şekil -15. Lider aşı noktasından 60 cm den veya yerden 75-80 cm den kesilir. Kesim noktasının altındaki 1. ve 2. göz lider olması amacı ile bırakılır. Diğer 3, 4, 5 ve 6. Gözler kaldırılır. Kaldırılan bu gözlerin altında gelişen sürgünler 45 O açı ile büyütülür. Yere 40 cm den aşağıda olan sürgünler temizlenir. . Böylece ana daldaki yan dallarında geniş açı ile büyümesi sağlanmış olur. Birinci yıl sonunda asgari 3-5 dalı olan ve dalları 45 derecelik açı ile büyümüş bir ağaç yapısı elde edilmiş olur.

  İKİNCİ YIL TERBİYE VE BUDAMA

  Şekil-16. Birinci yıl 45 O açı ile büyüyen dalların uzunluğunun 1/3 ü alt bir gözden kesilir. Kesim yerindeki gözden sonraki 2 göz kaldırılır. Böylece ana daldaki yan dallarında geniş açı ile büyümesi sağlanmış olur. İkinci yıl lider, 1. Kattan 80 cm yukarıdaki bir göz üzerinden kesilir. Bitişik gözler daha önce izah edildiği şekilde kaldırılma işlemine tabi tutulur.  Şekil-17. Spur gelişen çeşitlerde en önemli konu yıllık gelişen sürgün uzunluğunun 1/3 ünün kesilmesi ve dalların 45-60 O lik açı ile büyütülmesidir. Böylece; gözlerin bir kısmı atılarak iri ve kaliteli, güneş ışığının ağacın iç ve alt kısmına girmesi sağlanarak ta çok renkli ve kaliteli meyve alınmış olur.


 2. #2
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Bodur Elma Yetiştiriciliğine Başlarken


  Bodur anaçlı elma yetiştiriciliğinden birim alandan daha fazla ürün alınır.
  Bodur anaçlı meyve bahçesi tesisinde sık dikim yapılır. Bir dekar yere 150 –300 arası meyve ağacı dikilir. Çöğür anaçlarında ise 40–33 arası meyve ağacı dikilebilir.
  Bir dekar bodur anaçlı meyve bahçesinden ilk 8 yılda çöğür anaçlı meyve bahçesine göre 3,5 kat daha fazla verim alınmaktadır.

  Yatırımın ilk yıllarda geriye dönüşümü vardır.
  Bodur anaçlı elma bahçeleri ekonomik verime 3. ve 4. yaşlarında geldiği halde kuvvetli gelişen anaçlar üzerine kurulu bahçelerde 12–15. yılda gelir.

  Bodur anaçlı bahçelerde ürün maliyetinde ve işgücün tasarruf sağlanır.
  Bodur anaçlı Bahçelerde ağaçların boyları 2–2,5m geçmediği için ilaçlama budama ve meyve hasatı kolay olmaktadır.
  1 kg elmanın maliyeti bodur anaçlı bahçelerde klasik anaçlı meyve bahçelerine göre 5 kat daha ucuza mal olmaktadır.

  Değişen şartlar ve Pazar isteklerine bodur elma anaçlı bahçelerde kolay uyum sağlamaktadır.
  Bodur anaçlı bahçeler kısa sürede verime yattığı için moda olan yeni çeşit elma bahçeleri kurmak kolay olmakta, pazarın istediği çeşitlerde üretim yapma imknı vermektedir.

  KULANILAN ANAÇLAR

  İlimizde tam bodur elma bahçelerinde en çok kullanılan anaç M9 anacıdır  DİKİM SIKLIGI

  Tam bodur anaçlarda 1–1,5X3- 3,5 m’dir

  DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:
  Bahçe kurulacak olan arazinin toprağı analiz yaptırılmalıdır.
  Arazinin tesviyesi yapıldıktan sonra toprak derince (60-70cm derinliğinde) sürülmelidir.
  Dikimden önce dekara 3–4 ton yanmış çiftlik gübresi atılarak karıştırılmalıdır.
  Çeşit seçimi uygun yapılmalıdır. İlimizde tavsiye ettiğimiz elma çeşitleri:
  Erkenci çeşitler: Jerseymac, Summer Red
  Orta dönem çeşitleri: Mondial Gala,Red chief, Elstar, Jonagored
  Geççi Çeşitleler: Breaburn, Fuji

  FİDAN DİKİMİ

  Dikim zamanı: İlimizde dikim zamanı olarak fidanlarda su yürüme faaliyetinin durduğu sonbahar mevsiminden tomurcukların uyanmasına kadar geçen erken ilkbahar dönemine kadar meyve fidanı dikimi yapılabilir. Konya ilinde kışları sert ve soğuk geçtiği için fidan dikimi genel olarak erken ilkbahar döneminde yapılmalıdır
  Fidan çukuru açma: Yerleşim düzenine göre fidanların yerleri işaretlenir. 60 cm genişliğinde 60 cm derinliğinde çukurlar açılır. Fidanın kök kısmında yaralı kırılmış kökler kesilir. Dikimi yapılacak olan fidanların aşı yeri toprak üstünde kalacak şekilde dikimi yapılır. Bodur anaçlı bahçelerde fidanlar tellere bağlanmalıdır. Dikimden sonra mutlaka fidanlara can suyu verilmelidir.
  F)MEYVE BAHÇELERİNDE SULUMA VE GÜBRELEME
  Bodur meyve bahçelerinde sulama ve gübreleme sistemleri damlama sulama sistemleri sayesinde yapılmaktadır.
  Verime yatmış bir elma bahçesinde yılda dekara saf olarak 8–12 kg. Azot, 9–12 fosfor, 7-10kg potasyum önerilmektedir.
  Yetiştiriciler bahçelerini ne kadar aralıklarla kaç saat sulama ve gübre atacaklarını toprak tahlil sonuçlarına göre Tarım il ve ilçe Müdürlüklerinin yapacakları programlara göre yapmalıdırlar.
  BODUR ELMA BAHÇE TESİSİNDE UYGULANACAK DESTEK SİSTEMİ
  Bodur anaçlı elma yetiştiriciliğinde ağaçların yıkılmasını önlemek, dalları eğmek ve meyve yükünü taşımak amacıyla her ağaca bir direk veya telli terbiye sistemi gereklidir. Bu amaç için sanayi borusu, empreylenmiş ağaç direk veya beton direkler kullanılmaktadır.

  TARIM ve KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI

  Konya Tarım İl Müdürlüğü
  kaynak konyatarim.com


 3. #3
  Asil Üye
  Üyelik tarihi
  05.Mays.2009
  Mesajlar
  40
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Selamünaleykum hocam bir sorum olucaktı ben arazinin toprak analizlerini verdim aşa yukarı 30 cm 60cm 80 cm 1m 120cm den toprak örnekleri alıp köy hizmetleri labaratuarında analiz yaptırmak için verdim fakat aklıma takılan bodur elma ağaçlarının kaç cm lik toprağa ihdiyacı olduğu benim bulunduğum mevki Aksaray bilindiği gibi buralarda tabanda kireç taşı katmanı yoğunlukta tarlanın kontrolünü yaptım her 20 ila 30 m de bir tel çubuk yardımıyla kontrol ettim kimi yerler 80 cm kimi yerler 1m kimi yerler 120 cm kimi yerlerde 150 cm derinliğinde toprak mevcut bu ölçülerin altındaki katman kireç taşı katmanı bu araziye bodur elma fidanlarının dikilmesi uygun olurmu aceba veya Elma fidanlarının en az kaç cm derinliğinde toprağa ihdiyacı olmakta. Saygılarımla ilgilenirseniz şimdiden teşekkürler.

 4. #4
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  21.Mays.2009
  Mesajlar
  3
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  selamlar
  4 yaşında bodur elma ağaçlarım var acaba bu yıl ortalama ne kadar bir verim alırım?

 5. #5
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Sayın Mücahid36, AS,
  http://www.bahcesel.com/forumsel/gen...-kok-buyumesi/
  http://www.bahcesel.com/forumsel/gen...-kok-buyumesi/
  http://www.bahcesel.com/forumsel/gen...arinda-kokler/

  yukarıdaki 3 linke de tıklayıp okursanız cevabınız bu sayfalardadır.
  1m. derinlikteki toprakta meyve ağacı olmaz. Ancak eğer kireç taşından kastettiğiniz ince bir tabakaysa dipkazan makina ile sürme imkanınız varsa toprağın 1m. den daha aşağıya inebilirsiniz. daha aşağılarda da kireçtaşı katmanından sonra toprak varsa yapabilirsiniz. Aksi taktirde kloroz ile çok uğraşırsınız ve aradığınızı bulamazsınız. Ağaçlar zayıf olacağından da hastalık ve sorunlar sürekli devam eder.

  sayın sinuous, sizin sorunuzun cevabını vermek oldukça güç. Görmeden nasıl cevap verebilirim bilmiyorum. Ama bunu sizin de kolayca hesaplamanız mümkündür. Bir dekar alanda kaç ağacınız varsa, bir ağaçtan kaç kilo alabilirim diye de kabaca tahmin ederseniz dekara verimi bulabilirsiniz.

 6. #6
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  21.Mays.2009
  Mesajlar
  3
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  [

  sayın sinuous, sizin sorunuzun cevabını vermek oldukça güç. Görmeden nasıl cevap verebilirim bilmiyorum. Ama bunu sizin de kolayca hesaplamanız mümkündür. Bir dekar alanda kaç ağacınız varsa, bir ağaçtan kaç kilo alabilirim diye de kabaca tahmin ederseniz dekara verimi bulabilirsiniz.[/quote]

  teşekkür ederim.ziraatle ilgili pek bilgim yok.yeni merak sardım. peki ağaç başına ortalama ne kadar verim alırım standardı nedir?(4 yaş bodur elma)

 7. #7
  Asil Üye
  Üyelik tarihi
  05.Mays.2009
  Mesajlar
  40
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Zeminin ince bir tabakasının bu kayalarla kaplı olduğunu zannetmiyorum. Gerçektende araştırdım Karaman da da aynı olay elma ve kiraz yetiştiricilerinin başına gelmiş ve mücadelede epey bir uğraşı vermişler fakat sonuç ümitsiz gibi görünmekte. İyiki sizlere bu projeye başlamadan danışmışım diyorum. Tekrar teşekkürler sağlıcakla.

 8. #8
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  18.Ocak.2009
  Mesajlar
  2
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Merhaba ben öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı ve bu siteye emek verdiğiniz için teşekkür ediyorum. 8 dönümlük arazime m9 bodur kapama elma bahçesi kurmak istiyorum. A dan Z ye bu işi yapan bir firma varmı? Birde bu iş için kredi kullanabiliyormuyuz ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla

 9. #9
  Asil Üye
  Üyelik tarihi
  05.Mays.2009
  Mesajlar
  40
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Hocam toprağın alt tabakasını kontrol ettim birazda örneklerinden aldım kireç taşı katmanı dediğim tabaka 3 ila 6 cm kadar kalınlıkta onun altını takip eden tabaka kum ile toprak arası sıkışmış bir katman yani tel çubukla kazılabilmekte sert de değil tam yumuşakta değil şimdi o katmanın ne olduğuna dair bir bilgim olmadığından labaratuvarda inceletmeyi düşünmekteyim benim merak ettiğim o katman kireç veya çorak değilse meyve ağaçlarının kökü bu tabakaya kök salabilirmi üstteki 6 cm lik katmanı kırdırmayı düşünüyorum bunu ben labaratuvardanda öğrenmeyi düşünüyorudum fakat onların meyve yetiştiriciliğinde pek ön çalışmalarının olmadığını öğrendim sadece analiz yapıp sonucu bizlere bildirmekteler Tarım il müdürlüğündeki ziraat mühendislerinin bu konuda fikirleri olur sanırım. Şimdiden teşekkürler.

 10. #10
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Cevap: Bodur Elma Bahçesi Kurma

  Malesef birçok ağaç, bu katmanı kıramıyor ve kloroz ve hastalık yada zamk çıkarıp ölüyor. Eğer bu tabakayı kırabilirseniz sorun olmayacağını düşünüyorum.

Benzer Konular

 1. Ceviz Bahçesi Kurma ve Yıllık Bakım İşlemleri
  Konu Sahibi akcabey Forum Ceviz
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 25.Kasm.2013, 22:43
 2. bodur elma ve nektarin bahçesi
  Konu Sahibi fatih metin Forum Bodur Meyvecilik Soru ve cevapları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 31.Mart.2009, 20:54
 3. Balcı Köyü Bodur Kiraz Bahçesi Videosu
  Konu Sahibi selsarac Forum VİDEOSEL2
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Kasm.2008, 19:16
 4. Ceviz bahçesi kurma
  Konu Sahibi ubeyd Forum Genel Meyvecilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Kasm.2008, 17:48
 5. CEVİZ BAHÇESİ KURMA VE YILLIK BAKIM İŞLERİ
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Ceviz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralk.2007, 08:49

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306