Toplam 5 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 5 arası kadar sonuc gösteriliyor

Teknoser Sera ve Sera Projesi

SERACILIK kategorisinde ve Sera Planlaması forumunda Teknoser Sera ve Sera Projesi balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
...

 1. #1
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Teknoser Sera ve Sera Projesi

  BU YAZI TEKNOSER SERACILIĞIN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU BROŞÜRLERİNDEN ALINMIŞTIR. ÇOK FAYDALI BİLGİLER İÇERDİĞİNDEN YAYINLIYORUM. REKLAM DEĞİLDİR. BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR.
  DİĞER SERACILIK FİRMALARININ DA BU TÜR ÇALIŞMALARI VARSA YAYINLAYABİLİRİZ.

  Teknoser olarak, Ülkenin en kapsamlı ve geniş ürün yelpazeli ileri teknoloji cam, polykarbon ve poletilen örtülü sera sistemleri ve donanımları geliştiren ve imal eden firmasıyız. Diğer sera firmalarına geliştirdiğimiz teknolojik ürünler ile tedarikçilik yapmaktayız. Bu konuda pazarımız gittikçe genişlerken, yurt dışı ihracat bağlantılarımız olumlu sonuç vermiş ve ihracatlarımız başlamıştır.
  Seralarımızın statik ve mukavemet hesapları, bilgisayarla, üç boyutlu ortamda SAP 2000 programı ile (EOROCOD) Avrupa Birliği Normlarına uygun olarak yapılmaktadır.
  Firmamız, konu ile ilgili her türlü teknik yardım ve işbirliğine hazır olup, seracılık tecrübemiz ve bilgi birikimi ile bütün ihtiyaçlarınıza yurt içi ve yurt dışı distrübütörlük imkanları ile hizmet vermekten onur duyacaktır.
  Saygılarımla,
  Dr. TİMUR GÜCÜK Yük.Ziraat Müh. Genel Müdür
  ESTİM Kısıkköy Sanayi Sitesi Metal İşleri Bölümü 4. Blok 2. Cadde No: 174 Tel: 0 232 257 71 83 Fax: 0 232 257 71 85 Mobil: 0 533 353 76 95 ***Teknoser Seracılık Ltd.Şti. Sitesine Hoşgeldiniz.**** teknoser@tarim.gen.tr Gaziemir-İZMİR

  1.PROJE KAPSAMI:
  Proje, bölge iklim kuşağı koşullarına uygun uygun geniş ve yüksek hacimli, güçlü, Gotik plastik sera ve sera içi donanım sistemlerini içermektedir.

  2.1. TASARIM ESASLARI:

  TEKNOSER teknolojik sera sistemleri üretir. Yüksek kalite standartlarında, alüminyum ve makaralı büküm hatlarında çekilen galvanizli özel işlevli formdaki profil kombinasyonlarından oluşan sera sistemleri tamamen cıvata birleştirmen ve modülerdir. Sistem, korozyon ve paslanmaya karşı uzun
  ömürlü olmasının yanında, standartlar doğrultusunda sağlam ve dayanıklıdır. Sistem, izolasyon ve ısı
  korunum kaidelerine göre dizayn edilmiş olup, sağlıklı ve başarılı bir bitkisel üretim için ideal iklim ve
  konfor koşullarının dengeli bir şekilde sağlanması ve kolay kontrol edilebilmesine yönelik foknsiyonel
  özelliklerde detay işlevlere sahiptir.
  Sera sistemlerimiz bilgisayar ortamında projelendirilmesinde, seraların yapısal dizaynı ve
  konstrüksüyon kurallarını belirleyen Avrupa Standardı, TS EN 13031-1 A15 sera dizayn
  spesifikasyonları baz alınmıştır. Bu standartlar EOROCOD normlarını temel alır ve seraları diğer
  yapılardan ayıran belirli ihtiyaçlar, şekil ve fonksiyonları hesaba katacak şekilde tüm bilgileri içerir.
  Seraları farklılaştıran en önemli fonksiyonel özellikler; bitkilerin yetiştirilmesi için gerekli optimum
  çevre faktörleri olan, ısı, ışık, nem ve hava gibi ideal yaşama atmosferinin sağlanması ve dengeli bir
  şekilde kontrol edilebilmesin gerekliğidir. Bu fonksiyonlar, seraların şekil ve yapısal dizaynı üzerine
  etkilidir.
  EUROCOD 1; Yapılarda dizayn esasları ve yapı üzerinde yüklerin etkileri,
  EUROCOD 2; Yapılarda temel kuralları,
  EUROCOD 3; Çelik yapıların dizaynı ve normlarını,
  EUROCOD 9; Alüminyum alaşımlı yapıların dizayn ve normlarını belirler.
  Sistemlerimiz bilgisayarda SAP 2000 programında, orijinal boyut ve kesit özellikleriyle üç boyutlu
  olarak dizayn edilerek yükler normlardaki öz yüklerle birlikte emniyet payları da verilerek, rüzgar
  yükleri yandan ve önden örtü yüzeylerine, kar yükleri çatı örtü yüzeylerine, bitki ve aksesuar yükleri
  askı elemanlarına yayılı yük olarak etki ettirilerek test edilir.  3. GOTİK MODEL PLASTİK ÖRTÜLÜ SERA TEKNİK DETAYLARI: 3.1. SERA KONSTRÜKSİYONU :  3.2.TASARIM KRİTERLERİ:  3. TEMEL İNŞAATI
  Toprak ve zemin yapısına göre 80-100 cm. derinlikte temel çukurları açılacaktır. Kolon koordinatlarına 50-60 cm çapında veya 50x50 ebat ve 50 cm. kalınlıkta, demirli betonarme sömeller yapılacaktır. Sömel üzerine 25x25 ebat 60 cm yükseklikte demirli kolon betonları dökülecektir. Sera çevre kolonları sömel üzerinden çepeçevre 30 cm toprak üstü hatıl betonu ile bağlanacak, orta kolon temelleri münferit olacaktır.
  Tüm temel plan ve tatbikat projeleri tarafımızdan hazırlanarak sunulacaktır.  4. KONSTRÜKSÜYON ELEMANLARI: Fonksiyonlarına göre özel tasarım profillerden oluşan sistemimiz patentli olup tescillenmiştir.
  4.1 KOLONLAR
  Yüksek atalet moment değerlerini elde etmek için 90X90 mm ebatlarında, burkulma,
  burulma ve marullanmaya karşı dört yüzeyi kaburgalı dizayn edilmiş ve profil köşelerine
  radiuslar verilerek yuvarlatılmıştır. Kenarlarda Yüzeylerdeki bu kaburgalar ve radius
  değerleri, burkulma boyunu 5'e bölerek yüksek taşıyıcılık ve mukavemet değerlerine
  ulaşılmasını sağlamıştır.
  Taşıyıcı kolonlar bu yüksek mukavemet ve statik yapı özellikleri ile seraların daha yüksek kurulması ve
  bu sayede daha kolay iklim kontrolü sağlarken, ihtiyaç olan gerekli yüksekliğe kar, rüzgar bitki ve
  aksesuar yüklerine karşı emniyetli olarak ulaşılmasını sağlamaktadır.
  -IC KOLONLAR  90x90X2 mm ( kaburgalı) ebatlarında 5.00 m ara -YAN CEPHE KOLONLARI : 90x90x2 mm( kaburgalı) ebatlarında 2,50 m ara ile -ALIN CEPHE KOLONLARI : 90x90x2 mm( kaburgalı) ebatlarında 9,60 m ara ile -ALIN ORTA KOLONLARI : 90x90x2 mm ( kaburgalı) ebatlarında 3,20 m ara ile

  4.2. GOTİK ÇATI ELEMANLARI: I- MAKASLAR  II-ARA MAKASLAR

  4.2.1. MAKAS KEMER KİRİŞ PROFİLLERİ:
  Geliştirdiğimiz özgün tasarım yarım oval formda ve kenetli imalat yöntemine uygun olarak tasarımlanmıştır. Kemer kiriş profilinin üst kısmının oval olması plastik örtüye teğet noktadan minimum yüzeyden temas eder ve plastik örtüye zarar vermez, taban kısmının düz ve kenar yüzeylerinin dik olması atalet moment değerlerini artırır ve aynı amaçla kullanılan boru ve oval profillere göre taşıyıcı özelliği ve mukavemet özellikleri yüksektir. Taşıyıcılık ve sehim değerleri muadillerine göre yükselmiştir. Yarım oval imalat tekniği, firesiz ve yüksek mukavemetli seri standart kiriş profillerini galvanizli olarak imalini sağlamaktadır. Kemer kiriş profilleri 50x60 ebatlarındadır.

  4.2.2. MAKAS ÖRGÜ PROFİLLERİ:
  Makas dizayn edilirken statik yüklerin dengeli dağılımı için bitki askı ekseni 3 eşit araya bölünmüş ve bağlantıların tamamı yük denge noktalarına düğümlenmiştir. Makas profilleri yük denge hesapları ve gölge oranlarına göre 27 mm çapındadır.
  4.2.3. MAKAS ALT BAŞLIK PROFİLİ:
  Makas alt birleştirme elemanları gergileri genelde yuvarlak boru profillerden imal edilmektedir. Bu elaman perde sistemi montajı ve izolasyonda zorluklar ve sıkıntılar yaratır. Yatay düzlemde oval profiller yuvarlak kesitlerden daha statik mukavemet ve sehim değerlerine sahiptir. Bu ideal form, dik gelen askı ve çeki yüklerine karşı daha güçlüdür. beraberinde Isı perdesi montajı ve izolasyonunda yaşanan problemlerin çözümünü de sağlar.

  Kullandığımız oval kesitli eleman 40x25 ebatlarındadır 4.2.5.KLİPSLİ MAHYA VE AŞIK PROFİLLERİ:
  Taşıyıcı mahya ve aşık profilleri, yüklere direk maruz kalan ve kirişlere aktaran önemli taşıyıcı profillerdir. Genel uygulamalarda bu profiller üzerine plastik örtünün montajlanabilmesi için klips pofilleri vidalanmakta veya kaynatılmaktadır. Sistemimizde alüminyum ektrüzyon tekniği ile taşıyıcı ve plastik örtünün tutturularak montajlanabileceği klips yatakları aynı profil üzerinde formlandırılarak önemli bir yenilik ve pratiklik sağlanmıştır. Kaburgalı yapısı ile mukavim bir kapalı taşıyıcı profil imalatını sağlarken, kilps yatağı formu büyük bir montaj sürati ve kolaylığı ile önemli ölçüde imalat ve montaj işçiliği ekonomisi sağlamıştır. Ayrıca sinek tülü klips detayı aynı profile sinek tülü altyapısı eklenmiş ve montaj kolaylı sağlanmıştır. Bu yöntem tek profille bütün işlevleri birleştirmiştir.

  4.3.1. PENCERE KOLU PROFİLİ:
  Seranın pencereleri iyi bir ısı ve nem kontrolü için taban alanına göre % 40 havalanma açıklığına sahip olmalıdır. Bu nedenle büyük pencere ebatlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Pencere profilleri taşıyıcı olarak rüzgar yükleri ve titreşimlerine dayanıklı olmalıdır. Kiriş profilinde olduğu gibi yarım oval olarak dizayn edilen kenetli profil hem plastik örtüye teğet noktadan minimum temas sağlamakta, dik kenarlardaki yüksek atalet moment değerleri ve yüksek mukavemet ve taşıma özelliği ile ideal bir formdur. Açma kapama düzeni kendi formuna uygun kalıplanmış menteşe sistemi ile çalışmaktadır. 30x35 ebatlarındadır
  Yarım oval Pencere profili : 2.000 mm boyundadır. 4.3.1.İZOLASYONLU PENCERE PROFİLLERİ: Pencere profili seralarda izolasyonun en önemli olduğu bölümlerdir. Sistemimizde pencere profilleri EPDM kauçuk izolasyon fitili yatağı formlandırılmıştır. Pencere kapandığında körüklü kauçuk fitil su, ısı ve hava yalıtımı sağlamaktadır. Genel uygulamalarda pencerelerde herhangi bir izolasyon olmadığı için sert rüzgarlarda pencere aralığından giren hava sera plastiğinin şişmesine ve sera içinde oluşan yüksek basınçla plastik örtünün yırtılmasına neden olur. Sistemimizde ayrıca pencere plastik örtüsünde yoğuşan terleme sularının toplanıp tahliye edildiği bir kanal formlandırılmıştır. Bu yöntem tek profille bütün işlevleri birleştirmiş, izolasyon ve nem kontrolü için önemli bir etkinlik kazandırmıştır.
  4.3. YOĞUŞMA DRENAJ KANALLI OLUK:

  Geliştirdiğimiz drenaj sistemi tasarımı ve gotik yapı yardımı ile plastik örtü iç yüzeyinde oluşan terleme sularını toplayıp tahliye eden yoğuşma kanalı ve oluk yüzeyinde oluşan kondens sularını sivri taban ile mini yoğuşma oluğuna toplayıp tahliye eden kombinasyonlar ile iyi bir nem kontrolü ve bitkisel üretim için hastalıklara karşı sıhhatli bir ortam sağlanmıştır.
  Alüminyum mini yoğuşma drenaj oluk kanalı ile toplanan kondens suları, iniş ve tahliye boruları ile seradan uzaklaştırılır. Bu sistem plastik seralarda büyük hastalık riski oluşturan terleme sularının neden olduğu oluk altı ıslaklık ve aşırı nem için etkin bir kontrol imkanı sağlar.

  4.4. RÜZGAR GERGİLERİ:
  Rüzgar gergileri, genelde boru profillerden imal edilmektedir. Yatay ve açılı düzlemde oval profiller yuvarlak kesitlerden daha statik mukavemet ve sehim değerlerine sahiptir. Bu ideal form, dik gelen askı ve çeki yüklerine karşı daha güçlüdür. Rüzgar yüklerine kolonlar ve çatı farklı reaksiyon gösterir. Genel uygulamalarda plastik seralarda çatıda rüzgar gergisi kullanılmamaktadır. Sistemimizde ek olarak çatı makasları da rüzgar yüklerine karşı çatı gergileri ile emniyet altına alınmıştır. Farklı rüzgar yönleri karşı alın köşeleri yan ve iç kolon gergileri ve çatı rüzgar gergileri ile sistem rijitlenmiştir. Kullandığımız oval kesitli eleman 40x25 ebatlarındadır.
  4.5. EMNİYET KİLİTLİ PLASTİK TUTTURUCU KLİPS SİSTEMİ:
  Polietilen örtü, firmamızca imal edilmekte olan özel kesitli sendzmir galvanizli özel klips profilller, kendinden klipsli oluk, aşık mahya ve pencere profilleri ile konstrüksiyonun montajından sonra, iki parçadan oluşan birbirine kilitlemeli özel PVC devamlı klipsler ile tutturulmaktadır. Montaj kolaylığının yanında, örtü ömrünün uzun olmasını sağlayan bu klipsler, çift taraflı rüzgar etkilerine karşı dayanıklılık ve ayrıca sızdırmazlık sağlamaktadır. Klips sistemimiz sayesinde seranın tüm yüzeyinin hava ile şişirilip ısı izolasyonu sağlanması mümkündür. Kilitli klips sistemimiz rüzgara karşı yüksek emniyet sağlamaktadır. Klips sistemimiz ülke genelinde sera imalatçı firmaların tamamına yakını tarafından yaygın ve emniyetli olarak kullanılmakta yurt dışına da ihraç edilmektedir.
  5. ÇATI HAVALANDIRMA SİSTEMİ :
  Standartlarda, sera içi hava volümünün 1 dakika içerisinde boşalıp yerine taze hava dolmasını sağlayacak tepe havalandırma açıklığı gerekmektedir. Bunu sağlayabilecek havalandırma oranı minimum % 30 ve üzeridir. Tepede 2.00 m. eninde 2 adet toplam 4.00 m. boydan boya çift tarafa açılan % 40 yüksek havalanma oranı sağlayan kelebek model havalandırma sistemi mevcuttur. Etkin bir havalandırma ve iklim kontrolüne imkan sağlar. Özel imalat menteşe sistemi, rulmanlı şaft yatakları sayesinde sürtünme ve güç kayıpları minimumdur. Hareketi sağlayan emniyet sınır swich'li, bilgisayar otomasyonuna uyumlu çift yönlü redüktör motorlar ve hareketi ileten kramayer dişli takımları, temsilcisi olduğumuz Hollanda DE GİER ürünleridir. 1’’ standart ebatlarındaki şaftlar galvanizli olup sıvama kalıplarımızla birbirine geçmeli olarak imal edildiği için burkulma ve yük kayıpları minimumdur. Pencere çerçeveleri aşık binileri körüklü EPDM kauçuk ile izole edilerek su ve ısı izolasyonu sağlanmıştır.
  Havalandırma sistemi, nem, ısı, rüzgar hızı, rüzgar yönü ve yağmur sensörlerinden alınan ölçümlere göre, bilgisayar otomasyonu ile, açılıp kapanmaktadır.  Her pencere boydan boya (continiou-butterfly) redüktörlü motor, şaft, kramayer ve rulmanlı şaft yatakları ile müstakil olarak açılıp kapanabilecektir.
  6. BAĞLANTI ELEMANLARI
  Galvanizli tüm elemanları birbirine bağlayan elemanlar özel form ve dizaynda kalıplanarak kaynaksız ve modüler montaj imkanı sağlanmıştır. Bağlantı elemanları çok fonksiyonlu olup aynı anda birkaç işlevi görerek montaj pratikliği ve sürati sağlamaktadır. Kullanılan cıvata ve somunlar galvanizli olup titreşimlerde gevşemeye karşı bütün somunlar fiberli kullanılmaktadır.
  7. KOLONLAR İÇİN ÖZEL MOMENT DENGE SİSTEMİ
  Bitki yükleri askı telleri vasıtasıyla alın kolonlarına intikal eder. Gerek bitki yükleri gerekse de kültürel işlemler esnasında bitki askı tellerine beklenmeyen ve arzu edilmeyen yükler gelir. Bu yükler özellikle alın cephe kolonlarını deformasyona uğratır. Bu deformasyon hem bitki askı tellerinde hem de seranın tüm konstrüksüyonunda sistemi kasarak statik dengeyi bozar. Geliştirdiğimiz moment denge sistemi yöntemi ile yükler dengelenerek stabil hale gelir.
  8. KAPILAR : alın cephede sürgülü sistem, polykarbon kaplı gömme kilitli, EPDM kauçuk fitillerle tecritli, galvanizli çelik gövde ve alüminyum imalat, şık ve zarif 3 adet alüminyum kapı bulunacaktır.


 2. #2
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Cevap: Teknoser Sera ve Sera Projesi

  http://www.seraci.net/sera_projesi.pdf linkinde de, İhsan Türkeli Makina İnşaat Enerji
  San. ve Tic. Ltd. Şti.nin sitesinde 504m TÜNEL SERA PROJESİ yayınlanıyor.

  Dosya içerisinden bazı cümleleri aşağıya aktarıyorum. Resimli ve teknik çizimli olarak dosyayı inceleyiniz.

  İhsan Türkeli Makina İnşaat Enerji San.Tic.Ltd.Şti. olarak amacımız, seracılık
  konusundaki bilgi birikimimizle ürününüze değer katabilmek ve emeğinizin karşılığını
  en yüksek seviyede alabilmenizi sağlamaktır.
  Taze sebze üretimine uygun yüksek kaliteli ve uygun maliyetli tünel tipi sera projesi
  aşağıda bilginize sunulmuştur.
  Projemizde;
  Tünel Sera konstrüksiyonu paslanmaya karşı 10 yıl garantili galvanizli borulardan
  imal edilmiştir. Seramız portatif olup montajı müşterimizin kendi olanaklarıyla
  yapabileceği tarzdadır. Montaj civata-somun kullanılarak yapılacaktır. Sera naylonları
  son PE teknolojisi ile üretilen UV, IR, antifog özelliklerine sahiptir. Zararlı haşeratın
  sera içine girmesini önleyen 50 mesh delik gözlü insect net kullanılmaktadır.
  Naylon tutturucu olarak uzun ömürlü aluminyum profil ve PVC kaplı tel sistemi
  seçilmiştir.
  Sera havalandırması manuel olarak açılıp kapanabilen yan havalandırmalar ile
  sağlanacaktır.
  Projenin bazı teknik özelliklerinin altını çizmek isteriz:
  - Sera; 9m eninde,56m boyunda, makas aralığı 3m`dir,
  - Sera konstrüksüyonu 2” çaplı galvanizli borudan imal edilmiş, 110 km/saat
  şiddetindeki rüzgar ve 25 kg/m2 askı yüküne dayanıklı olarak tasarlanmıştır.
  - Sera havalandırması yanlardan manuel olarak düzenlenmiştir.
  - Plastik örtülerin kontrüksiyona tutturulması özel aluminyum profil klipsleri ile
  sağlanacaktır.
  - Yan havalandırma açıklıkları 50 mesh’lik haşarat önleyici antivirus-net ile örtülü
  olacaktır.
  - Sera kaplama plastikleri ve çevre perdeleri (PE) naylon polietilen UVA 180
  mikron kalınlığında olacaktır.
  - Sera konstrüksiyon ve ekipmanlarının sahada montajı teklifimizin kapsamı
  dışındadır.
  - Toprak tesviyesi ve temel imalatı teklifimizin kapsamı dışındadır. Bu imalat için
  gereken destek ve kontrol hizmeti teklif kapsamındadır.
  -
  Adres: Akçay Caddesi No: 43 Gaziemir-İzmir tel: 0232 237 07 02 faks: 0232 237 69 46 gsm: 0532 647 82 12
  Sera,sera konstrüksiyon,sera imalatı,sera ekipmanları,sera malzemeleri mturkeli@seraci.net
  İhsan Türkeli Makina İnşaat
  Enerji San.Tic.Ltd.Şti


  Seranın Tarifi ve Teknik özellikleri
  Konstrüksiyon
  Sera konstrüksiyonu 110km/h rüzgara 25kg/maskı yüküne dayanıklı olarak
  tasarlanmistır. Mukavemet hesabında
  • The Israil Steeel Structrure Standard 1225
  • The Israil Structural Loads Standard 414/1982 ve 412/1992
  Standartları kullanılmıştır.
  Projemizde sunduğumuz 9m genişliğindeki Tünel Sera 2” galvanizli borudan
  imal 20 tünelden ibarettir. Tünel makasları 2.95m aralıklar ile kurulacak, toplam
  boy 56.05m olacaktır.
  Tünel makasının atkılarında 1” ve ” galvanizli borular kullanılacaktır.
  Seraların tüm ölçüleri ekte sunulan kesit ve perspektif cizimlerinde belirtilmistir.
  Kullanılan galvanizli borular paslanmaya karşı 10 yıl garantilidir.


  Havalandırma
  Seranın havalandırması manuel olarak açılıp kapanan yan havalandırmalar ile
  yapılacaktır. Yan havalandırmaların açılan bölgeleri, seranın içine zararlı
  böceklerin girişini önlemek amacıyla 50 mesh delik gözlü insect net ile
  kaplanacaktır.


  Sera Kaplaması
  Son PE teknolojisi ile üretilmiş UV, IR, antifog özelliklerine sahip 180μ
  kalınlığında sera naylonu kullanılacaktır.
  Seranın üst tarafına 11m genişlikli 68m boyunda, yan taraflara ise 2.30m
  genişliğinde 58m boyunda sera naylonu kullanılacaktır.
  Sera naylonlarının konstrüksiyona tutturulması, ekte detayları sunulan
  alüminyum profil ve PVC kaplı yaylar kullanılarak yapılacaktır.
  Eteklik olarak tabir edilen seranın yanlarda toprağa değen kısmındaki
  bölümünde ise daha mukavemetli ve kalın örme Polyetilen örtü kullanılacaktır.


  Kapı;
  Serada 3m yüksekliğinde 2.4m genisliğinde bir adet menteşeli kapı
  kullanılacaktır. Bu kapı küçük traktörlerin sera içine girişine izin verebilecek
  ölçüdedir.

 3. #3
  Uzmansel.com Bitki Besleme Danışmanı
  Üyelik tarihi
  20.Kasm.2007
  Mesajlar
  473
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Teknoser Sera ve Sera Projesi

  selami bey sanki ben bunu bir yerden hatırlar gibiyim ama nerden...
  Abi ellerine sağlık bir konuyu daha açık ve seçik olarak anlatmışsın

 4. #4
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  23.Ocak.2010
  Mesajlar
  1
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Teknoser Sera ve Sera Projesi

  teşekkürler

 5. #5
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  13.Eyll.2009
  Mesajlar
  2
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Teknoser Sera ve Sera Projesi

  Herkesi iyi günler diler çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Sera yapımı için devletten kredi almak istiyorum ve kredi için gerekli olan sera projesini kimlere çizdirebilirim veya hzır projeler olurmu
  saygılarımla

Benzer Konular

 1. Sera Planlama - Sera Yeri
  Konu Sahibi selsarac Forum Sera Planlaması
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Kasm.2010, 13:18
 2. Kaymakamlıktan Sera Destekli Tarım Projesi
  Konu Sahibi akcabey Forum SERACILIK
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Austos.2010, 15:55
 3. Sera Isıtma Projesi, AB Tarafından Kabul Edildi
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Bahcesel ve Tarımsal Haberler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Austos.2009, 16:42
 4. sera
  Konu Sahibi buket Forum Genel Sorularınız için
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Kasm.2008, 08:02
 5. sera
  Konu Sahibi askan Forum Genel Sorularınız için
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Mays.2008, 09:56

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306