Toplam 8 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 8 arası kadar sonuc gösteriliyor

BUDAMA NEDİR?.

BAHÇE/ PEYZAJ BÖLÜMÜ kategorisinde ve Fidanlık Tekniği ve Ağaç Üretimi forumunda BUDAMA NEDİR?. balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
...

 1. #1
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  11.Ekim.2009
  Mesajlar
  134
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  BUDAMA NEDİR?.

  BUDAMA NEDİR ?

  Meyve ağaçlarının düzgün ve kuvvetli bir taç oluşturmalarını, uzun zaman iyi ve bol ürün vermelerini, verimden düşen ağaçların tekrar verimli hale getirmek için ağaçların toprak üstü organlarına uygulanan kesme, bükme, tomurcuk, sürgün ve yaprak alma işlemlerinin tümüne budama denir.  BUDAMANIN FAYDALARI


  vGövde üzerinde ana dalların sayıları ve dağılışları düzenlenerek meyve ağaçlarının sağlam, düzenli ve dengeli bir taç oluşturmaları sağlanır.
  vMeyve ağaçlarının en kısa sürede ürün vermesine yardımcı olunur.
  vGüneş ışığından ağacın iyi bir şekilde faydalanması sağlanmış olur.
  vBudama ile meyve iriliği,meyve kalitesi ve meyve kabuk renklenmesi artar.
  vAğaç büyüklüğü ve dalların sıklığı direk kontrol altına alınabilir.
  vPüskürtülerek yapılan ilaçlamanın etkinliği artırılabilir.
  vHastalıklı ve kuru dallar alınarak mücadeleye yardımcı olunur.
  vAlet ve ekipmanların çalışabilmesi için gerekli boşluklar oluşturulmuş olur.
  vVerimden düşen ağaçlar budama ile gençleştirilerek yeniden verimli ağaçlara dönüşmeleri sağlanır.
  vBazı meyve türlerinde görülen bir yıl çok bir yıl az veya hiç ürün vermeme durumu azaltılmış olur.
  vHasat daha kolay yapılır.

  BUDAMA ZAMANI

  Budama zamanı, meyve ağacının toplu büyümesini, kesime karşı göstereceği tepkiyi, verimini, fizyolojik ve ekonomik ömrünü etkiler. Budama kış ve yaz (yeşil) olmak üzere iki ayrı ve zıt mevsimlerde yapılır.
  Kış budama zamanı, kışı ılık geçen yerlerde meyve ağaçlarının kış dinlenmesine girmelerinden sonra ki süre, budama bakımından en uygun bir zaman dilimidir. Ancak kışı sert geçen yerlerde şiddetli donlardan önce, budamanın yapılması doğru olmaz. Meyve ağaçlarını budamak için en uygun dönem, yaprak dökümünü izleyen günlerle ilkbahar gelişme periyodunun başlaması arasında geçen dönemdir.
  Yaz budaması, yaz boyunca meyve ağaçlarında sürgünlerin seyreltilmeleri, uç alma, bükme, eğme, dalların açılarının genişletilmesi veya daraltılması işlemlerinin tümüdür. Yaz budamasında amaç meyvelerin daha iyi renklenmelerini sağlamak, kış aylarında yapılacak budama işlemlerini azaltmak ve derim işleri ile kültürel işlemleri kolaylaştırmaktır. Yaz budaması özellikle meyve ağaçlarının şekillendirme yıllarında yapılması gerekli olan önemli bir teknik işlemdir. Meyve ağaçlarında, yaz budaması ilkbahar gelişme periyodunun sonu ve yaz gelişme periyodu içerisinde sürgünler odunlaşmaya başladıktan sonra yapılabilir.

  YAZ DÖNEMİNDE DALLARIN AÇISININ AÇILMASI


  AMAÇLARINA GÖRE BUDAMA ÇEŞİTLERİ
  ŞEKİL BUDAMASI (TERBİYE) :Meyve ağaçlarının toprak üstü organı olan taca verilecek şekil ekolojik şartlara ve ağacın morfolojik yapısına göre değişir. Günümüzde dünyada ve ülkemizde en yaygın olarak verilen şekil ‘Merkezi Lider Terbiye Sistemi’ dir. Bu terbiye sistemi elma, armut, kayısı, kiraz, vişne erik, şeftali gibi birçok meyve türü için en uygun şekildir. Biz burada elma türüne bu şeklin verilişini kısaca anlatacağız


  "Merkezi Lider Terbiye Sistemi: Bu tip budama şeklini çöğür, MM111, MM106 gibi kuvvetli veya yarı bodur gelişen anaçlar üzerine aşılı olan elma çeşitlerinde uygulamak mümkündür. Genç elma ağaçları için kolay terbiye sistemi merkezi lider sistemidir.
  Meyve bahçesine dikilecek fidan dallı veya kamçı şeklinde dalsız olabilir. Eğer fidan kamçı şeklinde dalsız fidan ise dikimden sonra 75 cm’den tepesi vurulur. Tepesi vurulurken son göz aşı noktasının ters tarafında olmalıdır. Eğer bir veya iki yaşlı dallı fidan dikilecekse 4-5 adet geniş açılı yan dal bırakılır, tepesi de en üstteki yan dalın 25 cm üzerinden vurulur. Toprak seviyesinden itibaren 40-45 cm ye kadar olan dallar dipten çıkarılır.

  TEPE KESİMİ  Birinci Yıl
  Dikimi takip eden yaz ayları başında şekil verme işlemlerine başlanır. Sürgünler 7,5-10 cm olunca yaz budamasına başlanır. Fidanın üst tarafına yakın dik büyüyen bir dal lider olarak seçilir. Dar açılı çıkan dalların açıları kürdan, mandal, kamış gibi malzemelerle genişletilmelidir. Yaz aylarında süren sürgünlerden 4-6 tanesi ana dal olarak seçilir.
  Diğer sürgünler çıkartılır. Lidere yakın olup onunla rekabet edecekler çıkartılır. Böylece birinci oluşturacak dallar seçilmiş olur.Durgun dönemde birinci katı oluşturan dalların en üstündekinin 50-60 cm yukarısından liderin tepesi vurulmalıdır. Yan dalların ucu oranında kesilir. Yan dalların ucu lider seçilen daldan aşağıda olmalıdır.

  İkinci Yıl
  Birinci katın 50-60 cm üzerinden ikinci bir kat oluşturulmalıdır. İkinci kat olarak 3-5 dal seçilir. Dalların açıları geniş olmalı, gövde ile dal arası açı 45-600 arasında olmalıdır. Yeni oluşturulan ikinci katın dalları birinciden daha kısa olmalıdır. Böylece alttaki dallar gölgelenmez. Ana dalların ucu son göz aşağı bakacak şekilde 1/3 oranında kısaltılmalıdır.

  Üçüncü Yıl
  Her yıl ana dalların ve liderin ucundan 1/3 oranında kesilir. Ağaç çeşidine, toprak ve iklim durumuna göre 8-12 ana dal olgun verim çağında bir ağaçta bulunmalıdır. İhtiyaca göre 3. bir kat da oluşturulabilir. Ölü dallar, hastalıklı ve kırılmış dallar budanır. Bu işlemlere ileriki yıllarda da devam edilir.


  ÜRÜN (VERİM) BUDAMASI :

  Şekil verme işlemi tamamlanan ağaçlarda fizyolojik denge oluşturulmuştur. Kurulan bu dengenin uzun süre muhafaza edilmesi gerekir. Ürün budamasında dikkat edilecek hususlar:

  Ana dallar tek tek ele alınmalı, bunlar üzerinde dikine büyüyen birbiri üzerine gelen dallar var ise çıkartılmalıdır.
  Ana veya yardımcı dallardan çıplaklaşmaya yönelenler kısa kesilerek boş yerlerde yeni dalların oluşturulmasına çalışılır.
  Meyve dallarından bir kısmı özellikle yaşlı olanları kesilerek atılır.
  Kuru, hastalıklı veya zayıflamış dallar diplerinden kesilerek çıkarılır.
  Bir ana veya yardımcı dal üzerinde fazla miktarda meyve dalı oluşmuş ise bunlar arasında seyreltme yapılır.
  Verim budamasında dal bükme ve eğmelerine yer verilmemeli, dallar ancak bağ olarak kullanılmalıdır
  Meyve ağırlığı nedeniyle eğilerek açıları genişlemiş dallar diğer dallara bağlanarak eski hallerine getirilir.

  GENÇLEŞTİRME BUDAMASI :

  Verimden düşmüş yaşlı ağaçlarda yeniden kuvvetli sürgünler oluşturarak yeni bir taç oluşturulmasına gençleştirme budaması denir. Gençleştirme budamasında önce kurumuş, sık ve birbiri üzerine gelen dallar çıkarılır. Geri kalan dallarda da kısa budamalar yapılarak ağacın tacı küçültülmüş ve yeniden kuvvetli sürgün oluşumu sağlanmış olur. Gençleştirme budaması yapılan ağaçların ana dalları ve gövdeleri üzerinde birçok obur dallar, kuvvetli sürgünler oluşur. Bunlardan yalnız yeni tacın oluşumu için gerekli olanlar bırakılır, diğerleri tamamen çıkartılır.
  NOT: Tüm hastalık ve zararlılarla mücadele için bakanlığımıza bağlı en yakın tarım kuruluşuna başvurulmalı ve tavsiyeleri doğrultusunda mücadele yapılmalıdır.
  HAZIRLAYAN:
  Adnan DO?AN
  ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ekim.2008
  Mesajlar
  153
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: BUDAMA NEDİR?.

  Seza bey 9 yaşında kayısı ağacım var şekerpare denilen cins bir kayısı ağacı fotoğrafını çekip buraya atsam budamsında yardımcı olabilirmisiniz lütfen.
  Eğer mümkün değilse anlayışla karşılarım.
  Saygılar

 3. #3
  Bahcesel.com Editor ubeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.Kasm.2007
  Mesajlar
  4,208
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  25
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: BUDAMA NEDİR?.

  9 Yaşındaki bir kayısı ağacınız artık meyve vermeye başlamıştır. İnşallah şekil budaması zamanında yapılmıştır. Eğer şekil budaması zamanında yapıldı ise artık iş kolay. Siz resmi yükleyin yardımcı olalım.

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ekim.2008
  Mesajlar
  153
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: BUDAMA NEDİR?.

  Yarın Ağacımın Fotoğrafını Çekip Yükleyeceğim Şimdiden Teşekkür Ederim
  SAYGILAR

 5. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ekim.2008
  Mesajlar
  153
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: BUDAMA NEDİR?.  İşte 9 Yaşındaki Kayısı Ağacım

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ekim.2008
  Mesajlar
  153
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: BUDAMA NEDİR?.  Bu fotoğraflar üzerinde budama tarifi yapabilirmisiniz Ubeyd Bey Kardeşim

 7. #7
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: BUDAMA NEDİR?.

  Sn Celil Sami Bey Kardeşim;Ubeyd bey kardeşimiz bir müddet sitede olmayacağından size ben yardımcı olmaya çalışacağım.Size resme göre bazı görüşlerimi aktarayım.Bahse konu kayısının civarında bina ve diğer ağaçlar mevcut;Bu nedenle ağaç kendini yukarı doğru vermiş ve resme göre şekil budamasıda yapılmamış.Bu kayısıyı budarken öncelikle orta ve iç dalların;birbirine giden küçük dalları dipten,keskin bir budama makasıyla alalım;Daha sonra Bilgiyara göre altdan üçüncü dalın ortasını açalım,Daha sonra Yukarı dama giden dalların ortasındanı da açalım ve budanan yerlere mutlaka aşı macunu sürelim.Şimdilik bu kadar yeterlidir.Fazla budamadan kaçınalım Baharda mutlaka bordo bulamacı kullanalım.Kolay gelsin,sağlık ve bol yumurtalı günler dileğimle.

 8. #8
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ekim.2008
  Mesajlar
  153
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: BUDAMA NEDİR?.

  Tabiatcı Arkadaşım herşey için çok teşekkürler inşaallah sizin yazdıklarınızı yanlışsız uyguluyabilirim.
  Efendim SAYGILAR

Benzer Konular

 1. Çay budama
  Konu Sahibi selsarac Forum Çöp Kutusu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Aralk.2009, 22:27
 2. Bağcılıkta Budama- Asma Budama
  Konu Sahibi selsarac Forum Bağcılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.ubat.2009, 21:16
 3. Bağ budama
  Konu Sahibi ubeyd Forum Bağcılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Austos.2008, 16:27
 4. budama
  Konu Sahibi ibrahim simsek Forum Genel Konular (Uygun Başlık Bulamadığınız konular)
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 14.Nisan.2008, 23:23
 5. Budama(ing.)
  Konu Sahibi SenFlame Forum Meyvecilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Mays.2007, 09:07

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306