Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor

Fide yetiştirme

ZIRAAT/TARIM BÖLÜMÜ kategorisinde ve Genel Bahçe Bitkileri Kitabı forumunda Fide yetiştirme balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
...

 1. #1
  Bahcesel.com Editor ubeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.Kasm.2007
  Mesajlar
  4,208
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  25
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Fide yetiştirme

  Fide yetiştirmenin amaçlan

  Daha önceki bölümlerde sebzelerin büyük bir çoğunluğunun tohumla çoğaltıldığı belirtilmiştir. Bazı sebzelerin yetiştiriciliği üretim parsellerine doğrudan tohum ekimi yapılarak gerçekleştirilir; diğer bazı türlerde ise tohumlar önce özel küçük alanlara ekilir ve burada geliştirilen fideler daha sonra üretim parsellerine dikilir.

  Fasulye, bezelye, bakla, kavun, karpuz, kabak, hıyar, havuç, maydanoz, soğan, turp, ıspanak, tere, semizotu ve şalgam doğrudan tohum ekimi yapılarak yetiştirilen sebzelerdir. Domates, biber, patlıcan, pırasa, kereviz, lahana, karnabahar, marul, kırmızı pancar gibi sebze türleri fide yetiştirmeden geçerek üretilir. Ayrıca turfanda yetiştirme ve örtü altı sebzeciliğinde kabak, kavun, hıyar, karpuz ve fasulye gibi türler de önce fideleri elde edilerek ve esas yerlerine fide biçiminde dikilerek yetiştirilir. Buna karşılık normalde fide ile yetiştirilen sebze türleri de çok geniş alanlarda üretim yapıldığı takdirde doğrudan tohum ekimi yoluyla yetiştirilebilir.

  Fide ile yetiştirme, doğrudan tohum ekimi yapılarak gerçekleştirilene göre bazı önemli avantajlara sahiptir. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

  a) Erkencilik

  Bitkiler yetişme periyotlarının bir bölümünü fidelikte geçirdikleri için tarlaya çıktıklarında belirli bir büyüklüğe ulaşmış olurlar. Bu nedenle aynı anda yapılan ekime göre 30-50 gün kadar daha erken ürün verirler.

  b) Araziden tasarruf

  Fide ile yetiştiricilikte bitkilerin normal yetiştirme yerlerinde kalma süresi kısalır. Böylece, arazinin boş kaldığı dönemlerde başka ürünler yetiştirilir ve topraktan yılda bir yerine iki, iki yerine üç, üç yerine dört ürün alınabilir.

  c) Tohumdan tasarruf

  Fide ile üretim yapıldığında kullanılan tohum miktarı azalır. Doğrudan ekimde birim alana gereğinden fazla tohum atılır ve daha sonra seyreltme yapılır. Fide dikimde buna gerek kalmaz. Bu durum, günümüzde çok yükselmiş bulunan ve bir kilogramı milyonlarca TL'sma ulaşan ya da tane hesabıyla satılan Fx hibrit çeşitlerin kullanılması durumunda çok daha büyük önem kazanır.  d) Enerji tasarrufu

  Bu durum örtü altı tarımında geçerlidir. Sera üretiminde doğrudan tohum ekimi yapılırsa sera daha uzun bir süre ısıtılır. Oysa fide yetiştiriciliği daha küçük bir alanda yapılabilir ve daha küçük bir alan ısıtılarak enerji ekonomisi sağlanır.

  e) Sağlıklı üretim

  Fidelerin yetiştirilmesi sırasında veya dikimden önce seçim yapılabilir. Böylece hastalıklı, cılız, sakat ve sağlıksız bitkiler ayrılır; üretim sağlıklı ve gürbüz bitkilerle gerçekleştirilebilir.

  f) Verim ve erkenciliği uyarıcı işlem imknı

  Fideliklerde geçen dönemde bitkilere bazı özel uygulamalar yapılabilir. Örneğin kavunlarda budama, domates ve biberlerde ek ışıklandırma, yine domateslerde virüslere karşı bağışıklık kazandırma aşısı, sıcaklık şokları vb. gibi. Bu uygulamaları açık arazide gerçekleştirmek her zaman mümkün olmadığı gibi ekonomik ve pratik de değildir.

  g) Homojen üretim

  Doğrudan tohum ekimiyle yapılan yetiştirmede sıcaklığın düşük oluşu, yağışlar ve kaymak bağlama, derine düşme, yüzeyde kalma gibi nedenlerle tohumların bir bölümü çimlenmeyebilir. Bazı alanlar boş kalabilir ve değerlendirilemez. Fide ile yetiştirmede bu olumsuzluk söz konusu değildir.

  Fide yetiştirme yerleri

  Fideler ya seralarda ya da fide yastıklarında yetiştirilir. Hiç kuşkusuz iklim şartlarının daha iyi düzenlenebildiği seralar fide yetiştiriciliği için daha uygundur. Ancak küçük sebze işletmeleri için büyük bir yatırıma gerek gösteren seraların yapımı da ekonomik değildir. Bu nedenle fide yetiştiriciliği gerek bizim ülkemizde, gerekse birçok yabancı ülkede yastıklarda yapılmaktadır.

  Yastıklar, yetiştirilecek sebze fidesinin türüne, yetiştirme devresine ve amaca göre değişik biçimlerde hazırlanır ve ısıtılma durumlarına göre üçe ayrılarak adlandırılır.

  a) Sıcak yastıklar

  Domates, biber, patlıcan gibi sıcak mevsim sebzelerinin fidelerini yetiştirmek için kullanılır. Genellikle bu tip fidelerin yetiştirme dönemi kış sonu ve erken ilkbahar olduğu için ısıtılmaları söz konusudur. Sıcak yastıkların ısıtılmasında elektrikli ısıtıcılardan, kalorifer sisteminden ve organik gübrelerden yararlanılabilir. Kırsal alanda elektrik ve kalorifer bulunmasının güçlüğü nedeniyle çoğunlukla organik madde ile ısıtma yaygındır. Sıcak yastıklar 1.20-1.30 m genişliğinde, 6-15 m uzunluğunda ve 0.5-0.7 m derinliğinde hazırlanır fSekil 8.18). Acılan çukurun kenarları tuela veva beton

  malzeme ile tesbit edilmeli; toprak yüzeyinin hizasında ön tarafta 0.20 m, arkada ise 0.35 m yükseldikte çıkıntı bırakılmalıdır. Böylece hazırlanan yastıkların en altına drenaj için 5-10 cm çakıl serilir ve üzerine 40-50 cm yanmamış ahu- gübresi doldurulur.

  Üzerine de tohum yatağı olarak 10 cm kadar harç serilir ve yastığın üzeri cam kapaklar veya plastik örtü ile örtülür. Yanmamış ahır gübresinin fermentasyonu ile yastıkta sıcaklık yükselmeye başlar ve 70-80C'ye kadar çıkar. Daha sonra yeniden düşmeye başlar ve 25-30C'ye iner. Bu sıcaklığa düştük-ten sonra yastığa ekim yapılabilir.

  b) Ilık yastıklar

  Yine sıcak mevsim sebzelerinin fideleri için kullanılır. Ancak ılık yastıklar tohum ekimi amacıyla değil, daha çok sıcak yastıklarda çimlendirilmiş olan fidelerin şaşırtılması için değerlendirilir. Hazırlanışı sıcak yastıklara benzer. Fakat derinlikler daha azdır ve yalnızca ahır gübresi ile değil, "ahır gübresi + toprak" karışımı ile doldurulur. Ilık yastıklara fideler doğrudan dikilerek şaşırtılabileceği gibi, önce plastik torbalar içindeki harçlara dikilip plastik torbalar içinde de yerleştirilebilir.

  c) Soğuk yastıklar

  Serin iklim sebzelerinin fidelerinin yetiştiriciliğinde kullanılır. Bunların fide yetişme dönemi yaz aylarına rastladığı için ısıtılmaları gerekmez. O nedenle çukur açmaya da gerek yoktur. Toprak düzeltilerek ve biraz yükseltilerek hazırlanırlar. Üzerine harç serilerek ekime hazır hale getirilirler.

  Fide yetiştirme kapları ,

  Eskiden fide yetiştiriciliğinde tohum yalmzca doğrudan yastıklardaki harç üzerine ekilir, şaşırtma yapılacaksa buradan sökülüp ılık yastıklara dikilir, buradan da daha sonra sökülerek açıkta parsellere dikilirdi. Ancak son yıllarda, topraklı dikimin birçok önemli avantaja sahip olması nedeniyle bu sistem yavaş yavaş terkedilmeye başlanmıştır. Yeni sistemde tohumlar ya yastıklara serilmiş harç üzerine ya da yastıkların içine yerleştirilen ve harçla doldurulan kasalara ekilirler. Çimlenmenin tamamlanmasından sonra genç fideler kasalardan sökülür ve plastik torba veya küçük saksılara şaşırtılır. Dikim zamanında saksı veya torbalardan toprağıyla çıkartılarak toprağa aktarılır.

  Turfanda sebzecilik veya sera sebzeciliği için yapılan hıyar, kabak, kavun, fasulye fidesi yetiştiriciliğinde ise tohumlar doğrudan doğruya plastik torbalara veya saksılara ekilir. Kabakgiller ve baklagiller familyalarına giren sebze türleri şaşırtmaya karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle herhangi bir şaşırtma uygulanmaz ve torbalarda ve saksılarda geliştirilen fideler topraklı olarak esas yetiştirme yerlerinde açılan çukurlara dikilir.

  ?yi bir fidede aranan özellikler

  Sağlıklı ve yüksek bir verim elde edebilmek için, üretimde kullanılan fidelerin iyi olması gereklidir. ?yi bir sebze fidesinin tanımını yapmak güçtür. Çünkü özellikler türlere göre değişebilir. Ancak bazı genel özellikler de vardır. Bunlar aşağıdaki biçimde sıralanabilir:

  - Fidelerin bütün kısımları sağlam ve sağlıklı olmalıdır,

  - Diri ve kuru maddece zengin olmalıdır,

  - Fazla genç ve fazla yaşlı olmamalıdır,

  - Çok fazla boylanmamış olmalı, kaim ve kuvvetli olmalıdır,

  - Bazı türlerde kendine özgü mumsu tabaka ve renkler oluşmuş
  bulunmalıdır,

  - Kök sistemi tam ve sağlam olmalı, mümkünse üzerinde bir
  miktar toprak bulunmalıdır,

  - Fidelerin tümü aynı büyüklükte ve gelişme döneminde olmalıdır,

  - Pişkin olmalıdır.

  Kaynak: Genel Bahçe Bitkileri
  Prof.Dr Atila GÜNAY

 2. #2
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  30.Ekim.2010
  Mesajlar
  7
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  sayın hocam ben torf kullanıyorum. Fidelerim tam yeşil ve gür olmuyor. Torfa ne katsam daha gür ve daha koyu yeşil olurç Saygılar.

 3. #3
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  16.Temmuz.2010
  Mesajlar
  311
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  torfla morfla uğraşma kaliteli çayır toprağı bul siyah toprak içine yanmış hayvan gübresi kat tohumları ek olurlar birde mantar ilaçları kullan yoksa hasta olurlar

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  29.Ekim.2010
  Mesajlar
  212
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  sayın balböceğine hak veriyorum. ben normal kendi toprağımda çimlendiriyorum. ne var bunda? sanki torfa ekince altın mı çıkacak? o da büyüyor, bu da büyüyor...
  ilaçlama için de, toprağa tesbih ağacı tohumlarından koyuyorum.
  saygılar

 5. #5
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  18.Aralk.2010
  Mesajlar
  8
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  Alıntı mavikartal5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sayın balböceğine hak veriyorum. ben normal kendi toprağımda çimlendiriyorum. ne var bunda? sanki torfa ekince altın mı çıkacak? o da büyüyor, bu da büyüyor...
  ilaçlama için de, toprağa tesbih ağacı tohumlarından koyuyorum.
  saygılar
  Sayın Mavikartal5 tespih ağacı tohumları ne gibi bir etki yapıyor? Hem onları bütün olarak mı yoksa blenderle parçalayarak mı koyuyorsunuz miktarı ne oluyor? Çok soruyorum ama bu konuda deneyimsiz olduğum için beni bağışların. Emekli olduktan sonra hobi amaçlı bahçe yapmaya başladım. Yavaş yavaş sizlerden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum işte..

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  29.Ekim.2010
  Mesajlar
  212
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  sayın ayşe hanım,
  tesbih ağacının tohumlarından toprak zararlılarına karşı ev yapımı ilaç kullanılıyormuşşşşşşş. denedim, bu arada bütün saksılarımın dibine 2-3'er tane de tohumlarından bıraktım. şimdilek böcekler görünmüyor. ama kimbillir soğuktan kaçmış olabilirler? baharda göreceğim sonucunu. merakla da bekliyorum.
  saygılar

 7. #7
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  24.Ekim.2010
  Mesajlar
  129
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  Benim yer kirazı fidelerinin yaprakları sarardı.(Torf kullandım.Birazcık Hümik asit ilave ettim.) İçerde olmasının etkisi olurmu ?

 8. #8
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  30.Ekim.2010
  Mesajlar
  7
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  Sayın hocam fideler çimlendikten sonra hangi gübrelerden nekadar kullanayım.

 9. #9
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  30.Ekim.2010
  Mesajlar
  7
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  Sayın hocam iyi bir fide yetiştirebilmek yeşil ve gür olabilmesi için viyollerdeki fideleri nasıl nekadar gübre vermeliyiz. Saygılar.

 10. #10
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  29.Ekim.2010
  Mesajlar
  212
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Fide yetiştirme

  ben de sizin gibi amatörlerdenim sayın cimin24. konu hakkında sayın balböceğinden bilgi almamız gerekiyor.
  yani; eğitim şart

Benzer Konular

 1. Fide ile Üretim / Yetiştirme Tekniği / PIRASA / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ocak.2009, 12:28
 2. Fide Dikimi / Fide Yetiştiriciliği / SEBZELERDE YETİŞTİRME TEKNİĞİ / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasm.2008, 08:59
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasm.2008, 08:48
 4. Fide Yetiştiriciliği / SEBZELERDE YETİŞTİRME TEKNİĞİ / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasm.2008, 08:48
 5. Biberde Fide Yetiştirme
  Konu Sahibi akcabey Forum Genel Sebzecilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ekim.2008, 23:34

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306