Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Nematod Mücadelesi nasıl yapılır

kardelen
    Guest

Nematod Mücadelesi nasıl yapılır

Arkadaşlar şu anda her yerde ve tüm bitkilerin büyük derdi nemotodlarla mücadele çok zor bildiğiniz bir yöntem varmıdır.
    Not ilaçlar fayda etmedi

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Cevap: Nematod Mücadelesi nasıl yapılır

Metil Bromit Denediniz mi?

hüseyin ovak
    Guest

Alıntı kardelen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar şu anda her yerde ve tüm bitkilerin büyük derdi nemotodlarla mücadele çok zor bildiğiniz bir yöntem varmıdır.
    Not ilaçlar fayda etmedi
    Sayın kardelen;
    Nematod hastalığı ile ilgili size Ağaçlar net üyesi (Ziraat müh.)Sayın Emine AKTAŞ'ın aldığı sonucu yorumsuz aktarıyorum...
    Umarım faydalı olurum...SAYGILAR...

B5A organik sıvı gübreyi kiraz ağaçlarımda denedim. Sonuçları gerçekten çok şaşırtıcı. Nematot incelemesinde, haziran böceği yumurtası görülen bir ağaca uyguladım. Yapraklarında bodurlaşma ve azalma görülen bu ağaç, yeni sürgünler vermeye başladı. B5A lı toprağımızın nematot incelemesinde bol miktarda canlı görüldü. Ağaçlarımız daha dirençli görünüyor, bariz büyüme hızı var. Kök bölgesindeki nem tutma kapasitesini dengede tuttuğu için, nem faktöründen kaynaklanan monilia hastalığına karşı da direnç göstereceğini tahmin ediyorum.

kardelen
    Guest

o ilaç yasak ve açık alanda uygulayamazsınız saraç bey daha güzel çözümler arayalım

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Yasak olduğunu biliyorum. Ayrıca açık alanda da uygulamazsınız sizde. Toprağın üzerini kapatıp uygularsınız.

kardelen
    Guest

sayın saraç allah aşkına 300 dönüm arazinin neresini kapatabilirim söylermisiniz artı onun zorluğu yakınında insanlar yaşyor 1 km yi etkiliyor yer şehrin ortasında yapmayın Farklı bir çözüm araştırsak

kenan
    Guest

Nematotla mücadele tarım bakanlığı tarafından yapılır. Başka türlüsü zaten yasaktır. Şayet toprağınızda nematot varsa dürüstçe bakanlığa müracat etmeniz gerekir. Aksi taktirde bu milli bir felaket olur. Her tarafa yayılır vebalini taşıyamazsınız.

kardelen
    Guest

Kenan bey tarım bakanlığıda bize şunu söylüyor yok sürün bekletin şu kimyasal ilaçları kullanın felan ya yeni alternatifler yokmu sizce ayrıca nemotod felaket değildir bence yaradan her derdin bir dermanını yaratmıştır saygılarımla

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Alıntı kardelen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın saraç allah aşkına 300 dönüm arazinin neresini kapatabilirim söylermisiniz artı onun zorluğu yakınında insanlar yaşyor 1 km yi etkiliyor yer şehrin ortasında yapmayın Farklı bir çözüm araştırsak
    Sayın kardelen bunu bilmemene şaşırdım doğrusu. Bu yasaklanmadan önce naylonla üzeri kapatılır ve içerisinde tüp patlatılırdı. Daha detaylı yazmayayım. Hatırlaman için bu kadar yazdım. Bu böyle yapılıyordu ve naylon ne kadar büyük serilebilirse o kadar serilirdi. Hatta tam net hatırlayamadım (araştırsam kaynağını bulurum ama) bir tüpün dezenfekte edeceği alan hesabı ve m3 hesabı yapılıyordu.

Ama bu konuyu fazla uzatmaya gerek yok. Başka bir formül bulunmalı...

kardelen
    Guest

Bende zaten alternatif formül istiyorum ben fumigasyon konusandan bahsetmiyorum zaten yeni bir şeyler bulalım eski usullere gerek yok biri öldürür biri süründürür.

Bu Konu İçin Etiketler