Toplam 3 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 3 arası kadar sonuc gösteriliyor

PATLICAN Yetiştirme Tekniği

 Sebzecilik Katagorisinde ve  Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY) Forumunda Bulunan  PATLICAN Yetiştirme Tekniği Konusunu Grntlemektesiniz.=>...

 1. #1
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  PATLICAN Yetiştirme Tekniği

  PATLICAN Yetiştirme Tekniği

  Patlıcan üretiminde, genelde tohumlar sıcak veya soğuk yastıklara ekilir, fideleri elde edilip, tarlaya çıkartılır. Doğrudan tohum ekimi hemen hemen hiç yok denecek kadar azdır, ancak Güneydoğu Anadolu’da yer yer rastlanır. Direkt tohum ekiminin yapılmamasının iki nedeni vardır.

  a) Patlıcanın yetişme dönemi 6-8 aydır. Bu uzun dönemin, 2-3 ayı yastıkta fide yetiştirme sırasında, geri kalan kısmı da 4-5 ay tarlada geçer. Kısa vejetasyon dönemi olan yerlerde doğrudan tohum ekimi, bu kısa zamanda bitkilerin büyüyüp, gelişip, istenen verimi vermesini engeller. Bu bakımdan patlıcan bitkilerinin belli bir yaşam sürecini fidelikte geçirmesi, kısa vejetasyon devresi olan yerlerde de patlıcan yetiştirmeyi mümkün kılar. Uzun vejetasyon devresi olan yerlerde ise direkt tohum ekimi ekonomik değildir. Çünkü patlıcanın tohumu ekilerek yetiştirildiği süre içinde, fide dikerek aynı sürede iki ürün alma olanağını yok eder.
  b) İkinci neden patlıcan tohumlarının çimlenme gücünün az olması, direkt tohum ekiminde istenen sonucun alınamaması ve tohum ekiminde istenen sonucun alınması için çok fazla tohum kullanılmasıdır.

  Fidelerin üretimi, serlerde, sıcak, ılık ve soğuk yastıklarda yapılır. Fide üretim zamanı bölgelere göre değişim gösterir. Tarla tarımında Akdeniz bölgesinde Aralık-Şubat; Ege, Marmara ve Güney Doğu Anadolu’da Ocak-Şubat; Orta Anadolu’da Şubat-Mart aylarında, ser tarımında serin ısıtılması halinde istenen devrede üretim yapılabilir. Ancak İlkbahar dönemi hem ısıtılmayan ve hem de ısıtılan serler için en idealidir. İlkbahar yetiştiriciliğinde fidelerin 15 Ocak’tan başlayarak Şubat ayı sonuna kadar dikilmesi için, Kasım-Ocak ayları içinde yetiştirilmesi gerekir. Kısmen ısıtma yapılan serlerde tek ürün yetiştirildiğinde fide elde etme zamanı Ağustos-Ekim’dir. Bu konuda MACİT ve ESER (1983) Cetvel 35.3’deki tohum ekimi, fide dikimi ve hasat zamanı sürelerini vermektedir.
  Patlıcan fidelerini yetiştirilmesinde şaşırtma yapılmaz. Tohumlar direkt fide üretilecek alana ekilir. Bu amaçla ya sıcak, ılık ve soğuk yastıklar hazırlanır, ekim yapılır, yahutta kağıt, kiremit, plastik saksılar veya 15x30x40 cm kasalar içerisine harç konarak buraya tohum atılır. Ekim nereye yapılırsa yapılsın önemli olan iyi bir harcın hazırlanmasıdır. Bu konuda ŞENİZ (1984) oldukça geniş bilgiler aktarmaktadır. Fide yetiştirme ortamında çok değişik maddeler kullanılır. Bunlar bahçe toprağı kum, turba, yosun, vermukilit, perlit, yaprak artıkları, kömür tozu, kiremit parçaları ve benzeri maddelerdir. Bu maddelerden bir veya birkaçı karıştırılarak yetiştirilecek sebze çeşidine göre özel reçeteler hazırlanır. İyi bir harç çabuk ısınmalı, havalanmalı, iyi bir şekilde su tutmalı ve fazla suyu akıtmalı, pH’ı 6,5 – 7,5 arasında yani nötr özellikte olmalı, kolay, ucuz ve her zaman bulunmalıdır.

  Cetvel 35.3. Sera patlıcan yetiştiriciliğinde tohum ekim, fide dikim tarihleri
  ve muhtemel hasat devreleri


  Ülkemizde patlıcan için kullanılan tipik harç, elenmiş bahçe toprağı ile yanmış koyun ve inek gübresi karışımıdır. Karışım içine bazen kum koyanlar da bulunur. Fakat bunlar arasındaki oran gelişi güzel ayarlanır. İtinalı bahçıvanlar 1/3 bahçe toprağı, 1/3 kum, 1/3 yanmış gübre oranını kullanır. Son yıllarda harç içine orman toprağı, perlit koyanlara da rastlanır. Perlit ve orman toprağı pahalı ve her yerde kolaylıkla bulunmadığından kullanımı azdır.

  WACQUANT ve Arkadaşlarının (1974) Montfavet’te kullandıkları harç formülü;  % 60 turba (TKS 2)
  % 25 yanmış ahır gübresi
  % 15 toprak
  G.C.R.I. (Glasshouse, Crops Research Institu’te) de saksılar için kullanılan toprak formülü (ŞENİZ 1984).

  % 75 turba
  % 25 ince kum ve bu harcın her m ne
  1500 kg süper fosfat (%18 lik)
  2400 kg kireç veya tebeşir tozu
  2400 kg dolomik
  % 7 B
  % 5,5 2n
  % 9 mn
  % 20 Fe
  % 7,5 Cu
  % 22 mg

  Bu reçete, harç yapıldıktan sonra kullanım şekline bağlı kalarak

  Karışım kısa süre sonra kullanılacaksa

  200 g amonyum nitrat
  450 g üre
  750 g potasyum sülfat

  Karışım uzun süre sonra kullanılacaksa

  450 g amonyum nitrat
  750 g potasyum nitrat ilave edilir.

  SCHALES’e (1977) göre 72 litrelik bir yetiştirme ortamı hazırlamak için

  36 1 turba yosunu
  36 1 vermukilit
  450 g kireç taşı
  125 g süper fosfat
  62 g kalsiyum nitrat
  217 g kalsiyum sülfat
  31 g FTE 503
  2 g Sequesten 330 Fc ilave edilmektedir.

  Antalya Sebzecilik Araştırma Enstitüsünde hazırlanan harç (ÇETİN VE ERTEKİN, 1976).

  a) Orman toprağı veya çim toprağı kullanarak
  20 teneke orman toprağı
  20 teneke yanmış ahır gübresi
  10 teneke kum
  1-2 kg süper fosfat (% 18)
  b) Bahçe toprağı kullanarak
  15 teneke bahçe toprağı
  30 teneke yanmış ahır gübresi
  5 teneke kum
  1-2 kg süper fosfat (% 18)
  (50 teneke harç 1 m gelmekte ve 15x15 cm’lik torba veya saksıdan 1000 adet hazırlamaktadır).

  Hazırlanan harç, çoğu kez herhangi bir işleme tabi tutulmadan fide yetiştirmede kullanılır. Bu durumda harç içinde bulunan zararlı mantar ve bakteriler belli bir süre sonra faaliyete geçerek fidelerin büyümesini engeller. Bazen bu engelleme fidelikte, fideler yerlerine serildiği zaman ve bazense esas yerlerine dikildikten sonra kendisini gösterir. Gerek fide yetiştirme sırasında ve gerekse ileride tarlada herhangi kötü bir durumla karşılaşmamak için, sağlıklı ve bol ürün verecek fideler elde etmek üzere hazırlanan harcın içinde bulunacak zararlı organizmaların yok edilmesiyle mümkündür. Bunun için harç, elimizde buhar üreten bir tesis varsa 50-70C’de 6-24 saat süreyle buhar verilerek pastörize edilir. Süre 50C’de 24 saat ve sıcaklığın 70C doğru çıkmasıyla 6 saate kadar düşer. Düşük derecede uzun sürede harcın temizlenmesi daha sağlıklı ve doğrudur. Çünkü 65C’nin üstündeki sıcaklıklarda toprakta faydalı olan mikro organizmalar da ölür. Hele 80-100C’de yapılan bir işlem fayda yerine zarar getirir.
  Buhar bulunmadığı takdirde, toprağa Formalin, Vapam, Bazemid, Ceresan, Koorsikol, Brassicaol, Teleno II, Nemacur, Metil Bromid gibi çeşitli kimyasal maddeler uygulanır. Fakat bu maddelerin hiç birisi buharın yerine tam tutmaz. Bazı ilaçlar birçok hastalığa ve zararlılara etken değildir, sadece belli hastalıklara ve zararlıları öldürür. Bu durum, topraktaki organizma dengesini, birinin lehine bozduğundan, toprakta kalanlar hızla gelişerek çok daha kötü etkiler ortaya çıkartabilmektedir. İlaç kullanılırken dozun iyi ayarlanmaması, ilaç tesir süresine uyulmaması ve yeterli dozda ilaç atılmaması veya fazla atılması ayrıca başka sorunları ortaya çıkartır.
  Kullanılan ilaçlar arasında en çok kullanılanı Metil Bromid ve Formalin’dir. 1 m harca bir tüp metil bromit yeterlidir. Uygulamada toprağın üzerine 3 m’lik bir plastik serilir. Üzerine 150 cm boyunda 10 cm çapında plastik boru, bir ucu ortaya, diğer ucu kenara gelecek şekilde konur. Orta kısımda kalan ucun üzerine bir domates kasası ters çevrilerek yerleştirilir. Sonra kasanın üzerine 1-3 m3 harç yığılır. Yığının üzeri iyici örtülerek, plastiğin uçları içeri hava girip çıkmaması için güzelce katlanır, sonra üzerine taş veya kalaslar konur. Plastik borunun kenarda kalan ucuna metil bromid tüpü yarıya kadar sokulur ve üstü tekrar plastikle örtülür. Dışardan bir çivi ve keser yardımı ile tüp delinir. Tüpten çıkan gazın basıncıyla tüp boru içinden yığının ortasına konan domates kasasına doğru gider. Orada buharlaşan gaz, domates kasasında yığın altından yukarı doğru çıkar ve bütün harcı uygulamaya alır. Dış hava sıcaklık 10-15 C olduğunda 24 saat kapalı vaziyette tutulur, sıcaklık 5-6 C gibi düşük seviyede ise süre 48 saate çıkartılır. Bu işlemi, kış aylarının düşük sıcaklığında, kapalı ve sıcak bir alanda yapmakta fayda vardır. Süre sonunda üsteki plastik örtü açılır. Yığın aktarılarak ve 1-2 gün bekletilir ve harcın içinde kalan gazın tümünün çıkması sağlanır. Bu işlemden sonra harç kullanılabilir. Yalnız Metil bromidin kullanımı insan sağlığı açısından bazı ülkelerde yasaklanmaktadır.
  Formalin kullanılacaksa beton bir zemin yoksa, yine toprak üstüne plastik serilir. Plastiğin bir kenarına yakın olacak şekilde harç yığılır. Sonra 50 lt suya 1 litre formalin katılarak hazırlanan ilaç süzgeçli kovaya ve ilaç atan tulumbalara konur. Plastik üzerindeki harç kürekle aktarılmaya başlanır. Aktarma sırasında, atılan her kürek harca süzgeçli kovadaki ilaç dökülerek veya tulumbadan ilaç sıkılarak uygulanır. İlacın toprağa karıştırılması bitince, yığın yine plastikle örtülür. Hava giriş çıkışını önlemek üzere plastiklerin uçları kıvrılır ve üzerlerine taş veya kalas konur. Sıcaklığın 10-15C olması halinde 48 saat beklenir. Sonra üstü açılıp, harç aktarılarak havalandırılır. Harç 3-4 gün bekletildikten ve içindeki formaldehit iyice uçtuktan sonra kullanılabilir. Formalinle çalışırken gözlük takmak ve maske kullanmak gereklidir. Aksi halde göz ve solunum organlarında tahribat yapabilir.
  Harç, temiz hale getirildikten sonra sıcak, ılık ve soğuk yastıklara serilir. Kasa ve saksılara doldurulur. Sonra tohumlar ekilir. Saksılara 2-3 adet tohum atılır. Kasa ve yastıklarda fideler kısa süre kalacaksa 5x5 cm, uzun süre kalacaksa 5x10 veya 10x10 cm aralıkla tohumlar ekilir. Metre kareye 4-6 gr tohumlar kullanılır. Bu durumda 1 m yerden 500-750 adet fide elde edilir. Bunun % 5 veya duruma göre % 10’nu iyi gelişmeyen fideler teşkil edebilir. Bu bakımdan fide hesabı yaparken dikkatli davranılmalı ve fire miktarı göz önünde tutulmalıdır.
  Ekim yapıldıktan sonra sulama yapılır. Ortam sıcaklığı 25-30C’de tutulursa 5-6 gün, 25-20 C’de 6-8 gün, 20-15 C’de 8-10 gün ve 15-10 C’de 10-20 gün sonra ekilen tohumlardan bitkiler toprak yüzüne çıkar. Çimlenme sıcaklığın düşük olması, çimlenme süresinin uzaması demek olduğundan, sonuçta zaman kaybı meydana geldiğinden iyi değildir. Fideler toprak yüzüne çıkınca havalandırmaya dikkat edilir. Yastıklarda sıcaklığı düşürmemek için, tohumların çimlenmesi sırasında yastığın üstüne hasır serilir. Fideler toprak yüzüne çıkınca bu hasır gündüzleri kaldırılır. Geceleri yine örtülür. Fidelerin büyümesi sırasında bol ışık almaları gerekir. Lüzumsuz yere gölgeleme yapılmamalıdır. Ancak sıcaklık yükselirse, o zaman öğle saatlerinde 1-2 saat gölgeleme yeterlidir. Fide döneminde ortam sıcaklığı 18-22 C arasında olmalıdır. Saksılar önce yan yana sık konabilir. Fidelerin yaprakları uç uca temas edince araları açılır. Hiçbir zaman bitkiler birbirini örtmemeli, birbirini gölgelemelidir. Yastıkta bitkiler sık duruma geldiğinde yapılacak işlem seyreltmedir. Sık fideler arasındaki birer bitki, kökleri topraklı olarak çıkartılır ve başka bir boş yastığa alınır, yani yerleri değiştirilir (Dikkat, yukarıda patlıcan fidelerinin şaşırtılmaması gerektiğini yazmıştık. Burada fidelerin kökleri topraklı olduğundan yapılan işlem şaşırtma değil yer değiştirmedir). Yastıkta fideler uzun süre kalamaz, en fazla kalış süresi 30-50 gündür. Bunun bir önemli sebebi giderek seyreltme ve yer değiştirme işi güçleşir, ikinci sebebi içlik artar, maliyet yükselir, üçüncü sebebi fideler kartlaşır ve verim gücü düşer. Bu bakımdan saksı kullanmak daha avantajlıdır. Saksıların arası açılmak kaydıyla, bitkilerin 60 güne kadar tutulması mümkündür (Şekil 35.13). Fakat tohum ekimi sırasında saksı büyüklüğü 15 cm’den küçük olursa, arada daha büyük bir saksıya fideleri geçirmek gerekir. Küçük saksıda kökler sıkışır, bu fidelerin ileride tarla verimleri düşer ve özellikle erkencilikleri geriler.

 2. #2
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Devamı: PATLICAN Yetiştirme Tekniği

  Şekil 35.13. Plastik torbalara dikilmiş ve sıkılığı normal olan fideler

  Yüksek sıcaklık, bol su, bol azotlu gübre ve az ışıkta fideler boya çıkar. Yüksek sıcaklık, az su, az gübre ve bol ışıkta fideler cüceleşir. Her iki durum da iyi değildir. Yüksek sıcaklıkta havalandırma, gölgeleme ve nemlendirme ile sıcaklık düşürülür. Fidelerin durumlarına ve renklerine bakarak, eğer gelişme çok yaşlanmış veya tersi çok hızlanmış ise bunun nedeni bulunup tedbir alınmalıdır. Fideler daima normal bir hızda büyümelidir. Büyüme kesiksiz olmalıdır. Fide döneminde 10-15 günde bir 10 litre suda 100-150 gr triple süper-fosfat, 150-200 gr potasyum sülfat, 50-100 gr amonyum nitrat veya sülfat çözülerek, bu ana çözeltiyi 10 misli su ile sulandırarak bitkiler sulanmalıdır. Ayrıca yaprak gübresi de önerilir. Dikim öncesi fideler tek tek kontrolden geçirilmeli, hastalıklı ve sağlıksız fideler ayrılmalıdır.
  Bitkilerin tarlada iyi gelişmeleri için toprağın çok iyi hazırlanması gerekir. Soğuk olan yerlerde sonbaharda dekara 5-10 ton yarı yanmış ahır gübresi atıp, tarla 25-30 cm derinliğinde kabaca sürülmelidir. İlkbaharda toprağın tava gelmesiyle beraber 2-5 ton çok iyi yanmış ahır gübresi atılarak 15-20 cm derinliğinde bir işlemeden sonra, toprağın durumuna, bitkinin tarlada kalış süresine ve isteyeceği besin maddesi miktarına göre hesaplanan ticaret gübreleri tarlaya saçılır ve toprak 5-10 cm derinliğinde tekrar işlenerek iyice ufalanır. Patlıcan bol su ister. Bu bakımdan salma su kullanılarak, yetiştirme yerlerinin tava şeklinde yapılmasının bir sakıncası yoktur. Tavalar 3x5, 5x10 m boyutlarında yapılır. Bir diğer şekil masura (karık) olabilir ve masuraların uzunluğu, toprak yapısına bağlı kalarak 80-120 m kadar çıkar. Masuraların kuzey-güney doğrultusunda açılmasında yarar vardır. Sıcak bölgelerde ve tarla arka arkaya kullanılıyorsa veya patlıcandan önce bir bitkiye yer verilmişse, bu takdirde 8-10 ton iyi yanmış ahır gübresi bir dekar yere atılır. Sonra 20x25 cm derinliğinde sürüm yapılır. Gerekli ticaret gübresi miktarı saçılır ve toprak 5-10 cm derinliğinde iyice ufalacak şekilde işlenir. Sonra tava veya masura yapılır. Dikim zamanının tayininde en önemli faktör, bölgenin iklim koşulları dikkate alınarak ortaya çıkartılır. Son donlar bitmiş olmalı ve hava sıcaklığı 10C’nin üzerine çıkmalıdır.
  Tavalara dikimde, bitkiler arasında 50x60 cm’den başlayarak 100-200 cm kadar değişik ölçüler kullanılır. Burada esas, bitkilerin son büyüme durumlarında kapladığı alanın dikkate alınması, bu tespitin yapılması için de, daha önceki yıllarda yetiştirilmiş patlıcanların gelişme durumlarının gözlenmiş olması gerekir. Bir tarladan diğerine göre patlıcanların büyüme durumu farklı olabilir. Toprak yapısı, gübreleme, iklim, yön farklılıkları, kullanılan çeşidin büyüme hızı ve tarlada kalacağı süre bunda etkendir. Besin maddesi fazla, killi topraklar üzerinde, sıcak güneşli yerlerde, hızlı ve kuvvetli büyüyen çeşitlerde aralık 80-120 cm arasında oynar. Besin maddesi az, kumlu topraklar üzerinde, sıcaklığı düşük olduğu yerlerde ve yavaş büyüyen çeşitlerde aralık 50-80 cm arasında indirilir. Verilecek aralığa bağlı olarak 1 dekarda 1000 ile 4500 arasında bitki bulunur.
  Masuralara dikimde, eğer masuralar 80 cm yapılmışsa tek sıra dikim uygulanır. Dekarda 1500-2000 bitki bulunur. Bitkiler masuraların tepe noktasına dikilir. Yalnız fidelerin ilk dönemlerinde sulamaya dikkat edilmelidir. Suyun verilmesi kontrol edilmezse ve masuralar yüksek yapılmışsa, masuralarda suyun kök bölgesine ulaştırılmaması söz konusudur. Bu yüzden, bizde köylüler fideleri masuraların yan dip kısmına diker. Bu durumda fideler genç dönemde su alır. Fakat ileride fazla sudan kök boğazı çürüklüğü, ilk meyvelerin toprağa deymesiyle meyve şekil bozukluğu ve çürümesi meydana gelir. Masuralar 100-120 cm genişlikte ise, çift sıra dikim yapılır. Dekardaki bitki sayısı 2000-2500’ e çıkar.
  Serlerde dikim kesinlikle masuralara yapılmalıdır. Tek sıra dikimde 100x50-70 veya 110x60-70 cm mesafeler kullanılır ve dekara 1500-2000 adet bitki bulunur. Çift sıra dikimde 100x50-50. 100x60-50, 110x50-60, 110x70-50 cm ve benzeri aralıklar uygulanır. Böylece 2000-2500 bitki dikilmiş olur.
  Fidelerin kökleri topraklı olarak dikim çukuruna konur. Birçok yerde fideler, fidelikten çıkartılırken, fidelik bir gün önce sulanır ve yumuşamış topraktan fideler çekerek kökleri topraksız olarak çıkartılır. Fidelik toprağı yumuşatılmış olmasına rağmen, köklerin büyük bölümü kopar. Tarlaya çıkartılan bu bitkilerde 1-3 gün için solgunluk ve büyüme şoku meydana gelir. Halbuki, kökleri topraklı dikilen fidelerde herhangi bir büyüme şoku, solgunluk ve durgunluk meydana gelmez. Fideleri, fidelikten almadan önce, fideleri birkaç gün dış sıcaklığa alıştırmak üzere önce gündüz yastık üzerleri açık tutulur, sonra geceleri de açılarak, açılma tam güne çıkartılır. Bugünlerde verilecek su miktarı biraz azaltılır.
  Fazla sıcak ve kuru zamanlarda fideler öğleden sonra güneş batımı dikilmelidir. Dikim, bulutlu ve serin günlerde yapılırsa fidelerin tutma şansı çok yüksek olur. Dikimden sonra hemen can suyu verilir. Bu suyla toprağın sıkışması ve toprakla, fide toprağının kaynaşması, eğer kökler topraksız dikilmişse bu sefer toprakla fide köklerinin teması sağlanır ve bitkilerin ilk su ihtiyacı temin edilir. Fideler tarlaya dikildikten sonra, dikkat edilecek en önemli iş, yabancı ot mücadelesi, toprağın kaymak tabakasının kırılması, havalandırılması ve sulanmasıdır. Tarla hazırlığı sırasında verilen ön gübrelerden sonra, bitkilerin büyümesi sırasında da ek gübreler verilir. İlk meyveden sonra bir azotlu gübreleme, ilk hasada yakın NPK’lı bir gübreleme araya sokulur. Ayda bir şerbet uygulaması, bitkilerin büyüme durumu, meyve tutumu dikkate alınarak yapılmalıdır.
  Patlıcanlarda sulama, bölgenin sıcaklık durumuna ve toprağın suyu tutma gücüne göre 1-2 haftada bir yapılır. Hasat döneminde, her hasattan sonra sulama yapılabilir. Başlangıçta bitkiler sıra aralarını kapatıncaya kadar toprak işlemesi yapılır, yani çapalama ile toprak gevşetilir. Bitkilerin sıra arasını tamamen doldurmasıyla bu işlem biter.
  Turfanda üretimde patlıcanlar tarlaya çok erken çıkarıldığından, soğuktan korunmaları için üzerlerine naylon tünel çekilir. Tünel altında oluşan sıcak ve nemli havanın, bitkilerde mantari hastalık yaratacağı unutulmamalıdır. Havalandırmaya özen göstermelidir. Tünel altında sulama sabah saatlerinde yapılmalı, gece fazla suyun buhar etkisi öğlen havalandırma ile uzaklaştırılmalıdır. Aynı durum serler için de geçerlidir. Sıcaklığın düşük olması meyve tutumunu engellediğinden gece sıcaklığın 15 C’nin altına düşmemesine ve gündüz 18-25 C civarında olmasına özen göstermelidir. Patlıcanlarda 8C’den sonra büyümenin de durduğu bilinirse, soğuk zamanlarda serlerin ısıtılmasının büyük yarar getireceği ortadadır. Bu yüzden ısıtılmayan serde patlıcan tarımı ilkbahar yetiştiriciliğinde daha çok başarı getirir. Çünkü havalar giderek ısınmaktadır. Böylece ısıtma için yapılacak masraf en düşük düzeydedir. Tünel ve ser yetiştiriciliğinde patlıcanlarda kısmen budama yapılır. Tarla tarımında budama fazla önemli bir işlem değildir. İhmal edilmesi bir sakınca yaratmaz. Budamada, dal sayısının meyve verimine etkisi büyüktür. Her dal ileride iki dal meydana getirir ve bunların birisi üzerinde meyve bulunur. Bu durum dikkate alarak, fazla dallanan bitkilerde, meyvesiz dallar alınarak, bitkide seyreltme yapılabilir. Patlıcan bitkilerinde başlangıçta 3-4 ana dallı bir gövde sistemi oluşturulur. Sonraki günlerde budama yapma ile yapmama arasında önemli bir fark yoktur. İleri dönemde yapılacak işlem, sadece fazla yaprakların alınması, kurumuş, hastalıklı dal, yaprak ve meyvelerin ayıklanması, dal seyreltmesinin yapılması şeklindedir. Yaprak seyreltmesinin 2 haftada bir yapılmasında yarar vardır. Bu sırada oluşan çiçekler kontrol edilmelidir. Patlıcanda salkım şeklinde oluşmuş çiçeklerden en kuvvetli olan iri çiçek meyve verir. Diğerlerinin kopartılmasında yarar vardır. Bunların bir çoğu meyve bağlamaz ve bitki üzerinde çürürken hastalıkların üremesi için uygun ortam oluşturur. Meyve bağlayanlan meyvesi küçük, kalitesizdir ve boşuna bitkinin kuvvetten düşmesine neden olur. Çiçek seyreltmesinde önemli nokta, yaprak ve dal gelişmesine uygun şekilde bitki üzerinde meyve bırakmaktır. Bitkide, her meyve için 3-4 yaprak hesaplanmalıdır. Yaprak sayısı az ise, çiçeklerin iyi oluşanları bile kopartılmalıdır. Böylece bitkinin aşırı meyveden ve özellikle gençlik döneminde hemen yorulması kısa sürede elden çıkması yerine, uzun dönemde bol ürün almak amaçlanmalıdır. Çiçeklenmede meyve tutumunu artırmak üzere, serde ışık ve sıcaklık yeter düzeye ulaşıncaya kadar hormon uygulaması yapılır. Ülkemizde 2,4-D adlı hormon insan sağlığı açısından zararlı olmasına rağmen halen bazı yetiştiriciler kullanımına devam etmektedir. Onun yerine piyasaya sürülen organik menşeyli hormonlar (bitki düzenleyiciler) tercih edilmeli ve hazır bitki düzenleyicilerinin tarif şekline aynen uyulanmalıdır. Bunlar sadece çiçeklere püskürtmeli veya çiçekleri düzenleyici içine batırıp, yani bandırması yapılmalıdır.

 3. #3
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  05.Ekim.2008
  Mesajlar
  4
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: PATLICAN Yetiştirme Tekniği

  çerzlik kabak hakkında bilgi lütfen

Benzer Konular

 1. DERE OTU Yetiştirme Tekniği
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Haziran.2016, 20:13
 2. MAYDANOZ Yetiştirme Tekniği
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 16.ubat.2011, 17:58
 3. SEMİZ OTU Yetiştirme Tekniği
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Ocak.2009, 09:17
 4. KEREVİZ Yetiştirme Tekniği
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Ocak.2009, 08:58
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasm.2008, 08:48

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306