Toplam 6 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 6 arası kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Likes
 • 1 Post By selsarac

Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK

Sebzecilik kategorisinde ve Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY) forumunda Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK Organik gübreleme daha çok toprağın özellikleri düzeltmek ve az miktarda içerdikleri besin maddeleriyle de toprağa besin maddesi vermek için ...

 1. #1
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK

  Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK

  Organik gübreleme daha çok toprağın özellikleri düzeltmek ve az miktarda içerdikleri besin maddeleriyle de toprağa besin maddesi vermek için yapılır. Organik gübreler besin maddelerini organik formda içerir. Organik maddeler toprakta doğal olarak bulunacağı gibi, çeşitli organik gübreler kullanılarak karşılanabilir. Toprakta yaşayan sayısız böceğin, kurtun, solucanın, mikroorganizmanın, mantarın, bakterinin, bitkinin ve hayvanın canlı iken bıraktığı artıklar ve dışkıları, öldüklerinde vücutlarının toprağa karışarak çürümesi doğal yoldan topraktaki organik maddeleri sağlar. Dünyada % 5 oranından az bile olsa, tamamı organik madde içeren topraklar vardır. Geriye kalan topraklar inorganik (mineral) yapıdadır. Toprakta organik maddeler parçalanmaya başlamış, parçalanmış, humus halini almış şekilde bulunur. Genelde toprağın organik madde içeriği % 5-10 arasında bulunur. Bazen bu oran % 15-20’ye kadar çıkabilir. Çöllerde olduğu gibi az veya hiç organik madde içermeyen topraklara da rastlanır.
  Organik gübreleme, organik materyallerin insanlarca toplanması ve çeşitli işlemlerden geçirildikten ve organik gübre haline getirildikten sonra toprağa verilmesidir. Organik gübrelerde ilk materyal şeklini kaybeder, bileşimi değişir, rengi kahverengine döner. Organik gübreler toprağa atıldıklarında toprağın yapısını ıslah eder. Sıcaklık, su tutma ve havalanma gibi toprağın fiziksel özelliklerini, pH, besin maddeleri tutma, tuzluluk gibi kimyasal özelliklerini ve toprağın bitkisel ve hayvansal canlılığı olan biyolojik özelliklerini düzeltir. Ancak organik gübreler toprakta devamlı kalmaz. Parçalanmaya devam ederek sonunda kolloidal kil haline geçer ve yok olur. Bu bakımdan toprağın organik maddelerce zenginliğini sürekli kılmak ve onun toprağa verdiği faydaları elde etmek için toprağın devamlı organik gübrelerle gübrelenmesi gerekir. Organik gübreler hayvan gübreleri, kompost, şehir artıkları, yeşil gübreleme, şerbet, insan dışkısı (fekal), lağım suları, kan tozu, deri tozu, boynuz ve tırnak tozu, guano şeklinde sınıflanır.
  Hayvan gübreleri: Hayvan gübreleri, çiftlik veya ahır gübresi olarak da tanımlanır. Değişik hayvanların katı ve sıvı (idrar) dışkılarıyla, altlarına serilen yataklık materyalinden oluşur. Bu gübrenin değeri hayvanın cinsine, yaşına, verilen yemin cinsine ve miktarına, yemleri sindirme gücüne, gördüğü işe, çıkardığı katı/sıvı dışkı oranına, altına serilen yataklığın cinsine, miktarına ve gübrenin saklanma şekline bağlıdır. Buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, kepek, yonca ve kuru otla beslenen hayvanların gübreleri, sadece saman ve kuru otla beslenen hayvanların gübrelerine göre daha zengin ve iyi özelliktedir. Altlığın buğday ve çavdar olması, pirinç, arpa ve kuru ot olmasından daha iyidir. Hem gübre miktarını çoğaltır hem de gübrenin kaba yapılı olmasını sağlar. Değişik hayvan dışkılarının içeriği Cetvel 14.1’de verilmiştir.
  Cetvel 14.1 Değişik Hayvan Dışkılarının İçeriği (VAN SLYKE 1932)
  Hayvanın cinsi Su N P2O5 K2O
  Katı Sıvı Katı Sıvı Katı Sıvı Katı Sıvı
  At 75 90 0,55 1,35 0,30 çok az 0,40 1,25
  Sığır 85 92 0,40 1,00 0,20 çok az 0,10 1,35
  Koyun 60 85 0,75 1,35 0,50 0,05 0,45 2,10
  Domuz 80 97 0,55 0,44 0,50 0,10 0,40 0,45
  Kümes Hayvanı 55 1 0,8 0,4
  Gübrede bulunan su miktarına göre hayvan gübreleri kuru (sıcak) ve sulu (soğuk) gübre olarak kısımlara ayrılır. Kuru gübreler at, eşek, koyun ve keçi gübresidir. Kuru gübreler çabuk ihtimar eder (fermantasyon uğrar), sıcak ve besin maddeleri zengindir. Sulu gübreler sığır ve domuz gübresidir.
  Cetvelde görüldüğü gibi, hayvan gübresi % 20-30 kuru madde içerir. Kuru maddede % 0,3-0,6 arasında azot, % 0,2-0,4 arasında fosfor ve % 0,1-0,7 arasında potasyum vardır.
  Hayvan gübresini kullanabilmek için onları ihtimar (çürütüp hümüs haline) ettirmek gerekir. Ahırdan çıkartılan gübre hemen ıslatılıp sıkıştırılır, kendi haline bırakılır ve gübre havasız koşullarda, sıcaklığı yükselmeden (30-40oC üzerine çıkmadan) uzun bir süre içinde çürütülürse buna soğuk çürütme adı verilir. Fazla iş gücü göstermeden elde olunan bu gübre, hayvan gübresinden beklenen faydaları tam yerine getiremez. Hayvan gübresi ahırdan alındıktan sonra hafif ıslatılıp 80-100 cm yüksekliğinde, sıkıştırmadan kendi haline bırakılır. Bu sırada havalı koşullarda ihtimar başlar ve gübrede sıcaklık birkaç gün içinde 60-70oC yi bulur. Daha sonra gübre tekrar iyice ıslatılır ve 150-180 cm yüksekliğinde hafif sıkıştırılarak yığılır. Çabuk kullanıma alınacaksa birkaç gün arayla aktarılır, her aktarmada nem miktarı az ise ıslatılır ve tekrar aynı yığın yapılır. Böylece 30-40 gün sonra gübre hazır hale gelir. Çabuk kullanılmak istenmiyorsa aktarma ayda bir yapılır ve gübre 3-4 ay sonra hazır hale gelir. Bu sistemde hayvan gübresi elde edilmesine sıcak çürütme denir.
  İhtimar edilen gübre kullanılmaya hazırdır. Ancak gübre kullanılmayacaksa kullanma zamanına kadar iyi koşullarda muhafaza edilmesi gerekir. Saklama üstü kapalı bir yerde, altı beton bir zeminde yapılmalı ve yığın şeklinde olmalıdır. Üstü açıksa beton zemin bir tarafa meyilli olmalı ve gübre üzerine düşen yağış suları meyilli olan kenarda açılacak bir çukurda toplanmalıdır. Bu sular ilerde şerbet olarak kullanılır. İyi saklanmış bir hayvan gübresinin azot kapsamı ve nem içeriği Cetvel 14.2’de verilmiştir. İyi yanmış bir hayvan gübresinin faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.
  a. Kolay dağıtılır.
  b. Bitkiyi yakmaz
  c. Toprak hazırlamasını kolaylaştırır.
  d. Toprağa belirli ölçüde azot sağlar, yıkanma olmadığı takdirde başlangıçtaki fosfor ve
  potasyum miktarında değişiklik olmaz.
  e. Sıcak çürütme sonucu Karbon/Azot (K/N) oranı 20/1'dir.
  f. Toprakta havalanmayı düzgün hale getirir, kaymak tabakası bağlama nispetini azaltır.
  g. Toprağın su seviyesini kontrol eder. Kuru ve hafif olan kumlu topraklarda suyu tutma
  gücünü arttırırken, ağır ve ıslak olan killi topraklarda azaltır. Bu topraklarda fazla
  suyun uzaklaşmasını temin eder.
  h. Topraktaki canlıların çalışmasını sağlayacak organik maddeyi temin eder, bu canlıların
  hayvan gübresini parçalamasıyla toprakta humus oluşur ve toprak canlılığı artar.
  Normal koşullarda hayvan gübrelerini ihtimar (çürüttükten sonra) ettirdikten sonra kullanmak gerekir. Ancak bazı hallerde taze hayvan gübresi çürütülmeden doğrudan doğruya toprağa verilir. Bu durumda bazı faydalar yanında sakıncaları ortaya çıkar.
  Cetvel 14.2. Değişik Hayvan Gübrelerinin Azot Kapsamları ve Nem Oranları
  Gübre cinsi Nem oranı Azot miktarı
  (%) (%)
  At gübresi (yarı yarıya saman karışmış) 45-60 1,3-1,5
  At gübresi (samanlı kuru saklanmış) 20-30 1,2
  At gübresi (çok fazla samanla karışmış) 60-70 1,5-1,7
  At gübresi (dağlık yerden alınmış) 60-80 1,7-1,9
  Altlık buğday ve pirinç samanı Ara.15 0,4-0,6
  Altlık arpa ve yulaf Ara.15 0,3-0,4
  Çayır otu Ara.15 1,0-2,0
  Taze tavuk gübresi (samansız) 50-70 4,0-5,0
  Taze tavuk gübresi (samanlı) 40-60 2,0-4,0
  Çeşitli tane yemler Ara.15 1,5-2,0
  Sığır gübresi 70-90 1,0-1,9
  a. İçinde daha fazla besin maddesi bulundurur. Bu özellikle kümes hayvanları gübresinde
  ortaya çıkar.
  b. Taze gübre toprağa atıldıktan sonra, toprak içinde çürür. Bu çürümede meydana gelen
  asit ve alkali karakterli bileşikler toprakta kolay çözünmeyen ham besin maddelerinin
  parçalanmasını ve toprak çözeltisine karışmasını sağlar.
  c. Eğer taze gübreleme, bitkiler varken yapılırsa, özellikle sıvı kısım fazla üre formunda
  azot bulunur ve ürenin parçalanması sırasında meydana gelen amonyak bitkileri yakar.
  Bu bakımdan taze ahır gübresi tarlada bitki olmadığı zaman verilir. Genelde kışı sert
  geçen yerlerde sonbahar toprak işlemesiyle atılır ve kış boyunca tarlada kalıp,
  ilkbaharda çürümüş olarak hizmete sokulur.
  d. Taze gübrede C/N oranı geniş olduğundan, uygulama sonrası bitkilerde azot
  noksanlığı meydana gelebilir.
  e. Sulu, samanlı ve topak halde bulunduğundan dağıtılması zordur. Tarlada muntazam
  dağıtılmaz ve toprağın homojen özelliği bozulabilir.
  Dikkat edilirse, taze gübrenin faydasından çok zararı bulunmaktadır. Bu bakımdan sadece sonbahar aylarında tarlada bitkilerin bulunmadığı zaman uygulanabilir. Aksi halde hayvan gübresini her zaman çürütülmüş kullanmak akıl karıdır.
  Kompost ve şehir atıkları: Kompost çiftlik atıklarından ve şehir atıklarından (şehir çöplerinden) yapılan organik gübredir. İkisinin yapılış sistemi ve kullanış şekli aynıdır. Çiftlikte bulunan hayvansal ve bitkisel her türlü organik atık ıslatılıp yığın yapılır ve ihtimarı çabuklaştırmak üzere, yığın yapılırken içine üre, amonyum nitrat gibi ticaret gübreleri katılır. Yığın birkaç gün arayla aktarılır. Bu sırada yığının nem oranı kontrol edilir ve gerekirse yığın ıslatılır. 30-50 gün arasında organik atıklar çürür ve gübre olarak kullanılır hale gelir.
  Çürüme sırasında yığında bazı biyokimyasal (biyoşimik) değişiklikler meydana gelir. İlk görünüşünü kaybeder. Kısmen hayvan gübresine benzer bir yapı kazanır. Kompostun elde edilmesinde ağaç yaprakları, sebze atıkları, bozuk yemler, mutfak atıkları, hayvan gübreleri, her türlü tarla bitkisel atıkları kullanılır. Kompostun değeri, içine giren maddelere bağlıdır. Organik gübreler arasında en fazla besin maddesi içerenidir. Çeşitli kompostların besin değeri ortalamasında, içerdikleri azot miktarı 1-40 mg/kg, fosfor ve potasyum miktarı 1-200 mg/kg arasında değişmektedir. Besin maddesi miktarı artıkça kompost değer kazanır (ZABUNO?LU ve KAÇAR 1992, GÜNAY ve KÜTÜK 1999). Kompost hayvan gübresinden daha pahalı bir gübredir. Besin içeriği yüksek olduğundan, tarlaya gübre olarak pek verilmez. Kompost daha çok tohum ekimi ve fide dikimi harçlarının yapılmasında yer alır. Harç içine % 20-30 oranında karışımları saksılara, tohum ekim kasalarına ve yastıklara konur.
  ?ehir atıkları komposta göre daha çeşitlilik gösterir. Her türlü bitkisel ve hayvansal atıklar, mutfak atıkları, mezbaha atıkları (kemik, kan, hayvanların iç organları vb.), istenmeyen bazı endüstriyel atıklar (deterjan, kimyasal atıklar, tıbbi atıklar vb.), taş, toprak, inşaat atıkları, cam, teneke, plastikler sayılabilir. ?ehir atıklarından gübre yapılırken, önce içindeki organik madde dışı maddelerin temizlenmesi gerekir. ?ehir atıklarından yapılan organik gübrelerin fiyatları daha ucuzdur. Belediyeler, çim alanlarının ve parkların gübrelenmesinde kendilerinin yaptığı bu gübreyi kullanır.
  Yeşil gübre: Tarlaya veya örtü altı alanlarına ekilen bazı bitkiler hasat edilmeyerek, toprağın organik madde miktarını arttırmak üzere toprağa karıştırılmasına “yeşil gübreleme” ve kullanılan bitkiye “yeşil gübre bitkisi” adı verilir. Yeşil gübreler toprağın organik madde miktarını zenginleştirirken, azot bakımından da toprağı zenginleştirir. Yeşil bitkiler toprağa karıştırılıp, çürümeleri sırasında karbondioksit açığa çıkar ve toprakta zayıf asitler meydana gelir. Bu asitler toprakta kolay çözülmeyen maddeleri parçalar ve bitkiler için gerekli maddelerin toprak çözeltisine geçmelerini sağlar. Yeşil gübrelemede daha çok fiğ, bakla, soya fasulyesi, taş yoncası, mısır gibi bitkiler seçilir. Bu bitkilerin dışında yeşil gübrelemede kullanılan bitkiler Cetvel 14.3’te verilmiştir.
  Cetvel 14.3. Yeşil Gübrelemede Kullanılan Bitkiler
  Baklagil Olmayan Bitkiler Baklagil Olan Bitkileri
  Çavdar Yonca
  Yulaf Arap yoncası
  Arpa Çayır üçgülü
  Buğday Kırmızı üçgül
  Kara buğday Japon üçgülü
  Mısır Taş yoncası
  Darı Börülce
  Gök darı Soya fasulyesi
  Çim Tüylü fiğ
  Sudan otu Tüysüz fiğ
  Hardal Avusturya bezelyesi
  Kolza Kanada yem bezelyesi
  Baklagil bitkileri çiçeklenme sırasında, mısır ve diğer bitkiler 30-40 cm boy aldıklarında sürülerek toprağa karıştırılır. Yeşil gübreleme yaparken kültür bitkilerinin yetiştiği alan kullanıldığından, yeşil bitkilerin ne zaman ve ne miktar alanda üretileceği önceden hesaplanır ve kültür bitkilerinin ekim nöbeti (münavebesi) arasına yerleştirilir. Gelişi güzel bir yeşil gübreleme ekonomik açıdan işletmeye zarar getirebilir. Örtü altı tarımında sıcaklığın yüksek olduğu ve seraların kullanılmadığı yaz aylarında bu işlem yapılır. Tarlada ise yukarıda açıkladığımız üzere uygulanır. Yeşil gübrelemede aşağıdaki faydalar sağlanır:
  a. Toprağın organik madde ve buna bağlı humus miktarı artar.
  b. Bitkilere bir miktar besin maddesi sağlanır. Özellikle toprakta azot miktarı arttırılır.
  c. Topraktaki mikroorganizma sayısı ve etkinliği artar. Böylece kültür bitkilerine daha
  canlı ve dinamik bir yetiştirme ortamı doğar.
  d. Yeşil bitkilerin çürümesi sırasında meydana gelen CO2 toprakta besin maddesi
  oluşmasına hizmet eder.
  e. Toprağın fiziksel yapısı düzelir.
  f. Erozyon önlenir.
  ?erbet: ?erbet iki yoldan elde edilir. Birinci yolda, hayvan ve insanlara ait sıvı (idrar) sızdırmaz kuyular içinde toplanıp 2-3 yıl kendi halinde dinlendirildikten sonra, 5-6 misli suyla karıştırılarak elde olunan sıvı bitkilere sulama suyu olarak verilir. Bu yolla elde edilen şerbette azot ve diğer mineral maddeler bulunur. Bunun diğer bir şekli ise; ahır gübresi elde ederken gübrenin ıslatılması ve gübre çürürken, meydana gelen yağışlardan yığın içindeki fazla suların sızmasıdır. Çürütme yapılan alan bir yöne meyilli yapıldığından, bu sular sızdırmaz bir kuyu içinde toplanır. İstenirse bu su tekrar çürümekte olan gübrenin ıslatılmasında kullanılır. İstenmezse çukurda biriken sıvı belli bir süre bekletildikten sonra, 3-5 misli suyla karıştırılır ve bitkilere verilir. İkinci yol, çürümüş ahır gübresi sulama havuzları içindeki su içine atıp bir süre suda bekletip (1-2 gün), ahır gübresi içindeki maddelerin suya geçmesi sağlanır. Havuzdaki su hayvan gübresi parçalarıyla beraber direkt bitkilerin sulanmasında kullanılır. Eğer işletmede havuz yoksa, küfeler içine ahır gübresi doldurulur ve sulama suyu kanalının içine yerleştirilir. Su küfe içersinden geçerken gübre içindeki maddeleri eritir ve beraberinde bitkilere taşır. Bu sistem tarla yetiştiriciliğinde özellikle hıyar ve daha sonra domates, biber, patlıcan, kıvırcık ve marula uygulanır.
  İnsan dışkısı (fekal) ve lağım suları: Fekal insanın sıvı ve katı dışkısıdır. Çin’de 2000 yıl öncesinden beri kullanılmaktadır. Halen bu ülkede toprağa verilen besin maddelerinin % 15-20'i fekalden karşılanmaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde ve Japonya’da da kullanılmaktadır. Japonya’da verilen azotlu gübrenin % 15’i, fosforun % 5,5’i ve potasyumun % 11,8’i bu yolla sağlanır. Fekalde ortalama % 0,51 azot, % 0,10 fosfor, % 2-3 potasyum, % 3-5 organik madde ve % 1,4-1,7 civarında kül bulunmaktadır. Hindistan’da fekal doğrudan toprağa verilmez, kompost yapımında kullanılır. İnsan dışkısı doğrudan toprağa verilemez. Kullanım öncesi bir süre bekletilmesi, olgunlaştırılması ve sonra içine bir miktar su katılarak verilmesi gerekir. Olgulaştırma birkaç gün içinde kısa yoldan yapılacağı gibi, birkaç ay içinde uzun bir sürede yapılabilir. Almanya’da fekal çiftlik evlerinde sızdırmaz çukurlar içinde toplanır. Ancak çukura her gün yeni dışkı eklendiğinden, bu sistem insan sağlığı açısından sakıncalar yaratır. Kolera, bağırsak iltihabı, basilli dizanteri, ishal, solucan ve tenya gibi hastalık ve zararlıların yayılmasına sebep olur. Çin’de insan ölümlerinin çoğu fekalle gübrelenmiş sebzeleri yemelerinden kaynaklanmaktadır. Fekalin çukurlarda biriktirilip, daha sonra çevre kirliliği yaratmayacak, böcek ve sinek oluşturmayacak ağzı örtülebilen özel beton veya fiberglas tanklar içine alınıp, burada olgunlaştırılması yapılmalıdır. Bu özel tank veya fıçılar içine fekal doldurulur ve içine bir miktar fosfor ilave edilir. Ağzı kapalı olduğundan çürütülme sırasında azotun amonyak şeklinde kaybı meydana gelmez. Olgunlaştırma sırasında fekalden gelebilecek hastalık ve zararlılar ölür ve etkisiz hale gelir. Fekal en iyi sonbahar aylarındaki toprak işlemesi sırasında toprağa verilmelidir. Böylece kış aylarında da çürümesi devam ettiğinden zararlı etkisi hiç kalmaz.
  Lağım suları belediyeler tarafından şehirde kanallarla toplanmakta ve özel dinlendirme, arıtma tesislerinde işlemden geçirilip, hijyenik hale getirildikten sonra kullanıma sunulmaktadır. Lağım suları kullanılırken gene de içeriği kontrol edilmeli özellikle ağır metalleri içerip içermediği saptanmalıdır. Cetvel 14.4’te lağım sularının genel içeriği verilmiştir.
  Cetvel 14.4. Lağım Sularının İçeriği
  Bitki besinleri Lağım suyu ön işlemden Lağım suyu ön işlemden
  geçirilmiş geçirilmemiş
  Azot (N) 538 323
  Fosfor(P2O5) 151 81
  Potasyum (K2O) 108 81
  Kan tozu: Hayvancılığın ve kesimhanelerin yoğun olduğu bölgelerde kesim sonrası arta kalan kanların toplanması ve kurutulmasıyla elde edilen organik bir gübredir. İçeriğinde % 8-14 azot, % 0,3-1,5 fosfor ve % 0,5-0,8 potasyum bulunur. Bu gübrede azot organik formda olduğundan toprağa atıldığında hemen kullanılamaz. Bunun için sonbahar veya erken ilkbahar sürümlerinde toprağa verilmelidir.
  Deri tozu: Deri endüstrisi gelişmiş yerlerde atıkların zararlı bileşiklerinden arındırıldıktan sonra, öğütülmesiyle elde olunur. İçinde % 6-11 azot ve % 0,5-1,0 fosfor bulunur. Toprakta parçalanması ve yarayışlı hale gelmesi uzun zaman alır.


 2. #2
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Cevap: Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK

  Boynuz, tırnak, kemik tozu: Kesimhanelerde kesimden sonra arta kalan boynuz, tırnak ve kemiklerin öğütülmesiyle elde olunur. Kapsamında % 10-15 azot ve % 1 civarında fosfor bulunur. Sebze ve çiçek üretiminde yaygın kullanılır.
  Guano: Bu gübre deniz hayvanlarının ve kuşlarının dışkılarından ve bedensel atıklarından oluşur. İnsan eli deymeyen yerlerde zaman içinde 01-60 m derinlikte birikmiş yığınlar halinde bulunur. Koyu kahverenginden griye kadar değişen renklerdedir. Bu gübrede % 11-16 azot, % 8-12 fosfor ve % 2-3 potasyum bulunur. Bazılarında fosfor oranı % 20-25’e kadar çıkar. Bu guanolara fosfatik guanolar adı verilir.

  Kaynak: Genel Sebzecilik Kitabı Prof. Dr. Atila Günay
  Behramkale likes this.

 3. #3
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  25.Ocak.2011
  Mesajlar
  13
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK

  İşini ve mesleğini sevenler,
  1. Yaklaşık 4 dönüm darısekisi armut bahçem var, meyveler yakalşık ceviz kadar olduğunda ve toplamaya 15 gün kala potasyum nitrat veriyorum. Ancak bu gübreyi özellikle ikinci uygulamadan sonra meyve büyüme yerine hızlı bir şekilde yetişme sürecine giriyor. Geçen yıl kimyasal güre kullandım bu yıl ise, kova güre kullandım. Bir arkadaş kova gübrelerde azot olarak üre kullanıldığını, üreninde meyveyi hızlı renklendirip yetiştirdiğini söyledi. Kaç gündür internetten araştırıyorum azotlu gübrelerin (amonyak, nitrat, üre) ağaç ve meyvelere etkilerini öğrenemedim, yardımcı olabilirmisiniz.?

  2. Çay posasının çok iyi bir gübre olduğunu duydum ancak, azot, fosfor ve potasyum gibi değerleri nedir, ağaca zararı olabilirmi?

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  22.Haziran.2008
  Mesajlar
  234
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Organik Gübreler / Bitki Beslemesinde Kullanılan Gübreler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK

  Üre diğer azotlu gübrelere göre organik karakterli bir gübre olsada,sonuçta oda bir kimyasal gübre ve kimyasal gübreleride ben asla tasvip ve tavsiye etmiyorum.
  Kimyasal gübreler, birilerinin parayı çuvallarla götürebilmesi ve birilerine rant oluşturabilmek için girdi bir zamanlar memleketimize. Tarla ve Hayvancılık paralel ilerlemediği müddetçede, bu kullanımın artarak devam edeceğini düşünüyorum.
  Hayvancılık ilerlediği an, diğer bir ifadeyle hayvan pisliği toprağa düştüğü an, kimyasal gübrelerin yerinde yeller eser, bir çok firma da batar!
  Yaprak fosası, dal kurusu ne verilirse verilsin toprağa, sonuçta bunlarda kimyasallardan beslenmiş bana göre bunlarda zararlı kimyasallar içeren hastalıklı gübrelerdir ve Hayvan gübresinin yerini de asla tutmaz.
  Allah bu inanılmaz gübreyi/pisliği üretmek için hayvanı fabrika kılmıştır yeryüzüne. Her yerde bu fabrikadan milyonlarca olması, muazzam bir dengeyi beraberinde getirmezmi? soruyorum.
  Güzel ülkemizde her fert başına bir hayvan düştüğü an, Ülkemiz her yönden kurtulmuştur diye düşünüyorum ve temenni ediyorum...

 5. #5
  ide
  ide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  20.Mays.2010
  Mesajlar
  3
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  analiz sonuçlarım

  Değerli Kardeşlerim
  500 m2 lik küçük bir bahçemiz var, henüz 4 senelik. Bir türlü sebzelerimden de meyvelerimden de yeterli ürün alamıyoruz. Analiz yaptırdık ve ;
  pH-7,9
  kireç-8,7
  tuz-0,015
  doygunluk-50 killi tın
  org mad-2,45 orta
  toplam N-0,195 çok iyi
  alınabilir P-77,1 fazla
  alınabilir K-90,5 fazla
  alınabilir Ca-1103,2 yeterli
  alınabilir Mg-96,8 yeterli
  alınabilir Fe-11,63 fazla
  alınabilir Mn-6,76 yeterli
  alınabilir Zn-5,40 fazla
  alınabilir Cu-1,63 yeterli
  çıktı ancak yarasa gübresi de vermeme rağmen yine biberlerim çoşmadı yine minicikler... Toprağımda çok sert, kimyasal ürün kullanmıyorum.Sebzeler ve meyvelerim için ne yapmamı önerirsiniz?
  Saygılar

 6. #6
  Kıdemli Üye Behramkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Ocak.2010
  Mesajlar
  512
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0
  Kaliteli bir leonardit (toprak düzenleyici) kullanmalısınızki, toprağınızın değerleri daha iyi hale gelsin ve verimi artsın. Örneğin kaliteli leonardit ile organik asitlerden imal edilmiş AvGlower isimli ürünüde kullanabilirsiniz. Böylece meyvelerinizin gelişmesini hemde kimyasal bir girdi yapmadan yapabilirsiniz.
  AV-GROWER
  Anahtar aminoasitler, kilit özellik taşıyan enzimler, vitaminler, protein sentez sisteminindeğişik
  kademelerinde, hücre bölünmesi ve uzaması işlemlerinde kullanılanönemli maddeleri serbest formda
  bitkiye sunmaktadır. İçeriğindeki fosfor ve potas bitkinin kolaycaalabileceği formdadır.
  İçeriğindeki amino asitler:
  L-Glutamine: Bitki tarafından sentezlenen (Alanin,Aspartic, Asparagine, Glycine, Proline, Serine) Amino asitlerin öncülü vekaynağıdır. Amonyumun amino asitlere dönüşümü ilk olarak Glutamine amino asiti üzerindengerçekleşmektedir. Azot Glutamine özümlenince transmisyon reaksiyonları ilediğer temel amino asitlerin bitkide sentezlenmesini gerçekleştirir.
  L-Glutamine ,organik nitrojen rezerv yeteneği ile azot taşınımı vedepolanması için anahtar bileşik
  olarakta görev yapar. L-Glutamine, bitkilerde büyüme hormonusalgılamasına yardımcı olmak, hücrenin
  nitrojen alınımını zenginleştirmek, hücre iyileşmesini maksimizeetmek, asit dengesini sağlamak, protein
  sentezini artırmak, glukoz fonksiyonunu optimize etmek, klorofilkonsantrasyonun artmasına yardımcı
  olmak ve yüksel düzeyde fotosenteze öncülük etmek gibi çok önemliişlerde görev alan bitki aminoasit
  döngüsünde en önemli amino asit bileşiğidir.
  L-Glycine :en hafif molekül ağırlığına sahip amino asitbileşiğidir. L-Glycine bilinen en etkili ve verimli
  şelatlama ajanıdır. Bitki tarafından alınmayan ve haraketsiz besinmaddelerini şelat yaparak alınımını
  kolaylaştırır. Bitki dokularının formasyonunda Glutamine veLysinle birlikte önemli görevler üstlenir.
  Klorofil birikiminde ve sentezinde glutamie ile birlikte esasamino asit olarak çalışır.
  PERFORMANSI GARANTİLEYEN İÇERİK
  Formülasyonunda bulunan azot alfa amino nitrojen formundadır. Alfaamino azotu ,gaz halinde
  atmosfere kaçmaz topraktan yıkanarak kaybolmaz ve nitratadönüşmez. Bitki tarafından enerji
  harcanmadan hemen ve kolay alınır. En ağır durumlar ve ekstremçevre şartlarında bile bitki tarafından
  hızlı ve kolay alınır. Bitkinin bütün bölümlerine etkili bir hızlaulaştırır.
  Avgrower ; potasyumun bitkiye giriş yolu olan potasyumkanallarının açık tutulmasını sağlar.
  Havanın kapalı ve soğuk olması, stres, yüksek sıcaklıklar,tuzluluk, gibi ekstrem şartlarda bile potasyum
  alımını hızlandırır.
  İçeriğinde bulunan amino asitler ve özütler stomayı açık haldebulunmaya teşvik ederek hem negatif
  metabolik dengeyi önler. Hem de bitkiye verilen besleyicilerinalınımını kolaylaştırır.
  • Enerji depolanması ve yapısal bütünlük bakımından önemli besinelementlerinden % 10 Fosfor(P O ) 2 5
  şeker fosfatların nükleik asitlerin, nükleotitlerin, koenzimlerin,fosfolipitlerin,fitikasidinvb. bileşenlerinin
  ATP nin bulunduğu reaksiyonlarda anahtar rolü vardır.
  + • İyon formundakalan besin elementlerinden Potasyum(K ):40 dan fazla enzimin kofaktörüdür.Hücre
  turgor basıncını belirleyen ve hücrenin elektro-nötürlüğünüayarlayan esas katyondur. Solunum ve
  fotosentezde yer alan pek çok enzimin aktifleştirilmesinde görevyapar. Magnezyum(Mg):Fosfat
  transferinde görevli birçok enzim için gereklidir. Klorofil molekülününyapı taşıdır. Mangan(Mn): Ürün
  içeriğinde mangan asetat formundadır. Bazı dehidrogenazların,dekarboksilazların, kinazların,
  oksidazların ve peroksidazların aktiveleri için gereklidir. Diğerkatyonları aktileştiren enzimler ve
  fotosentetik O2üretimi için gereklidir.

  .
  Vitaminler: B kompleks vitaminlerce zengin biriçeriğe sahiptir. Vitaminler verim artırıcı özelliklerinin
  yanında elektron transferi ve amino asit metabolizmasında, karbonhidrat metabolizmasında enzim
  reaksiyonlarında ,hücresel enerji üretiminde görev alırlar. Koenzimler:Tüm hücreler içinvazgeçilmez, hücrelere enerji üretiminden anti oksidan korumaya kadar bir Ko-enzimmiktarı arttıkça hücrenin enerji üretimi artar ve enerjisi yeterli olan birhücre genç kalır.
  Çok avantajlar sağlar. Hücresel enerji istasyonlarınınçalışabilmesi için koenzim gerekmektedir.
  BÜYÜME YARATICI ETKİ
  HÜCRE BÖLÜNMESİ+HÜCRE SAYISINDAARTIŞ=BİTKİ BÜYÜMESİNDE ARTIŞ VE VERİMLİLİK
  REJENARASYON ETKİ
  Avgrower: Bitki hücre ve doku; sağlığını korumanın yolunu hücreselboyutlarda sağlamakta ve bitki
  dejenarasyondan korumaktadır. İçeriğinde bulunan statin dokurejenerasyonunu hızlandırmakta ve yeni
  doku oluşumuna katılmaktadır.

Benzer Konular

 1. Organik Gübreler ve Önemi
  Konu Sahibi ebrar Forum Organik Tarım Bilgileri
  Cevap: 41
  Son Mesaj : 11.Ocak.2012, 11:08
 2. Azot İçeren Organik Maddeler/ Bitki İçeriğinde Bulunan Maddeler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasm.2008, 07:35
 3. Organik Maddeler / Bitki İçeriğinde Bulunan Maddeler / GÜBRELEME / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasm.2008, 07:34
 4. ILANSEL.COM'dan ORGANİK GÜBRELER DE ZENGİN ÇEŞİT ÜSTÜN KALİTE VE UYGUN FİYAT
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum ILANSEL'e Son eklenen İlanlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Eyll.2008, 02:30
 5. Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Haziran.2008, 08:51

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306