Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor

Göz Aşısı Metotları

BAHÇE/ PEYZAJ BÖLÜMÜ kategorisinde ve Fidanlık Tekniği ve Ağaç Üretimi forumunda Göz Aşısı Metotları balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
Üzerinde bir göz veya tomurcuk bulunan (altında odunsu dokuyu içeren veya içermeyen) küçük bir kabuk parçasından alınan bir kalem kullanılarak yapılan aşılama yöntemine " Göz aşısı " veya " Tomurcuk ...

 1. #1
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Göz Aşısı Metotları

  Üzerinde bir göz veya tomurcuk bulunan (altında odunsu dokuyu içeren veya içermeyen) küçük bir kabuk parçasından alınan bir kalem kullanılarak yapılan aşılama yöntemine "Göz aşısı" veya "Tomurcuk aşısı" denir.Bu suretle bir bireyden çok sayıda aşı materyali alma olanağı vardır. Dolayısıyla bu metot kıymetli, nadide bireylerin üretilmesinde ekonomik ve amatörlerin de kolaylıkla uygulayabileceği bir aşı yöntemidir.

  Göz aşısında kaynaşma da kuvvetli olduğundan aşıların en büyük zaafı olan rüzgar kırmalarına karşı en dayanıklı yöntemdir.

  Genellikle göz aşıları, anacın aktif halde olduğu ve kabuğun odundan kolaylıkla ayrıldığı, gözün yani tomurcuğun iyi geliştiği aylarda yapılır.

  Göz aşıları :

  Sürgün göz aşıları, Uyuyan gözde yapılan durgun göz aşıları, olmak üzere iki kısımda ele alınabilir.

  Sürgün Göz Aşıları

  Sürgün göz aşılarında anaca yerleştirilen göz, aşının yapıldığı yıl içinde sürgün verir. Bu aşılar "Erken sürgün göz aşıları" ve "geç sürgün göz aşıları" olmak üzere iki zamanda gerçekleştirilir.Göz aşıları; İlkbahar, Haziran ve sonbahar göz aşıları olarak ta tanımlanır.

  Erken sürgün göz aşılarında kalem yani göz, tomurcuklarda henüz bir kabarma görülmeden yani göz latent halde iken alınır. Anacın ise aktif hale geçmiş olması gerekir. Bu aşılar ilkbaharda anaç gelişmeye ve özsu yürümeye başlayıp kabuk kolaylıkla ayrıldığında açık alanda yapılır. Aşı iki hafta içinde kaynaşır yani tutar, gözün kuvvetli sürmesi için anacın aşı noktasının üstündeki dalların kısmen veya tamamen kesilmesi gerekir. Ayrıca anacın aşı noktasının altında uyuyan gözlerden sürgün verenlerin de koparılıp uzaklaştırılması lazımdır. Bu suretle gücün büyük kısmı aşı gözünde toplanır.

  Geç sürgün aşıları ise genellikle daha geç yani Haziran ayının ilk yarısında yapılır. Bu taktirde göz artık yeni oluşan sürgünler haline dönüşmüş ve her yaprak koltuğunun altında iyi gelişmiş tomurcuklara sahip olmuşlardır. Bu tomurcuklar aşı kalemi olarak kullanılır. Bu aşılarda yara hemen kapanır ve aşı iki hafta içinde tutar. Aşının tuttuğu yaprak sapının düşmesiyle anlaşılır. Göz Haziran'dan itibaren de bütün yaz büyümesine devam eder ve bitkinin yeni tacını oluşturur. Bu tür aşının bakımında daha itinalı olmak gerekir. Bunun için aşı gövde üzerinde yeteri kadar yükseğe takılmalı ve aşılamadan 3-4 gün sonra tepe, gözün 10-15 cm yukarısından kesilmelidir. Aşılamadan 10-15 gün sonra ise bu kesim gözün hemen üstüne kadar indirilir bu durum gözü büyümeye
  zorlar, gözden oluşan sürgün büyüdükçe bu sürgün dışında kalan sürgün ve yapraklar uzaklaştırılır.

  Uyuyan gözde yapılan durgun göz aşıları

  Bu yöntem Temmuz ayından Eylül başına kadar olan periyotta yapılır. Ancak Anaçta büyüme halen durmamıştır. Aksi halde büyüme durmuş ise kabuk oduna sıkıca yapışmış demektir ve bu durumda artık göz aşısı yapılamaz.

  Uyuyan göz aşısında gözler bitkinin dış tarafında bulunan kısa ve yavaş büyüyen sürgünler dışında, aynı yılın iyi oluşmuş ve olgunlaşmış kuvvetli gelişen sürgünlerinden alınır. Bunları aşının yapılacağı zaman almak gerekir. Göz kalemleri olarak sürgünün zayıf ve körpe olan üst kısımları değil sürgünün orta kısımlarından alınan özellikle yuvarlak ve şişkin olan çiçek tomurcukları dışında küçük ve sivri formlarıyla ayrılan yaprak tomurcukları kullanılmalıdır.

  Bunlar kısa bir yaprak sapı kalacak şekilde sürgünlerin orta ve dip taraflarından ayrılır. Gözler 2-3 haftada kaynaşır ve aşı tutar. Şayet aşı yerindeki kabuk açık kahverengi veya yeşil olmayıp kabuk kararmaya yüz tutmuş ise ve yaprak sapı düşmeyip buruşarak ve karararak yerinde kalmış ise, aşının tutmadığı sonucuna varılır. Bu durumda büyüme henüz durmamış ise aşı hemen tekrarlanmalıdır. Ancak gözler aynı yıl içinde sürmezler, ertesi ilkbahara kadar olduğu gibi kalırlar. Normalde ilkbaharda anaç, sürmeye hazırlanan gözlerin hemen üstünden kesit yüzeyi aşının bulunduğu tarafın aksi yönüne doğru meyillice olmak üzere kesilir veya 10-15 cm koltuk kalacak biçimde kısaltılır. Bu durum gözün kuvvetli bir şekilde sürmesini sağlar. Bu arada anaçta uyuyan gözlerden oluşan yeni sürgünler de hemen başlangıçta uzaklaştırılmalıdır. Aksi halde bunlar kısa zamanda aşı gözünü devre dışı bırakır. İster sürgün göz aşıları ve isterse uyuyan gözde yapılan durgun göz aşıları olsun, göz aşıları çeşitli yöntemlerle yapılır.  Bunların en önemlileri aşağıda verilmiştir.

  T Aşısı (Kalkan Aşısı)

  Bu aşı yöntemi göz aşıları arasında basit ve etkin oluşu dolayısıyla en çok bilinen ve en çok kullanılan bir yöntemdir. Özellikle güllerin ve birçok süs çalılarının üretilmesinde kullanılır. Aşı iyi gelişmiş ve vejetasyon devresi içinde su yürümüş, dolayısıyla kabuğun odundan kolaylıkla ayrıldığı devreyi (genellikle yaz başlangıcı veya ortası) yaşayan anaçlara yapılır.

  Önce anaç üzerinde tercihen anacın alt tarafında (yerden 5-25 cm yükseklikte) iki nod arasında 2,5 cm kadar uzunlukta dikey bir kesim yapılır. Bunu T şeklini verecek şekilde üstten bir yatay kesim takip eder. iki kabuk dilimini kaldırmak için aşı çakısı hafifçe çevrilir. Sonra alttaki göz, gözün sadece yaprak sapı açıkta kalacak şekilde yukarıdan aşağı kabuk arasına sokulur ve lastik veya rafya ile bağlanır. Gözün büyük olduğu türlerde göz T yarığına oturtulamadığı için yarığın + şeklinde açılması daha uygun olur. Çok yağmurlu yerlerde yağmur sularının T yarığının üstünden içeri doğru girmemesi için T ters açılır.Buna "ters T aşısı" denmektedir.

  Bağlama işleminde bağ olarak lastik tercih edilmelidir. Zira rafya gibi kesilmeye gerek duyulmadan aşı gelişince lastik kendiliğinden kopar. Aşı yaklaşık iki hafta içinde tutar. Anaç yaz sonunda veya sonbaharda aşının üstünden kesilerek uzaklaştırılır.

  Yama göz aşısı

  Kalın kabuklu bitkilerin çoğaltılmasında kullanılır. Aşının yapılması için en uygun zaman hızlı bir büyümenin olduğu ve bitkinin kabuğunun kolay ayrıldığı yaz sonlarıdır. Bu yöntemde anaçtan dikdörtgen şeklinde bir kabuk parçası kesilip çıkarılır ve yerine çoğaltılacak bitkiden üzerinde bir göz bulunan aynı büyüklük ve şekildeki bir kabuk parçası oturtulur.

  Yongalı göz aşısı

  Bu aşı, kabuğun odundan kolaylıkla ayrılmadığı zamanda yani aktif büyümeden önce veya bir büyüme duraklaması esnasında yapılır. Kertikli yan aşının göz aşısına uygulanmış bir şeklidir.

 2. #2
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  03.Temmuz.2008
  Mesajlar
  17
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  Bahcesel.com Yönetiminden açıklama: Kötü niyetli kullanımların engellenmesi için yeni üyelerimizin ilk birkaç mesajlarında link verme hakları bulunmuyor. Forumumuzu kullandığınız sürece bu hakka otomatik olarak sahip olabilirsiniz. Lütfen mesajınızın alt sağında bulunan düzenle butonu ile mesajınızı yeniden düzenleyiniz ve birkaç mesajınızda link vermeyiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 3. #3
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  Sn saraç Göz aşıları ağaca zarar vermeyyen ve kolaylıkla yapılabilen aşı çeşididir.daha fazla bilgi ve işin uygulamasını görmek amacıyla sitemize üye arkadaşlarda video,film vs varsa daha iyi olur düşüncesindeyim.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  12.Eyll.2009
  Mesajlar
  7
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  selamlar sn sarac canakkalede 600 tane kadar asısız gecen sene diktigimiz ceviz fidanları var serce parmak kalınlıgına geldiler bu fidanlara bu yıl goz asısı yapmak istiyorum fakat bir sorum olacak uykudaki fidandan gozleri nezaman almalıyım ve aldıgımız gozleri ası zamanına kadar nasıl muhafaza edecegiz 250 tane kadarda asılı fidanım var gozleri aldıgımız yerlere bir koruma yapmalımıyız

 5. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  25.Temmuz.2008
  Mesajlar
  218
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  resim ekleme konusunda sitede sanırım sıkıntı var
  bu bakımdan konularda resim yok
  bu konuyu nasıl aşabiliriz

 6. #6
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  06.Haziran.2010
  Mesajlar
  2
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  arkadaşlar daha fazla bilgi ve resimle aydınlatalım birbirimizi

 7. #7
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  05.Aralk.2009
  Mesajlar
  223
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  bizim buralarda şu an göz aşısı yapılıyo ama bildiğime göre başka yerlerde ağustos gibi yapıyolar ama şu an yapılan sürgün verir ağustosta yapılansa vermez

 8. #8
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  Arkadaşlar ben yıllardır aşı yaparım.haddim olmayarak size bazı tecrübelerimi aktaracağım.Öncelikle;Aşı yapacağınız ağacın durumunu iyiece gözden geçiriniz.Hangi aşı yapacağınızı tesbit ediniz.Ağaç türleri ve ağacın gelişme durumu,ağacın bulunduğu iklim durumu en önemlisi aşıcının tecrübe ve beceriside etken faktörlerdir.Özlü ağaçlardan dut "T" aşısı,halk arasında Yavsu;yukardaki faktörler göz önüne alınarak tavsiye edilir.Diğer yandan ise asmada ise yongalı göz aşısı ve erken ilkbaharda toprağa beraber yarma kalem aşısı önerilir.CEVİZDE İSE;Erken ilkbaharda dilcikli aşı,Haziran 15- Temmuz 15 arası Yama göz aşısı ve yongalı göz aşısı uyandırılarak yapılır.Şayet Bu aşılar ağustos ayına sarkarsa uyandırılmaz.Göz aşıları genellikle agacın güneş almayan kuzey bölgelerine uygulanır.Durgun göz aşılarının üzerleri ısıdan korunmak için izole malzemesiyle kapatılır.bu iş için folyo iyi gelebilir.Kiraz,Kayısı,badem ve diğer ağaçlara "T" göz aşısı önerilir.Aşıcı'nın bıçağının gayet keskin olması,kullanıcağı poşet,rafya,aşı bağı,aşı makinası,aşı macunu gibi malzemelerin temiz olması.En önemlisi aşılık kalemlerin hastalıksız ağaçlardan alınması önerilir.Şahsen ben meyvesi,verim durumu,ağacın genel yapısını beğenmediğim ağaçdan kalem almammmm!!.Çokkkk,ama çokk usta aşıcı olduğunu bildiğim arkadaşsa ona güvenir alırım.Sizede tavsiyem budur.Zira;sizin beğenmediğinizi,diğeri beğenir.Göz aşılarında;kabuk temasları çok önemlidir.Hassas olunması,bilenlerin yanında durularak püf noktaların öğrenilmesi,yabani ağaçlarda el alıştırması yapılmasını tavsiye ederim.Ayrıca en önemlisi İllaki"" B E S M E L E ""...

 9. #9
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  05.Aralk.2009
  Mesajlar
  223
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  abi o kadar aşı araştırdım birtek şeyi senden duydum aşının kuzey tarafa yapılması güneş almaması için normalde hakim rüzgar tarafına yapın denilir ama ben birkeresinde aşı yapmıştım bir dölüm kadar tarlaya burda 50 civarı ağaç vardı bu ağaçlardaki aşılar güneşin doğduğu ve öğlen güneş çok gören taraflar az tutmuş ama güneşe ters gelen ve güneşin battığı taraftaki aşılar daha güzel tutmuş o tarafta fazla eksik yoktu bunu bildirmen iyi oldu bence burası önemli bir nokta aslında ben her ağaca 2 aşı yapmıştım rast gele iki tarafına yön seçmedim ağacın uygun güzel yerlerine ölesine yapmmıştım ama şimdi aşılar 4 yaşında ama kendin aşı yaparak verim almak daha zor uzun sürüyo

 10. #10
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  25.Nisan.2008
  Mesajlar
  1
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Göz Aşısı Metotları

  Aşı yapılacak gözler güney taraftan alınmalıdır.Verim bol olur birde erken verim yapar.diger taraftan yani kuzey yönünden alınan gözlerde verim az olur.Birde agacın güney yönü ve alt dallardan alınmalı.Çok yukarıya giden sürgünlerden alınmamalı.Aşı yapılırken güneşin çok gelen yöne yapılmamalı çünkü su kaybı ve yanma olacagından aşılarda tutma şansı azalmakta. benimde bir ricam olacak yongalı göz yapan bir bir makas var onu nasıl bulurum.bilen varsa memnun olurum. fotosunu ekleyemedim.

Benzer Konular

 1. Kabuk aşısı
  Konu Sahibi selsarac Forum Fidanlık Tekniği ve Ağaç Üretimi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Nisan.2008, 19:41
 2. Kalem Aşısı Metodları
  Konu Sahibi selsarac Forum Fidanlık Tekniği ve Ağaç Üretimi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Nisan.2008, 19:39
 3. Grip Aşısı Grip Aşısı
  Konu Sahibi selsarac Forum Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Yaşam
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Ocak.2008, 12:39
 4. Meyvecilikte Aşı Çeşitleri Durgun göz aşısı
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Meyvecilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Aralk.2007, 08:45
 5. Göz Aşısı ve Dut Fidanı Yetiştiriciliği
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Bahcesel ve Tarımsal Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Kasm.2007, 15:32

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306