Toplam 5 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 5 arası kadar sonuc gösteriliyor

Kiraz Hastalık Ve Zararlıları

Özel Meyvecilik kategorisinde ve Kayısı, Kiraz ve Vişne Yetiştiriciliği forumunda Kiraz Hastalık Ve Zararlıları balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
MEYVE AĞACI DİP KURTLARI(Capnodis spp) Zararı: Esas zararı larvalar yapar. larvalar kök kabuğunun altında galeriler açarak bitkinin beslenmesine engel olur, ağaçlarda büyüme durur, ağaçlar 2-5 yıl içinde kurur. MÜCADELESİ Kültürel ...

 1. #1
  Bahcesel Super Moderator
  Üyelik tarihi
  14.Temmuz.2008
  Mesajlar
  574
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Kiraz Hastalık Ve Zararlıları

  MEYVE AĞACI DİP KURTLARI(Capnodis spp)
  Zararı: Esas zararı larvalar yapar. larvalar kök kabuğunun altında galeriler açarak bitkinin beslenmesine engel olur, ağaçlarda büyüme durur, ağaçlar 2-5 yıl içinde kurur.
  MÜCADELESİ
  Kültürel önlemler: Ağaç altlarında kolayca saklanabileceği yüksek boylu ot, çalı Bulundurulmamalıdır.
  Sabah erken ve akşam gövde ve kök boğazında erginler toplanarak yok edilmelidir.
  Ağaç ve fidanlar hızla sarsılarak yere düşürülen erginler öldürülmelidir. Ağaçlar kuvvetli bulundurulmalıdır. Kabuklu bit problemi yoksa, ağaçların gövdesine kireç badanası yapmak, yumurta konmasını güçleştireceğinden yararlıdır.
  Bulaşık ağaçlarda kök boğazı ve ana köklerde bulunan larvalar toplanıp öldürülmelidir.
  Kimyasal Mücadele: Haziran, temmuz aylarında, zararlının yumurtalarını kök boğazı civarında toprağa koyduğu dönemde, her 15 günde bir yapılmalıdır.
  Ağaçların 1 m yüksekliğe kadar olan gövdeleri ve 1 m çaplı daire içinde kalan kök boğazı ilaçlanmalıdır. Günün serin saatlerinde ve aşılı ağaçların aşı civarı mutlaka ilaçlanmalıdır.
  ELMA YAPRAK BÜKENİ (Archips rosanus)
  Zarar Şekli: Larvalar genç dönemde yeni sürmüş yaprakların uç, gözlerin iç ve dış kısımlarını yanlardan ve dip kısımlarından, çiçeklerin ise erkek
  ve dişi organlarını yiyerek zarar yapar ve yaprakları uzunlamasına sararlar.
  Kültürel Önlemler: Kış aylarında veya budama yaparken gövde ve kalın dallar üzerinde olan yumurta paketleri ezilerek yok edilmelidir.
  Kimyasal Mücadele: Sonbahar ve kış mevsiminde yapılan kontrollerde, ağaç başına ortalama yumurta paketi sayısı 7 veya ilkbaharda çiçek ve yaprak buketlerinde larva ile bulaşma oranı % 6 olduğunda ilaçlama yapılmalıdır.
  İKİ NOKTALI KIRMIZI ÖRÜMCEK (Tetranychus urticae)
  Zararı: Yapraklarda bitki özsuyunu emerek ve salgıladıkları zehirli maddeler nedeniyle zararlı olurlar. Yapraklarda sarı kahverengi lekeler meydana gelir. Ve daha sonra bu lekeler birleşerek yaprağın kuruyup dökülmesine ve dolayısı ile ürün kaybına neden olurlar.
  Akarlarla Mücadele: Birçok avcı akar ve böcekler zararlı akarlarla beslenerek onları baskı altında tutabilmektedir. Yararlılara olumsuz etkileri olan bahçe kenarlarındaki tozlu yollara karşı önlemler alınmalıdır.
  Kimyasal Mücadele: Yapılan yaprak sayımlarında, akar sayısı yaprak başına ortalama 3-5 adet olunca kimyasal mücadele yapılır.  ÇİÇEK MONİLYASI HASTALIĞI (Sclerotinia Laxa)
  Belirtileri: Hastalık çiçek, çiçek sapı ve sürgünlerde görülür. Hasta çiçekler dal üzerinde kurur, mumyalaşarak dalda asılı kalır.
  MÜCADELESİ
  Kültürel Önlemler: Hastalığın görüldüğü bahçelerde ağaçlar üzerindeki hastalıklı çiçek buketlerini taşıyan sürgün ve kuru dallar budanıp yakılmalıdır.
  Kimyasal Mücadele: 1. ilaçlama, çiçeklenme Başlangıcında(Çiçeklenmenin %5–10 olduğu dönemlerde)
  2. ilaçlama, tam çiçeklenmede (%90–100 çiçekte uygulanmalıdır.)
  MEYVE MONİLYASI HASTALIĞI (Sclerotinia fructigena)
  Belirtileri: Meyveler normal renklerini kaybederek kahverengileşir. Daha sonra bu meyveler grimsi bir kitle ile kaplanır ve buruşarak kururlar.
  Bu tip meyvelere mumya meyveler denir.


  MÜCADELESİ
  Kültürel Önlemler
  Hastalığın görüldüğü bahçelerde mumyalaşarak Ağaç üzerinde asılı kalmış ve Yere düşmüş Mumya meyveler toplanarak yok edilmelidir.
  Kimyasal Mücadele: Bu hastalığa karşı ben düşme döneminde tek bir ilaçlama yapılmalıdır.
  İlaçlamada Çiçek Monilyası hastalığında kullanılan ilaçlar kullanılabilir.
  YAPRAKDELEN HASTALIĞI (Coryneum beijerinckii)
  Belirtileri: Hastalık tomurcuk, yaprak sürgün ve bazen de meyvelerde belirti oluşturur. Yaprak bu hastalık için tipik olan delinmiş bir görünüm kazanır.

  MÜCADELESİ:
  Kültürel Önlemler: Hastalıklı tomurcuk ve kanser yarası bulunan dal ve sürgünler budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
  Kimyasal Mücadele: 1. ilaçlama, Sonbaharda yaprak dökümünden hemen sonra % 3 lük,
  2. ilaçlama ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce % 1 lik Bordo Bulamacı ile yapılmalıdır.
  KİRAZ AĞAÇLARINDA BAKTERİYEL KANSER VE ZAMKLANMA (Pseudomonas S yringae)
  Belirtileri: Hastalık etmeni tomurcuk, çiçek, yaprak, sürgün, dal, ana gövde ve meyvelerde belirtilere neden olur. Hastalıklı tomurcuklar kahverengileşerek kururlar. Hastalıklı çiçekler solar, kahverengi renk alır ve sürgünde asılı kalır. Kanserler kış sonu veya ilkbahar başlangıcında kendini gösterir. Genellikle kanser yüzeylerinde zamk çıkışı gözlenir.
  MÜCADELESİ: Kültürel Önlemler: Fidan üretimin de, sağlıklı çöğür ve gözler kullanılmalıdır. Ağır hasta ağaçlar sökülüp yakılmalıdır. Ağaçlar üzerinde bulunan Kurumuş dal ve sürgünler kesilerek yakılmalıdır.
  Kimyasal Mücadele1.ilaçlama sonbaharda yaprakların %75’ inin döküldüğü zaman %1’ lik, 2. ilaçlama ilkbaharda gözler uyanmadan önce %0,6 ‘ lık bordo bulamacı uygulanır.
  KİRAZ SİNEĞİ (Rhagoletis cerasi)
  Yaşayışı: Erginler’ in dişileri ben düşmüş meyveleri delerek yumurtalarını bırakır. Meyvelerin etli kısmında beslenerek zarar yapar.

  Kültürel Önlemler: Kurtlu kirazlar toplanıp, derin çukurlara gömülmeli, pupaların toprak yüzüne çıkarılıp ölmesi sağlanmalıdır.
  T.C.
  TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI
  MANİSA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ
  KİRAZ Hastalık Ve Zararlıları
  Aziz ÖZKAN
  Ziraat Mühendisi

 2. #2
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Kiraz Hastalık Ve Zararlıları

  Son yıllarda tek çekirdekli meyvelerde(zerdali,şeftali,erik,badem,vişne) özellikle de kirazda ; yaygın olarak yazıcı böcek yaygınlaştı.Bu böcek kiraz ağaçlarının kabuğunun ince olması dolayısıyla,kirazı daha fazla tercih etmektedir.Baharla birlikte,kelebek yumurtalarını bırakmaktadır.Yumurtadan çıkan larvalar,ağaçlarda galeriler açarak ilerlemekte,önce uç sürgünlerde küçük,küçük zampklanma ile,daha sonra dallarda kurumalar oluşmakta,son olarakda ağaç kuramaktadır.Pupa olarak kışı ağaçda geçiren böcek,tekrar işlevine devam etmektedir.Ülkemizde ulaşım imkanlarının artması nedeniyle vede kontrolsuz veya denetimsizlikten hasta veya; bulaşık fidanlar bütün bölgelere yayılmaktadır.YAPILMASI GEREKENLER:Öncelikle fidan alınırken dikkat edilecek,alınacak fidanlar, mümkünse bu işi bilen uzmanlar denetiminde yada; sertifikalı veya ari fidan satan yerlerden alınacaktır.Hastalık görüldüğü anda ve erken ilkbaharda , ağaçların kuruyan uç dalları vede kuruyan ağaçlar sökülüp yakılacaktır.Yani böceğin populasyonuna izin verilmeyecektir.Öte yandan bu gibi durumlarda,komşu bahceler gözden geçirilecek, gerekli uyarı ve ikazlar yapılacaktır.Erken ilkbaharda mutlaka;Carbryl etken maddeli ilaçlar 10 gün arayla en az 3 sefer uygulanacaktır.Diğer yandan ağaçların budanan yerleri ve aşı yerleri ile yara yerleri vakit geçirmeden hemen,aşı macunuyla kapatılacaktır. Öte yandan sıkılan durumlarda çiftcilerimiz Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden yada bu işle iştigal eden uzmanlarla temasa geçmeleri önerilir.Başarı dileklerimle.

 3. #3
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  03.ubat.2009
  Mesajlar
  131
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Kiraz Hastalık Ve Zararlıları

  Alıntı TABİATCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ..... fidanlar, mümkünse bu işi bilen uzmanlar denetiminde yada; sertifikalı veya ari fidan satan yerlerden alınacaktır........
  Kirazda hastalık diğer ağaçlardan fazla.

  Gezdiğim farklı yörelerdeki bahçelerin genel özelliği neredeyse; hastalık !

  Öneriniz çok doğru.

  Fidan alıcıları yalnız fiyatına bakarak asla fidan almamalılar.

  Adına doğruluk hususu yaşadığımız deneyimlerle tescillendi, en önemli husus

 4. #4
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Kiraz Hastalık Ve Zararlıları

  Ahhh!!,Ah.Eskiden babamın dükanında levhada asılydı,Bir kaç dolmuşcunun arkasında rastladım" DOĞRULUK HAZİNEDİR".ne kadar manidar.Gelelim konumuza Kiraz ve armut zor ağaç.İkisininde kabukları ince olduğundan vede özsuyu tatlı olduğundan bir sürü zararlısı mevcut.satan kadar,alan vatandaşda da kabahat yokmu? Ehh!! Affedersiniz,kenef parasına fidan alırsanız olacağı böyle olur işte.Hadiii kendine zarar da, bu zararlıyı o bölgeye sokmaya ne hakkı var.pazarda,panayırda illaki görevliler denetim yapacakkk.Sizde diyeceksinizki şimdi;"Eeee,muhterem gardaşım pek ala,İnternetden satışlar ne olcak". O zaman işte sizin bu doğruluk işi ortaya çıkıyorda...Şimdi kimse"Ayranım Ekşi demiyorki".Neyse yinede siz haklısınız.İllaki DOĞRULUK.şimdi Rabbim hepimizi doğru kişilerle karşılaştırsın.

 5. #5
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  03.ubat.2009
  Mesajlar
  131
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Kiraz Hastalık Ve Zararlıları

  Tarım bakanlığına kayıtlı tüm fidan üreticilerini aşağıdaki veritabanında, şehir ve tür olarak görebilirsiniz.

  Fidan Üreticileri Kayıt Sistemi - Kayıt Listeleme

Benzer Konular

 1. Bağ hastalık ve zararlıları
  Konu Sahibi akcabey Forum Bağcılık
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Kasm.2008, 23:56
 2. Kanola hastalık ve zararlıları
  Konu Sahibi ubeyd Forum Tarla Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Austos.2008, 21:52
 3. Bağ Hastalık Ve Zararlıları
  Konu Sahibi selsarac Forum Bağcılık
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Haziran.2008, 15:36
 4. İNCİR HASTALIK VE ZARARLILARI
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Meyvecilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralk.2007, 11:55
 5. BAĞ HASTALIK VE ZARARLILARI
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Meyvecilik Hastalık ve Zararlıları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralk.2007, 08:50

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306