Toplam 6 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 6 arası kadar sonuc gösteriliyor

Tohum ve meyve oluşumu

ZIRAAT/TARIM BÖLÜMÜ kategorisinde ve Genel Bahçe Bitkileri Kitabı forumunda Tohum ve meyve oluşumu balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
...

 1. #1
  Bahcesel.com Editor ubeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.Kasm.2007
  Mesajlar
  4,208
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  25
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Tohum ve meyve oluşumu

  Tohum ve meyve oluşumu

  Döllenmenin iki önemli ürünü vardır. Tohum ve meyve. Bu ikisi birbirinin ayrılmaz birer parçası gibidirler ve bahçe bitkileri yetiştiricilerinin hedefini oluştururlar.

  Tohum

  Döllenme olsun veya olmasın, içinde embriyoyu taşıyan tohum taslağına tohum (seed) denir. Döllenmiş çiçeklerde, triploid (3x) endosperm çekirdeği bölünerek (mitoz) önceleri serbest çekirdekler halinde, daha sonra hücresel olarak gelişir ve besi doku olarak embiryo kesesini doldurur. Zigot, endosperm gelişmesi sırasında dinlenir, sonra endospermden beslenerek hücresel olarak bölünmeye başlar ve "embriyo"yu oluşturur. Embriyo minyatür bir bitkidir. Sürgün ucu (plumule), kök ucu (radicle) ve bu iki ucu birbirine bağlayan geçiş bölgesinde çenek yaprak veya tohum yaprağı denen "cotyledon'lar bulunur. Geçiş bölgesinin sürgün ucu tarafındaki kısmına "epicotyl", kök ucu tarafındaki, kısmına da "hypocotyl" denilmektedir (Şekil 3.17).

  Embriyo torbası içinde embriyo gelişirken tohum taslağı da gelişerek yumurtalık boşluğunu doldurur. Integümentler (yumurta zarları) gelişip tohum zarını (testa) oluştururlar. Böylece tohum gelişmesi tamamlanmış olur.

  Meyve
  Normal olarak meyve, döllenmiş çiçeğin yumurtalığından veya yumurtalıkla birlikte diğer çiçek organlarından oluşur. Döllenmeden sonra gelişmeye başlayan genç embriyo tarafından üretilen hormonlar (GA3, IAA), döllenmiş çiçeklerin ve genç meyvelerin dökülmesini önler ve yumurtalık ve yumurtalığa yakın olan dokuların meyve halinde gelişmesine neden olarak "meyve tutumu"nu gerçekleştirir.

  Dişi organın sadece yumurtalığının gelişmesi ile oluşan meyveye "gerçek meyve" denir. Ancak bazı bahçe bitkilerinde meyve yapısı bu kadar basit değildir. Çiçek sapı, çiçek tablası ve çiçek örtüsü gibi çiçeğin diğer organları da yumurtalıkla birleşerek meyveyi oluştururlar. Bu meyvelere "yalancı meyve" denir. Elma, armut, ayva, çilek, dut, incir gibi meyveler yalancı meyvedirler (Şekil 3.18).
  Ema, armut ve ayvada meyve kaliks, korolla ve androkeum'ım birleşmesi ile oluşan ve "hypanthium" denen çiçek tablasının yumurtalıkla birleşip kaynaşması ile oluşur. Yenen kısım etlenip sulanmış olan hypanthium'dur. Elmada perikarpın iç tabakası kıkırdağımsı bir kılıf şeklinde çekirdek evini sarar. Buna "core" denir. Çilekte de çiçek tablası gelişerek meyveyi oluşturmuştur. Üzerindeki çekirdekler yumurtalıktan oluşmuş gerçek birer sert kabuklu meyvedir (acen). İncirde meyve çok sayıdaki çiçeklerin ovaryumları ve çiçek tablası ile bu çiçeklerin bağlandığı pedunkular dokunun etlenip sulanması ile oluşur. Dut meyvesi, çok sayıdaki çiçeklerin çanak halkalarının yumurtalık ile birleşip gelişmesiyle oluşmuştur

  Meyve yapıları çiçek yapıları ile yakından ilişkilidir. Kayısı, şeftali, kiraz, vişne, elma armut, portakal, badem gibi meyve türlerinin; domates, biber, patlıcan, bamya gibi sebze türlerinin çiçeklerinde bir tek dişi organ (bir veya çok karpelli) vardır. Bu bir tek dişi organın yumurtalığından gelişen meyveye "basit meyve" denir. Çilek, ahududu ve böğürtlen gibi meyve türlerinin çiçeklerinde çok sayıda dişi organ vardır. Çiçek tablası üzerinde toplu halde bulunan bu dişi organların yumurtalıkları gelişerek küçük meyvecikler oluşur. Bu şekilde bir çiçeğe ait çok sayıdaki ovaryumlardan oluşan meyveye "toplu meyve" (aggregate) denir. Dut, incir ve ananas gibi meyve türleri resemoz çiçek durumuna sahiptirler. Çiçek salkımı çiçek ekseni üzerinde birbirine çok yakın olarak yerleşmiş çok sayıdaki çiçeklerden oluşmuştur. Bu çok sayıdaki birbirinden bağımsız çiçeklerin ovaryumlarmdan oluşmuş meyveye "çoklu meyve" (multiple) denir.

  Meyvenin gelişmesi sırasında meyve yapraklardan (carpel) yapılmış olan yumurtalık duvarı gelişerek meyve kabuğunu (pericarp) oluşturur. Pericarp 3 farklı tabaka halinde farklılaşabilir. En dışta "exoearp" (veya epicarp) ortada "mesocarp" ve en içte "endocarp" tabakası bulunur. Olgunlaşmış meyvelerde bu tabakaların gösterdiği özelliklere göre meyveler pomolojik olarak sınıflandırılmaktadır. Örneğin, fındık, ceviz, kestane ve Antep fıstığı gibi meyve türlerinde pericarp farklılaşmamış ve sert bir yapı kazanmıştır. Bu meyvelere "sert kabuklu" (nut) meyveler denir. Kayısı, şeftali, erik, kiraz ve vişne gibi meyve türlerinde ise pericarp üç tabaka halinde farklılaşmıştır. Eksocarp "meyve eti"ni oluşturur. Tohumun üzerini sert bir kabuk gibi örten endokarpa sahip bu meyve türlerine "sert çekirdekli" (drupe) meyveler denir. Eğer üzüm, biber ve domatesde olduğu gibi endocarp yumuşak ise bu meyve türlerine "üzüm" (berry) denir. Elma, armut, ayvada pericarpm iç kısmı "core" denilen kıkırdağımsı bir yapıya sahiptir. Bu meyve türlerine de "yumuşak çekirdekli" (pome) meyveler denir
  Kaynak: Genel Bahçe Bitkileri - Prof.Dr Atila GÜNAY

 2. #2
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Hindistan cevizi Tohumu

  Bazı bitkilerin tohumları su vasıtasıyla dağıtılır. Bu tohumların diğerlerinden farklı özellikleri vardır. Örneğin suyu kullanarak tohumlarını dağıtan bitkiler kendi ağırlıklarını azaltıcı ve yüzey alanlarını artırıcı bir yapıya sahiptir. Bundan başka yüzen dokunun birkaç değişik şekli olabilir. Havayla dolu olan hücrelerde içi boşluklu süngerimsi bir yapı bulunabilir ya da hücre aralarındaki boşluklar hemen hemen yok olacak şekilde tohumun içine hava hapsolmuş olabilir ve bu sayede tohum yüzebilir. Ayrıca yüzen dokunun hücre duvarları suyun içeriye girmesini engelleyecek bir yapıdadır. Bu sağlam yapıları sayesinde suyla taşınan tohumların içinde yaklaşık 80 gün süreyle suda kalabilen ve bu süre içinde hiç bozulmayan çimlenmeyen tohumlar bile vardır. Bütün bu özellikleri sayesinde hindistan cevizi tohumları yüzlerce kilometrelik bir yolu okyanus akıntılarıyla aşabilirler. Kıyıya ulaştıklarında içlerindeki tohum filizlenir ve bir hindistan cevizi ağacı olarak yetişir. Hindistan cevizi tohumlarının tam karaya ulaştıkları zaman açılmaları son derece ilginç ve istisnai bir durumdur. Çünkü bilindiği gibi bitki tohumları genellikle suya değdikleri anda çimlenmeye başlar. Buradaki hassas özelliklerin ve tasarımın evrimcilerin iddia ettikleri gibi tesadüfen gerçekleşemeyeceği açıkça ortadadır.

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2009
  Mesajlar
  494
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  3
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Tohum ve meyve oluşumu

  Selamlar,
  dışardan ithal gelen patlatmalık cin mısırı, neden toprağa girdiği zaman çimlenme yapmıyor?
  bu ürün gdo'lu bir ürünmü?
  vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 4. #4
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  16.Aralk.2008
  Mesajlar
  297
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Tohum ve meyve oluşumu

  Cin Mısırının Çimlenmemesi Gibi Bir Durum Yoktur. GDO lu Bile Olsa Çimlenir. Ancak Sizin Cin Mısırınız Eğer 6-7 Yıllık Ve Tohumun Embriyo Kısmında Bir Ölme Olmuş İse Ondan Kaynaklanabilir. Yine Depolandığı Yer Nemli İse Ondanda Kaynaklanabilir.Yoksa Çimlenmez Diye Bir Şey Yok.

 5. #5
  Bahcesel.com Editor ubeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.Kasm.2007
  Mesajlar
  4,208
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  25
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Tohum ve meyve oluşumu

  Evet cin mısırı GDO, Hibrit de olsa çimlenir. Sıkıntı sizin tohumunuzdan kaynaklanıyor. Tohumunuz nemli yerde kalmış veya başka bir nedenden dolayı çimlenme özelliğini kaybetmiştir.

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2009
  Mesajlar
  494
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  3
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Tohum ve meyve oluşumu

  çok ilginç geldi, demekki ya ben başaramadım yada mısır dediğiniz gibi ya çok uzun zaman depolandı yada çok nemli bir ortamda kaldı. bu soruma yanıtınız için teşekkür ediyorum sayın damla50 ve ubeyd.

  çok sevdiğimiz patlamış mısır,

  ithal gelen patlatılacak mısırın firesi çok düşük oluyor hatta yok denecek kadar, kastamonuda ki üretici mısır numunesi getirdi bana evimde denedim patlattım, ithal mısıra göre aradaki farkı şu:
  ithal mısır patlatıldıktan sonraki taneleri iri, yerli mısırın taneleri küçük kalıyor ve %20 yerli mısır fire veriyor yani patlamıyor. Bu aradaki farkı nasıl kapatabiliriz. Gdo'lu ürünler haberi çıkınca yerli üretim bu durumda daha önem kazanıyor. Dışarıya bu konudaki bağımlılıktan kurtulmak için bize fırsat oluşturuyor. bu konudaki görüşlerinizi almak istiyorum.
  saygılar...

Benzer Konular

 1. Tohumların Saklanması / Tohum / Tohum ve Tohumla Üretim / SEBZELERDE YETİŞTİRME TEKNİĞİ / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 15.Austos.2011, 12:24
 2. Kiraz - Pomolojik Sınıflama, Fidan Üretimi, Tohum Anaçları ve Tohum Elde Etme
  Konu Sahibi akcabey Forum Kayısı, Kiraz ve Vişne Yetiştiriciliği
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 30.Ekim.2009, 19:12
 3. Meyve ve Tohum/ Botanik Özellikleri / KUŞKONMAZ / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ocak.2009, 12:52
 4. Çiçek ve Meyve/ Bitkinin Oluşumu / Botanik Özellikleri / PIRASA / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ocak.2009, 12:24
 5. Kabakta Dİvİt Meyve OluŞumu
  Konu Sahibi humanist Forum Bitki Besleme ve Gübreleme Soru ve Cevapları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Nisan.2008, 20:18

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306